• <
bulk_cargo_port_szczecin

Egipt: Zły manewr kapitana prawdopodobną przyczyną utknięcia statku na Kanale Sueskim

ac

02.04.2021 16:15 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Egipt: Zły manewr kapitana prawdopodobną przyczyną utknięcia statku na Kanale Sueskim

Partnerzy portalu

Egipt: Zły manewr kapitana prawdopodobną przyczyną utknięcia statku na Kanale Sueskim - GospodarkaMorska.pl
fot. twitter

400-metrowy kontenerowiec Ever Given, który zablokował Kanał Sueski przez prawie tydzień, utknął na mieliźnie z powodu złego manewru kapitana - powiedzieli w piątek włoskiej agencji Nova przedstawiciele Zarządu Kanału.

- Nieodpowiedni manewr zbiegł się w czasie z burzą piaskową i silnym wiatrem (...), co doprowadziło do utraty widoczności i utknięcia statku na mieliźnie, choć czynniki pogodowe nie były w pełni odpowiedzialne za wypadek - poinformowali.

Kontenerowiec Ever Given osiadł na mieliźnie na Kanale Sueskim 23 marca. Po niecałym tygodniu, 29 marca, na jego pokład weszli śledczy, aby zbadać przyczynę wypadku i ocenić, czy jednostka nie ma żadnych uszkodzeń. Łącznie na Kanale zablokowane zostały 422 statki, w tym kontenerowce.

Władze Egiptu zapowiedziały, że kraj może się domagać około 1 miliarda dolarów odszkodowania za straty poniesione z powodu zablokowania szlaku.

Szef Zarządu Kanału Sueskiego Osama Rabie powiedział agencji Nova, że Egipt będzie miał dwa nowe holowniki - jeden w tym miesiącu, a drugi w sierpniu. Planowany też jest zakup największej pogłębiarki na Bliskim Wschodzie i kolejnych pięciu chińskich holowników.

Przez Kanał Sueski przepływa około 15 proc. światowego handlu, dla Egiptu szlak jest ważnym źródłem dochodów, z powodu jego zamknięcia kraj tracił 15 mln dolarów dziennie.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.