Komisariat Wodny Policji w Szczecinie wzbogacił się o nowoczesną łódź SPORTIS S – 10500 K, wyposażoną w dwa silniki o łącznej mocy 700 KM. Jednostka będzie wykorzystywana do patroli i działań ratowniczych na wodach Szczecina, Zalewu Szczecińskiego oraz Morza Bałtyckiego.
Łódź posiada m.in. nowoczesne systemy nawigacyjne, oraz specjalistyczne wyposażenie ratownicze, w tym torbę R1 z defibrylatorem AED. Została wyposażona w niezależny układ ogrzewania oraz układ klimatyzacyjny oraz m.in. w ploter nawigacyjny z GPS na ekranie, którego będą wyświetlane ponadto sygnały z radaru morskiego i sonaru, radiostację służbową i morską, sonar posiadający funkcję monitorowania dna akwenu wodnego umożliwiający obrazowanie dna w formacie 3D.
Zakup jednostki został sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przy współpracy z Komendą Główną Policji.
W odbiorze technicznym jednostki uczestniczyli: Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie insp. Robert Sielski oraz Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie dr Marek Jasztal.
Łódź przeznaczona jest do realizacji zadań na wodach śródlądowych oraz morzu, wyposażona jest w dwa silniki benzynowe zaburtowe o mocy 350 KM każdy, a jej długość wraz z tubami pneumatycznymi wynosi 11,5 metra.
Policjanci komisariatu wodnego będą wykorzystywać sprzęt do patrolowania Odry oraz jej dopływów, Zalewu Szczecińskiego, a także jeziora Dąbie, Szmaragdowe czy Słoneczne. Zakup nowoczesnej jednostki pływającej pozwoli na bardziej intensywne przeciwdziałanie różnego typu zagrożeniom infrastruktury portowej oraz przemysłowej.
Policjanci będą mogli efektywniej przeciwdziałać incydentom na wodach, ale przede wszystkim dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających na zachodniopomorskich jeziorach oraz zalewach i nieść im pomoc w sytuacji zagrożenia poprzez prowadzenie akcji ratunkowych w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia osób czy podejmowania na pokład osób tonących.
- Podczas interwencji wodnych m.in. ujawniliśmy pięć osób poszukiwanych – poinformował Jaworski. Dodał, że policjanci – wodniacy codziennie sprawdzają trzeźwość sterników motorowodnych, kontrolują wędkarzy, zapobiegają niebezpiecznym zachowaniom na wodzie i nad wodą.
Komisariat wodny w Szczecinie liczy obecnie 15 etatów, a docelowo ma pracować w nim ponad 20 funkcjonariuszy. Jednostka dysponuje trzema mniejszymi łodziami patrolowymi Sportis, pontonem i łodzią płaskodenną.
Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie ogłosiła konkurs na nazwę nowej, największej łodzi. informacje znajdują się na social mediach KWP. W połowie stycznia ma zostać ogłoszony zwycięzca plebiscytu. - Osobie, która wykaże się największą kreatywnością, zaproponujemy, w ramach nagrody, m.in. przepłynięcie się tą łodzią i zobaczenie, co ta jednostka potrafi – podsumował Jaworski.
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty
Zmiana warty w COM-DKM. Uroczyste przekazanie obowiązków między admirałami
Polska i Szwecja bliżej sfinalizowania kontraktu na okręty podwodne. Umowa na „Orkę” do końca czerwca
Armia USA poinformowała o kolejnym ataku na domniemaną łódź przemytników. Zginęły trzy osoby