• <
KONGSBERG_2023

Najstarszy statek świata przeniesiony do Wielkiego Muzeum Egipskiego

17.08.2021 12:40 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Najstarszy statek świata przeniesiony do Wielkiego Muzeum Egipskiego

Partnerzy portalu

Najstarszy statek świata przeniesiony do Wielkiego Muzeum Egipskiego - GospodarkaMorska.pl
fot. Olaf Tausch / Wikipedia

Łódź faraona Cheopsa, starożytny statek, który jest najstarszym i największym odkrytym drewnianym statkiem, został starannie przeniesiony ze swojego dawnego miejsca obok piramid w Gizie do pobliskiego gigantycznego muzeum, poinformowali w sobotę urzędnicy.

Liczący 4600 lat statek, znany również jako Solar Boat, został przeniesiony do pobliskiego Wielkiego Muzeum Egipskiego (GEM), które ma zostać otwarte jeszcze w tym roku.

– Celem projektu transportowego jest ochrona i zachowanie dla przyszłych pokoleń największego oraz najstarszego artefaktu organicznego wykonanego z drewna w historii ludzkości – czytamy w oświadczeniu ministerstwa turystyki i starożytności.

Przetransportowanie do nowej siedziby łodzi z drzewa cedrowego, o długości 42 metrów (138 stóp) i wadze 20 ton, zajęło 48 godzin. Dostarczono go do GEM we wczesnych godzinach sobotnich, podało ministerstwo. – Łódź była transportowana jako pojedynczy element w metalowej klatce przewożonej zdalnie sterowanym pojazdem sprowadzonym specjalnie na potrzeby operacji – powiedział Atef Moftah, kierownik generalny projektu GEM.

Statek, odkryty w 1954 roku w południowym narożniku Wielkiej Piramidy, od dziesięcioleci wystawiany jest w noszącym jego nazwę muzeum na płaskowyżu Giza.

Egipt twierdzi, że Wielkie Muzeum Egipskie, które jest budowane z przerwami od 17 lat, po otwarciu będzie zawierać ponad 100 000 artefaktów.etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.