• <

Wynik wyszukiwania - "Morska Energetyka Wiatrowa" - Wiadomości

Rząd zaakceptował rewizję KPO w sprawie dodatkowego terminalu technicznego offshore w Darłowie

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie zmiany Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, przedłożoną przez Minister Funduszy i Polityki Regionalnej. Wśród najważniejszych zmian inwestycyjnych znajduje się powstanie dodatkowego terminalu technicznego w Darłowie, który będzie umożliwiał budowę farm wiatrowych.
02.05.2024

Pierwszy etap konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej rozstrzygnięty

Ponad 100 uczniów szkół ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego wzięło udział w pierwszym etapie konkursu wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej.
30.04.2024

Allseas uzyskuje kontrakt dla morskiej farmy wiatrowej Gennaker na Morzu Bałtyckim

Allseas otrzymał kontrakt na transport i instalację dwóch głównych podstacji dla morskiej farmy wiatrowej Gennaker, leżącej na niemieckiej części Morza Bałtyckiego, opracowanej przez operatora przesyłowego 50Hertz.
29.04.2024

Władze USA ogłaszają pięcioletni harmonogram dzierżaw morskich farm wiatrowych

Podczas wystąpienia 24 kwietnia na konferencji International Partnering Forum w Nowym Orleanie w stanie Luizjana, sekretarz spraw wewnętrznych Deb Haaland ogłosi nowy, pięcioletni harmonogram dzierżaw morskich farm wiatrowych, który obejmuje do 12 potencjalnych umów dla morskich farm wiatrowych do 2028 roku.
26.04.2024

Morskie farmy wiatrowe Bałtyk z nową identyfikacją wizualną i serwisem internetowym

Equinor i Polenergia uruchomiły nową identyfikację wizualną projektów Bałtyk. Morskie farmy wiatrowe zyskały też nowy, wspólny dla wszystkich trzech projektów serwis internetowy: www.baltyk123.pl
24.04.2024

G-TEC zakończył projekt geodezyjny dla Baltic Power, morskiej farmy wiatrowej budowanej na polskim Bałtyku

Projekt realizowany przez G-TEC, będącego podwykonawcą dla konsorcjum, w skład którego wchodzą DEME Offshore, TFKable Group i NKT, obejmował około 130 km eksportowych i 127 km międzysystemowych, które połączą 76 turbin wiatrowych i dwie podstacje morskie.
23.04.2024

Vattenfall i BASF podpisują umowę sprzedaży udziałów niemieckich morskich farm wiatrowych Nordlicht 1 i 2

Vattenfall zgodził się sprzedać 49% udziałów w morskich farmach wiatrowych Nordlicht 1 i 2 firmie BASF. W ten sposób obie firmy mają pogłębić swoje partnerstwo w dziedzinie energii odnawialnej.
22.04.2024

Przygotowania do bazy offshore. Jak wygląda budowa?

Znaczenie morskich elektrowni wiatrowych dla systemu energetycznego Polski na stałe zagościło w świadomości opinii publicznej Polaków. Coraz więcej osób wie bądź choć kojarzy czym jest przemysł offshore, hydrotechnika morska i jak jest skomplikowana. Do posadowienia i eksploatacji farm wiatrowych na morzu potrzeba specjalistycznych statków, instalacji oraz osób je obsługujących. By tego dokonać niezbędne są do tego celu stosowne bazy w portach.
22.04.2024

Darłowo ma apetyt na offshore wind

Miasto Darłowo zacieśnia współpracę z ważnymi graczami sektora morskiej energetyki wiatrowej. To element strategii rozwoju infrastruktury portowej, na co miasto ma szansę pozyskać wsparcie w wysokości 275 milionów złotych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO).
21.04.2024

Morze, wiatr i biznes – ruszyły zapisy na PIMEW Offshore Wind Energy Cup 2024

Już po raz czwarty przedstawiciele morskiej energetyki wiatrowej spotkają się na regatach żeglarskich PIMEW Offshore Wind Energy Cup 2024. Tegoroczna edycja zaplanowana jest na 19-20 maja 2024. To wyjątkowa okazja do integracji środowiska, budowania relacji biznesowych oraz wzięcia udziału w aukcji charytatywnej na rzecz podopiecznych Regionalnej Placówki Opiekuńczo-Terapeutycznej w Dębnie.
20.04.2024

Mapowanie siedlisk dennych polskich obszarów morskich tematem konferencji w Centrum Offshore UMG

Dzisiaj w nowo otwartym Centrum Offshore UMG przy ul. Roberta de Plelo w Gdańsku odbyła się konferencja „MAPOWANIE SIEDLISK DENNYCH POLSKICH OBSZARÓW MORSKICH Z WYKORZYSTANIEM METODY MOZAIKOWEGO SONAROWANIA DNA W LATACH 2022–2023”, zorganizowana przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Uniwersytet Morski w Gdyni, Instytut Morski UMG oraz firmę MEWO S.A. W konferencji wzięło udział ponad stu przedstawicieli instytucji, uczelni, wiodących firm branży offshore i rządu.
19.04.2024

MFW: Nieefektywna ochrona infrastruktury krytycznej w RP przed atakami w cyberprzestrzeni

W poprzednich swoich artykułach autorzy zwracali uwagę przede wszystkim na obowiązujące akty prawne, mające na celu zapewnienie gruntu prawnego dla aktywności związanej z bezpieczeństwem m.in. infrastruktury krytycznej, ze strony ataków w cyber przestrzeni. W niniejszym artykule autorzy chcą przybliżyć realne działania, mające na celu ochronę infrastruktury krytycznej przed atakiem w cyberprzestrzeni.
19.04.2024

Energia z morza. Cykl edukacyjnych vodcastów Ørsted oraz TOK FM

Co ma wspólnego Pałac Kultury i Nauki z morską turbiną wiatrową? Kiedy popłynie pierwszy prąd z morza do polskich gospodarstw? Czy można budować farmy wiatrowe w zgodzie z naturą? W jaki sposób partnerstwa technologiczne generują innowacyjność w branży? Odpowiedzi na te i inne pytania będzie można znaleźć w serii vodcastów Ørsted oraz TOK FM „Energia z morza”. Pierwszy odcinek jest już dostępny.
18.04.2024

Baltic Power spotka się z rybakami

Przedstawiciele Baltic Power organizują cykl spotkań z rybakami w związku z planowanym uruchomieniem budowy pierwszej morskiej elektrowni wiatrowej. Spotkania odbędą się w Łebie i we Władysławowie.
17.04.2024

Podpisano istotne umowy dla MFW Bałtyk II i III

Polenergia odnotowała w swoim bieżącym raporcie ważny postęp w realizacji planów dotyczących budowy elektrowni wiatrowych na Bałtyku.
17.04.2024

Fiasko drugiej aukcji morskiej energetyki wiatrowej na Litwie. Zabrakło oferentów

Ogłoszony w styczniu przez litewskie władze na budowę swojej drugiej elektrowni wiatrowej na Bałtyku o mocy 700 MW nie przyciągnął wystarczającej liczby oferentów. Zainteresowanie inwestycją wyraziła tylko krajowa firma Ignitis, a żeby aukcja się odbyła potrzeba było jeszcze chociaż jednego podmiotu. Termin składania ofert trwał do 15 kwietnia tego roku.
17.04.2024

W USA powstanie pierwszy kablowiec na potrzeby tamtejszej morskiej energetyki wiatrowej

Kalypso Offshore Energy podpisał list intencyjny (LOI) z Royal IHC w sprawie budowy pierwszego w USA innowacyjnego statku do układania kabli (Cable Lay Vessel) zgodnego z ustawą Jones Act. Jednostka będzie zaangażowana przy pracach związanych z budową morskich farm wiatrowych na amerykańskich wodach.
17.04.2024

Dwie linie wyprowadzające moc z morskich farm wiatrowych mają decyzje środowiskowe

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał dwie decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach dla linii energetycznych, które będą przebiegać od stacji elektroenergetycznej Choczewo na południe. To dwie z czterech nowych linii 400 kV, które powstaną na Pomorzu w najbliższych latach, aby odebrać moc z pierwszych morskich farm wiatrowych.
17.04.2024

Zakończenie kampanii badań geofizycznych i geotechnicznych na morzu w projekcie BC-Wind

W marcu br. zostały osiągnięte dwa istotne etapy w projekcie morskiej farmy wiatrowej BC-Wind rozwijanej przez Ocean Winds w polskiej części Bałtyku. Kampania badań dna morskiego w lokalizacji BC-Wind oraz korytarza kabli eksportowych została zakończona po prawie 12 miesiącach intensywnej pracy. Dodatkowo, na koniec miesiąca zakończyła się kampania badań geofizycznych i geotechnicznych nearshore, trwająca niecałe 9 miesięcy.
17.04.2024

Rekordowy wzrost mocy instalacji wiatrowych na świecie w 2023 r.

W 2023 r. zwiększono moc instalacji w energetyce wiatrowej o 117 GW, co oznacza wzrost o 50 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim – wynika z opublikowanego we wtorek raportu Global Wind Energy Council (GWEC).
16.04.2024

W Japonii powstanie innowacyjny statek do transportu komponentów do morskich turbin wiatrowych

MOL Drybulk zawiera umowę na transport morski z JFE Engineering na budowę statku przeznaczonego do transportu elementów fundamentów dla morskich turbin wiatrowych. Jednostka ma być pierwszym w Japonii, przybrzeżnym, modułowym transportowcem przewożącym który będzie przeznaczonym do prac przy budowie morskich farm wiatrowych.
16.04.2024

Windar Renovables i Navantia Seanergies sfinalizowały pierwsze zamówienie na monopale dla morskiej farmy wiatrowej Moray West

Fabryka monopali w stoczni Navantia Seanergies w Fene (A Coruña), zbudowana przez Windar Renovables i Navantia Seanergies wykonała swoje pierwsze zamówienie na nowy rodzaj fundamentów dla farm wiatrowych na morzu.
11.04.2024

Kraje regionu Morza Bałtyckiego wycofują się z paliw kopalnych. Deklarują dalszy rozwój morskiej energetyki wiatrowej

Osiem krajów regionu Morza Bałtyckiego zobowiązało się do stopniowego wycofania się z paliw kopalnych, zwłaszcza pochodzących z Rosji, i do dalszego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Stosowną deklarację w środę w Wilnie podpisali przedstawiciele resortów energii Litwy, Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Estonii i Łotwy.
10.04.2024

Equinor i Polenergia szykują się do aukcji OZE w 2025

Equinor i Polenergia złożyły wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej Bałtyk I, która jest przygotowywana do udziału w aukcji w 2025 roku. Bałtyk I to projekt największej farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim i jednocześnie najbardziej zaawansowany projekt tzw. drugiej fazy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. – Przy realizacji farmy wiatrowej Bałtyk I skorzystamy z najlepszych rozwiązań wypracowanych przy budowie wcześniejszych projektów, Bałtyk II i Bałtyk III.
09.04.2024

Port we Władysławowie poza KPO?

Mimo dobrych warunków infrastrukturalnych w porcie oraz świetnej lokalizacji w bezpośrednim sąsiedztwie linii kolejowej oraz dróg dojazdowych z całego kraju, port we Władysławowie obecnie nie jest objęty dotacją z Krajowego Planu Odbudowy. Tymczasem w porcie zakontraktowane są inwestycje jednego z czołowych inwestorów w morską energetykę wiatrową.
08.04.2024

Rola ubezpieczycieli w rozwoju polskiego offshore wind [wideo]

„Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” to wydarzenie poświęcone często pomijanemu aspektowi rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – ubezpieczeniom i ryzykom finansowym. Podczas konferencji rozmawialiśmy z Tomaszem Librontem, prezesem zarządu Smartt Re, o roli instytucji ubezpieczających w budowaniu nowego sektora polskiego przemysłu.
05.04.2024

PIMEW Offshore Wind Energy Cup 2024. Zapisy otwarte!

Polska Izba Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW) oraz Vulcan Training & Consultancy zapraszają na 4. edycję regat PTMEW Offshore Wind Energy Cup 2024 - żeglarskiego święta dedykowanego przedstawicielom szybko rozwijającej się branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
05.04.2024

Pierwsze gondole dla 14 MW turbin Siemens Gamesa już w Szkocji

Z zakładu Siemens Gamesa w Cuxhaven wysłano pierwsze z 60 gondoli przeznaczonych dla morskiej farmy wiatrowej Moray West u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji.
05.04.2024

PGE Baltica wybrała projektanta geotechnicznego oraz konstrukcyjnego dla Projektu Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, wybrała projektanta geotechnicznego oraz konstrukcyjnego dla etapu rozpoznania podłoża inwestycji EWB1 w ramach Projektu Baltica 1 na obszarze morskiej farmy wiatrowej i trasie kabla eksportowego. Umowa została zawarta z firmą Gavin and Doherty Geosolutions z Irlandii.
04.04.2024

Politechnika Morska w Szczecinie i Orlen Neptun organizują konkurs wiedzy o morskiej energetyce wiatrowej

Politechnika Morska w Szczecinie w partnerstwie ze spółką Orlen Neptun organizuje konkurs przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych Województwa Zachodniopomorskiego. Uczestnicy konkursu muszą się wykazać ponadprzeciętną wiedzą na temat morskiej energetyki wiatrowej.
03.04.2024

Bartosz Fedurek nowym prezesem spółki PGE Baltica

Decyzją rady nadzorczej spółki PGE Baltica, jej prezesem od 6 maja br. będzie Bartosz Fedurek - poinformowała we wtorek spółka. PGE Baltica, należąca do GK PGE, odpowiada w Grupie za realizację programu morskiej energetyki wiatrowej.
03.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Czy możliwa jest cyberbezpieczna infrastruktura krytyczna?

Ostatnim z wątków dyskutowanych podczas zorganizowanej przez Attis Broker konferencji Offshore Wind 2.0 było kwestia cyberbezpieczeństwo infrastruktury krytycznej.
01.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Hydrotechnika dla MEW

Drugiego dnia konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, podjęto wątek specjalistycznych konstrukcji portowych dla morskiej energetyki wiatrowej.
27.03.2024

Kto jest kim w polskim offshore? Fem4CAD

Jan Gortatowski i jego firma Fem4Cad byli praktycznie u zarania polskiego offshore, jeszcze wtedy, kiedy nikt nie widział w tym biznesu. Obserwowali rozwój branży z miejsc w pierwszym rzędzie. I choć już dawno udowodnili niedowiarkom, że mogą być ważnym elementem łańcucha dostaw przy budowie choćby statków instalacyjnych, to w polskim offshore wciąż są widzem, a nie uczestnikiem – jak cały sektor stoczniowy.
26.03.2024

Perspektywy i wyzwania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

W siedzibie Pracodawców Pomorza zorganizowano we współpracy z konsorcjum Equinor i Polenergii spotkanie informacyjno-networkingowe, podczas którego branżowi specjaliści przybliżyli perspektywy i wyzwania morskiej energetyki wiatrowej w naszym kraju.
25.03.2024

Konferencja PSEW w tym roku po raz pierwszy w Świnoujściu

W dniach 4-6 czerwca odbędzie się 19 edycja Konferencji PSEW2024, która jest największym branżowym wydarzeniem w Polsce poświęconym energetyce wiatrowej. W tym roku wydarzenie po raz pierwszy zagości na Pomorzu Zachodnim, w Świnoujściu – jednym z kluczowych miejsc na energetycznej mapie Polski, które na naszych oczach staje się centrum rozwoju energetyki wiatrowej.
25.03.2024

III Międzynarodowy Dzień Dostawców na Konferencji PSEW 2024. Współpraca międzynarodowa – sposób na realizację celów UE w zakresie OZE na rok 2030

Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych filarów polskiej transformacji energetycznej. Liczne analizy wskazują, że sektory onshore i offshore wind do 2040 r. mogą zagwarantować w Polsce niemal 200 tysięcy nowych miejsc pracy oraz ponad 450 mld zł wartości dodanej dla polskiej gospodarki.
22.03.2024

MFW przyspiesza, ale czy jesteśmy na to gotowi? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

Zapraszamy na wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem na temat morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.03.2024

Strategie Hitachi Energy dla polskiego offshore wind [wideo]

Podczas tegorocznych targów Edu Offshore Wind mieliśmy okazję porozmawiać z Hubertem Krukowskim, wiceprezesem zarządu Hitachi Energy w Polsce. Udzielił on interesującego wglądu w strategie firmy mające na celu dynamizację polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, podkreślając inwestycje w innowacje i edukacyjne partnerstwa.
21.03.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Mateusz Kowalewski

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja rozmawia z Mateuszem Kowalewskim - wydawcą portali: gospodarkamorska.pl i zielonagospodarka.pl, a jednocześnie Prezesem Polskiego Forum Technologii Morskich.
21.03.2024

Konferencja PSEW2024 – energia z wiatru dla silnej Polski

Transformacja energetyczna całej Europy przyspiesza, a proces ten będzie długi i wymagający. Zielona energia to konieczność z punktu widzenia suwerenności Polski i jej interesu narodowego. Skala czekających nas zmian stanowi ogromne wyzwanie finansowe, techniczne i społeczne. Ustawa wiatrakowa procedowana przez nowy rząd oraz postępujące prace nad morskimi farmami wiatrowymi na Bałtyku pozwalają branży wiatrowej z optymizmem spoglądać w przyszłość.
20.03.2024

DNV podkreśla potrzebę standaryzacji morskiej energetyki wiatrowej

DNV wzywa do głębszej współpracy branżowej w celu opracowania solidnych standardów dotyczących morskiej energetyki wiatrowej przed konferencją WindEurope w Bilbao. Najnowszy raport Energy Transition Outlook przewiduje, że energia wiatrowa stanie się głównym odnawialnym źródłem energii w Europie do roku 2050 i będzie odpowiadać za 43% całkowitej produkcji energii elektrycznej.
20.03.2024

Vard rozpoczyna próby morskie statku operacyjnego dla Rem Offshore

Statek operacyjny (Commissioning Service Operations Vessel, CSOV) znajduje się w końcowej fazie budowy w stoczni Vard Vung Tau w Wietnamie. Zostanie potem przekazany zamawiającemu, którym jest firma Rem Offshore. Jednostka będzie przeznaczona do obsługi i konserwacji morskich farm wiatrowych na całym świecie.
18.03.2024

Polskie elektrownie wiatrowe na morzu z terminalem instalacyjnym w Gdańsku głównym filarem Krajowego Planu Odbudowy

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko powiedział w poniedziałek w Radomiu, że konsultacje społeczne dotyczące projektu rewizji Krajowego Planu Odbudowy (KPO) będą przeprowadzone w niespotykanej od lat skali. W jego ocenie ważna na tym etapie będzie współpraca rządu z samorządami.
18.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Wyzwania łańcucha dostaw

W poniedziałek w Sopocie rozpoczęła się konferencja Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie. Wydarzenie poświęcone jest w dużej mierze często pomijanemu aspektowi rozwoju branży – ubezpieczeniom i ryzykom finansowym.
15.03.2024

Czy prosty wynalazek z Polski zrewolucjonizuje transport, magazynowanie i instalację wiatraków na morzu?

Jedną z wymagających części procesu instalacji wiatraków na morzu jest dostarczenie na odpowiednie miejsce ich elementów. Pomysł, nad którym pracuje Fairplay Towage Polska, może znacznie ułatwić to zadanie.
14.03.2024

Zakończenie II edycji studiów podyplomowych "Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej" na Uniwersytecie Morskim

W sobotę 9 marca br. odbyło się Zakończenie II edycji studiów podyplomowych "Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej", realizowanych na Wydziale Nawigacyjnym UMG pod patronatem PGE Baltica z PGE Polska Grupa Energetyczna. Mury uczelni opuściło 40 kolejnych absolwentów tego kierunku studiów.
13.03.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 za nami!

Przez dwa dni targowe młodzież szkół średnich i studenci, głównie z województwa pomorskiego mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND.
08.03.2024

Pomorska Platforma Offshore: local czy European content?

W jaki sposób polskie firmy mogą jeszcze zaistnieć w łańcuchach dostaw dla offshore? Czy kwestia local contentu wciąż jest otwarta, czy może pozostała nam już tylko rola widzów, obserwujących jak międzynarodowi gracze czerpią z naszego rynku? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji Pomorskiej Platformy Offshore.
08.03.2024

DWF Poland doradcą Baltic Towers przy projekcie budowy pierwszej w Polsce fabryki morskich wież wiatrowych

DWF Poland doradcą prawnym Baltic Towers sp. z o.o. przy projekcie budowy pierwszej w Polsce fabryki morskich wież wiatrowych (offshore wind).
08.03.2024

Wystartowały 2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024!

