• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

JachtFilm już w ten weekend. Zobacz morskie opowieści na ekranie

AK

12.10.2021 17:22 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska JachtFilm już w ten weekend. Zobacz morskie opowieści na ekranie
JachtFilm już w ten weekend. Zobacz morskie opowieści na ekranie - GospodarkaMorska.pl
Fot. gdynia.pl

W najbliższy weekend Gdynia znów będzie filmowa. I choć miasto najbardziej kojarzone jest z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych, to zbliżający się wielkimi falami festiwal JachtFilm porusza najbliższą miastu tematykę – morską.  Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, 16 i 17 października. 

Nie ma to jak poczuć lodowaty wiatr i siekące krople deszczu (co tam deszczu, grudki gradu!) na zamarłej z zimna twarzy. Zatoczyć się, jak bosman wychodzący z tawerny, na pokładzie idącej w przechyle łajby. Poczuć podchodzący do gardła, dopiero co spożyty w mesie obiad, podczas kilkumetrowej fali przewalającej się nad głową. To jest życie… Ale wiadomo, nie dla każdego takie przygody. Na szczęście mrożące krew w żyłach morskie opowieści możemy poznać dzięki magii kina – zasiąść w komfortowym fotelu, w ciepłej sali kinowej i podziwiać przygody wybrańców – szalonych żeglarzy, którym nie straszne najstraszniejsze akweny świata.

W najbliższą sobotę i niedzielę będziemy mogli obejrzeć w ramach Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm aż siedem marynistycznych obrazów. Festiwal otworzy legendarny „Latający Holender”.

– Zaczynamy w sobotę o godz. 16.00 filmem pt. „Latający Holender". To jest film wspomnieniowy o nieżyjącym już, zmarłym w lipcu tego roku, redaktorze Bohdanie Sienkiewiczu i jego programie telewizyjnym pt. „Latający Holender". To jest o tyle ciekawe, że program „Latający Holender", poświęcony marynistyce, morzu, żaglom, był najdłużej emitowanym na antenie Telewizji Polskiej programem telewizyjnym. Chyba w całej historii telewizji. Bo trudno aż uwierzyć, że ten program był na antenie telewizji 26 lat – zapowiada Andrzej Minkiewicz, dyrektor festiwalu.

– Redaktor Bohdan Sienkiewicz był postacią, która go współtworzyła, prowadziła i była z nim najbardziej kojarzona. Stąd też od tego filmu zaczynamy. Będziemy gościć autora filmu Sławomira Malinowskiego. Będzie to okazja do wspomnień. Później program nasz się rozkręca, czyli są to najciekawsze filmy z historii żeglarstwa i polskiego i światowego. Każdy dzień kończymy na przygodowo, na wesoło, trochę z lżejszym klimatem.

Jak zatem rozkręcą się morskie opowieści po projekcji wspomnień o Bohdanie Sienkiewiczu i jego „Latającym Holendrze”, przez którego pokład przewinęło się w ciągu 26 lat telewizyjnego rejsu milion dziewcząt i chłopców z całej Polski?

Jako że to czas wspomnień, zobaczymy wybór najlepszych filmów w historii Festiwalu - obrazy z wcześniejszych edycji, które poruszyły najbardziej publiczność. Dla niektórych, obeznanych z morską tematyką, będzie to okazja do przypomnienia niektórych filmów, inni zaś zobaczą je po raz pierwszy.

Będzie więc o jednej z najsłynniejszych stoczni jachtowych w historii żeglarstwa, prowadzonej przez Johna i Nathanaela Herreshoffów oraz o „ostatnim z prawdziwych Wikingów”, jak sam siebie nazywa norweski żeglarz, podróżnik i celebryta Jarle Andhoy. Będzie i o polskim wilku morskim, bohaterze książki Karola Olgierda Borchardta „Znaczy Kapitan” - Konstantym Maciejewiczu. Poznamy także losy szkunera „Zaca” - jednego z najpiękniejszych jachtów jakie były budowane w początkach XX wieku dla amerykańskich milionerów; wspomnienia znakomitego żeglarza, kapitana Kazimierza „Kuby” Jaworskiego oraz historię wspinaczy, którzy ten jeden raz zamienili góry na ocen, by przeżyć morską przygodę podczas rejsu na Grenlandię.

Wszystkie festiwalowe pokazy są bezpłatne, obowiązuje jedynie rezerwacja miejsc na stronie festiwalu. Więcej o programie 10. Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm i rezerwacji miejsc przeczytamy na stronie wydarzenia jachtfilm.pl.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38875,00 $ tona -1,89% 20 paź
 Cynk 3583,00 $ tona -3,32% 20 paź
 Aluminium 3064,00 $ tona -3,50% 20 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.