• <

Najnowocześniejsza w Europie baza dla lodołamaczy powstanie w Szczecinie

ac

07.05.2021 14:42 Źródło: inf.prasowa
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Najnowocześniejsza w Europie baza dla lodołamaczy powstanie w Szczecinie
Najnowocześniejsza w Europie baza dla lodołamaczy powstanie w Szczecinie - GospodarkaMorska.pl
Fot. RZGW Szczecin

Firma Strabag wygrała przetarg na budowę nowoczesnego nabrzeża z miejscem postojowym dla ośmiu lodołamaczy. Europejski koncern wybuduje m.in. cześć techniczno-remontową, budynek administracyjny, halę, garaże oraz parking.

– Budujemy „Dom dla lodołamaczy”. Nowoczesny, funkcjonalny, spełniający wszystkie warunki, które powinien spełniać obiekt europejskiej klasy jeżeli chodzi o zabezpieczenie techniczne takich statków jak lodołamacze. Jesteśmy dumni, że jako Wody Polskie możemy przystąpić do realizacji zadania, które jest nam tak niezbędne – mówił Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

W piątek odbyła się konferencja prasowa, na której w obecności Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marka Gróbarczyka, prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy oraz Wojewody Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego i zachodniopomorskich parlamentarzystów podpisano umowę na budowę nowoczesnej bazy dla lodołamaczy.

Prace ruszą jeszcze w tym roku

Inwestycja jest strategiczną częścią działań przeciwpowodziowych w regionie. Budowa obiektu przy ul. Karpiej w Podjuchach ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

– Realizując ten program: budowę lodołamaczy czy modernizację obiektów postojowych wpisujemy się w istotny proces budowy dróg śródlądowych łączących Morze Bałtyckie z Morzem Północnym. To będzie pierwsza droga wodna, która będzie wykonana w odpowiednich parametrach śródlądowych, będzie to możliwe w dużej mierze dzięki przebudowie mostu kolejowego w Podjuchach – wyjaśniał Marek Gróbarczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury. 

Przemysław Daca, prezes Wód Polskich podkreślił jak istotne są inwestycje w infrastrukturę techniczną, czyli m.in. właśnie nabrzeża postojowe czy bazy dla lodołamaczy.

– Szczecin ma najnowocześniejszy w Europie punkt dowodzenia lodołamaczami, to tutaj trwa polsko-niemiecka akcja lodołamania. Podpisujemy dzisiaj umowę o wartości ponad 22 milionów złotych. To będzie najnowocześniejsza baza dla lodołamaczy w Europie, która pomieści polskie lodołamacze, a także niemieckie, gdy zajdzie taka potrzeba – mówił Przemysław Daca.

Prace podzielone zostaną na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmie budowę bazy postojowo-cumowniczej, a drugi obiektu biurowo-administracyjnego wraz z  zagospodarowaniem przyległego terenu.  Wspólna lokalizacja dla wszystkich tego typu jednostek ma przede wszystkim poprawić działania na Odrze oraz ułatwić dostęp do rutynowych kontroli technicznych.

– W pierwszej kolejności zaplanowana jest rozbiórka infrastruktury działkowej, nabrzeży basenu postojowego oraz istniejących umocnień brzegowych wzdłuż Regalicy. Następnie wybudowane zostanie nabrzeże postojowo-cumownicze dla ośmiu lodołamaczy. Prace obejmą też modernizację basenu manewrowo-postojowego, budowę budynku magazynowo-warsztatowego, garażu oraz wiaty magazynowej – mówi Marek Duklanowski.

Koszt inwestycji to ponad 22 mln zł, a jest ona realizowana w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły, finansowanego przez Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy).


Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.