Targi to jedyne w skali kraju takie wydarzenie, którego celem nadrzędnym jest edukacja w zakresie zeroemisyjnych technologii i prezentacja perspektywicznej ścieżki kariery w branży offshore wind. Jest to już druga edycja imprezy.
05.03.2024

Kolejna edycja, nowy patron. Morska Energetyka Wiatrowa na PG po raz dziewiąty

Absolwenci Morskiej Energetyki Wiatrowej na Politechnice Gdańskiej są jednomyślni w swoich opiniach. – To program dla wizjonerów naszych czasów – podkreślają. Piątkowa uroczystość zakończenia VII oraz inauguracji IX edycji kierunku była jednocześnie okazją do przywitania nowego partnera strategicznego. Tym razem patronat nad studiami objęła grupa Industria Project.
04.03.2024

Energia z wiatru na morzu czeka na młode talenty. PSEW i Szczecin będą edukować i otwierać drzwi do kariery w offshore

Województwo zachodniopomorskie staje się kluczowym hubem dla offshoru w Polsce i strategicznym ośrodkiem dla eksploatacji energii wiatrowej na Bałtyku. Region staje się nie tylko producentem energii odnawialnej, której wciąż w Europie brakuje, ale też miejscem produkcji komponentów dla tego sektora. Na całym Pomorzu Zachodnim jest gigantyczny potencjał do tego, żeby elektrownie wiatrowe obsługiwać, instalować i serwisować.
04.03.2024

Trendy i innowacje w morskiej energetyce wiatrowej: przegląd rynku i przykłady z Norwegii

W 2020 roku Norwegia otworzyła pierwsze morskie obszary produkcji energii odnawialnej na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Był to początek realizacji planu inwestycyjnego w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, którego celem jest utworzenie do 2040 roku farm wiatrowych o mocy 30 GW na Morzu Północnym. Dla polskich firm, będących ważnym wykonawcą norweskiego przemysłu stoczniowego, jest to to szansa, aby stać się zaufanym partnerem technologicznym, także w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.
04.03.2024

Grupa Przemysłowa Baltic buduje dwie trafostacje dla projektu Baltic Power

Grupa Przemysłowa Baltic realizuje budowę dwóch morskich trafostacji (OSS) dla pierwszego w Polsce projektu morskiej farmy wiatrowej. Prace prefabrykacji obu zleconych konstrukcji w ramach projektu Baltic Power odbywają się równolegle w zakładach produkcyjnych Grupy tj. w Gdańsku i Gdyni.
04.03.2024

Projekt Nautical Sunrise ma wspierać rozwój największej na świecie morskiej elektrowni słonecznej

Projekt Nautical Sunrise ma wspierać największą na świecie morską pływającą instalację fotowoltaiczną. Projekt o wartości 8,4 mln EUR, wspierany kwotą 6,8 mln EUR z programu „Horyzont Europa”, rozpoczął się w grudniu 2023 roku i ma na celu przeprowadzenie badań i rozwoju w zakresie morskich pływających systemów fotowoltaicznych (Offshore Floating Solar, OFS) i ich komponentów. Wyniki projektu umożliwią w przyszłości wdrożenie na dużą skalę i komercjalizację systemów OFS, zarówno jako samodzielnych, jak i zintegrowanych z morskimi
04.03.2024

Uniwersytet Morski w Gdyni otworzył Centrum Offshore. Przed nami „Polska Dolina Offshore”?

Ostatniego dnia lutego 2024 oficjalnie przecięto wstęgę na jednej z ważniejszych inwestycji na mapie polskiego offshore – Centrum Offshore Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, które funkcjonuje już w Gdańsku.
03.03.2024

PROJMORS pierwszą firmą w Polsce, która uzyskała pozwolenie na budowę morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku

Jak poinformował na portalu Linkedin Mateusz Samulak, prezes zarządu w "PROJMORS" - Biura Projektów Budownictwa Morskiego Sp. z o.o., firma jako pierwsza w Polsce ma zgodę na realizację zlecenia w związku z budowaniem morskiej energetyki wiatrowej w związku z projektem Baltic Power.
28.02.2024

Offshore Wind Energy Centre okazją do zaprezentowania najnowszego statku badawczego spółki Amber Offshore

W Gdańsku odbędzie się 29 lutego otwarcie Offshore Wind Energy Centre (CMEW UMG). To jest okazja, aby zaprezentować najnowszy statek badawczy spółki Amber Offshore, Amber Agatha.
28.02.2024

Zmiany w zarządzie PGE Baltica

23 lutego 2024 r. Rada Nadzorcza PGE Baltica podjęła uchwałę o odwołaniu ze składu Zarządu Spółki Arkadiusza Sekścińskiego, Prezesa Zarządu, oraz uchwałę o odwołaniu ze składu Zarządu Spółki p. Grzegorza Wysockiego, Wiceprezesa Zarządu ds. Finansów.
27.02.2024

Wiceminister klimatu: Pierwszy prąd z morskich farm wiatrowych może popłynąć już w 2027 roku

Wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka podczas spotkania z samorządowcami i przedsiębiorcami w Szczecinie powiedział, że dzięki pieniądzom z KPO przyśpieszy transformacja energetyczna. Będzie 2 mld zł więcej na takie programy jak np. "Czyste powietrze".
26.02.2024

Wszczęto postępowanie ws. infrastruktury przyłączeniowej MFW Bałtyk I

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia "Infrastruktura przyłączeniowa morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk I".
25.02.2024

Vestas: ruszyła rekrutacja do pracy na MFW

Vestas ogłosił rozpoczęcie rekrutacji na techników serwisu Baltic Power – pierwszej morskiej farmy wiatrowej w Polsce.
23.02.2024

„Miecznik” i offshore kluczami do uzdrowienia branży stoczniowej. Zebranie Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zebrała się, aby omówić temat realizacji programu „Miecznik” ze szczególnym uwzględnieniem dostosowania infrastruktury stoczniowej do budowy okrętów dla marynarki wojennej w ramach tego programu. Zajęto się także tematem polityki rządu w stosunku do sektora stoczniowego.
22.02.2024

Erbud wybuduje halę produkcyjną dla fabryki wież wiatrowych Baltic Towers

Erbud zawarł umowę z Baltic Towers o wartości 358,4 mln zł netto na zaprojektowanie i budowę hali produkcyjnej wież dla morskiej energetyki wiatrowej na Wyspie Ostrów w Gdańsku - podała spółka w komunikacie.
22.02.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Maciej Stryjecki

Zapraszamy do odsłuchania kolejnego odcinka Polish Offshore Wind Podcast, w którym Patryk Zbroja rozmawia z Maciejem Stryjeckim, Dyrektorem Zarządzającym ASE Offshore oraz Prezesem Fundacji Na Rzecz Energetyki Zrównoważonej (FNEZ).
19.02.2024

Druga edycja Konferencji OFFSHORE WIND – ryzyko, bezpieczeństwo, finasowanie już w marcu w Sopocie

W dniach 11-12 marca w Sopocie odbędzie się druga edycja konferencja poświęcona tematyce morskiej energetyki wiatrowej. W jej ramach przedstawiciele branży, a także największych banków, instytucji finansujących, towarzystw ubezpieczeniowych oraz zespołu ekspertów spółek z Grupy MJM Holdings specjalizujących się w ubezpieczeniach dla energetyki odnawialnej, porozmawiają o dotychczasowych osiągnięciach i nadchodzących wyzwaniach sektora MEW.
19.02.2024

Polenergia: kluczowe umowy na dostawę turbin wiatrowych i umów na wykonanie serwisu gwarancyjnego dla morskich farm wiatrowych

Spółki projektowe realizujące przedsięwzięcie budowy morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III zawarły umowę na dostawę turbin wiatrowych i umów na wykonanie serwisu gwarancyjnego.
15.02.2024

PGE Baltica realizuje badania geologiczne dla projektu Baltica 1

PGE Baltica, spółka z Grupy PGE, rozpoczęła badania podłoża gruntu dla części lądowej dla MFW Baltica-1. Obszar badań obejmie teren budowy przyszłej lądowej stacji transformatorowej i ławy kablowej, czyli infrastruktury związanej z wyprowadzeniem mocy. Badania wykonuje polska firma Geoteko.
13.02.2024

Atlas Ward zrealizuje inwestycję dla Vestas w Szczecinie

Atlas Ward zrealizuje inwestycję dla Vestas – światowego lidera w produkcji turbin wiatrowych. W Szczecinie, na Wyspie Brdowskiej, powstanie nowoczesne Vestas Assembly Hall – centrum montażu gondoli do turbin wiatrowych. To przełomowa inwestycja, kluczowa dla energetyki wiatrowej.
09.02.2024

Van Oord rozpoczyna refulacje terenu pod nowe nabrzeże w porcie Paldiski South w Estonii

Van Oord rozpoczął prace refulacyjne dla nowego nabrzeża w porcie Paldiski South w Estonii. Nowe nabrzeże ma przyspieszyć rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Estonii i krajach bałtyckich.
08.02.2024

Seaway7 i Dong Fang Offshore współpracują nad morską energetyką wiatrową na Tajwanie

Seaway7 i Dong Fang Offshore (DFO) podpisali protokół ustaleń określający ich zamiar współpracy na zasadzie wyłączności i dalszego wzmocnienia oferty na rynku morskiej energetyki wiatrowej na Tajwanie. Współpraca będzie koncentrować się na opracowaniu solidnej lokalnej oferty instalacji kabli dla tajwańskich projektów morskich farm wiatrowych dla klientów Seaway7.
07.02.2024

Pozwolenie na budowę fabryki konstrukcji wiatrowych

Wojewoda zachodniopomorski wydał pozwolenie na budowę fabryki konstrukcji wiatrowych. Decyzję przekazał podczas wmurowania kamienia węgielnego pod jedną z dwóch powstających fabryk duńskiej firmy Vestas.
07.02.2024

Bezpieczeństwo Polski, Danii i całej Europy opiera się dziś na potencjale Bałtyku

W Szczecinie, do którego z Warszawy udał się duński król Fryderyk X w ramach swojej pierwszej, oficjalnej wizyty zagranicznej, monarcha mógł poczuć się jak w domu. Pomorze Zachodnie nazywane jest „Małą Danią”, z racji skali i wysokiego poziomu innowacyjności skandynawskich inwestycji w tym regionie. Wizyta stanowiła okazję do inauguracji kolejnych, przełomowych projektów jak budowa nowej fabryki, produkującej komponenty dla energetyki wiatrowej przez duńską firmę Vestas.
06.02.2024

Polska i Dania przechodzą od słów do czynów w przyspieszaniu transformacji energetycznej

Wybór Polski jako celu pierwszej zagranicznej podróży JW Króla Fryderyka X od objęcia w połowie stycznia tronu Danii nie był przypadkowy - jak podkreślał duński monarcha, oba kraje łączą nie tylko wspólne wartości, ale także interesy gospodarcze, zwłaszcza w obszarze tzw. zielonej transformacji. Podczas wizyty podpisano wiele listów intencyjnych dotyczących ambitnych inwestycji w zrównoważone rolnictwo, produkcję biogazu, elektrownie morskie czy dekarbonizację warszawskiego metra.
06.02.2024

Ogłoszono przetarg na wykonanie projektu podstawowego morskiej farmy wiatrowej Baltica 1

PGE Baltica, spółka odpowiedzialna za realizację programu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce ogłosiła przetarg na wykonanie projektu podstawowego wraz z wykonaniem analiz systemowych dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1.
05.02.2024

Król Danii na symbolicznym otwarciu fabryki Vestas w Szczecinie

Trzeciego dnia swojej wizyty w Polsce król Danii, Fryderyk X, uczestniczył w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod zakład montażowy gondoli i piast morskich turbin wiatrowych Vestas Assembly Poland w Szczecinie.
04.02.2024

ZMPSiŚ przyjęty do Sojuszu Morskiej Energetyki Wiatrowej

Największe w Europie morskie porty energetyki wiatrowej zrzeszone w Offshore Wind Port Alliance chcąc rozszerzyć współpracę na wschód przyjęły do swego grona porty Szczecin-Świnoujście. List intencyjny został podpisany w Szczecinie 2 lutego br. podczas wizyty w Polsce króla Danii Fryderyka X.
02.02.2024

Studia podyplomowe z morskiej energetyki wiatrowej na UG po raz trzeci

Uniwersytet Gdański uruchamia trzecią edycję studiów podyplomowych Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa, które są organizowane przez Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG i Centrum Badań nad Gospodarką Morską UG. To studia z dużym potencjałem, kształcące kadry dla jednego z najszybciej rozwijających się sektorów energetycznych w Polsce, w Europie i na świecie.
30.01.2024

Jan De Nul zabezpiecza kontrakt na podmorskie kable dla największej na świecie morskiej farmy wiatrowej

Jan De Nul i Ørsted podpisały umowę eksportową na kabel eksportowy dla morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3 w Wielkiej Brytanii. Grupa Jan De Nul będzie odpowiedzialna za przygotowanie dna morskiego, transport, instalację i zabezpieczenie 350 km kabli eksportowych prądu stałego, łączących farmę wiatrową z brytyjską siecią elektroenergetyczną.
26.01.2024

Equinor i BP wymieniają się udziałami w przedsięwzięciach w ramach morskiej energetyki wiatrowej

Equinor zawarł transakcję zamiany z BP, w ramach której norweska firma energetyczna przejmie pełną własność umowy najmu i projektów Empire Wind, a brytyjskie przedsiębiorstwo naftowe przejmie pełną własność umowy najmu i projektów Beacon Wind.
26.01.2024

Orlen Neptun szuka sprzętu i planuje szkolenia dla pracowników Terminala Instalacyjnego

Orlen Neptun ogłosił postępowania, dotyczące wynajmu ciężkiego sprzętu logistycznego dla budowanego w Świnoujściu Terminala Instalacyjnego morskich farm wiatrowych oraz przeprowadzenia szkoleń dla przyszłych pracowników tego obiektu. W obu przypadkach planowane jest zawarcie umów ramowych.
26.01.2024

ARP chce zaangażować PLO w proces zamawiania trzech jednostek serwisowych dla spółki z grupy Orlen

ARP pracuje nad zaangażowaniem Polskich Linii Oceanicznych w proces zamawiania trzech małych jednostek serwisowych (CTV) dla firmy z grupy Orlen oraz dewelopera morskiej farmy wiatrowej Baltic Power - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury.
26.01.2024

Vard podpisuje umowę na dwa dodatkowe hybrydowe statki operacyjne z Windward Offshore

Zakład specjalizujący się w budowie jednostek morskich dla szeroko pojętego offshore ogłosił podpisanie umowy z Windward Offshore, konsorcjum pod przewodnictwem morskiego oddziału ASSC SeaRenergy Group w Niemczech, na zaprojektowanie i budowę dwóch dodatkowych hybrydowych statków operacyjnych (CSOV). Dzięki tej umowie Windward zrealizuje opcje zawarte w początkowej umowie na dwa statki, podpisanej w październiku 2023 roku.
25.01.2024

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły w 2023 r. o 3%. Porty morskie beneficjentami

W 2023 r. globalne bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły o 3%, co zdaniem UNCTAD jest efektem mniejszych obaw przed recesją. W biznesie morskim inwestorzy byli aktywni szczególnie w sektorze Oil & Gas oraz produkcji owoców morza, turystyce, morskim transporcie i portach. Sektor morskiej energetyki wiatrowej przeżywał natomiast niespodziewane wycofywanie się z kontraktów, o czym pisaliśmy na łamach GospodarkaMorska.pl.
25.01.2024

Targi EDU OFFSHORE WIND 2024 nabierają tempa!

Druga edycja największych w Polsce edukacyjnych targów kariery już za mniej niż 2 miesiące. Targi to wydarzenie organizowane zarówno dla młodzieży poszukującej pracy w perspektywicznej branży offshore, która bardzo dynamicznie rośnie, jak również dla innowacyjnych firm potrzebujących wykwalifikowanych pracowników. Tegoroczna edycja zapowiada się bardzo ciekawie. Targi odbędą się w dniach 5-6 marca w AmberExpo w Gdańsku. Hasłem tegorocznej edycji jest „Zarażamy młodzież pasją do zielonej energetyki!”
25.01.2024

Ignitis oraz CIP zdobywają drugi obszar offshore wind w Estonii

Ignitis Renewables i Copenhagen Infrastructure Partners (CIP), za pośrednictwem swojego funduszu Growth Markets Fund II, wygrały przetarg na budowę morskiej farmy wiatrowej na obszarze Liivi 1 w Estonii, składając najwyższą ofertę w wysokości 1,16 miliona euro.
23.01.2024

Morska Energetyka Wiatrowa - nowy kierunek studiów drugiego stopnia na UMG

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni trwa rekrutacja elektroniczna na studia stacjonarne i niestacjonarne drugiego stopnia na kierunku Morska Energetyka Wiatrowa. To nowy kierunek, otworzony w odpowiedzi na potrzeby europejskiego i globalnego rynku pracy, wynikające z transformacji energetycznej światowej gospodarki.
23.01.2024

Znamy wykonawcę wstępnej kampanii geotechnicznej dla MFW Baltica 1 i Baltica 1+

Roztrzygnięto przetarg na realizację wstępnej kampanii geotechnicznej dla morskiej farmy wiatrowej Baltica-1 i Baltica 1+. Najkorzystniejszą ofertę złożyła szwajcarska spółka Geoquip Marine Operations AG.
22.01.2024

Energetyczne wyspy na całym świecie - rusza innowacyjna duńska spółka

Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) uruchamia nową spółkę zajmującą się rozwojem projektów wysp energetycznych na całym świecie. Będzie opierać się na wieloletnim doświadczeniu i wiedzy specjalistycznej ekspertów w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, aby rozwijać projekty wysp energetycznych na całym świecie. Obecnie opracowuje portfel około dziesięciu projektów wysp energetycznych wokół Morza Północnego, Morza Bałtyckiego i w Azji Południowo-Wschodniej.
22.01.2024

Konferencja „2023 a 2024 – co zmieni się w polskim sektorze OZE?”

Już w środę, 24 stycznia odbędzie się konferencja prasowa „2023 a 2024 – co zmieni się w polskim sektorze OZE? Postulaty, plany i wyzwania, przed którymi stoi European Energy oraz branża. Jak sprostać oczekiwaniom Europy i budować zieloną gospodarkę w Polsce”.
22.01.2024

Ørsted po raz piąty z tytułem najbardziej zrównoważonego producenta energii na świecie

Firma Ørsted po raz piąty prowadzi w rankingu najbardziej zrównoważonych firm energetycznych na świecie i znajduje się w światowej czołówce wszystkich organizacji w tym zakresie. Ranking Corporate Knights 2024 Global 100 Most Sustainable Corporations in World został opublikowany w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos w Szwajcarii.
22.01.2024

REMEA przeprowadzi badania geotechniczne dla BC-Wind

Spółka REMEA poinformowała, że została zaangażowana do przeprowadzenia badań geotechnicznych dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind, rozwijanej przez Ocean Winds.
17.01.2024

Grecy wyprodukują kable inter-array dla MFW Bałyk II i Bałtyk III

Hellenic Cables, grecki producent kabli należący do belgijskiego holdingu Cenergy Holdings, otrzymał kontrakt na dostawę kabli inter-array dla morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III, rozwijanych w Polsce przez konsorcjum Equinor i Polenergii.
17.01.2024

Co dzieje się w obszarze morskiej energetyki wiatrowej w Norwegii?

„Możecie być pewni: morska energia wiatrowa będzie w przyszłości jednym z największych zasobów energii na świecie” oraz: „To będzie wielka szansa dla Norwegii”. Te słowa wypowiedział parę dni temu premier Norwegii Jonas Gahr Støre na corocznej konferencji organizowanej przez NHO (Konfederacja Norweskich Przedsiębiorców).
16.01.2024

Uruchomiono przetarg na drugą morską farmę wiatrową na Litwie

Litwa ogłosiła wczoraj przetarg na budowę swojej drugiej elektrowni wiatrowej na Bałtyku o mocy 700 MW. Firmy, które są zainteresowane udziałem w konkursie, mają 90 dni na zarejestrowanie się i przekazanie wymaganych dokumentów. Termin składania ofert ubiega 15 kwietnia o godz. 17.00.
16.01.2024

Pierwsza sekcja przejściowa dla farmy East Anglia Three opuszcza fabrykę

Pierwsza z 95 sekcji przejściowych (transition piece) do budowy morskiej elektrowni wiatrowej East Anglia Three o mocy 1,4 GW opuściła fabrykę Windar Renovables, kierując się do portu w Avilés, gdzie zostanie ostatecznie skompletowana.
15.01.2024

Turbiny na Hywind Scotland przejdą obszerną konserwację

Hywind Scotland, pływająca farma wiatrowa Equinor o mocy 30 MW, wstrzyma produkcję energii na okres do czterech miesięcy, aby przeprowadzić obszerną konserwację turbin Siemens Gamesa. Dane operacyjne po siedmiu latach eksploatacji wykazały potrzebę przeprowadzenia serwisu maszyn pracujących u wybrzeży Aberdeen.
15.01.2024

Vestas planuje drugą fabrykę w Polsce

Vestas ma ambicje stać się liderem na rynku morskich turbin wiatrowych i wspierać rozwój europejskiego sektora offshore wind. Firma ogłosiła plany budowy nowej fabryki w Szczecinie, która ma produkować łopaty do ich flagowego modelu V236-15.0 MW. Uruchomienie działalności jest zaplanowane na 2026 rok, co ma przyczynić się do stworzenia ponad 1000 nowych miejsc pracy.
11.01.2024

PGE Baltica publikuje informacje o postępowaniach zakupowych planowanych do uruchomienia w 2024 roku

Specjalnie dla potencjalnych dostawców zainteresowanych współpracą PGE Baltica opublikowała informacje o postępowaniach zakupowych planowanych do uruchomienia w 2024 roku. Postępowania dotyczą zakupów realizowanych na rzecz spółek projektowych PGE Baltica.
11.01.2024

Dzień Kariery Offshore 2024 na Politechnice Gdańskiej

6 stycznia 2024 roku, w budynku Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej odbędzie się druga edycja Dnia Kariery Offshore. Zapraszamy studentów, absolwentów oraz wszystkie osoby zainteresowane morską energetyką wiatrową na spotkania z przedstawicielami firm, które wraz z rozwojem branży będą poszukiwać wielu specjalistów i profesjonalnej kadry do projektowania, budowy i prowadzenia morskich farm wiatrowych.
11.01.2024

Branża wiatrowa proponuje 10 kroków dla budowy silnego przemysłu w Polsce

Branża energetyki wiatrowej proponuje 10 kroków do budowy w Polsce silnego przemysłu, pracującego na jej rzecz. Przedstawione w środę na konferencji prasowej postulaty zakładają m.in. aktualizację celów, wsparcie dla lokalnych producentów, szkolenie kadr.
10.01.2024

