• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Trwa nabór zgłoszeń do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina

15.01.2024 11:59 Źródło: NagrodyZeglarskie.Szczecin.pl
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Trwa nabór zgłoszeń do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina

Partnerzy portalu

Fot. NagrodyZeglarskie.Szczecin.pl

10 stycznia ruszyło przyjmowanie zgłoszeń do Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina za rok 2023. 

Nagrody zostaną przyznane w dziewięciu różnych kategoriach, a ich laureatów poznamy 16 marca.

Inicjatywa ma na celu popularyzację żeglarstwa i jego tradycji, uhonorowanie ważnych osiągnięć żeglarskich (w tym związanych z Pomorzem Zachodnim i Pomorzem Przednim), kształtowanie i rozwijanie świadomości morskiej oraz wyróżnienie dokonań w dziedzinie wychowania morskiego dzieci i młodzieży. 

– Główną nagrodę jest nagroda im. kapitana Ludomira Mączki – zapowiedział żeglarz Piotr Owczarski, członek Kapituły Nagród. – Tym samym patronem zostaje znany żeglarz, podróżnik, postać, która zrosła się ze Szczecinem. Cechą szczególną tej nagrody będzie jej międzynarodowy wymiar – dodał.

Nagrodę imienia kapitana Ludomira Mączki może otrzymać żeglarz z terytorium Polski, Pomorza Przedniego, członek i wychowanek Stettiner Yacht Clubu i polonijny. Nagroda może zostać przyznana za:

  • nieprzeciętne osiągnięcie żeglarskie, które miało miejsce w ciągu dwóch minionych lat poprzedzających przyznanie Nagrody;
  • dokonania związane z kulturą morską (za które uznaje się między innymi: wyreżyserowanie filmu; napisanie książki o tematyce żeglarskiej/ morskiej; prowadzenie działalności publicystycznej lub propagowanie kultury marynistycznej, w czasie nie krótszym niż 15 lat);
  • za całokształt działalności w dziedzinie żeglarstwa osób, które prowadziły co najmniej 20-letnią, wybitną aktywność w tej dziedzinie.

Laureat Nagrody im. kapitana Ludomira Mączki otrzyma: rzeźbę – statuetkę LUDOMIRA oraz 10 tys. zł netto ufundowane przez Gminę Miasto Szczecin. Nazwisko laureata umieszczone zostanie na tablicy informacyjnej w szczecińskiej Alei Żeglarzy.

Pozostałe Nagrody to:

  • Rejs Roku – Nagroda imienia Wyszaka, przyznawana jest kapitanowi (sternikowi) wybitnego rejsu, który zakończył się w roku poprzedzającym rozdanie Nagród i był związany z Pomorzem Zachodnim lub Przednim (osobą kapitana lub jachtem z załogą złożoną w większości z żeglarzy mieszkających na Pomorzu Zachodnim). Fundatorem Nagrody jest Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski.
  • Żeglarz Roku – Nagroda przyznawana jest żeglarzowi z Pomorza Zachodniego lub Przedniego za szczególne osiągnięcia związane z żeglarstwem. Fundatorem Nagrody jest Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski.
  • Regatowiec Roku – Nagroda imienia kapitana Kazimierza Kuby Jaworskiego przyznawana jest żeglarzowi regatowemu lub trenerowi regatowemu z Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego, który osiągnął nieprzeciętne sukcesy w żeglarstwie wyczynowym.
  • Popularyzator żeglarstwa – Nagroda imienia Kazimierza Haski jest przyznawana za szeroko pojętą popularyzację żeglarstwa, między innymi poprzez działania w sferze kultury, sportu i turystyki,  mającą szczególne znaczenie dla Szczecina, Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego. Nagroda przyznawana jest osobom fizycznym, organizacjom i instytucjom
  • Nagroda Kota Umbriagi jest wyróżnieniem przyznawanym za znaczące osiągnięcia na polu żeglarstwa lub jego propagowanie. Przeznaczono ją dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat oraz placówek oświatowych Pomorza Zachodniego i Pomorza Przedniego a także innych podmiotów prawnych, krzewiących żeglarstwo wśród dzieci.
  • Wydarzenie Żeglarskie, jest Nagrodą, którą wyróżnia się imprezę o tematyce żeglarskiej lub inne nieprzeciętne zdarzenie z nią związane, które zostały zorganizowane na terenie Szczecina, Pomorza Zachodniego lub Pomorza Przedniego. Wydarzeniem mogą być: regaty, uroczystości żeglarskie, koncerty, festiwale, wystawy i  inne.
  • Trener Roku – Nagroda imienia Teodora Czarneckiego, nagroda przyznawana jest wyróżniającym się trenerom, szkoleniowcom, instruktorom żeglarstwa i innym osobom wspierającym proces szkolenia żeglarzy, zarówno tych regatowych, jak i turystycznych, będących mieszkańcami Pomorza Zachodniego lub Pomorza Przedniego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach wyróżnienie może być przyznane także za całokształt działalności w dziedzinie szkolenia żeglarzy.
  • Żeglarska Nagroda Specjalna im. Aleksandra Doby – Nagroda przyznawana osobie, organizacji lub instytucji, za działalność związaną z żeglarstwem, wodą lub marynistyką, nie kwalifikującej się do przyznania wyżej opisanych nagród.

Kandydatów mogą zgłaszać mieszkańcy Szczecina, województwa zachodniopomorskiego i Pomorza Przedniego, a w przypadku Nagrody imienia kapitana Ludomira Mączki, także mieszkańcy całej Polski. Dodatkowo, kandydatów mogą rekomendować członkowie kapituły oraz instytucje publiczne, związki, stowarzyszenia, fundacje, organizacje i kluby żeglarskie. Spośród zgłoszeń zostaną wyłonieni nominowani do otrzymania poszczególnych nagród.

Aby zgłosić kandydatury, można skorzystać z elektronicznego formularza dostępnego pod linkiem https://www.accredi.pl/nagrodyzeglarskie lub pobrać druk zgłoszeniowy ze strony http://nagrodyzeglarskie.szczecin.pl/ i przesłać go pocztą na adres: nagrody.zeglarskie@zstw.szczecin.pl

Termin zgłoszeń do poszczególnych nagród upływa 15 lutego.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.