• <
nauta_2024

Wodowanie lodołamacza "Nerpa" w MSR Gryfia

ac

02.04.2021 15:16 Źródło: Radio Szczecin

Partnerzy portalu

Wodowanie lodołamacza "Nerpa" w MSR Gryfia - GospodarkaMorska.pl
fot. Radio Szczecin

W szczecińskiej stoczni MSR Gryfia zwodowano lodołamacz liniowy "Nerpa". Statek jest jednym z dwóch lodołamaczy, które powstają w tym roku dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Wodowanie odbyło się poprzez położenie lodołamacza na specjalnej platformie przez suwnice. Następnie statek został przewieziony na pochylnię, a później umieszczony w wodzie. Teraz, po zwodowaniu, będzie jeszcze wyposażany.

"Nerpa" będzie służyć do rozszerzania rynny w lodzie wyłamanej przez lodołamacze czołowe a także jej wyłamywanie w obszarze niedostępnym dla większych lodołamaczy czołowych. Może pływać w zwartej krze lub śryżu, aby zapobiegać ich zatrzymywaniu się i powstawaniu zatorów. Jednostka będzie wyposażona w najnowocześniejsze systemy sterowania oraz nawigacji. Dodatkowo zostanie przystosowana do działań przeciwpożarowych, ratowniczych i prac hydrograficznych. Napęd lodołamacza stanowi silnik główny napędzający śrubę stałą.

Nadzór nad budową sprawował Polski Rejestr Statków z udziałem inspektorów Placówki w Szczecinie. Polski klasyfikator będzie również sprawował nadzór nad eksploatacją jednostki przez armatora.

To kolejny lodołamacz zbudowany dla Gdańska. Wcześniej zwodowano lodołamacz czołowy "Puma" i  liniowy "Narwal". Wodowanie kolejnej jednostki, "Manat", zaplanowano na przyszły miesiąc. Nowe jednostki uzupełnią obecną flotę lodołamaczy, na którą składają się statki zwodowane w latach 80 ubiegłego wieku.

Projekt "Budowa lodołamaczy dla RZGW Gdańsk" jest dofinansowany w wysokości 85% przez Unię Europejską. Budżet wynosi 74 mln zł.


etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.