Eversource wycofuje się z inwestycji w amerykańską energetykę morską

Eversource Energy, kluczowy gracz w sektorze dostaw energii w Nowej Anglii, poinformował o zaawansowanych negocjacjach dotyczących sprzedaży swoich udziałów w projektach amerykańskich elektrowni morskich.
10.01.2024

Iberdrola i Bank Światowy rozszerzają swoją współpracę o 300 mln euro pożyczki na projekty OZE

Kredyt zostanie przeznaczony na finansowanie inwestycji w OZE w krajach, których energetyka wciąż w dużym stopniu opiera się na węglu, takich jak Polska, Maroko i Wietnam. Pożyczka przekazana na cele związane z redukcją emisji zanieczyszczeń do atmosfery i rozwoju zielonej energetyki jest pokłosiem partnerstwa zawiązanego przez podmioty w maju ubiegłego roku.
10.01.2024

Vineyard Wind dostarcza energię jako pierwsza duża morska farma wiatrowa w USA

Początek 2024 roku ma symboliczny i zarazem mocny początek dla amerykańskiej energetyki wiatrowej na morzu. 2 stycznia pierwsza duża morska farma wiatrowa w USA późnym wieczorem dostarczyła pierwszą energię do sieci elektrycznej w stanie Massachusetts. Symboliczne znaczenie tego momentu ma podkreślić praktyczny start przedsięwzięcia w związku z jego przeznaczeniem.
09.01.2024

Kursy offshore w Szkole Morskiej w Gdyni

Wychodząc naprzeciw najpilniejszym potrzebom rynku energetycznego, wynikającym z ekspansywnego rozwoju sektora offshore, Szkoła Morska w Gdyni przygotowała szeroką ofertę specjalistycznych kursów przygotowujących do pracy w tej perspektywicznej branży.
09.01.2024

Wstępna kampania geotechniczna w ramach projektów Baltica 1 i Baltica 1+. Znamy dwóch oferentów

Trwa przetarg na realizację wstępnej kampanii geotechnicznej dla morskiej farmy wiatrowej Baltica-1 i Baltica 1+. Polska Grupa Energetyczna podała do wiadomości informacje o dwóch przedsiębiorstwach zainteresowanych w jego udziale, które zaprezentowały swoje propozycje.
08.01.2024

Dwie firmy zainteresowane wykonaniem analiz systemowych dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1

Do przetargu na wykonanie projektu podstawowego wraz z wykonaniem analiz systemowych dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1 wraz z układem wyprowadzenia przystąpiło dwóch oferentów. Dwie oferty w przetargu na wykonanie analiz systemowych MFW Baltica 1 wraz układem wyprowadzenia mocy
07.01.2024

Rekordowa ilość energii elektrycznej wyprodukowana przez morskie turbiny wiatrowe

Morskie turbiny wiatrowe wyprodukowały w Belgii w ubiegłym roku rekordową ilość energii elektrycznej. Turbiny wiatrowe znajdujące się na belgijskiej części Morza Północnego odpowiadały za 10,2 procent całkowitego zapotrzebowania kraju - podaje dziennik „Het Laatste Nieuws”.
06.01.2024

PGE i Ørsted podpisały umowę na instalację turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji 48 ze 107 turbin wiatrowych dla projektu Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica.
03.01.2024

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Artur Ambrożewicz

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Arturem Ambrożewiczem (CEO Vulcan Training & Consultancy sp. z o.o.).
02.01.2024

Zbigniew Gryglas odwołany z rady nadzorczej PGE. Jest przewodniczącym parlamentarnego Zespołu ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej

Minister Aktywów Państwowych Borys Budka poinformował w mediach społecznościowych, że odwołał z pełnionego stanowiska w radzie nadzorczej PGE S.A., Zbigniewa Gryglasa.
30.12.2023

Deep Wind wnioskuje o zgodę na budowę farmy Olof Skötkonung

W najnowszym ruchu na rzecz czystej energii, firma Deep Wind Offshore złożyła wniosek o budowę morskiej farmy wiatrowej Olof Skötkonung na południowym wybrzeżu Szwecji. Potężny projekt, umiejscowiony w Zatoce Botnickiej, na północny wschód od hrabstw Gävleborg i Uppsala, zakłada instalację 70 turbin wiatrowych.
27.12.2023

RWE otrzymuje ważną decyzję lokalizacyjną

Wojewoda Pomorski wydał decyzję dotyczącą określenia lokalizacji urządzeń służących do wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej FEW Baltic II, rozwijanej przez RWE.
27.12.2023

Wyzwanie cyberbezpieczeństwa w energetyce morskiej. Rozmowa z Mateuszem Romowiczem [wideo]

W obliczu nadchodzącej rewolucji energetycznej związanej z rozwojem sektora offshore wind, Polska staje przed szeregiem wyzwań technologicznych i regulacyjnych. Kwestią o szczególnej wadze jest cyberbezpieczeństwo – element, który Mateusz Romowicz, radca prawny z Kancelarii Legal Marine, wskazuje jako kamień węgielny ochrony krytycznej infrastruktury państwa. Jednocześnie zaznacza, że skuteczna transformacja wymaga zasilenia lokalnej branży stosownie wykwalifikowanymi pracownikami.
22.12.2023

Wybrano inżyniera projektu morskiej części terminala instalacyjnego Orlenu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ogłosił wyniki przetargu na inżyniera projektu morskiej części terminalu instalacyjnego w Świnoujściu. Wybrano ofertę firmy Sweco Polska sp. z o.o., która zaproponowała cenę 2,199 mln złotych.
21.12.2023

N-Sea Poland. Innowacje i strategiczne partnerstwa [wideo]

W obliczu ekspansywnego rozwoju polskiego sektora offshore wind, kluczowym elementem stają się innowacyjne rozwiązania i strategiczne partnerstwa. Te aspekty odgrywają fundamentalną rolę w kształtowaniu przyszłości odnawialnych źródeł energii. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Peter Cherneski, director Baltics w N-Sea Poland, opowiedział o konieczności synergii pomiędzy globalnymi trendami a lokalnymi potrzebami.
21.12.2023

Polska Izba Morskiej Energetyki Wiatrowej pierwszą w Polsce organizacją samorządu gospodarczego działającą na rzecz sektora offshore wind

W odpowiedzi na dynamiczny rozwój sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz w regionie bałtyckim, powstanie nowa izba gospodarcza. Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW), działające od 2010 roku wyłącznie na rzecz polskiego przemysłu offshore wind, powołuje do życia Polską Izbę Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW).
20.12.2023

Vestas i Vattenfall działają wspólnie na rzecz morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii

Vattenfall, jeden z największych producentów i sprzedawców detalicznych energii elektrycznej i ciepła w Europie, oraz Vestas podpisały umowy mające na celu rozwój partnerstwa między obiema firmami i ich działalnością w zakresie morskiej energetyki wiatrowej do roku 2030.
20.12.2023

Van Oord zakończył instalację fundamentów i kabli dla Baltic Eagle

Van Oord z powodzeniem zakończył montaż wszystkich 50 fundamentów oraz instalację kabli inter-array dla morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle, rozwijanej przez Iberdrolę.
20.12.2023

Industria Project przygotuje projekt fabryki Windar Renovables w Szczecinie

Industria Project ogłosiła podpisanie umowy z Windar Renovables na prace projektowe i nadzór inwestorski nad budową nowoczesnej fabryki wież wiatrowych i masztów w Szczecinie, co stanowi strategiczny krok w rozwoju odnawialnych źródeł energii na Morzu Bałtyckim.
19.12.2023

Za mało czy w sam raz? USA redukują liczbę koncesji na wydobycie paliw kopalnych

Administracja Joe Bidena ogłosiła nowy, zredukowany program udzielania koncesji na wydobycie ropy i gazu w latach 2024-2029, który obejmuje zaledwie trzy aukcje w Zatoce Meksykańskiej. Ta decyzja stanowi strategiczny krok ku osiągnięciu celu 30 GW mocy z morskich farm wiatrowych do 2030 roku, jednocześnie wywołując kontrowersyjne reakcje zarówno wśród lobbystów przemysłu naftowego, jak i aktywistów ekologicznych.
19.12.2023

Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Krzysztof Stopierzyński

O drodze rozwoju od małej firmy nurkowej, poprzez firmę saperską aż po jednego z pierwszych prywatnych armatorów branży offshore wind w Polsce i dziennikarskim śledztwie The Washington Post ws. przyczyny awarii rurociągu Nord Stream Patryk Zbroja rozmawia z Krzysztofem Stopierzyńskim, prezesem Baltic Diving Solutions.
19.12.2023

Coraz więcej kobiet pracuje w offshore. Startują studia podyplomowe „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”

Uniwersytet Morski w Gdyni uruchomił rekrutację na studia podyplomowe „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”. Zajęcia rozpoczynają się 9 marca 2024 r.
19.12.2023

MAG Offshore. Wizja i strategia [wideo]

Polski sektor energetyki morskiej jest aktualnie w fazie dynamicznej ekspansji, kształtowanej przez nowe strategie i innowacyjne podejścia przedsiębiorstw działających w tym biznesie. W rozmowie przeprowadzonej podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Paweł Weiner, prezes zarządu MAG Offshore, podzielił się z nami długoterminową wizją firmy, która ma potencjał zaistnieć jako jeden z czołowych graczy branży.
18.12.2023

Jak optymalnie wykorzystać potencjał energetyczny Bałtyku? Perspektywa Equinor Polska [wideo]

Ewolucja krajowego sektora MEW to nie tylko potężne wyzwanie infrastrukturalne, ale przede wszystkim wyjątkowa szansa na zdobycie strategicznej przewagi i ugruntowanie pozycji Polski w europejskim krajobrazie energetycznym. Podczas zorganizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland 2023, rozmawialiśmy z Michałem Kołodziejczykiem, prezesem zarządu Equinor w Polsce, o kluczowych czynnikach efektywnej transformacji.
17.12.2023

Jest pozwolenie na budowę bazy serwisowej Baltic Power w Łebie

Wojewoda Pomorski zatwierdził projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany i udzielił pozwolenia na budowę portu serwisowego Baltic Power w Łebie.
17.12.2023

Siemens Gamesa rozpoczyna produkcję 108-metrowych łopat turbin wiatrowych dla farmy Moray West

W zakładzie Siemens Gamesa w Hull rozpoczęto produkcję łopat turbin wiatrowych, przeznaczonych dla projektu elektrowni morskiej Moray West u wybrzeży północno-wschodniej Szkocji. Każda z nich będzie mierzyła 108 metrów. To więcej niż długość boiska stadionu Wembley.
16.12.2023

Wybrano projektanta fundamentów dla BC-Wind

Wood Thilsted (WT) opracuje wstępny projekt fundamentów kratownicowych (jacketów) dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind, rozwijanej przez Ocean Winds u wybrzeży Polski.
15.12.2023

Les Alizés rozpoczyna instalację fundamentów największej elektrowni morskiej w Niemczech

Ørsted i Jan De Nul Group ogłosiły instalację pierwszego fundamentu morskiej elektrowni wiatrowej Borkum Riffgrund 3 (913 MW) u wybrzeży Niemiec. Farma będzie największą tego typu inwestycją na niemieckich wodach.
14.12.2023

Harmonogram przesunięty, ale RWE trzyma kurs [wideo]

RWE osiąga kolejne kamienie milowe w realizacji swojej inwestycji F.E.W. Baltic II u wybrzeży Polski. O zaawansowaniu projektu oraz strategii rozwoju RWE w sektorze energetyki morskiej rozmawialiśmy z Grzegorzem Chodkowskim, wiceprezesem Offshore Development Poland w RWE, podczas tegorocznej konferencji Offshore Wind Poland 2023.
14.12.2023

Siemens Gamesa i Vestas – partnerstwo na rzecz optymalizacji transportu turbin

Potentaci energetyki wiatrowej, Siemens Gamesa i Vestas, zawarli porozumienie na rzecz standaryzacji sprzętu wykorzystywanego w transporcie wież turbin morskich. Ta inicjatywa, wspierana przez Energy Cluster Denmark, ma ma potencjał do zrewolucjonizowania całego sektora.
14.12.2023

Siemens Gamesa otwiera nowe biuro w Gdańsku

Siemens Gamesa, światowy lider w dostarczaniu i serwisowaniu morskich turbin wiatrowych, oficjalnie otworzył swoje nowe biuro w Gdańsku 11 grudnia br. Zlokalizowane przy ul. Leona Droszyńskiego 24, w budynku Format, Siemens Gamesa Baltic Sea Offshore Execution Centre to ważny krok w realizacji zaangażowania firmy w rozwijający się sektor energetyki morskiej w Polsce.
13.12.2023

Firma Ocean Winds w Polsce po raz drugi z rzędu otrzymała certyfikat Great Place to Work

Ocean Winds (OW), międzynarodowa spółka prowadząca działalność w sektorze morskiej energii wiatrowej, powołana z inicjatywy spółek EDP Renewables (EDPR) i ENGIE (w stosunku 50:50), drugi rok z rzędu otrzymała w Polsce certyfikat Great Place To Work. OW obecnie pracuje w Polsce nad projektem BC-Wind, który będzie operacyjny od 2027 roku.
12.12.2023

Vard dostarczy specjalistyczny statek do układania kabli na rzecz japońskiej energetyki wiatrowej na morzu

Toyo Construction zawiera umowę w kwestii dostarczenia przez Vard hybrydowego statku do układania kabli. Zostanie on wykorzystany przy rozbudowie infrastruktury dla morskiej energetyki wiatrowej, jaka powstaje na wodach w pobliżu Japonii.
12.12.2023

Akademia Wilczka Morskiego na Politechnice Morskiej w Szczecinie

Politechnika Morska w Szczecinie realizuje projekt pt.: „Akademia Wilczka Morskiego”, finansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach Programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II.
11.12.2023

Iberdrola o wyzwaniach i potencjale offshore wind w Polsce [wideo]

Polski rynek offshore wind, aktualnie w epoce dynamicznego rozwoju, odzwierciedla wyjątkowe szanse w zakresie nowych technologii i zrównoważonego rozwoju. Podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023, Łukasz Piotrowicz, Offshore Development Manager w Iberdrola Renewables Polska, udzielił eksperckiego wglądu w perspektywy przyszłości sektora.
10.12.2023

Pomorskie. 250 mln zł na inwestycje samorządów w zw. z budową elektrowni atomowej i MEW

Powstał nowy wieloletni program dla Pomorza w związku z budową elektrowni jądrowej oraz pozostałej infrastruktury energetycznej - podał w piątek w komunikacie rzecznik rządu Piotr Müller. Na realizację nowego programu zostanie przeznaczone z budżetu państwa 250 mln zł w latach 2024–2028.
08.12.2023

Jak postępują prace na budowie terminala instalacyjnego Orlenu? [wideo]

Orlen Neptun, kierując się wizją nowoczesnej i zrównoważonej przyszłości, realizuje swoją flagową inwestycję, czyli terminal instalacyjny morskich farm wiatrowych. To nie tylko zmienia krajobraz energetyczny Polski, ale także stawia nasz kraj w centrum europejskiej rewolucji OZE. Podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023, Robert Nowicki, prezes zarządu Orlen Neptun, ujawnił szczegóły postępu prac, planów na przyszłość oraz kluczowych elementów, które sprawią, że Polska stanie się centrum nowoczesnych technologii w sektorze of
07.12.2023

Wielka Brytania pozyskuje inwestorów do największej na świecie farmy wiatrowej

Niemiecki RWE oraz pochodzący ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich Masdar podpisały umowę inwestycyjną o równowartości 13,9 mld dolarów. Miało to miejsce podczas międzynarodowego szczytu klimatycznego COP28. Inwestycja jest kluczowa dla rozwoju brytyjskiego sektora energii odnawialnej.
07.12.2023

Baltic Power. Od koncepcji do budowy [wideo]

Na starcie byli ostatni, do mety zbliżają się jako pierwsi. Zakończenie etapu dewelopmentu i rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power to nie tylko przełomowy moment dla inwestora, ale również dla całego sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce. Podczas tegorocznej edycji organizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland, Piotr Ostrowski, Deputy Project Director Baltic Power, opowiedział nam o czynnikach, dzięki którym spółka wyszła na prowadzenie.
06.12.2023

Dialog i współpraca kluczem do sukcesu offshore wind w Polsce

Chociaż w naszej części Bałtyku nie kręci się jeszcze żadna turbina, to świadomość korzyści płynących z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej stale rośnie. To duża zasługa deweloperów farm współdziałających z otoczeniem na rzecz coraz lepszego zrozumienia efektów gospodarczych, społecznych i środowiskowych, które niesie ze sobą rozwój nowej branży w Polsce.
06.12.2023

Baltic Power. Okoliczności sukcesu [wideo]

Baltic Power jako pierwszy projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w kraju zamknął etap pozyskiwania finansowania i przystąpił do fazy budowy. Otwiera to nowy rozdział w historii polskiej energetyki, wyznaczając kurs ku zrównoważonej przyszłości. Podczas zorganizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland 2023, Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power, odsłonił kulisy tego sukcesu.
05.12.2023

Mostostal Pomorze. Stabilny portfel zamówień i strategia wobec deficytu kadr [wideo]

Mostostal Pomorze utrzymuje stabilny kurs dzięki solidnym kontraktom na horyzoncie i załodze utalentowanych specjalistów. Arkadiusz Aszyk, prezes zarządu, opowiada o strategii firmy wobec dynamicznego rozwoju branży morskiej i związanych z tym wyzwań.
30.11.2023

Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej

Wiodące na rynku norweskim przedsiębiorstwa znają dobrze polski sektor morskiej energetyki wiatrowej. Wymiana doświadczeń i budowanie kompetencji odbywa się na wielu płaszczyznach. Przyczyni się to z pewnością do rozwoju dalszej współpracy między obydwoma krajami.
30.11.2023

CRIST Offshore. Strategiczna wizja rozwoju [wideo]

Decyzja o zaangażowaniu się w polski sektor energetyki morskiej zapadła w CRIST Offshore już 2 lata temu. Firma utrzymuje spójność swojej strategii skupionej na budowie kompletnych stacji transformatorowych. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Andrzej Czech, członek zarządu spółki, podzielił się z nami wglądem w zamiary dotyczące zaspokojenia rosnącego popytu na infrastrukturę wspierającą rozwój branży MEW.
29.11.2023

Czy offshore będzie nowym wyzwaniem dla przedsiębiorców?

Prace przygotowawcze do budowy pierwszych farm wiatrowych na polskim wybrzeżu Bałtyku już się rozpoczęły. Projekt stanowi kluczowy i strategiczny element dla bezpieczeństwa i niezależności energetycznej Polski. Jednocześnie, inwestycje w sektorze energetyki wiatrowej stają się głównym czynnikiem stymulującym rozwój regionu. W związku z tym, wiele firm uczestniczących w tych projektach będzie musiało skonfrontować się z nowymi ryzykami, co może stanowić dla nich poważne wyzwanie.
29.11.2023

W Lęborku powstanie pionierskie centrum kompetencji w dziedzinie energii wiatrowej

Rada Powiatu Lęborskiego jest inicjatorem wartego 12 000 000 zł projektu utworzenia pierwszego w Polsce Centrum Branżowego dedykowanego Energetyce Wiatrowej. Współpracując z liderami branżowymi, takimi jak Grupa ORLEN, Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) i Windhunter Academy, podjęło inicjatywę mającą na celu stworzenie pionierskiego centrum kompetencji w dziedzinie energii wiatrowej w samym sercu Lęborka.
28.11.2023

TELE-FONIKA Kable na polskim rynku offshore wind. Wyzwania i perspektywy [wideo]

W kontekście intensywnego rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, TELE-FONIKA Kable utrzymuje swoją aktywną rolę, konsekwentnie dążąc do innowacji i zachowania konkurencyjności. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Zuzanna Telep, Deputy Sales Director w Grupie TFKable (JDR Cables i TELE-FONIKA Kable), podzieliła się z nami strategiami, jakie firma wdraża, aby skutecznie sprostać dynamicznie zmieniającej się strukturze rynku.
28.11.2023

PORR zajmie się morską częścią terminala instalacyjnego w Świnoujściu

Firma PORR zwyciężyła w przetargu na realizację morskiej części terminala instalacyjnego offshore w Świnoujściu ogłoszonym przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Prace mają potrwać do połowy 2025 roku.
27.11.2023

Vestas: 15-megawatowa turbina i inwestycje w Polsce [wideo]

Dzięki dalekowzrocznemu podejściu i zaawansowanym innowacjom, Vestas, lider branży energetyki wiatrowej, osiągnął sukces z wprowadzeniem na rynek 15-megawatowej turbiny wiatrowej V236 o średnicy wirnika 236 metrów. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Sławomir Michaluk, dyrektor ds. realizacji projektów offshore w Vestas, udzielił interesującego wglądu w historię tego produktu oraz planów z nim związanych.
27.11.2023

Energa Wytwarzanie i Northland Power powołają spółkę do serwisowania morskich farm wiatrowych

Energa Wytwarzanie i Northland Power powołają spółkę do serwisowania morski farm wiatrowych - poinformowała w poniedziałek Energa Wytwarzanie. Zaznaczono, że firmy mają już zgodę UOKiK na takie przedsięwzięcie.
27.11.2023

MKiŚ podsumowuje kadencję Anny Moskwy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wystosowało komunikat, w którym podsumowuje działania resortu w ciągu ostatnich dwóch lat, pod przewodnictwem minister Anny Moskwy. Publikujemy komunikat w całości:
27.11.2023

Port Esbjerg dąży do bardziej globalnego biznesu

Podczas gdy Port Esbjerg wciąż umacnia swoją pozycję wiodącego międzynarodowego portu wiatrowego, z coraz większą śmiałością spogląda w stronę innych obszarów biznesowych. Zarząd portu deklaruje, że chce się skupić na prowadzeniu bardziej globalnej i zróżnicowanej działalności.
27.11.2023

OZE pod kroplówką. 73 funty za MWh na Morzu Północnym. 350 zł na Bałtyku?

