• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Szczecin. Morskie Muzeum Nauki bogatsze o ponad 40 obiektów

jm

18.08.2021 15:03 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Szczecin. Morskie Muzeum Nauki bogatsze o ponad 40 obiektów

Partnerzy portalu

Szczecin. Morskie Muzeum Nauki bogatsze o ponad 40 obiektów - GospodarkaMorska.pl
Fot. Morskie Centrum Nauki w Szczecinie / Wikipedia

Silnik okrętowy, urządzenia nawigacyjne i kombinezon nurka znajdą się pośród ponad 40 eksponatów, jakie wzbogacą ekspozycję powstającego w Szczecinie Morskiego Centrum Nauki. Zostaną am wypożyczone ze szczecińskiego Muzeum Narodowego.

– Morskie Centrum Nauki w Szczecinie tym się różni od innych centrów nauki, że już na początku zdecydowaliśmy, iż będzie miało pewną perspektywę historyczną – powiedział dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie (MNS) Lech Karwowski. Wśród eksponatów znalazły się m.in. silnik okrętowy, makiety portu szczecińskiego i stoczni, modele statków i elementy ich wyposażenia, m.in. urządzenia nawigacyjne oraz elementy stroju nurka.

Dyrektor Morskiego Centrum Nauki Witold Jabłoński podkreślił, że wypożyczone z MNS obiekty uzupełnią przygotowywaną wystawę stałą, która składać się będzie z ponad 200 eksponatów, przedstawiających historię związku człowieka z morzem i wplatających w to wiedzę naukową. Na wystawie staną m.in. interaktywne stanowiska, jak multimedialna replika portu, i wizualizacja warsztatu szkutnika przedstawiająca model łodzi na kolejnych etapach budowy. Jeden z eksponatów będzie też prezentował proces wodowania statku, wykorzystujący sposób szczecińskich stoczniowców, czyli w tzw. szelkach. Odwiedzający będą mogli sami spróbować takiego wodowania modelu statku.

Otwarcie Morskiego Centrum Nauki planowane jest wstępnie na jesień 2022 roku. Bryła budynku ma przypominać kadłub statku i nawiązywać do portowych kontenerów. Muzeum powstaje na wyspie Łasztownia, nad Odrą, w centrum miasta. Muzeum będzie nosić imię popularyzatora nauki, astrofizyka i kosmologa prof. Jerzego Stelmacha.

Źródło: PAP

Dziękujemy za wysłane grafiki.