• <
gryfia_70lat

„Tym, którzy nie powrócili z morza…”. Koncert w sobotę w Szczecinie

gm

06.06.2022 13:20 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie „Tym, którzy nie powrócili z morza…”. Koncert w sobotę w Szczecinie

Partnerzy portalu

„Tym, którzy nie powrócili z morza…”. Koncert w sobotę w Szczecinie - GospodarkaMorska.pl
Opera na Zamku w Szczecinie. Fot. Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11542537

Koncert dedykowany tym, którzy stracili życie na morzu, odbędzie się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Wydarzenie poprzedzi ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Akademii Morskiej w Szczecinie.

Koncert „Tym, którzy nie powrócili z morza...” odbędzie się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie w sobotę, 11 czerwca, o godz. 22.00. Poprzedzi go ceremoniał morski, wybijanie szklanek i puszczanie wieńców na wodę. Honorową wachtę pełnić będą studenci Akademii Morskiej w Szczecinie.

Muzyczną część wieczoru zainauguruje „Adagietto” z „Raju utraconego” Krzysztofa Pendereckiego. Po nim nastąpi prawykonanie cyklu pieśni Michała Dobrzyńskiego na mezzosopran i orkiestrę symfoniczną, skomponowanych specjalnie na to wydarzenie. Wystąpi Urszula Kryger – mezzosopran i orkiestra Opery na Zamku pod batutą Przemysława Zycha.

„Kilkunastominutowy utwór Michała Dobrzyńskiego będzie się składał z fragmentów wierszy wybranych polskich poetów i tekstu biblijnego. To poetyckie, wzruszające utwory o odchodzeniu, ale i nadziei” – poinformowała rzeczniczka prasowa szczecińskiej Opery na Zamku Magdalena Jagiełło-Kmieciak.

W ramach prawykonania tego cyklu można będzie usłyszeć takie utwory jak: „Z głębokości wołam”, fragment psalmu 130 „De profundis” w polskim tłumaczeniu „Szukam cię zawsze” do słów Kazimierza Przerwy-Tetmajera oraz „Morze wracające” do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

„Nastrojowy charakter koncertu podkreślą barwne iluminacje, gra świateł na kaplicy i drzewach ogromnej nekropolii i zarazem pięknego arboretum. To jedyny taki koncert w Europie” – dodała Magdalena Jagiełło-Kmieciak.

Wydarzenie zwieńczy poemat symfoniczny „Powracające fale” Mieczysława Karłowicza.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.