Wielka Brytania nie kryje, że morska energetyka wiatrowa rozwija się dzięki rządowej kroplówce. Rząd Wielkiej Brytanii zaoferuje wyższe dotacje dla morskich farm wiatrowych. Zdecydował także, by podnieść cenę wywoławczą następnej, rządowej aukcji na dotacje dla morskiej energetyki wiatrowej o około dwie trzecie, do 73 funtów za MWh. Oznacza to, że w przypadku Polski koszt MWh może wynieść 350 zł.
26.11.2023

PSEW wrzuca piąty bieg dla polskiego offshore wind [wideo]

21 i 22 listopada w Warszawie spotkali się kluczowi gracze sektora offshore wind. Zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) Konferencja Offshore Wind Poland, już po raz czwarty, zgromadziła inwestorów, wykonawców, usługodawców, przedstawicieli stowarzyszeń branżowych oraz decydentów politycznych. Podczas wydarzenia przedstawiono konkretne kroki, które należy podjąć, aby w pełni wykorzystać potencjał wiatru na Bałtyku.
23.11.2023

Jak naprawić turbinę? Zapytaliśmy ekspertów

Chociaż turbiny wiatrowe pozostają jednym z najwydajniejszych spośród dostępnych nam narzędzi generacji czystej energii, jak wszystkie struktury ze stali, wymagają regularnych inspekcji oraz precyzyjnego serwisu, by utrzymać swoją efektywność. Skala wyzwań związanych z naprawą tak potężnych maszyn jest wprost proporcjonalna do ich imponujących rozmiarów. Adam Kozłowski i Paweł Rudacki z Alpin Weld dzielą się z nami swoją wiedzą, jak utrzymać turbinę w optymalnej kondycji.
22.11.2023

Wąskie gardła. Seaway7 o przezwyciężaniu wyzwań w łańcuchu dostaw dla offshore wind [wideo]

Sektor morskiej energii wiatrowej doświadcza dynamicznego wzrostu, napotykając przy tym wyzwania związane z rosnącą skalą projektów. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies mieliśmy okazję porozmawiać z Piotrem Żeglarskim, Business Development Managerem w Seaway7, na temat kluczowych problemów w łańcuchu dostaw i innowacyjnych rozwiązań, jakie firma wdraża w odpowiedzi na nie.
22.11.2023

Nad amerykańskie wybrzeże nadciąga wiatr zmian. Federalne zatwierdzenie dla Empire Wind

Departament Spraw Wewnętrznych USA zatwierdził morski projekt wiatrowy Empire Wind, będący wspólnym przedsięwzięciem Equinor i bp. To szósta farma o skali komercyjnej usankcjonowana przez administrację Biden-Harris.
22.11.2023

PGE ocenia, że rentowność projektu offshore jest na satysfakcjonującym poziomie

PGE ocenia, że rentowność projektu morskiej energetyki wiatrowej jest na satysfakcjonującym poziomie pomimo wzrostu cen materiałów - poinformowali przedstawiciele grupy.
22.11.2023

Orlen Neptun. Strategia zaangażowania w polską transformację energetyczną [wideo]

W obliczu dynamicznego rozwoju sektora morskiej energetyki odnawialnej, Konrad Wróbel, członek zarządu Orlen Neptun, przedstawia kluczowe założenia inwestycyjne spółki. Podczas zorganizowanej przez PTMEW Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies rozmawialiśmy o postępie prac związanych z najważniejszymi projektami oraz o ambicjach w zakresie budowy polskiego łańcucha dostaw i zaangażowania w lokalny rozwój gospodarczy.
21.11.2023

Konferencja Offshore Wind Poland 2023 - pięć postulatów branży wiatrowej

Już dzisiaj rozpoczyna się czwarta odsłona jednej z najważniejszych w Polsce konferencji dotyczących sektora offshore wind – Offshore Wind Poland 2023. Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzą się o kluczowych informacjach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz zmianach regulacyjnych, które uwolnią jej potencjał.
21.11.2023

Statki dostarczone przez Damen będą obsługiwać tajwańskie morskie farmy wiatrowe

Damen Shipyards podpisał 21 listopada br. umowę z Ta San Shang Marine Co. Ltd, spółką joint venture pomiędzy Mitsui O.S.K. Lines, Ltd. z Japonii i Ta Tong Marine Co., Ltd. z Tajwanu na dostawę nowego statku do usług budowlanych CSOV (Commissioning Service Operation Vessels). Oznaczony jako 9020 będzie przeznaczony do prac budowlanych i eksploatacji farm wiatrowych na morzu, ulokowanych w pobliżu wyspy.
21.11.2023

Mostostal Pomorze w łańcuchu dostaw dla polskiego offshore wind [wideo]

Offshore wind staje się kluczowym nurtem polskiej transformacji energetycznej, a Mostostal Pomorze ma określony plan na zaistnienie w tym obszarze. Podczas zorganizowanej przez PTMEW Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies zapytaliśmy Arkadiusza Aszyka, prezesa zarządu, o strategię zaangażowania w morską energetykę wiatrową.
20.11.2023

DEME Offshore o potencjale energetyki morskiej w Polsce [wideo]

Dynamiczna ekspansja sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce przyciąga rosnące zainteresowanie największych, międzynarodowych graczy. Wśród prelegentów tegorocznej konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies znalazł się Bas Nekeman, Business Unit Director for Offshore Wind in Northern Europe w DEME Offshore, który podzielił się z nami wglądem w potencjał rozwoju firmy na krajowym rynku.
17.11.2023

Ambasador USA i prezydent Warszawy otworzą Konferencję Offshore Wind Poland 2023

Już w przyszłym tygodniu odbędzie się długo wyczekiwana konferencja Offshore Wind Poland 2023. Wydarzenie otworzą Ambasador USA Mark Brzeziński i Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzą się o kluczowych informacjach dotyczących morskiej energetyki wiatrowej w Polsce oraz zmianach regulacyjnych, które uwolnią jej potencjał.
17.11.2023

Raport EY: Polska wyłania się na znaczącego gracza na rynku morskiej energetyki wiatrowej

Nowy Indeks Atrakcyjności Krajów w zakresie Energii Odnawialnej (RECAI) przeprowadzony przez EY plasuje Polskę na 15. pozycji. Tym samym wyrasta ona na znaczącego gracza na rynku odnawialnych źródeł energii. Według raportu światowych przywódców wzywa się do potrojenia światowej mocy w zakresie energii odnawialnej do 11 000 GW do 2030 r., przy czym przewiduje się, że prawie 80% z 15 rynków, na których wyznaczane są cele w zakresie morskiej energii wiatrowej na 2030 r., nie osiągnie swoich celów.
17.11.2023

Polenergia chce w 2025 r. rozpocząć budowę morskich farm wiatrowych

Polenergia zdecydowaną większość środków z niedawnej oferty publicznej przeznaczy na rozwój projektów morskich farm wiatrowych. Pierwsze prace przygotowawcze przy Bałtyk II i Bałtyk III rozpoczną się już w przyszłym roku. Prace budowlane - w 2025 r. W krótkim okresie spółka będzie zwiększać zainstalowane moce OZE w Polsce dzięki fotowoltaice, nowe projekty wiatrowe na lądzie są na wczesnym etapie - poinformował PAP Biznes prezes Michał Michalski.
16.11.2023

Norwegia. Siedmiu graczy w walce o morską energetykę wiatrową

W środę rząd Norwegii poinformował, że siedem grup przedsiębiorstw energetycznych ubiega się o wstępną kwalifikację do pierwszego komercyjnego przetargu na morską farmę wiatrową w Norwegii. Z powodu rosnących kosztów, kilku pozostałych wycofało się z "wyścigu".
16.11.2023

Baltic Power: kulisy powstawania pierwszej farmy wiatrowej na Bałtyku

Baltic Power to projekt budowy morskiej farmy wiatrowej, który spośród polskich inicjatyw offshore ruszył dość późno, jednak jako jedyny do tej pory wszedł w fazę budowy. Spółka stworzy serię filmów pokazujących kulisy powstawania tej przełomowej inwestycji.
15.11.2023

Nowatorska metoda pomiaru stanu morskich turbin wiatrowych opracowana przez naukowca z Politechniki Koszalińskiej

Politechnika Koszalińska realizuje filmy prezentujące innowacje przygotowane przez naukowców ze swojej uczelni. Do projektu wybrano nowatorskie osiągnięcie z zakresu morskiej energetyki wiatrowej.
14.11.2023

Kolejne problemy Ørsted. Firma tnie koszty i wycofuje się z projektów w Norwegii

Ørsted A/S wycofał się z konsorcjum rozwijającego projekty morskich farm wiatrowych u wybrzeży Norwegii. Powodem „priorytetyzacja inwestycji” wynikająca z problemów finansowych.
14.11.2023

Pilotażowy projekt morskiej energetyki wiatrowej Bluewind ze wsparciem UE

Norweska firma Bluewind otrzymała prawie milion NOK z unijnego programu innowacji dla małych i średnich przedsiębiorstw. Środki zostały przeznaczone na pilotażowy projekt mający na celu przetestowanie rozwiązania Bluewind w zakresie instalacji, obsługi i konserwacji morskich turbin wiatrowych na miejscu.
11.11.2023

Jądrowy zawrót głowy. Dylematy instruktorki tańca?

W Polsce zapadła decyzja o budowie elektrowni jądrowej. Zaawansowane są prace związane z instalacjami morskiej energetyki wiatrowej. Instalacje fotowoltaiczne na dachach domów i farmy woltaiczne oraz grupy wiatraków stał się codziennością w polskim krajobrazie. Nasuwa się więc pytanie: co będzie podstawowym, a co pomocniczym źródłem energii w przyszłości?
11.11.2023

"Łowcy Wiatru" czyli podcasty o morskich farmach wiatrowych stworzone przez PGE Baltica

PGE Baltica przygotowała serię podcastów na temat morskiej energetyki wiatrowej. W każdej audycji eksperci firmy przybliżają najważniejsze zagadnienia związane z offshore wind - od przygotowań do budowy morskiej farmy wiatrowej i samego przebiegu budowy elektrowni na morzu, poprzez zasady jej działania, rolę portu serwisowego aż do przybliżenia zagadnień związanych z dostarczeniem energii elektrycznej z morza na ląd oraz zagadnienia związane z ochroną środowiska.
09.11.2023

Świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore

Już 1.12 odbędzie się świąteczne spotkanie Pomorskiej Platformy Offshore, "Spotkanie sygnatariuszy Pomorskiej Platformy Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku. Offshore i wodór w synergii dla rozwoju zielonej energetyki". Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.
06.11.2023

Zbliża się 4. Konferencja Baltic Offshore Wind Transmission

Global Transmission Report organizuje swoją czwartą doroczną konferencję Baltic Offshore Wind Transmission. Plans, Opportunities and Technology, która odbędzie się 15 listopada 2023 r. w Sofitel Warsaw Victoria. Misją konferencji jest omówienie wyzwań i poszukiwanie rozwiązań związanych z rozwojem przemysłu morskiej energetyki wiatrowej oraz związaną z nim infrastrukturą przesyłową.
04.11.2023

Ukończono pierwszy na świecie projekt pływającej elektrowni wiatrowej na pełnym morzu połączony z modułem przybrzeżnym Offshore Tribune Shanghai Electric

W Chinach zakończono pierwszy na świecie projekt morskiej energii odnawialnej, który łączy w sobie głębinową pływającą energię wiatrową i akwakulturę. Jest to znaczący krok naprzód dla chińskiego sektora energii wiatrowej - projekt realizuje Grupa Longyuan Power, natomiast Grupa Shanghai Electric Wind Power (Wind Power Group), spółka zależna Shanghai Electric (SEHK: 2727, SSE: 601727), jest dostawcą sprzętu do wytwarzania energii i wież turbin morskich.
03.11.2023

RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla bazy operacyjno-serwisowej w Ustce

W postępowaniu wszczętym na wniosek inwestora - PGE Baltica Sp. z o. o., reprezentowanego przez pełnomocnika: p. Mieczysława Korzeńskiego (WUPROHYD Sp. z o. o. Biuro Projektów), znak WH-094/TH/05/2023, z dnia 18.05.2023 r., o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pod nazwą: „Baza operacyjno - serwisowa w Porcie Ustka”, wydana została decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach.
31.10.2023

Polski przemysł zasługuje na mądrą politykę przemysłową w rozwoju offshore

Polski przemysł ma ogromny potencjał do tego, aby być istotnym graczem w globalnym łańcuchu dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej. Jednak bez solidnej, strategicznej polityki przemysłowej skupionej na OZE, w tym w szczególności na sektorze offshore wind istnieje ryzyko, że pozostaniemy w tyle. Zegar tyka, a natychmiastowe działanie jest niezwykle istotne. Dlatego Polska pilnie potrzebuje polityki przemysłowej nakierowanej na wsparcie łańcucha dostaw morskiej energetyki wiatrowej.
30.10.2023

Komisja Europejska ogłosiła plan utrzymania europejskiego przemysłu wiatrowego, w tym morskiego, na światowej pozycji lidera

Komisja Europejska ogłosiła we wtorek plan działania mający na celu utrzymanie unijnego przemysłu wiatrowego na pozycji światowego lidera. Chodzi o zwiększenie wsparcia finansowego za pośrednictwem agencji kredytów eksportowych i Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
24.10.2023

ForteIX na polskim rynku offshore wind [WIDEO]

Dynamika rozwoju sektora offshore wind w Polsce wzbudza rosnące zainteresowanie międzynarodowych graczy, takich jak ForteIX. To konsorcjum dwóch holenderskich firm, Forte Renewables i IX Renewables, które integruje kompetencje obu podmiotów w zakresie lądowej i morskiej energetyki wiatrowej. O strategii obecności spółki na rynku polskim mieliśmy okazję porozmawiać z Fergalem O'Mahony, dyrektorem zarządzającym Forte Renewables i współzałożycielem ForteIX, podczas tegorocznej Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies.
24.10.2023

Chińczycy pracują nad rekordowo wielkimi turbinami wiatrowymi

Chiński producent turbin wiatrowych Mingyang Wind Power rzucił wyzwanie innym uczestnikom wyścigu na największą turbinę ogłaszając w zeszłym tygodniu prace nad turbiną o mocy 22 MW. Ma ona zostać udostępniona w latach 2024-2025.
24.10.2023

Dlaczego konkurencyjność polskich firm jest tak ważna dla polskiego local contentu? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

O polskim local contencie w offshore wind rozmawiamy z radcą prawnym z Legal Marine, Mateuszem Romowiczem.
20.10.2023

W Porcie Szczecin powstanie nowoczesna fabryka do produkcji wież wiatrowych

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz Windar Polska sp. z o.o. podpisały w Szczecinie przedwstępną umowę dzierżawy terenów położonych na Ostrowie Grabowskim w szczecińskim porcie.
19.10.2023

Zielona rewolucja na polskim morzu

Morska energetyka wiatrowa może stać się jednym z filarów transformacji polskiej energetyki.
18.10.2023

Szkolenie „Wprowadzenie do Morskiej Energetyki Wiatrowej” już w listopadzie

Centrum Morskiej Energetyka Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zaprasza na szkolenie „Wprowadzenie do Morskiej Energetyki Wiatrowej”, adresowane osób zainteresowanych działalnością w tej dynamicznie rozwijającej się branży.
18.10.2023

Polska energetyka zmierza na północ. Wydarzenie PARP w ramach Baltexpo

Podczas drugiego dnia targów Baltexpo, na targach odbywało się także całodniowe wydarzenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Innovation Norway zatytułowane „Technologie zeroemisyjne w gospodarce morskiej”. Swoją prezentację „Polska energetyka zwraca się w kierunku morza” przedstawił w jego ramach wydawca i redaktor naczelny portalu GospodarkaMorska.pl Mateusz Kowalewski.
13.10.2023

Norwegian Offshore Wind wzmacnia współpracę na polskim rynku morskiej energetyki wiatrowej

Norweska Offshore Wind wzmocniła swoje wysiłki w zakresie współpracy na polskim rynku, podpisując w tym tygodniu w Gdańsku dwa kluczowe protokoły ustaleń.
12.10.2023

Grupa Orlen rozpoczyna największą w Europie Środkowej inwestycję w zieloną energetykę

Grupa Orlen podjęła finalną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Inwestycja, która w 2026 roku włączy do polskiego systemu moc blisko 1,2 GW, będzie realizowana wspólnie z kanadyjskim Northland Power. Baltic Power będzie w stanie wyprodukować czystą, dostępną energię, która może zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych.
11.10.2023

Nowe koncesje na offshore rozdane. Konferencja Ministerstwa Infrastruktury [wideo]

Podczas poniedziałkowej konferencji, która skupiała się na zakończeniu procedury przyznawania nowych koncesji na budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku, przedstawiono szeroki wachlarz nowych informacji związanych z rozwojem polskiego sektora offshore.
08.10.2023

M. Gróbarczyk: za parę dni rozpoczynamy budowę portu offshorowego w Świnoujściu

Za parę dni rozpoczynamy budowę portu offshorowego w Świnoujściu; morską energetykę wiatrową, która jest istotna dla bezpieczeństwa energetycznego - poinformował w niedzielę wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że wpływy państwa z przeładunków w portach to 30 mld zł rocznie i rosną.
08.10.2023

Jan de Nul zamawia ogromny statek do układania podmorskich kabli, kluczowy dla inwestycji energetycznej

Jan De Nul zamawia kablowiec w chińskiej stoczni CMHI Haimen. Dzięki niezrównanej nośności do przewozu kabli wynoszącej 28 000 ton statek będzie obsługiwał energetykę odnawialną i przemysł kabli podmorskich w zakresie instalowania ich na dłuższych dystansach i głębszych wodach. Statek ma zostać dostarczony w 2026 roku.
03.10.2023

Timmermans krytykowany za preferowanie morskiej energetyki w miejsce jądrowej

Lider lewicowej listy Partii Pracy (PvdA) i Zielonych (GroenLinks) Frans Timmermans znalazł się w ogniu krytyki po tym jak powiedział, że energia jądrowa nie jest dobra dla Holandii i zamiast niej trzeba pozyskiwać „tanią energię z morza”.
01.10.2023

Baltic Power z wsparciem finansowym. Europejski Bank Inwestycyjny przeznacza 2,8 mld zł na ten cel

Równowartość 610 mln euro będzie pierwszą inwestycją morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i jedną z największych na świecie. Jej celem jest przyspieszenie dekarbonizacji energetyki w kraju oraz zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Finansowanie jest wspierane przez program InvestEU, którego celem jest zmobilizowanie inwestycji na rzecz priorytetów polityki UE, w tym transformacji ekologicznej.
24.09.2023

W Chinach zwodowano pierwsze statki przeznaczone do obsługi morskich farm wiatrowych

W chińskiej stoczni ZMPC w Szanghaju odbyła się ceremonia zwodowania dwóch pierwszych statków serwisowych (Service Operation Vessels, SOV) dla lokalnego rynku morskiej energetyki wiatrowej.
21.09.2023

Pekao Investment Banking i Green Giraffe Advisory doradzało przy pierwszym projekcie offshore wind dla Baltic Power

Morska energetyka wiatrowa w Polsce nabiera tempa, a Pekao Investment Banking i Green Giraffe Advisory odgrywają kluczową rolę w tym dynamicznym rozwoju. Projekt Baltic Power, przy którym pełnili rolę doradców to znakomicie zrealizowany przykład udanej transakcji w formule project finance w Polsce.
21.09.2023

Rozpoczyna się 12. Międzynarodowa Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies

W środę rozpoczęła się dwudniowa Międzynarodowa Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies. To już dwunasta edycja jednego z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu wydarzeń związanych z rozwojem gospodarczym sektora morskiego w naszym regionie. Organizatorem konferencji jest Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej, a miejscem wydarzenia – Gdynia.
20.09.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Industria Project

Morska energetyka wiatrowa rozwija się w niebywałym tempie, a rola krajowych graczy staje się coraz bardziej zauważalna również na globalnej arenie. Jednym z wiodących uczestników tego sektora jest Industria Project. Firma już od dawna nie tylko kształtuje polski rynek inżynieryjny, ale także wprowadza innowacje, które stają się standardem w branży.
19.09.2023

Konferencja Offshore Wind Poland już 21-22 listopada w Warszawie

Nadchodzące lata będą kluczowe dla rozwoju morskich elektrowni wiatrowych. To, jak wykorzystamy potencjał polskiego Bałtyku zależy od współpracy wszystkich interesariuszy, od inwestorów po dostawców. Światowy offshore przyśpiesza, a Polska nie pozostaje w tyle. Najbardziej aktualne tematy i opracowania zostaną poruszone na forum podczas wydarzenia, które już na stałe wpisało się w kalendarz branży wiatrowej – Konferencji Offshore Wind Poland 2023.
18.09.2023

Europejski łańcuch dostaw dla energetyki wiatrowej w cieniu chińskiego smoka

UE chce masowo rozwijać odnawialne źródła energii i wzmacniać europejskie łańcuchy dostaw czystej energii. Jednak projektowana tzw. dyrektywa Net-Zero Industry Act jest niewystarczająca i wymaga poprawy. Jej obecne zapisy mocno ograniczają rozwój europejskiego łańcucha dostaw dla energii wiatrowej i sprawiają, że chińscy producenci turbin zaczynają pozyskiwać coraz więcej klientów w Europie.
17.09.2023

100 pytań do Ocean Winds – udane spotkanie dla potencjalnych dostawców branży morskiej energetyki wiatrowej

13 września 2023 r. Ocean Winds (OW), jeden z globalnych liderów branży morskiej energetyki wiatrowej, zorganizował kolejne otwarte spotkanie Dzień Dostawcy (Suppliers Day) projektu BC-Wind dla polskich i zagranicznych firm zainteresowanych dostawami usług i komponentów w branży offshore.
14.09.2023

Uniwersytet Gdański rozpoczyna rekrutację na studia Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa

Już 15 września 2023 r. na Uniwersytecie Gdańskim rozpoczyna się rekrutacja na kolejną, trzecią edycję studiów podyplomowych Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju: morska energetyka wiatrowa.
12.09.2023

Ożywczy żywioł wiatru i morza – konkurs instagramowy organizowany przez Uniwersytet Gdański

Uniwersytet Gdański zaprasza swoich studentów i doktorantów oraz uczniów szkół ponadpodstawowych województwa pomorskiego do udziału w III edycji konkursu „Moje studia dla planety” pod hasłem "Ożywczy żywioł wiatru i morza".
11.09.2023

12 edycja Międzynarodowej Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies

Po raz dwunasty Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej organizuje w Gdyni – jednym z centrów bałtyckiej gospodarki morskiej, wielkie spotkanie przemysłu offshore wind z całej Europy.
10.09.2023

Logistyka w offshore wind: czy hotele na morzu dla pracowników MFW to opłacalne rozwiązanie?

