Silnik okrętowy, urządzenia nawigacyjne i kombinezon nurka znajdą się pośród ponad 40 eksponatów, jakie wzbogacą ekspozycję powstającego w Szczecinie Morskiego Centrum Nauki. Zostaną am wypożyczone ze szczecińskiego Muzeum Narodowego.
– Morskie Centrum Nauki w Szczecinie tym się różni od innych centrów nauki, że już na początku zdecydowaliśmy, iż będzie miało pewną perspektywę historyczną – powiedział dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie (MNS) Lech Karwowski. Wśród eksponatów znalazły się m.in. silnik okrętowy, makiety portu szczecińskiego i stoczni, modele statków i elementy ich wyposażenia, m.in. urządzenia nawigacyjne oraz elementy stroju nurka.
Dyrektor Morskiego Centrum Nauki Witold Jabłoński podkreślił, że wypożyczone z MNS obiekty uzupełnią przygotowywaną wystawę stałą, która składać się będzie z ponad 200 eksponatów, przedstawiających historię związku człowieka z morzem i wplatających w to wiedzę naukową. Na wystawie staną m.in. interaktywne stanowiska, jak multimedialna replika portu, i wizualizacja warsztatu szkutnika przedstawiająca model łodzi na kolejnych etapach budowy. Jeden z eksponatów będzie też prezentował proces wodowania statku, wykorzystujący sposób szczecińskich stoczniowców, czyli w tzw. szelkach. Odwiedzający będą mogli sami spróbować takiego wodowania modelu statku.
Otwarcie Morskiego Centrum Nauki planowane jest wstępnie na jesień 2022 roku. Bryła budynku ma przypominać kadłub statku i nawiązywać do portowych kontenerów. Muzeum powstaje na wyspie Łasztownia, nad Odrą, w centrum miasta. Muzeum będzie nosić imię popularyzatora nauki, astrofizyka i kosmologa prof. Jerzego Stelmacha.
Źródło: PAP
Enamor zakończył projekt dla Akademii Marynarki Wojennej
Dzień Otwarty Daru Młodzieży – odpalamy najwyższą choinkę w Trójmieście!
Takich statków już nie ma. Wyjątkowy, szkocki latarniowiec zostanie zezłomowany
I miejsce dla studentów Akademii Marynarki Wojennej za projekt bezzałogowego systemu morskiego
Na Politechnice Gdańskiej rozpoczął się nabór na studia w zakresie budownictwa okrętów
Uniwersytet Morski w Gdyni zaprasza na studia podyplomowe z zarządzania ryzykiem w przemyśle i energetyce morskiej