W czwartek w Kopenhadze premier Donald Tusk poinformował o kolejnym incydencie w pobliżu portu w Szczecinie. Jak wyjaśnił, chodzi o rosyjskie jednostki. – Praktycznie co tydzień, a czasem niemal każdego dnia, dochodzi do nowych zdarzeń w naszym regionie i na Morzu Bałtyckim – mówił szef rządu.
Tusk zaznaczył, że najbardziej zauważalne były dotąd ataki z użyciem dronów wymierzone w Polskę, jednak prowokacje ze strony Rosji mają charakter stały i regularny, także w rejonie granicy z Białorusią. – To dowód, że wojna przestała być dla nas czymś abstrakcyjnym – podkreślił.
Premier brał udział w panelu dyskusyjnym podczas szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej, w którym uczestniczyli również prezydentka Mołdawii Maia Sandu, premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer i prezydent Francji Emmanuel Macron.
W swoim wystąpieniu Tusk ostrzegał, że obecna konfrontacja nie ogranicza się jedynie do hybrydowych działań, lecz obejmuje również cele polityczne. – Atak na Ukrainę był dopiero pierwszym etapem nowej strategii Moskwy. Mamy do czynienia z „flotą cieni”, z działaniami, które są częścią złożonej ofensywy – mówił.
Szef polskiego rządu wezwał przy tym europejskich liderów do odrzucenia złudzeń wobec Rosji. – Musimy jasno powiedzieć: to jest wojna. Może inna, hybrydowa i bardziej skomplikowana, ale wciąż wojna – podsumował.
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
00:04:15
Największe kontenerowce świata - przegląd
Polski masowiec zderzył się z suwnicą i żurawiami
Bangladesz odmawia przyjęcia rosyjskiego statku z elementami elektrowni jądrowej
Rewolucja w rosyjskich portach Bałtyku - czy grozi im upadek?
Rusza tramwaj wodny po Zatoce Gdańskiej. Ile zapłacimy za bilet?
Baltic Hub dołącza do Baltic Ports Organization
Nowe połączenie kolejowe z Baltic Hub do Czech
Chiński ciężarowiec półzanurzalny pobił rekord podczas załadunku offshore
Do floty Maersk dołącza nowy, dwupaliwowy kontenerowiec, Tema Maersk
Port Gdańsk ogłasza przetarg na opracowanie koncepcji zwiększenia głębokości wewnątrzportowego toru wodnego
Z Gdańska towary trafią na Słowację. Uruchomiono połączenie kolejowe