Transport ludzi i urządzeń na morzu ze względu na wymagające środowisko pracy nie jest tak oczywisty jak na lądzie. Zbudowanie farmy wiatrowej i utrzymanie jej ruchu, wymaga szczegółowego planowania, już w fazie koncepcyjnej. Kontraktacja statków, następuje przed decyzją inwestycyjną i w związku z tym deweloperzy muszą wcześniej zdefiniować narzędzia (jednostki), które będą brały udział w czasie wszystkich prac.
07.09.2023

Rozmowy m.in. o morskiej energetyce wiatrowej na konferencji w Rzeszowie

O morskiej energetyce wiatrowej będą rozmawiać eksperci podczas konferencji „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, która w przyszłym tygodniu odbędzie się w stolicy Podkarpacia.
06.09.2023

PGE i Ørsted zakontraktowały statki do instalacji kabli dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakty na ułożenie i podłączenie kabli wewnętrznych i kabli eksportowych dla Baltica 2 – jednego z dwóch etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Wcześniej rozstrzygnęły przetargi na dostawę morskich kabli eksportowych, które zostaną wykorzystane do wyprowadzenia mocy z morskich elektrowni wiatrowych na ląd.
05.09.2023

ASE Offshore – nowy gracz polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej

Branża morskiej energetyki wiatrowej w Polsce rozwija się w zawrotnym tempie. Nowa spółka, ASE Offshore, jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na kompleksowe usługi doradcze, konsultingowe i projektowe w tym dynamicznie ewoluującym sektorze.
03.09.2023

Uroczyste wbicie łopaty pod budowę fabryki morskich wież wiatrowych w Gdańsku

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. razem z partnerem strategicznym GRI Renewable Industries S.L. oraz firmą Baltic Towers Sp. z o.o. rozpoczyna realizację nowej inwestycji na rzecz wsparcia rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej (MEW). To przełomowe wydarzenie dla polskiego sektora energii odnawialnej.
31.08.2023

W tym roku BALTEXPO stawia na offshore wind

W październiku Gdańsk ponownie stanie się areną dla kluczowych graczy sektora morskiego podczas kolejnej edycji BALTEXPO. W tym roku wydarzenie organizowane przez Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A. skupi się na jednym z najważniejszych trendów energetycznych, czyli offshore wind. Swoje stoiska zadeklarowały m.in takie firmy, jak Mostostal Pomorze, Grupa GeoFusion Sp. z o.o. Famet, Hilti Polska, Grupa Przemysłowa Baltic Sp. z o.o
31.08.2023

Port Szczecin-Świnoujście: strategia rozwoju, inwestycje, modernizacja

O strategii rozwoju portu Szczecin-Świnoujście, planach modernizacji infrastruktury oraz adaptacji do przyjmowania większych jednostek i obsługi projektów offshore wind rozmawiamy z Krzysztofem Urbasiem, prezesem ZMPSiŚ.
29.08.2023

Faza realizacji polskiego offshore wind. Rozmowa ze Sławomirem Michalukiem z Vestas

W kontekście dynamicznego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, stawiane cele oraz strategie ich realizacji stanowią kluczowy punkt analizy, o czym mieliśmy okazję porozmawiać ze Sławomirem Michalukiem, dyrektorem ds. realizacji projektów offshore w Vestas, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
28.08.2023

Energetyczna zagadka Polski: dlaczego bardziej przypominamy Azję niż Europę?

Przynajmniej pod jednym względem polskiej energetyce bliżej do Azji i takich państw jak Filipiny czy Wietnam niż Zachodu. Z raportu Statistical Review of World Energy wynika, że aż 42% naszej energii pierwotnej (czyli nieprzetworzonej) pochodzi z węgla. Nic odkrywczego, ale w Europie to rzadkość. To mogłoby ulec zmianie, ale zamiast stanąć na dwóch nogach, stoimy na jednej, i to tej słabszej, ignorując naszą mocną stronę, czyli wiatr. Dlaczego Polacy chcą płynąć pod prąd?
24.08.2023

Ostateczne decyzje w sprawie nowych PSzW – 5 nowych lokalizacji dla PGE

Ministerstwo Infrastruktury wydało decyzje o udzieleniu pozwoleń na wznoszenie wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich dla przedsięwzięć polegających na budowie morskich farm wiatrowych. Decyzja dotyczy m.in. obszarów na Bałtyku, o które ubiegała się Grupa PGE w ramach postępowań rozstrzygających.
24.08.2023

Strategia partnerstwa dla offshore wind. RWE w Polsce

Pilna potrzeba dekarbonizacji sektora energetycznego kieruje uwagę wszystkich na rosnącą rolę energii odnawialnej. RWE, jako doświadczony deweloper branży OZE, dostrzega olbrzymi potencjał i znaczenie polskiego rynku offshore wind dla przyszłości energetycznej kraju. Między innymi o tym mieliśmy okazje porozmawiać z Pålem Coldevinem, wiceprezesem wykonawczym RWE Offshore Wind ds. rozwoju offshore w krajach nordyckich, Polsce i krajach bałtyckich, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
21.08.2023

Baltic Power z trzema pierwszymi pozwoleniami na budowę od wojewody

Farmy wiatrowe na polskim Bałtyku coraz bliżej! 16 sierpnia br. wojewoda pomorski, Dariusz Drelich, wydał pierwsze trzy pozwolenia na budowę Baltic Power.
17.08.2023

Dzień Dostawcy Ocean Winds. 100 pytań do OW - jak nawiązać współpracę

13 września 2023 roku w Gdańsku odbędzie się Suppliers Day. W czasie spotkania będzie można nawiązać kontakt z kluczowymi osobami zajmującymi się zakupami i kontraktowaniem dla farmy BC-Wind. Wydarzenie odbędzie się w formule hybrydowej. Zapraszamy do rejestracji.
17.08.2023

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku Richard Den Hollander, Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Polacy chcą zarządzać offshorem

Polska energetyka jest w fazie transformacji. Rozwijają się źródła odnawialne, powstaje elektrownia jądrowa, ale co najważniejsze, za 3 lata powstaną pierwsze, duże farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim. Dlatego Polska potrzebuje specjalistów i osób zarządzających tym obszarem.
16.08.2023

Ørsted rozpoczyna budowę 2 nowych farm wiatrowych na Morzu Północnym

Aktualnie Ørsted realizuje projekt budowy 2 nowych farm wiatrowych na Morzu Północnym. Przygotowane już fundamenty dla Gode Wind 3 oraz Riffgrund 3 wyznaczają pierwszy etap tego przedsięwzięcia. Docelowo obie farmy będą dostarczać łączną moc 1,1 gigawata mocy już od 2025 r.
15.08.2023

Kiedy popłynie prąd z BC-Wind? Rozmowa z Kacprem Kostrzewą

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię odnawialną, Polska kieruje swoje spojrzenie na offshore wind. Potencjał morskich farm wiatrowych przyciąga uwagę inwestorów i ekspertów. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Kacprem Kostrzewą, dyrektorem projektu BC-Wind w Ocean Winds, na temat ich przedsięwzięcia MFW oraz planów na przyszłość.
10.08.2023

Rozpoczyna się budowa pierwszego statku do transportu załogi dla morskiej energetyki wiatrowej w USA

Amerykański operator statków offshore Edison Chouest Offshore (ECO) rozpoczął budowę pierwszego w historii amerykańskiego przemysłu morskiej energetyki wiatrowej w postaci małego statku przeznaczonego do transportu załogi (CTV), zaprojektowanego przez Chartwell Marine (Chartwell). Działalność ma rozpocząć latem 2024 roku dla lidera morskiej energetyki wiatrowej Ørsted i ich partnera joint venture z siedzibą w USA, Eversource Energy.
08.08.2023

1,4 mld euro dla MFW Baltica? PGE ze wstępną decyzją kredytową

Europejski Bank Inwestycyjny wydał wstępną decyzję kredytową dla projektu wsparcia finansowania Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica – poinformowała w poniedziałek Grupa PGE.
07.08.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Diving Solutions

Kiedy dziennikarze „The Washington Post”, jednego z wiodących amerykańskich źródeł informacji, prowadzili śledztwo w sprawie wybuchów na gazociągu Nord Stream, zwrócili się o ekspercką opinię do Krzysztofa Stopierzyńskiego – prezesa Baltic Diving Solutions. To świadectwo głębokiego uznania dla polskiej firmy, której renoma wykracza daleko poza granice kraju.
07.08.2023

Seatech Engineering o zaawansowanych pracach projektowych nad jednostką CTV

Biuro projektowe Seatech Engineering Sp. z o.o. prezentuje najnowszy projekt jednostki CTV (Crew Transport Vessel).
07.08.2023

„Plaża PGE - Poznaj moc bałtyckiego wiatru" zaprasza do Sasina

Przed nami ostatnia część tegorocznej edycji projektu „Plaża PGE – Poznaj moc bałtyckiego wiatru". Po Ustce i Łebie przyszedł czas na Sasino. Od 4 do 15 sierpnia będzie tam gościł projekt organizowany w ramach działań edukacyjnych, związanych z realizacją programu Offshore przez Grupę PGE na Morzu Bałtyckim.
03.08.2023

Huisman dostarczy Seaway7 zoptymalizowany system do montażu monopali

Huisman, renomowany dostawca specjalistycznego sprzętu dla branży morskiej, otrzymał kontrakt od Seaway7 na dostawę kompletnego zestawu do instalacji monopali dla jack-upa Seaway Ventus. System obejmuje chwytak, ramę do unoszenia oraz dwa zestawy podpór.
03.08.2023

Bałtyk w centrum zielonej rewolucji. Ørsted i Polska

Problem zmian klimatycznych staje się coraz bardziej palący, dlatego świat w coraz większym stopniu stawiana zrównoważoną energetykę. W tych okolicznościach Polska wydaje się mieć kluczową rolę do odegrania w rozwoju energii wiatrowej na Bałtyku. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Sørenem Westergaardem Jensenem, dyrektorem projektu Baltica 2 i 3 w Ørsted. Rozmowa rzuciła światło na potencjał polskiego rynku offshore wind i znaczenie Polski jako strategicznego partnera dla koncernu.
02.08.2023

Jest zielone światło dla przyłącza elektroenergetycznego Baltic Power na odcinku morskim

Wojewoda Pomorski wydał decyzję zatwierdzającą pozwolenie na budowę przyłącza elektroenergetycznego farmy Baltic Power na odcinku morskim. To ważny krok naprzód w realizacji inwestycji Orlenu i Northland Power, która przyczyni się do rozwoju energetyki odnawialnej na polskim wybrzeżu.
02.08.2023

CRIST Offshore podpisuje lukratywne, międzynarodowe kontrakty

Polski ekspert w zakresie produkcji konstrukcji stalowych dla branży offshore, spółka Crist Offshore, ogłosiła zawarcie dwóch znaczących kontraktów międzynarodowej skali. Obie umowy stanowią istotny krok w rozwoju firmy i potwierdzają jej rangę jako czołowego dostawcy w przemyśle energetyki morskiej.
01.08.2023

Digitalizacja, testy i walidacja wdrażania "latających robotów" na morskich farmach wiatrowych

Konsorcjum DOME (Digital Operations and Maintenance Environment Project) pod przewodnictwem Cognitive Business, jednej z wiodących brytyjskich firm specjalizujących się w uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji w sektorze energetycznym, wraz z CAE, globalną firmą zajmującą się technologią symulacji, osiągnęło ważny etap w zakresie zastosowania robotyki na morskich farmach wiatrowych. Ich wspólny projekt zakłada wykorzystanie technologii do czterokrotnego zwiększenia mocy z projektów offshore wind do 2030 roku.
30.07.2023

Polenergia zakończyła przygotowania do aukcji offshore na Litwie

Polenergia poinformowała o zakończeniu prac nad przygotowaniem do aukcji projektu farmy wiatrowej na Morzu Bałtyckim w regionie litewskiego morza terytorialnego lub wyłącznej strefy ekonomicznej Republiki Litewskiej. Decyzja została podjęta po dogłębnej analizie opłacalności ekonomicznej oraz w porozumieniu z lokalnym partnerem, spółką Modus Energy AB (Green Genius).
29.07.2023

Terminal instalacyjny Orlenu. Już w sierpniu poznamy generalnego wykonawcę!

Przygotowania terenu dla terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu zbliżają się do finalnego etapu. Niebawem, bo już w sierpniu, rozstrzygnięty zostanie przetarg na generalnego wykonawcę tej znaczącej inwestycji. Port, który planuje rozpocząć działalność w 2025 r., zyska kluczowe znaczenie dla ambitnych projektów MFW, takich jak Baltic Power.
27.07.2023

Morska energetyka wiatrowa nabiera wiatru w żagle

Senackie komisje popierają polski offshore. Zakładany wzrost mocy morskich farm wiatrowych z 5 do 12 GW, które powstaną do 2030 roku to przełomowy krok w stronę dynamicznego rozwoju nowego sektora w Polsce. Współpraca biznesu i rządu w tym zakresie będzie nieodłącznym elementem sukcesu.
26.07.2023

Morska energetyka wiatrowa w Polsce - szanse i zagrożenia. Eksperci w senacie o offshore wind

Polskie przedsiębiorstwa dopiero zaczynają zdobywać doświadczenie w sektorze energetyki wiatrowej offshore, co utrudnia im pozyskanie finansowania na działalność w tej branży. Dla inwestorów, którzy chcieliby współpracować z rodzimymi wykonawcami, stanowi to wyzwanie. Eksperci podczas wtorkowej debaty w Senacie zauważyli potrzebę opracowania strategii, która usprawni sytuację.
26.07.2023

Orlen Neptun. Bałtyk katalizatorem zrównoważonej transformacji

Dywersyfikacja źródeł zasilania staje się nieodzownością dla przyszłości krajobrazu energetycznego Polski. Strategia Orlenu do 2030 r. zakłada dysponowanie OZE o łącznej mocy 9 GW, z uwzględnieniem znaczącego udziału inwestycji w sektor offshore wind. O ambitnych planach koncernu w tym zakresie mieliśmy okazję porozmawiać z Jarosławem Trybuchowiczem, prezesem Orlen Neptun, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
25.07.2023

Baza serwisowa w Ustce obsłuży farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim

W 2026 roku PGE Baltica uruchomi swoją bazę operacyjno-serwisową na terenie portu w Ustce. Dodatkowo planuje tam budowę Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej. Otwarcie bazy serwisowej morskich farm wiatrowych to także swoiste nowe rozdanie dla samego portu.
25.07.2023

Eksperci: potrzebna strategia, która ułatwi polskim firmom walkę o kontrakty w energetyce wiatrowej

Polskie firmy dopiero zdobywają doświadczenie w sektorze offshore, co utrudnia im pozyskanie finasowania na działalność w tej branży. To problem dla inwestorów chcących współpracować z rodzimymi wykonawcami. Potrzebna jest strategia, która to usprawni - ocenili eksperci podczas wtorkowej debaty w Senacie.
25.07.2023

Baltic Power. Orlen płynie z wiatrem zmian w energetyce

Energia morskiego wiatru kryje w sobie potencjał, który może całkowicie przekształcić naszą energetyczną przyszłość, a Grupa Orlen odgrywa znaczącą rolę w tej rewolucyjnej branży. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku mieliśmy przyjemność porozmawiać z Jarosławem Brodą, członkiem zarządu Baltic Power, na temat jednego z najbardziej zaawansowanych i aktywnie rozwijanych projektów budowy MFW w polskiej części Bałtyku.
24.07.2023

Grupa Przemysłowa Baltic potwierdza zdolność budowy kompletnie wyposażonych statków serwisowych dla polskiego offshore wind

Dziś w siedzibie Grupy Przemysłowej Baltic w Gdańsku odbyło się istotne spotkanie z udziałem przedstawicieli Grupy Baltic, Baltic Operator oraz Lotos Petrobaltic. Głównym tematem dyskusji było potwierdzenie zdolności budowy statków serwisowych, dedykowanych obsłudze morskich farm wiatrowych na Bałtyku.
20.07.2023

Od Bałtyku do przyszłości. Kiedy pierwsze morskie farmy Orlenu?

Polska zmierza w kierunku rewolucji energetycznej, a Bałtyk ze swoimi unikalnymi właściwościami – takimi jak płytkość, niskie zasolenie i silne wiatry – to doskonałe środowisko do instalacji morskich farm wiatrowych. Orlen, jako kluczowy uczestnik tego sektora, planuje wdrożenie projektów, które przyczynią się do zwiększenia udziału źródeł odnawialnych w polskim miksie energetycznym.
20.07.2023

Ciemne chmury gromadzą się nad morskimi farmami wiatrowymi w USA

Trzy duże projekty morskiej energetyki wiatrowej w USA stoją w obliczu przeszkód w postaci anulowania umów zakupu energii lub pozwów sądowych.
20.07.2023

Bałtyk płynie z wiatrem dobrej zabawy i edukacji o energetyce wiatrowej

Za nami pełne pozytywnej energii edukacyjne spotkania z mieszkańcami i turystami w nadmorskich miejscowościach. W Gdańsku, Rowach i Ustce, w pierwszych dniach wakacji działały strefy „Płyniemy z wiatrem dobrej zabawy”, organizowane w ramach kampanii „Płyniemy z wiatrem” Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
19.07.2023

RelyOn Nutec. Strategiczny debiut na polskim rynku

RelyOn Nutec wkracza na polski rynek, inwestując w sektor szkoleń z zakresu bezpieczeństwa. To ich pierwszy projekt w regionie Bałtyku i kolejny etap rozwoju oferty dla branży offshore wind. O perspektywach dla Polski w obszarze usług wiatrowych na morzu rozmawialiśmy z Torbenem Haringiem, CEO RelyOn Nutec, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
17.07.2023

BP i TotalEnergies wygrywają aukcję na niemieckie dzierżawy pod morskie farmy wiatrowe o wartości 14 mld dolarów

BP zabezpieczyło dzierżawy w dwóch lokalizacjach na Morzu Północnym u wybrzeży wyspy Helgoland, płacąc łącznie 7,5 mld dolarów. Według BP, lokalizacje te mają łączny potencjał wytwórczy ok. 4 GW. Prawie podwoją możliwości morskiej energetyki wiatrowej BP, a po uzyskaniu pozwolenia i wybudowaniu będą pierwszymi tego rodzaju projektami firmy w Niemczech. Z kolei TotalEnergies zabezpieczył pozostałe dwie lokalizacje za łączną kwotę 6,5 miliarda dolarów.
13.07.2023

Equinor Polska – inwestycje w energię przyszłości

Polska transformacja energetyczna nabiera tempa, a Equinor staje się jednym z kluczowych graczy w rozwijaniu krajowego sektora odnawialnych źródeł energii, inwestując m.in. w morską energetykę wiatrową na polskim Bałtyku. Firma wykorzystuje doświadczenie pozyskane na globalnym rynku, wdrażając innowacyjne rozwiązania w ramach projektów realizowanych w Polsce.
12.07.2023

Malta również inwestuje w morską energetykę wiatrową

Na Malcie trwają prace nad ustawą, która umożliwi ustanowienie pierwszego w kraju przetargu na morską energetykę wiatrową oraz słoneczną.
12.07.2023

Rynek morskiej energetyki wiatrowej w perspektywie globalnej - raport

Marketquest.biz - wiodąca globalna agencja badania rynku, dostarczająca eksperckie rozwiązania badawcze opublikowała raport dotyczący globalnego rynku offshore na rok 2023, z prognozą do 2029 r.
10.07.2023

Kolejne badania geofizyczne i geotechniczne dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind

Ocean Winds (OW), międzynarodowa firma zajmująca się morską energetyką wiatrową, utworzona jako spółka joint venture 50/50 EDP Renewables i ENGIE, podpisała umowę z polską Grupą GeoFusion Sp.z o.o. Umowa dotyczy wykonania badań geofizycznych i geotechnicznych dla części przybrzeżnej (nearshore).
07.07.2023

Energetyczna, wakacyjna przygoda! „Świerszczyk” na morskich farmach wiatrowych

Wydawnictwo Nowa Era i PGE Baltica łączą siły, prezentując wyjątkowy numer „Świerszczyka”. To zaproszenie do ekscytującego świata morskiej energetyki wiatrowej.
05.07.2023

Inwestycje, współpraca, rozwój. PGE Baltica dla Pomorza

Morska energetyka wiatrowa na Bałtyku to nowe perspektywy dla Pomorza. Inwestycje w ten sektor dynamicznie rosną, a jeden z kluczowych dla branży graczy, PGE Baltica, konsekwentnie włącza się w aktywne wspieranie gospodarczo-społecznego rozwoju regionu.
04.07.2023

Nowa umowa PGE i Ørsted obejmuje 77 monopali dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica 2

Jak poinformowano wczoraj, Grupa PGE i Ørsted podpisały kontrakty z firmami Navantia-Windar oraz Orient Cable (NBO). Dostarczą one fundamenty oraz kable wewnętrzne dla projektu Baltica 2, stanowiącego jeden z etapów Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica. Będzie to m.in. 77 monopali, które powstaną w fabryce w Fene (prowincja A Coruña).
04.07.2023

Vestas testuje łopaty dla turbiny V236-15.0 MW

Niemiecki Fraunhofer Institute for Wind Energy Systems (Fraunhofer IWES) uruchomił nowe stanowisko testowe, które umożliwia sprawdzanie łopat turbin wiatrowych o długości przekraczającej 115 m. Firma Vestas, producent najnowszego modelu turbiny wiatrowej wyposażonej w łopaty o długości 115,5 m, skorzysta z tego stanowiska do przeprowadzenia niezbędnych prób przed rozpoczęciem produkcji seryjnej.
03.07.2023

VI posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej. Są nowe ustalenia

Działania legislacyjne podejmowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej oraz inwestycje w sieci elektroenergetyczne, służące wyprowadzeniu mocy z morskich farm wiatrowych to zagadnienia, które były poruszane podczas VI posiedzenia Rady Koordynacyjnej ds. Morskiej Energetyki Wiatrowej. Spotkaniu, które odbyło się 30 czerwca 2023 roku, przewodniczył Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu do spraw odnawialnych źródeł energii.
03.07.2023

Chiny: największa na świecie morska turbina wiatrowa gotowa do działania

Największa turbina wiatrowa na świecie - 16 MW, której instalacja rozpoczęła się niedawno w prowincji Fujian, jest już gotowa do działania na morskiej farmie wiatrowej o mocy 400 MW w Pingtang - oświadczyli China Three Gorges (CTG) i Goldwind.
30.06.2023

Decyzja o rozbiórce obiektów hydrotechnicznych w porcie w Świnoujściu

Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję nr 13/R/2023 dotyczącą pozwolenia na rozbiórkę obiektów hydrotechnicznych w porcie morskim w Świnoujściu. Decyzja została wydana na podstawie przepisów prawa budowlanego oraz ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie.
30.06.2023

Lloyd's Register upoważnione do certyfikacji morskich farm wiatrowych w Polsce

Towarzystwo klasyfikacyjne Lloyd's Register (LR) otrzymało autoryzację od Polskiego Ministerstwa Infrastruktury do przeprowadzania certyfikacji farm wiatrowych na morzu zgodnie z wymaganiami wprowadzonymi przez resort w 2022 roku.
29.06.2023

PKN Orlen współpracuje z Zespołem Szkół Morskich w Świnoujściu

PKN Orlen poinformował, że wspólnie z Orlen Neptun zawarli porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Morskich im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu. Wydarzenie to miało miejsce w szczecinie, podczas Kongresu Morskiego.
29.06.2023

Ocean Winds na konferencji PSEW: Bałtyk ma ogromny potencjał dla rozwoju energetyki wiatrowej

Prąd z morskich farm wiatrowych może wkrótce stać się znaczącą częścią polskiego miksu energetycznego. „Firma Ocean Winds wierzy w potencjał Morza Bałtyckiego” – przekonuje Kacper Kostrzewa, dyrektor projektu BC-Wind, mającego na celu wytwarzanie energii z wiatru na polskiej części Bałtyku.
27.06.2023

Synergia branży. Konferencja PSEW w Serocku

Niemal 2 tys. uczestników, 3 dni merytorycznych paneli, prezentacji, dyskusji i kuluarowych rozmów. Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej to niezwykłe wydarzenie, które od 19 lat przyciąga przedstawicieli firm i instytucji związanych zarówno z energetyką wiatrową lądową, jak i morską. Jako partner medialny mieliśmy przyjemność przeprowadzić wiele wywiadów z kluczowymi graczami w branży. To jest spotkanie, na którym trzeba być – podkreślali nasi rozmówcy.
26.06.2023

PSEW: energetyka wiatrowa przyspiesza, ale… są zagrożenia

Najważniejszym wydarzeniem pierwszego dnia konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, która odbywa się w Serocku, było przedstawienie dorocznego raportu o stanie branży. Jak wynika z podsumowania „ostatni rok przyniósł przyspieszenie rozwoju lądowej energetyki wiatrowej, ale potencjał jej rozwoju na obecnych warunkach jest bliski wyczerpania”.
26.06.2023

Baltic Power na PSEW 2023: zmiana miksu energetycznego wymaga stawiania na lokalne źródła

Zmiana miksu energetycznego i zapewnienie wyższego poziomu bezpieczeństwa energetycznego wymaga stawiania na lokalne źródła, wśród których niebagatelną rolę odegra projekt morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. O założeniach projektu w trakcie dorocznej konferencji PSEW 2023 opowiedział Jarosław Broda, członek zarządu Baltic Power.
23.06.2023

Orlen Neptun na PSEW 2023: moc morskich farm wiatrowych Grupy Orlen wzrośnie o ok. 5,2 GW

„Orlen Neptun intensyfikuje prace nad terminalem instalacyjnym w Świnoujściu, gdzie będą montowane turbiny wiatrowe m.in. dla projektu Baltic Power. Pierwsze wiatraki wypłyną stamtąd już za dwa lata, a morska farma wiatrowa na Bałtyku o łącznej mocy ok. 1,2 GW zacznie generować czystą i odnawialną energię elektryczną dla polskich konsumentów w 2026 roku” - zapowiedział Robert Nowicki, członek zarządu Orlen Neptun.
23.06.2023

EDF Renewables Polska na PSEW 2023: rozumiemy, czego potrzebuje polska energetyka wiatrowa na morzu

„Przy projektach związanych z energetyką wiatrową ważne jest budowanie silnych lokalnych łańcuchów dostaw. Zarówno polskich jak i europejskich. To znacznie ułatwia realizację harmonogramu inwestycji i mityguje ryzyka” - przekonywała Alicja Chilińska-Zawadzka, CEO EDF Renewables Polska, podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.
22.06.2023

PSEW: Polska jest i pozostanie jednym ze strategicznych rynków rozwoju RWE

Projekt F.E.W. Baltic II to pierwsza morska farma wiatrowa firmy RWE u polskiego wybrzeża. „Prace są w toku, oddanie do użytku spodziewane jest pod koniec tej dekady” - zapowiada Grzegorz Chodkowski, wiceprezes Offshore Development Poland z RWE Renewables, który uczestniczył w konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku.
21.06.2023

PSEW: Czego potrzebuje II faza offshore wind?

Morska energetyka wiatrowa – nowe otwarcie w Serocku. Czego potrzebuje II faza? Kolejny panel otwiera nam „okno” na morski wiatr, ale ten który powstanie bliżej 2030 r. Chodzi więc o farmy wiatrowe na Bałtyku w drugim rozdaniu. Moderatorem tego panelu był Jarosław Wajer, Partner, P&U CESA Leader, EY Polska. #PSEW2023
21.06.2023

Dzień Dostawcy. Polskie firmy chcą kształtować przyszłość offshore wind wspólnie z Equinorem i Polenergią

Ekspansja sektora offshore wind w Polsce nabiera tempa, a liczba krajowych firm chętnych do uczestnictwa w tej branży dynamicznie rośnie. Inwestorzy projektów Bałtyk II i Bałtyk III, spółki Equinor i Polenergia, dążą do zmaksymalizowania udziału polskich dostawców we wspólnej inwestycji. Dlatego 15 czerwca, w Światowy Dzień Wiatru, zorganizowali w Łodzi kolejny Dzień Dostawcy. To wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło około 200 polskich przedsiębiorców, umożliwiło im bezpośrednie rozmowy z czołowymi graczami globalnego rynku.
19.06.2023

PGE i Ørsted wybrały dostawców morskich stacji transformatorowych dla Baltica 2

Grupa PGE i Ørsted podpisały umowę z konsorcjum firm SEMCO Maritime i PTSC Mechanical & Construction na zaprojektowanie, wyprodukowanie i uruchomienie morskich stacji elektroenergetycznych dla projektu Baltica 2. Cztery stacje – każda wyposażona w dwa transformatory - będą gromadzić energię elektryczną wytwarzaną przez turbiny wiatrowe i eksportować ją na ląd.
13.06.2023

Kongsberg Maritime przedstawia projekty statków offshore nowej generacji

Norweskie przedsiębiorstwo technologiczne zaprezentowało szereg nowych projektów jednostek nawodnych do obsługi branży offshore w ramach swojego portfolio. Nowe statki do obsługi kotwic (AHT) oraz do zaopatrywania platform (PSV) mogą być zasilane w alternatywne źródła energii i paliwa, takie jak metanol, amoniak i baterie hybrydowe.
06.06.2023

Niemcy. Rada Państw Morza Bałtyckiego o Ukranie, MEW i amunicji w Bałtyku

Rada Państw Morza Bałtyckiego (RPMB), która przez dwa dni obradowała w niemieckim Wismarze, zadeklarowała gotowość do dalszego wspierania Ukrainy. Mając na uwadze skutki agresji Rosji dla bezpieczeństwa regionalnego, podkreśliła znaczenie dalszego budowania odporności społeczeństw w regionie Bałtyku, w tym przeciwdziałania dezinformacji i fałszywym narracjom.
03.06.2023

Rabenda: zależy nam na skoordynowanym rozwoju energetyki wiatrowej

Zależy nam na tym, aby rozwój morskiej energetyki wiatrowej przebiegał w sposób skoordynowany i żebyśmy z tego ważnego elementu transformacji energetycznej wyciągnęli jak najwięcej dla lokalnego biznesu, dla polskich podmiotów, dla polskich pracowników - powiedział w piątek wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.
03.06.2023

Morska Energetyka Wiatrowa. Szanse i wyzwania Szczecina

Nasz region stoi przed wielką szansą związaną z rozwojem Morskiej Energetyki Wiatrowej. Mamy ogromny potencjał i nie możemy go zmarnować. W całym procesie kluczowy jest też czynnik związany z wykwalifikowaną kadrą - mówili jednym głosem uczestnicy spotkania branży offshore: Biznes. Edukacja. Inwestycje, które odbyło się w Szczecinie.
02.06.2023

Rosnące koszty skłaniają Equinor do wycofania się z pływającego projektu wiatrowego

Koncern naftowy Equinor wycofał się z projektu pływającej platformy wiatrowej na norweskim szelfie kontynentalnym, powołując się na rosnące koszty.
31.05.2023

Eversource rozpoczyna wycofywanie się z projektów offshore w USA, aktywa przejmuje Ørsted

Ørsted i Eversource Energy podpisały umowę, na mocy której Ørsted nabędzie 50 proc. udziałów w niezakontraktowanym obszarze dzierżawy morskich farm wiatrowych w USA, których obie firmy są obecnie właścicielami. Eversource zamierza również sprzedać swoje 50-procentowe udziały w trzech wspólnie zakontraktowanych morskich projektach wiatrowych: South Fork Wind, Revolution Wind i Sunrise Wind.
31.05.2023

Pierwsze morskie farmy wiatrowe w Grecji zostaną zainstalowane w pięciu strefach na Morzu Egejskim

Grecja zamierza zainstalować swoje pierwsze morskie turbiny wiatrowe w pięciu obszarach na Morzu Egejskim o łącznej mocy 2,1 GW. Ramy regulacyjne dla morskich farm wiatrowych zostały ukończone w ubiegłym roku, podczas gdy krajowy plan energetyczno-klimatyczny (NECP) zakłada instalację 2,7 GW do 2030 roku.
31.05.2023

Eksplorowanie nowych granic morskich sieci elektroenergetycznych

Sektor morskiej energetyki wiatrowej odnotowuje niezwykły wzrost i bez wątpienia ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia do 2050 roku zerowej emisji gazów cieplarnianych netto. W zeszłym roku kraje UE leżące nad Morzem Północnym zobowiązały się do zbudowania ponad połowy potrzebnej mocy morskiej energetyki wiatrowej przed 2050 rokiem. Reagując na tak silne sygnały, Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) przewiduje, że do 2040 roku [1] moc ta osiągnie 130-180 GW.
31.05.2023

Pierwszy fundament pod francuską pilotażową pływającą farmę wiatrową

Pierwszy z trzech pływających fundamentów pływającej morskiej farmy wiatrowej Provence Grand Large został umieszczony w basenie portowym w zakładzie Eiffage Métal w Fos-sur-Mer we Francji.
31.05.2023

DNV: finansowanie polskiego offshore wind

6 czerwca odbędzie się jednodniowy kurs organizowany przez DNV, dotyczący finansowania morskiej energetyki wiatrowej, koncentrujący się na wymaganiach technicznych i obejmujący fazy od wczesnego projektu do eksploatacji.
31.05.2023

RWE wyłącznym właścicielem klastra offshore Nordseecluster

Northland Power ogłosił w czwartek sprzedaż swoich 49-procent udziałów w morskim klastrze wiatrowym Nordseecluster swojemu partnerowi, RWE Offshore Wind GmbH.
31.05.2023

Nowe lokalizacje morskich farm wiatrowych Grupy Orlen

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło wyniki procesu przyznawania 6 nowych lokalizacji farm wiatrowych planowanych na polskich wodach Morza Bałtyckiego. Największą liczbę punktów w przypadku 5 lokalizacji otrzymała Grupa Orlen. W efekcie potencjał koncernu w morskiej energetyce wiatrowej może wkrótce powiększyć się o ok. 5200 MW.
30.05.2023

PGE i Orsted z pozwoleniem lokalizacyjnym dla obszaru 45.E.1 dla morskich farm wiatrowych

Grupa PGE uzyskała najwięcej punktów w postępowaniu dotyczącym obszaru 45.E.1, o który ubiegała się wspólnie z Ørsted. W dotychczasowych rozstrzygnięciach dotyczących nowych pozwoleń Grupa PGE uzyskała najwięcej punktów w pięciu z ośmiu postępowań, w których brała udział.
30.05.2023

52 proc. polskich firm planuje wspierać rozwój morskiej energetyki wiatrowej

52 proc. polskich firm planuje wspierać rozwój morskiej energetyki wiatrowej; 9 proc. ankietowanych już się w nią zaangażowało – wynika z badania BGK. Wśród największych beneficjentów budowy morskich farm wiatrowych w Polsce jest m.in. przemysł stoczniowy, stalowy i metalowy – dodano.
29.05.2023

Eolus wspiera odpowiedzialny rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim

Eolus to jeden z wiodących deweloperów energii odnawialnej w krajach nordyckich. Rozwijając morską energetykę wiatrową, chcemy robić to odpowiedzialnie i tym samym chronić wrażliwe środowisko morskie. Dlatego Eolus wraz z Baltic Sea Action Group (BSAG) opracował zobowiązanie na lata 2022-2025, które obejmuje wszystkie nasze projekty morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim.
29.05.2023

Międzynarodowa debata o kompetencjach dla offshore wind na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Wychodząc naprzeciw najpilniejszym wyzwaniom rynkowym związanym z postępującą ekspansją sektora offshore wind, Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej UMG zorganizowało międzynarodową konferencję, której przewodnim zagadnieniem było kształcenie adekwatnych dla branży kompetencji.
25.05.2023

Innowacyjne partnerstwo wobec palących wyzwań w branży morskiej energetyki wiatrowej. Ørsted i Sieć Badawcza Łukasiewicz rozpoczynają współpracę

Ørsted, światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej oraz działający od 1946 roku Łukasiewicz – Instytut Elektrotechniki, należący do Sieci Badawczej Łukasiewicz podpisały umowę o współpracy. Głównym celem partnerstwa jest opracowanie innowacyjnej technologii recyklingu łopat turbin morskich elektrowni wiatrowych.
25.05.2023

PŻB Offshore – nowy polski armator łapie wiatr w żagle

PŻB Offshore to nowa inicjatywa Polskiej Żeglugi Bałtyckiej – Polferries. Spółka celowa została zawiązana po to, aby świadczyć usługi floty serwisowej dla morskiej energetyki wiatrowej wraz z działaniami towarzyszącymi. O imponujących zamiarach i aspiracjach firmy rozmawiamy z prezesem nowej spółki – Radosławem Marciniakiem.
21.05.2023

Wirtualna rzeczywistość za progiem – nowy showroom Flint Systems

Symulatory VR produkowane przez Flint Systems wyznaczają całkiem nową jakość na rynku szkoleniowym. Kolejne gałęzie przemysłu coraz chętniej czerpią z innowacyjnych rozwiązań, a tempo postępu technicznego nieustannie poszerza zakres możliwości ich wykorzystania. Ma to wpływ na rozwój firmy zarówno poprzez powiększanie zespołu, jak i przestrzeni biurowej. Z tego powodu Flint Systems udostępniło nowy, przestronny showroom, który pozwoli prezentować opracowywane przez firmę narzędzia w pełnym spektrum ich potencjału treningowego.
18.05.2023

Ocean Winds z umową na projekt morskich kabli eksportowych dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind

Ocean Winds (OW), międzynarodowa firma zajmująca się morską energetyką wiatrową, utworzona jako spółka joint venture 50/50 EDP Renewables i Engie, podpisał umowę z australijską firmą Sea Global Pty Ltd., oraz jej polskim podwykonawcą PGNiG Gazoprojekt S.A. Umowa dotyczy wykonania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę dla morskich kabli eksportowych morskiej farmy wiatrowej BC-Wind.
17.05.2023

International Supplier Day na Konferencji PSEW2023 w Serocku

Polskie firmy, zagraniczni inwestorzy oraz przedstawiciele państw regionu Morza Bałtyckiego już w czerwcu, po raz kolejny spotkają się na International Supplier Day podczas Konferencji PSEW2023 w Serocku, aby rozmawiać o współpracy na rzecz budowy silnego, europejskiego przemysłu offshore.
17.05.2023

Spotkanie branży offshore: Biznes. Edukacja. Inwestycje

Morska Energetyka Wiatrowa to jedna z tych gałęzi przemysłu, która w najbliższych latach może stać się kołem zamachowym napędzających gospodarkę naszego regionu. Aby tak się stało oprócz wielu istotnych elementów, potrzebna jest także wykwalifikowana kadra. Jak zaprojektować system edukacji, aby odpowiadał potrzebom rynku offshore? Na te pytanie odpowiedzą uczestnicy spotkania branży offshore: Biznes. Edukacja Inwestycje.
17.05.2023

Ulstein U-Stern – patent na inteligentną instalację monopali

Branża offshore wind stawia czoła wyzwaniom dotyczącym montażu coraz potężniejszych fundamentów typu monopal. Ulstein zgłosił do opatentowania U-Stern – innowacyjny projekt konstrukcji rufy statków instalacyjnych. Zaproponowane rozwiązanie ma zapewnić inteligentną, bezpieczną metodę transportu oraz montowania monopali.
16.05.2023

Jedyna taka w Polsce 20-metrowa turbina wiatrowa stanęła przy Politechnice Morskiej

W ubiegłym tygodniu odbyła się oficjalna inauguracja unikatowego obiektu szkoleniowego, który stał się dumą Politechniki Morskiej w Szczecinie. To nie tylko symbol innowacji, lecz także kluczowy element programu nauczania dla jedynego w Polsce kierunku inżynierskiego o profilu MEW: inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe.
15.05.2023

Wielka Brytania: wiatr najważniejszym źródłem energii

W pierwszym kwartale 2023 roku energetyka wiatrowa wyprodukowała w Wielkiej Brytanii więcej energii niż konwencjonalne elektrownie gazowe.
15.05.2023

Budowa mostów między ambicjami a rzeczywistością podczas pierwszej konferencji Nor-Shipping Offshore Wind

Nor-Shipping i Norwegian Energy Partners (NORWEP) chcą rozwijać partnerstwo w ramach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Plany oraz ich realizacja to tematy pierwszej konferencji Nor-Shipping Offshore Wind Conference, podczas której liderzy branży będą dyskutować o najnowszych wymaganiach, innowacjach i trendach w tym segmencie. Odbędzie się 7 czerwca w głównych obiektach wystawowych Nor-Shipping w Lillestrøm w Norwegii.
15.05.2023

Konferencja Kompetencje dla Offshore Wind

Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej Uniwersytetu Morskiego w Gdyni organizuje konferencję, której tematem będą kompetencje dla Morskiej Energetyki Wiatrowej. Realizacja globalnych, europejskich i polskich ambicji morskiej energetyki wiatrowej jest warunkowana dostępnością wykwalifikowanej kadry. W ciągu obecnej dekady rozwój sektora offshore wind w Europie stworzy dodatkowe setki tysięcy miejsc pracy.
15.05.2023

Fugro – monitoring bioróżnorodności na MFW za pomocą eDNA

Holenderska firma Fugro, specjalizująca się w geodanych, rozpoczęła projekt BeWild, którego celem jest pomiar bioróżnorodności na morskich farmach wiatrowych.
10.05.2023

Potęga norweskiego offshore wind: 338 GW zamiast 30 GW nowych mocy

Według nowej analizy firmy Multiconsult, w Norwegii możliwe jest wybudowanie 338 GW morskiej energii wiatrowej na obszarach o niskim poziomie konfliktu.
08.05.2023

Konferencja "Kompetencje dla morskiej energetyki wiatrowej" startuje 17 maja

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbędzie się 17 maja wydarzenie naukowe poświęcone budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku. W jego trakcie eksperci, naukowcy, przedstawiciele biznesu oraz zainteresowani tematyką będą mogli wysłuchać swoich opinii oraz zaprezentować swoje rozważania w tym zagadnieniu.
04.05.2023

PGE i Ørsted wybrały Inżyniera Kontraktu do nadzoru inwestorskiego nad wykonaniem przyłącza lądowego dla Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica

PGE i Ørsted, realizujące wspólnie projekt budowy Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica, podpisały z konsorcjum firm Biuro Studiów, Projektów i Realizacji „Energoprojekt‐Katowice" SA oraz „Energopomiar" Sp. z o.o. umowę na pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu przy budowie części lądowej projektu.
03.05.2023

Equinor i Polenergia stawiają na aktywne wsparcie budowy farm morskich Bałtyk

– Farmy wiatrowe na Bałtyku będą służyć ludziom i środowisku. Dlatego od początku naszych wspólnych inwestycji prowadzimy intensywny dialog z mieszkańcami, samorządami i przedsiębiorcami z regionu – mówią przedstawiciele Equinor i Polenergii. Spółki podsumowały swoje działania przy projektach MFW Bałtyk I, II i III w pierwszym kwartale bieżącego roku.
03.05.2023

Rojam. Od 15 lat staje na wysokości każdego zadania

Ekipa Rojam już od 15 lat zapewnia swoim klientom profesjonalne usługi z zakresu alpinizmu przemysłowego. Doświadczona kadra jest gotowa podejść do każdego zadania, niezależnie od stopnia jego trudności, co czyni firmę liderem na rynku usług wysokościowych. O dotychczasowych osiągnięciach oraz perspektywach na przyszłość rozmawiamy z prezesem zarządu – Krzysztofem Major.
03.05.2023

Wizyta minister klimatu i środowiska w Kopenhadze na WindEurope. W tle m.in. temat morskich farm wiatrowych

Otwarcie polskiego stoiska wystawowego podczas konferencji WindEurope, dyskusja na temat potencjału współpracy w łańcuchu dostaw morskiej energetyki wiatrowej, a także spotkanie z ministrem klimatu, energii i gospodarki komunalnej Danii były głównymi punktami wizyty minister Anny Moskwy w Kopenhadze, która odbyła się 26 kwietnia 2023 roku.
27.04.2023

Projekt ustawy o OZE przyjęty. Ma być więcej klastrów energii

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). Dzięki nowym rozwiązaniom liczba klastrów energii w Polsce ma się zwiększyć do około 300 - poinformowała we wtorek kancelaria premiera.
25.04.2023

Polenergia i Equinor zawarły umowę rezerwacyjną z SIF Netherlands BV na dostawę monopali dla MFW

Polenergia poinformowała, że spółki projektowe MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III podpisały umowy z firmą SIF Netherlands B.V., która będzie dostarczać monopale pod turbiny wiatrowe. Dostawca zobowiązał się do rezerwacji mocy produkcyjnych dla potrzeb konstrukcji fundamentów zgodnie z aktualnymi założeniami projektowymi.
20.04.2023

DNV publikuje pierwsze na świecie wytyczne dotyczące certyfikacji wysp energetycznych i farm wiatrowych na morzu w Polsce

DNV opublikowało ważną aktualizację swojej obszernej specyfikacji usług dla certyfikacji projektów, DNV-SE-0190. Nowa edycja to pierwszy na świecie dokument, który dotyczy certyfikacji wysp energetycznych i farm wiatrowych offshore w Polsce.
20.04.2023

Inwestycje w jednostki pływające dla morskiej energetyki wiatrowej. Innowacje

Jak zwiększyć udział polskich firm w budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku i w innych częściach świata? Jak uczynić je nie tylko podwykonawcami, ale również głównymi wykonawcami? Obecnie wśród branżowych spotkań oraz na specjalistycznych portalach trwają dyskusje na temat budowy statku WTIV (Wind Turbine Installation Vessel) dla polskiego armatora.
19.04.2023

Morskie farmy słoneczne znakomitym uzupełnieniem MEW. Crist i StoGda uczestniczą w innowacyjnym projekcie badawczym

Wiele mówi się o morskiej energetyce wiatrowej i w Polsce ten obszar aktywności znalazł już uznania władz, uczelni i stał się popularny w naszym społeczeństwie. Na świecie do pozyskiwania energii podchodzi się już bardziej otwarcie i notujemy pierwsze instalacje farm słonecznych na morzu. Montowane są przy brzegu i jako instalacje pływające.
19.04.2023

DNV daje zielone światło dla nowego projektu monopala Entrion Wind

Amerykańska firma Entrion Wind poinformowała, że Entrion Wind zatwierdził studium wykonalności dla projektu monopala EPR. Ten rodzaj fundamentu będzie można instalować na głębokościach nawet do 120 metrów.
17.04.2023

Ocean Winds rozpoczyna badania dna Bałtyku dla morskiej farmy wiatrowej BC-Wind w Polsce

Ocean Winds, międzynarodowa firma zajmująca się morską energetyką wiatrową, utworzona w 2020 roku jako spółka joint venture 50/50 EDP Renewables i ENGIE, rozpoczyna kolejny etap prac związanych z realizacją morskiej farmy wiatrowej BC-Wind w Polsce. Geofizyczne i geotechniczne badania dna Bałtyku rozpoczną się na początku kwietnia, a ich ukończenie planowane jest w III kwartale tego roku. Badania zostaną zrealizowane przez brytyjską firmę Gardline Limited.
17.04.2023

Już 17 maja Konferencja "Kompetencje dla Morskiej Energetyki Wiatrowej"

Na Uniwersytecie Morskim w Gdyni odbędzie się wydarzenie naukowe poświęcone budowie morskich farm wiatrowych na Bałtyku. W jego trakcie eksperci, naukowcy, przedstawiciele biznesu oraz zainteresowani tematyką będą mogli wysłuchać swoich opinii oraz zaprezentować swoje rozważania w tym zagadnieniu.
17.04.2023

Nowe możliwości dla offshore wind w Stoczni Szczecińskiej "Wulkan"

Polska branża stoczniowa coraz mocniej przygotowuje się do uczestnictwa w sektorze offshore. Ważną inwestycję w tym kontekście realizuje Stocznia Szczecińska "Wulkan".
12.04.2023

Seatech Engineering przedstawicielem sprzedaży statków Piriou na polski rynek offshore wind

27 marca 2023, francuska grupa stoczniowa Piriou przekazała kolejną jednostkę CTV do armatora Atlantique Maritime Services. To już 10 jednostka przeznaczona do obsługi farm wiatrowych zbudowana przez tę stocznię.
02.04.2023

Do offshore wind nie ma drogi na skróty. Maciej Olczak o zasobach Enmaro

Enmaro to światowej klasy dostawca usług konsultingowych dla sektora offshore. Działająca na rynku od 2017 r. firma oferuje swoim klientom profesjonalne doradztwo w realizacji strategicznych projektów energetycznych na morzu oraz w obszarach związanych z modelowaniem procesów dekarbonizacyjnych i magazynowaniu zielonej energii w postaci wodoru i innych źródeł. Na globalną rozpoznawalność należało jednak zapracować dużo wcześniej. O kapitalizacji swojego wieloletniego doświadczenia w branży opowiada prezes zarządu, Maciej Olczak.
29.03.2023

DISE zaprasza na IX Kongres Energetyczny, który odbędzie się 27-28 września we Wrocławiu

Ostatnie wydarzenia przyspieszyły transformację energetyczną. W związku z tym kierunek rozwoju wyznacza m.in. dywersyfikacja. Związane z tym zagadnienia zostaną poruszone 27-28 września podczas IX Kongresu Energetycznego. W związku z tym DISE zaprasza do debaty decydentów, którzy nadadzą biegu zmianom.
29.03.2023

Japończycy przejmują wiodącego dewelopera morskiej energetyki wiatrowej z Belgii

Japoński inwestor Jera podpisał umowę z Virya Energy w zakresie przejęcia 100 proc. udziałów w spółce Parkwind rozwijającej morskie farmy wiatrowej na Morzu Północnym i Bałtyku. Transakcja ma wspomóc europejskiego dewelopera w rozszerzenie ekspansji na rynku OZE.
27.03.2023

Aegir Insights: Nadchodzi fala aukcyjna offshore wind – ponad 60 GW na horyzoncie

Eksperci ośrodka analitycznego Aegir Insights informują, że w tym roku planowanych jest szereg aukcji na przyznanie praw do dzierżawy obszarów morskich oraz kontraktów na zakup energii po gwarantowane cenie. Aukcje mogą objąć projekty o łącznej mocy 60 GW w skali globalnej. Nie są jeszcze znane szczegóły wszystkich postępowań.
27.03.2023

Ponad 220 mld zł na morską energetykę wiatrową do 2040 roku

Znamy szczegóły założeń do aktualizacji strategii energetycznej. Gigantyczne nakłady finansowe czekają OZE i energetykę jądrową, a ceny wytwarzania prądu mają radykalnie spaść - donosi w poniedziałek "Rzeczpospolita".
27.03.2023

Brytyjskie porty muszą przygotować się do obsługi technologii floating

Sektor morskiej energetyki wiatrowej w Wielkiej Brytanii jest jednym z najbardziej dojrzałych rynków OZE na świecie, w szczególności w zakresie przemysłu. W ocenie organizacji branżowej RenewableUK, dobrze rozwinięte już dziś porty potrzebują wejść na kolejny poziom, przygotowując się do obsługi pływających platform wiatrowych.
26.03.2023

Konferencja i warsztaty Nobilis Media Security Forum w Darłowie

Rozpoczęcie przez Polskę budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim to szansa dla naszej energetycznej niezależności, a wybudowane morskie farmy wiatrowe będą traktowane jako infrastruktura krytyczna – powiedział w czwartek w Darłowie wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski podczas ogólnopolskiej, dwudniowej konferencji zorganizowanej przez think tank Nobilis Media pod patronatem Sejmowej Komisji ON.
25.03.2023

KODIAK: Polscy deweloperzy offshore mogą skorzystać z naszej wiedzy

Choć rozwój morskiej energetyki wiatrowej w Polsce jest dynamiczny, nie brakuje problemów. Warto spojrzeć na niego z zewnątrz i zasięgnąć języka u kogoś z większym doświadczeniem. O perspektywy rozwoju branży MEW w Polsce i roli, jaką może odegrać w niej firma KODIAK, rozmawiamy ze współzałożycielem firmy i jej dyrektorem zarządzającym Marcelem Traberem.
24.03.2023

OWC przygotuje dla Ilmatar Offshore projekty techniczne morskich farm Stormskär i Väderskär

Fiński inwestor działający w sektorze morskiej energetyki wiatrowej Ilmatar Offshore podjął decyzję o zaangażowaniu ekspertów z Offshore Wind Consultants (OWC) do przygotowania projektów technicznych morskich farm wiatrowych Stormskär i Väderskär.
24.03.2023

Windar Renovables dostarczy pierwsze elementy dla morskiej farmy wiatrowej na Morzu Batyckim

Hiszpański producent Windar Renovables dostarczy pierwsze elementy przejściowe (ang. transition piece) dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle, który jest rozwijany na niemieckich wodach Morza Bałtyckiego.
24.03.2023

Co kręci młodych w branży offshore wind? [WIDEO]

Wciąż nie cichną echa po ubiegłotygodniowych targach kariery Edu Offshore Wind. Event okazał się spektakularnym sukcesem. Branża zaintrygowała młodzież szerokim wachlarzem atrakcji związanych z pracą w morskiej energetyce wiatrowej.
22.03.2023

Dno Bałtyku pod lupą specjalistów - PGE Baltica realizuje badania geofizyczne dla projektu Baltica 1

Około 80 km od polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego, w rejonie Ławicy Środkowej, na obszarze, gdzie powstanie jedna z morskich farm wiatrowych PGE – Baltica 1 – trwają badania mające na celu rozpoznanie dna Bałtyku. To niezbędne działania poprzedzające budowę elektrowni wiatrowej na morzu.
16.03.2023

Nowe kierunki studiów wymagają współpracy z przemysłem (RELACJA)

Drugiego dnia targów EduOffshoreWind w Gdańsku odbyła się dyskusja na temat roli uczelni w przygotowaniu kadr dla morskiej energetyki wiatrowej. Przedstawiciele największych uczelni w Trójmieście są zgodni co do tego, że opracowanie oferty edukacyjnej nie odbędzie się bez współpracy z przemysłem. Branże muszą sygnalizować zapotrzebowanie na ekspertów. Z drugiej strony to uczelnie muszą zapewnić wykwalifikowane kadry. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl.
16.03.2023

Szkoły zawodowe i techniczne otwierają okno na międzynarodową karierę (RELACJA)

W trakcie targów EduOffshoreWind 2023 odbył się panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli ośrodków szkoleniowych i szkół, którzy wspólnie przedstawili uczniom i studentom możliwości rozwoju w sektorze offshore wind. Eksperci są zgodni, że niestabilność regulacyjna w zakresie energetyki wiatrowej nie zagrozi polskim kadrom, gdyż rozwój OZE jest megatrendem światowym. Polska musi na nowo spojrzeć na edukację w szkołach zawodowych i technikach. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl
16.03.2023

Kadry dla offshore wind – kluczem przywrócenie prestiżu szkół zawodowych (RELACJA)

W trakcie pierwszej edycji targów EduOffshoreWind w Gdańsku odbył się panel dyskusyjny na temat roli kadr w budowaniu local content w sektorze morskiej energetyki wiatrowej. Wbrew powszechnemu przekonaniu, kluczem nie są studia, a szkoły techniczne i zawodowe, które w ostatnich latach straciły na prestiżu. Potrzebne są działania w tym zakresie. Wydarzenie było organizowane pod patronatem medialnym GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl
15.03.2023

W Ustce odbędzie się spotkanie w sprawie realizacji morskich farm na Bałtyku

Spółki MFW Bałtyk II oraz MFW Bałtyk III zapraszają mieszkańców Ustki i okolic na spotkanie informacyjne. Zostaną na nim przedstawione aktualne informacje o realizacji morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.
15.03.2023

Transport Week 2023 - Bałtycki sektor morski odporny w obliczu wyzwań

Ponad 200 uczestników z różnych sfer sektora logistycznego zebrało się 14 marca w Gdyni na pierwszym dniu tegorocznej edycji konferencji Transport Week. Dyskusja dotyczyła głównych trendów wpływających na rozwój sektora transportowego w Regionie Morza Bałtyckiego (BSR), począwszy od geopolityki, poprzez inteligentne rozwiązania i kwestie cyberbezpieczeństwa, aż po wyzwania związane z projektami offshore wind.
14.03.2023

Osiągnięto kolejny kamień milowy w instalacji farmy wiatrowej Baltic Eagle

Heerema Marine Contractors, holenderski dostawca usług instalacyjnych dla sektora offshore wind, zrealizował kolejny ważny krok w projekcie budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle. Zainstalował topside o wadze 4,3 tys. ton.
14.03.2023

Tajwan kończy instalację morskiej farmy wiatrowej Formosa 2

Spółka projektowa Formosa 2 poinformowała, że kończy instalację turbin na terenie morskiej farmy wiatrowej na Tajwanie. 80%. z nich przesyła już energię do sieci.
13.03.2023

Branża offshore wind będzie monitorować ślad węglowy. Potrzebne są ramy raportowania

Sektor OZE tak jak inne branże też generuje ślad węglowy, ale w obszarach związanych z produkcją komponentów i obsługą np. statków instalacyjnych. Sprawie ma przyjrzeć się branża w ramach projektu, która ma na celu opracowanie ram monitorowania i raportowania emisji gazów cieplarnianych w sektorze offshore wind.
12.03.2023

Kadry brytyjskiego sektora offshore apelują o ich większe zaangażowanie w transformację energetyczną

W najnowszym raporcie “Our Power: offshore workers' demands for a just energy transition” brytyjskie organizacje zawodowe stawiaką kadry w centrum planu dekarbonizacji Wielkiej Brytanii. Jest to odpowiedź na niezadowolenie pracowników w sprawie warunków pracy i praktyk branży przemysłowej.
11.03.2023

I Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 – pasja do zielonej energetyki. Innowacyjne kierunki rozwoju kariery zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Edukacyjne Targi Kariery Edu Offshore Wind 2023 to pierwsze takie wydarzenie w skali Polski, na którym ponad 5000 uczniów szkół średnich (w grupach zorganizowanych), stojących przed wyborem ścieżki zawodowej, będzie mogło spotkać się z ponad 75 wystawcami z czołowych firm i organizacji sektora morskiej energetyki wiatrowej i nie tylko, z Polski i z zagranicy.
11.03.2023

Morskie farmy wiatrowe zapewniły 3% energii Europie w 2022 roku

W ubiegłym roku w Europie pojawiło się 19 GW nowych mocy w elektrowniach wiatrowych, z czego tylko 2,5 GW to morskie farmy. Europa posiada obecnie 255 GW mocy w energetyce wiatrowej, z czego 30 GW obejmuje offshore wind. Ten wynik pozwolił na osiągnięcie w europejskim miksie energetycznym 3% udziału energii wytwarzanej w morskich elektrowniach wiatrowych.
10.03.2023

Uniwersytet Morski w Gdyni i PGE Baltica kontynuują współpracę na rzecz kształcenia kadr dla polskiego sektora offshore

W sobotę, 4 marca 2023 r., w Auli Wydziału Nawigacyjnego UMG odbyła się inauguracja II edycji studiów podyplomowych Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczymi energetyce wiatrowej. Partnerem głównym kierunku, po raz kolejny, jest PGE Baltica z Grupy PGE.
09.03.2023

Wiatraki będą budowane bez polskich statków. Nie ma decyzji i narodowego operatora (RELACJA)

Polska ma umiejętności w zakresie projektowania i budowy jednostek dla offshore wind, ale nie ma zdolności do podejmowania decyzji. Wszystko wskazuje, że pierwsza faza będzie realizowana bez polskich jednostek instalacyjnych. Szansą może być druga faza, ale to też nie jest pewne. Opcją są zagraniczne rynki – wynika z dyskusji podjętej podczas „Konferencji Offshore Wind – Ryzyka, Finansowanie, Bezpieczeństwo”, która odbyła się 6-7 marca 2023 r. Patronem medialnym wydarzenia był portal GospodarkaMorska.pl.
08.03.2023

Edda Wind zwiększa swoją flotę statków do obsługi morskich farm wiatrowych

Norweska firma Edda Wind chce zwiększyć swoje zaangażowanie na rynku offshore poprzez zamówienia nowych statków. W tym celu zawarła umowę ze spółką zależną włoskiego koncernu Fincantieri, wietnamską stocznią Vard, na budowę czterech statków do obsługi technicznej morskich farm wiatrowych (Commissioning Service Operation Vessel, CSOV) o wartości 268 mln dolarów, z możliwością zamówienia kolejnych.
06.03.2023

Wiatr i słońce pozwoliły zaoszczędzić Unii Europejskiej 12 mld euro

Jak wynika z nowego raportu Ember, w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrost produkcji energii z wiatru i słońca na terenie UE pozwolił uniknąć 12 mld euro wydatków związanych z rosyjskim gazem.
02.03.2023

Prognozy rynkowe a rozwój morskiej energetyki wiatrowej - raport

Dekarbonizacja stała się już faktem, ale tempo jej postępu jest dużo mniejsze niż pierwotnie zakładano. Nie do końca też wiadomo, jaki kierunek należy obrać w obszarze wyboru najlepszej technologii oraz źródeł energii, które miałyby zastąpić te konwencjonalne. Nie ma też jednoznacznej ścieżki wyboru najlepszych metod jej magazynowania a w przypadku niektórych źródeł, takich jak choćby wodór w postaci ciekłej, sprawdzonej metody ich transportu na odległość.
02.03.2023

Vestas dostarczy turbiny dla niemieckiego klastra offshore RWE i Northland Power

Vestas został wytypowany jako preferowany dostawca turbin wiatrowych dla niemieckiego projektu offshore Nordseecluster o mocy do 1,6 GW - będącego wspólnym przedsięwzięciem RWE i Northland Power.
02.03.2023

Pierwsza na świecie wyspa energetyczna wypływa w morze

Ta sztuczna wyspa (45 km od wybrzeża) będzie stanowić kluczowe ogniwo w lokalnym systemie zaopatrzenia w energię. Otworzy ona przyszłą strefę wiatrową Księżnej Elżbiety (3,5 GW) i połączy kraj z Wielką Brytanią i Danią poprzez dodatkowe interkonektory (projekty Nautilus i TritonLink).
02.03.2023

Szkoła Morska w Gdyni opisuje kwalifikacje dla polskiego offshore wind

Wychodząc naprzeciw aktualnym potrzebom gospodarczym wynikającym z postępującego rozwoju branży offshore wind, Szkoła Morska w Gdyni wspólnie z Instytutem Badań Edukacyjnych przygotowała opis kwalifikacji dla monterów turbin wiatrowych.
23.02.2023

Opracowana przez Shanghai Electric turbina EW8.X-230 uznana za jedną z 10 najlepszych turbin morskich roku 2022 przez Wind Power Monthly

Koncern Shanghai Electric poinformował, że produkowany obecnie generator turbiny wiatrowej EW8.X-230 został uznany za jedną z 10 najlepszych turbin morskich roku 2022 zgodnie z najnowszym raportem Wind Power Monthly, czołowej światowej publikacji poświęconej branży wiatrowej.
20.02.2023

Status offshore wind w Polsce. Na jakim etapie są projekty Baltica 1 oraz Baltica 2+3?

W kolejnym artykule z cyklu „Status Offshore Wind w Polsce” podsumowujemy działania podjęte na rzecz rozwoju morskiej farmy wiatrowej Baltica 2+3 oraz Baltica 1 – projektów z portfela Grupy PGE. Budowa pierwszej z nich powinna ruszyć już w 2024 r. Trwają też analizy techniczne na terenie, na którym powstanie baza serwisowa. Na nasze pytania odpowiedział Marcin Poznań, rzecznik spółki PGE Baltica.
16.02.2023

Szefowie dyplomacji Polski i Danii rozmawiali o bezpieczeństwie energetycznym i współpracy gospodarczej

Agresja Rosji na Ukrainę i jej konsekwencje, polityka bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa energetycznego, oraz relacje dwustronne i współpraca gospodarcza - były wśród tematów środowego spotkania szefów MSZ Polski i Danii: Zbigniewa Raua i Larsa Lokke Rasmussena.
15.02.2023

Baltic Power wybrał głównego wykonawcę bazy serwisowej morskiej farmy wiatrowej

Spółka Baltic Power wybrała generalnego wykonawcę bazy serwisowej dla morskiej farmy wiatrowej Grupy ORLEN i Northland Power. Inwestycja rozpocznie się jeszcze w tym roku i zakończy w 2025. Od 2026 r. baza będzie obsługiwać 76 turbin, z których składać się będzie pierwsza bałtycka farma wiatrowa.
09.02.2023

Niemcy otwierają dla offshore wind 4 nowe obszary na Morzu Północnym i Bałtyckim

Federalna Agencja ds. Sieci (BNetzA) ogłosiła rozpoczęcie postępowań dotyczących nowych obszarów dla morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym i Bałtyckim. Szacuje się, że w ten sposób powstaną farmy wiatrowe o łącznej mocy ok. 7 GW.
03.02.2023

U wybrzeży Finlandii pojawi się morska farma wiatrowa Tyrsky

Szwedzki deweloper projektów wiatrowych OX2 poinformował, że pracuje nad projektem morskiej elektrowni wiatrowej o mocy 1400 MW. Zgodnie z planami, instalacja ma powstać na wodach Zatoki Botnickiej.
31.01.2023

Czy rozwój morskich turbin wiatrowych prowadzi do śmierci wielorybów?

W trakcie budowy morskich turbin wiatrowych doprowadzono do śmierci wielorybów w rejonie wybrzeża New Jersey – takie informacje pojawiły się w amerykańskiej przestrzeni internetowej. Jak się okazuje, nie jest to prawda. Organizacja fact-checkingowa uczula na dezinformację pojawiająca się na temat alternatywnych źródeł energii.
31.01.2023

Morska farma wiatrowa zastąpi elektrownię gazową w USA

Amerykańska spółka energetyczna Rise Light & Power, będąca operatorem elektrowni gazowej Ravenswood Generating planuje kompleksową przebudowę jednostki, aby stała się pierwszym w swoim rodzaju centrum OZE w Nowym Jorku. Generację gazową maja zastąpić morskie elektrownie wiatrowe.
30.01.2023

Nowe źródła wytwarzania pomogą zatrzymać wzrost kosztów energii

Jako lider zielonej zmiany prowadzimy najbardziej zaawansowany projekt rozwoju morskich farm wiatrowych w polskiej strefie na Bałtyku. Uruchomienie produkcji energii wytwarzanej przez nasze wiatraki na morzu planujemy już w 2026 r. - mówi DGP prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.
30.01.2023

PGE z największą liczbą punktów na obszar 60.E.3.

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało wyniki postępowania rozstrzygającego prowadzonego w związku z ogłoszeniem nr 1/2022.MFW z dnia 21 stycznia 2022 r. na obszar 60.E.3.
25.01.2023

Zyska: Pod koniec 2025 r. pierwsze morskie farmy wiatrowe zostaną przyłączone do systemu energetycznego

Pod koniec 2025 r. pierwsze morskie farmy wiatrowe zostaną przyłączone do krajowego systemu energetycznego - powiedział PAP wiceminister klimatu Ireneusz Zyska. Dodał, że będzie to 5,9 - 6 GW mocy zainstalowanej. Ocenił, że w ciągu10-15 lat Polska może być jednym z liderów tej branży w Europie.
24.01.2023

Król Karol III przeznaczy dochody z morskich farm wiatrowych dla dobra publicznego

Król Wielkiej Brytanii Karol III poprosił w czwartek, aby spodziewany znaczący wzrost dochodów z powstania sześciu morskich farm wiatrowych na terenach należących do monarchii, został wykorzystany dla dobra publicznego, a nie na potrzeby rodziny królewskiej.
20.01.2023

Umowa na budowę fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej w Gdańsku zawarta

Agencja Rozwoju Przemysłu oraz GRI Renewable Industries podpisały w czwartek umowę ws. budowy nowej fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej (MEW). Wartość szacowanej inwestycji to ponad 150 mln euro, a planowane uruchomienie produkcji to 2025 r.
19.01.2023

Bank Pekao w Davos: chętnie inwestujemy w projekty związane z energetyką odnawialną

O tym jakie projekty inwestycyjne są teraz kluczowe dla Banku Pekao S.A. mówił w Davos, wiceprezes tej firmy Paweł Strączyński. „Chętnie inwestujemy w projekty związane z energetyką odnawialną: magazyny energii, biogazownie, farmy fotowoltaiczne. Przed nami wielkie inwestycje związane z wiatrakami na morzu, małą i dużą energetyką jądrową” – powiedział Paweł Strączyński.
19.01.2023

Inwestycja na Bałtyku Polenergii i Equinora szansą rozwoju lokalnych firm

Zainteresowanie polskich firm udziałem w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – mówią organizatorzy Dnia Dostawcy w Gdańsku. Na zaproszenie Polenergii, Equinora i Siemens Gamesa Renewable Energy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu odpowiedziało ponad 100 krajowych przedsiębiorców.
12.01.2023

Więcej aukcji i więcej mocy z morskich farm wiatrowych? To przewiduje projekt zmiany ustawy

Z 5 do 12 GW miałaby wzrosnąć moc morskich farm wiatrowych, wybudowanych w wyniku rozstrzygnięć planowanych na II połowę lat 20. aukcji - taki zapis został wprowadzony do rządowego projektu zmiany ustawy o OZE, który trafił na komitety ds. europejskich i cyfryzacji.
09.01.2023

Powstała pierwsza polska książka o morskiej energetyce wiatrowej

Grupa specjalistów i praktyków zajmujących się morską energetyką wiatrową, niezależnie od swojej działalności biznesowej i zawodowej, postanowiła przygotować książkę poruszającą temat, który wzbudza ostatnio bardzo duże zainteresowanie.
08.01.2023

Najwięksi łączą siły w wyścigu po norweskie projekty offshore wind

Rząd norweski zamierza do końca pierwszego kwartału 2023 roku ogłosić przetarg dotyczący pozwoleń na budowę morskich farm wiatrowych w ramach tzw. pierwszej fazy na obszarach Sørlige Nordsjø II i Utsira Nord. Kolejne firmy łączą siły w konsorcjach, by zdobyć przewagę nad konkurencją. Norwegia staje się jednym z bardziej atrakcyjnych rynków offshore wind w Europie.
23.12.2022

Do 2035 roku na morzach i oceanach pojawi się prawie 30 tys. turbin wiatrowych

Według nowego raportu opublikowanego przez amerykańska firmę konsultingową Intelatus Global Partners, w latach 2022-2035 na międzynarodowym rynku morskiej energetyki wiatrowej zostanie zainstalowanych blisko 30 tys. turbin wiatrowych (fixed-bottom). Wyzwaniem będzie zapewnienie floty statków instalacyjnych.
21.11.2022

Trzy fazy rozwoju bałtyckich MEW pokryją 2/3 krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną

Naszym celem jest jak najlepiej wykorzystać Morze Bałtyckie i tak ukształtować przestrzeń w strefie, która przynależy Polsce, aby dała nam największe korzyści ekonomiczne, społeczne, środowiskowe, a także wpisywała się w cele strategiczne, które stawia sobie Polska - mówił dr hab. Maciej Matczak, dyrektor Instytutu Morskiego i prof. Uniwersytetu Morskiego w Gdyni podczas konferencji Offshore Wind Poland 2022.
19.11.2022

Morska energetyka wiatrowa staje się racją stanu

Do wybudowania morskich elektrowni wiatrowych na Bałtyku w pożądanej wielkości potrzebujemy przyspieszenia działań regulacyjnych, administracyjnych, projektowych i inwestorskich - wskazywał Michał J. Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska podczas konferencji Offshore Wind Poland 2022.
18.11.2022

Bałtyk może dać Polsce trzy razy więcej energii niż zakładano

Polska posiada wielokrotnie większy niż zakładano potencjał rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Do 2040 r. taka energia mogłaby zaspokajać blisko 60 proc. naszego zapotrzebowania na prąd – czytamy w raporcie „Potencjał Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce” na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW).
17.11.2022

Vattenfall ogłosił przetarg na prace serwisowe dla swoich turbin

Vattenfall ogłosił przetarg na wykonanie prac serwisowych dla swoich morskich farm wiatrowych w Europie. Zwycięzca podpisze umowę ramową na testowanie okablowania oraz prace mające na celu wyeliminowanie wad sprzętu.
17.11.2022

Nowy potencjał Bałtyku: 33 GW mocy i 20 nowych obszarów pod morskie farmy wiatrowe (raport)

Polska posiada potencjał MEW na poziomie 33 GW – takie szacunki wynikają z konferencji Offshore Wind Poland. Nowy raport PSEW wskazuje także 20 nowych obszarów w polskiej części Morza Bałtyckiego, w tym 18 w wyłącznej strefie ekonomicznej i 2 na morzu terytorialnym. Jeśli całkowity potencjał Bałtyku zostanie wykorzystany, morska energetyka wiatrowa mogłaby zaspokajać nawet 57% całkowitego zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce, a local content mógłby osiągnąć 65%, co bez wątpienia stanowi szansę dla polskiej gospodarki.
16.11.2022

MRiT: Gospodarka potrzebuje taniej energii wiatrowej

Potrzebujemy znacznie więcej energii, niż nam się wydawało. Gospodarka potrzebuje taniej, niskoemisyjnej energii wiatrowej, żeby udowodnić, że polskie produkty zostały wytworzone bez użycia paliw kopalnych. Bez tego nasze firmy wypadną z globalnego łańcucha dostaw – mówił Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii podczas konferencji „Transformacja energetyczna dla przyszłości Polski”.
15.11.2022

Polska przekroczy cel związany z morską energią wiatrową

Jak wynika z najnowszych danych, tylko trzy kraje osiągną lub przewyższą swoje wytyczone cele na 2030 rok w zakresie morskiej energii wiatrowej.
09.11.2022

Ruszyła 2. edycja studiów Executive Offshore Wind MBA na UMG [WIDEO]

28 października na Uniwersytecie Morskim w Gdyni uroczyście rozpoczęto 2. edycję studiów podyplomowych Executive Offshore Wind MBA. To prestiżowy program, który kształci przyszłą kadrę menadżerską powstającej właśnie branży morskiej energetyki wiatrowej.
07.11.2022

Beton zamiast stali w offshore wind? Naukowcy badają alternatywę

Stal jest jednym z kluczowych materiałów w produkcji komponentów dla morskiej energetyki wiatrowej. Naukowcy badają obecnie beton jako alternatywę w fundamentach i wieżach turbin wiatrowych. Koncepcja jest prosta, ale wiąże się z kilkoma wyzwaniami.
03.11.2022

Port Esbjerg rozbudowuje się pod offshore

W duńskim porcie Esbjerg rozpoczęła się budowa nowego obiektu, który ma pomóc w zaspokojeniu rosnącego zapotrzebowania ze strony sektora morskiej energetyki wiatrowej.
28.10.2022

Konferencja MEW 2022 w Szczecinie. Naukowcy i branża morska dyskutowali o offshore

Na temat morskiej energetyki wiatrowej dyskutowano podczas "Konferencji MEW - środowisko, edukacja, biznes i praca" w środę (6 października). Wydarzenie zorganizował Wydział Mechaniczny Politechniki Morskiej w Szczecinie.
07.10.2022

Dziewięć krajów Morza Północnego stawia sobie za cel 260 GW morskiej energii wiatrowej do 2050 roku

Ministrowie Współpracy Energetycznej Państw Morza Północnego po raz pierwszy uzgodnili w ubiegłym tygodniu zagregowane, niewiążące cele w zakresie morskiej energetyki dla całego regionu NSEC.
21.09.2022

Orlen opublikował raport za 2021 rok

Grupa Orlen opublikowała Raport Zintegrowany za rok 2021. Dokument został opracowany przez Bureau Veritas Polska. W raporcie podsumowana jest m.in. działalność i dane finansowe grupy za poprzedni rok.
08.08.2022

NIK: offshore opóźnione przez rozproszenie procedur, stan sieci, komplikację przepisów

Rozproszenie procedur wydawania pozwoleń, brak sieci przesyłowych, skomplikowane przepisy to główne przyczyny opóźnień w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. Szereg wskazanych problemów rozwiązano - odpowiadają ministerstwa.
29.07.2022

Bank Światowy obniża ocenę potencjału offshore wind w Turcji

Potencjał Turcji do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej wynosi 55 GW, z czego zdecydowaną większość mogą zapewnić pływające farmy wiatrowe – wynika z raportu Banku Światowego, do którego dotarł portal Recharge News. Wcześniej potencjał ten był szacowany na 75 GW.
23.06.2022

Cała branża w jednym miejscu. Po konferencji PSEW w Serocku [WIDEO]

Blisko 1500 uczestników, trzy dni paneli, wystąpień, dyskusji i rozmów w kuluarach. Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej to wydarzenie, na którym trzeba być – powtarzali przedstawiciele firm i instytucji związanych zarówno z lądową, jak i morską energetyką wiatrową. Jako partner medialny przeprowadziliśmy dla Państwa kilkanaście rozmów z najważniejszymi graczami w branży.
19.06.2022

Wielka Brytania powołała pełnomocnika ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Tim Pick zostanie mianowany pierwszym w historii Wielkiej Brytanii pełnomocnikiem do spraw morskiej energetyki wiatrowej. Informacje potwierdził premier Boris Johnson oraz Kwasi Kwarteng, minister biznesu i energii.
08.06.2022

Arendals Fossekompani, Kongsberg i Moreld połączą podstację morską z fabryką wodoru

Projekt Hydepoint przyczyni się do rozwiązania kilku wyzwań związanych z rozwojem i zwiększaniem skali morskiej energetyki wiatrowej oraz gospodarki wodorowej. Hydepoint zainstalowany na terenie oceanu lub morza, w pobliżu farm wiatrowych, może przetwarzać całość lub część energii w zielony wodór.
05.05.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Northland Power: "Śledzimy rozwój sektora offshore w Polsce... i nie tylko"

O kanadyjskim inwestorze Northland Power zrobiło się w Polsce szczególnie głośno po informacji o nawiązaniu współpracy z polskim czempionem energetycznym – PKN Orlen. Northland Power posiada 33-letnie doświadczenie w rozwoju projektów energetycznych, w tym OZE. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore”, pytamy koncern o postępy w rozwoju projektów morskich w Polsce oraz najbliższe plany.
15.02.2022

Ponad 70 proc. Norwegów popiera rozwój morskiej energetyki wiatrowej

76 proc. Norwegów popiera rozwój morskiej energetyki wiatrowej – wynika z badania przeprowadzonego przez Norsk Medborgerpanel, organizację badawczą współpracującą z Uniwersytetem w Bergen i Norwegian Research Centre (NORCE).
11.02.2022

Wärtsilä wchodzi na rynek belgijski z systemem magazynowania energii o mocy 25MW

Wärtsilä wkracza na rynek belgijski, budując system magazynowania energii o mocy 25MW - jeden z największych systemów w tym kraju. Belgia chce wycofać się z energetyki jądrowej do 2025 roku, wspierając w tym procesie morską energetykę wiatrową.
01.12.2021

Topside morskiej podstacji dla projektu Hollandse Kust Zuid wypłynął z ZEA

Pierwszy z dwóch topside'ów morskich stacji transformatorowych (HVAC) opuścił port w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Firma Profac poinformowała, że ogromny element będzie zainstalowany w ramach projektu budowy morskiej famy wiatrowej Hollandse Kust Zuid.
28.11.2021

MEW: Polskie porty, a pomoc publiczna [ANALIZA]

W związku z planowanymi znacznymi inwestycjami w portach polskich, które będą powiązane z Morską Energetyką Wiatrową, pojawia się zasadniczy problem źródeł ich finansowania. Rozwiązaniem tych problemów są najprzeróżniejsze pomysły, od dość karkołomnych jak koncepcja emisji obligacji przez Port Gdynia na budowę falochronu, co w istocie stanowi niedozwoloną pomoc publiczną, po plany budowy portu instalacyjnego w tym samym porcie w oparciu o wirtualną uchwałę Rady Ministrów w tym zakresie, której nikt nie widział, a do niedawna było
15.11.2021

Orsted i Politechnika Warszawska będą kształcić specjalistów morskiej energetyki wiatrowej

Polska spółka Orsted oraz Politechnika Warszawska podpisały list intencyjny o współpracy. Celem porozumienia jest kształcenie przyszłych kadr dla sektora morskiej energetyki wiatrowej, a w przyszłości – także stworzenie programu stypendialnego dla najbardziej obiecujących adeptów kształcących się w tej dziedzinie.
08.11.2021

Na wodach Irlandii powstanie 5 GW mocy zainstalowanej w wiatrakach do 2030 roku

Rząd Irlandii przedstawił nowy plan na rzecz energii i klimatu, w którym potwierdził cel realizacji projektów morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 5 GW do 2030 roku.
08.11.2021

Tauron: współpraca z PGE dotyczy morskiej energetyki wiatrowej

Współpraca Grupy Tauron z Polską Grupą Energetyczną (PGE), której dotyczy poniedziałkowa informacja Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, dotyczy rozwoju energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim - wyjaśniają przedstawiciele Taurona.
08.11.2021

Duńczycy oczekują dodatkowego gigawata morskiej energii wiatrowej z Bornholm Energy Island

Duńskie Ministerstwo Klimatu, Energii i Gospodarki Komunalnej zwróciło się do Energinet o rozszerzenie obecnych obszarów studium wykonalności w lokalizacji Bornholm Energy Island na Morzu Bałtyckim, co pozwoliłoby na zainstalowanie 1 GW więcej mocy, a także stałoby się nowym miejscem, w którym Projekt Hesselø mógłby zostać zbudowany.
19.10.2021

Morskie farmy wiatrowe w zrównoważonym rozwoju [ROZMOWA]

Marek Grzybowski, 5 pytań do: prof. UG, dr hab. Dorota Pyć, kierownik Katedry Prawa Morskiego, przewodnicząca Komisji Prawa Morskiego PAN.
06.10.2021

PSEW o wyzwaniach i barierach w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wystosowało pismo, w którym wzywa do uproszczenia procedur i ustabilizowania założeń dotyczących morskich farm wiatrowych.
02.10.2021

Wąskie gardło projektów Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie

Trochę przemyśleń na temat nieoczywistego, wąskiego gardła projektów Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie oraz na temat roli państwa i nacjonalizacji łańcuchów dostaw dla sektora MEW.
01.10.2021

Morska energetyka wiatrowa źródłem produkcji bezemisyjnego wodoru

Naszym zasadniczym celem jest produkcja wodoru zielonego, zeroemisyjnego. Takim źródłem będzie przede wszystkim morska energetyka wiatrowa – powiedział w czwartek w Szczecinie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
30.09.2021

Gdańsk. Debatowali o rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku [WIDEO]

Na temat roli małych i średnich portów morskich województwa pomorskiego, innowacyjności offshore wind w regionie czy zdobywaniu kwalifikacji zawodowych była mowa podczas piątkowego (24 września) spotkania przedstawicieli branży z samorządowcami w urzędzie marszałkowskim w Gdańsku.
26.09.2021

Potentat wiatrowy Siemens Gamesa rozpoczął instalację prototypu turbiny o mocy 14 MW

Zagraniczne media branżowe informują, że spółka wiatrowa Siemens Gamesa rozpoczęła montaż prototypu morskiej turbiny wiatrowej o mocy 14 MW w Danii. We wrześniu została zbudowana wieża. Prototyp SG 14-222 DD jest wznoszony w miejscowości Oesterild.
24.09.2021

Pięć projektów w Wielkiej Brytanii chce dekarbonizować sektor morski za pomocą morskiej energetyki wiatrowej

Pięć brytyjskich projektów dotyczących dekarbonizacji sektora morskiego przy użyciu morskich rozwiązań wiatrowych zdobyło około 3,9 mln euro w ramach konkursu Clean Maritime Demonstration Competition, finansowanego przez brytyjski Departament Transportu i realizowanego we współpracy z Innovate UK.
20.09.2021

Equinor sygnatariuszem umowy sektorowej na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Equinor, zaangażowany od 2018 roku w budowanie morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, jest w gronie sygnatariuszy zawartej dzisiaj umowy sektorowej. Firma prowadząc intensywny dialog z przedsiębiorcami i rozwijając własne platformy rozmów z polskimi dostawcami, jest jednym z inicjatorów zacieśniania współpracy między podmiotami z nowo powstającej branży.
15.09.2021

W 2020 roku przybyło 6,1 GW mocy w offshore wind. Liderem pozostają Chiny

Pojawił się długo oczekiwany raport przygotowywany przez Global Wind Energy Council. Z opracowania wynika, że moc w morskiej energetyki wiatrowej rosła stabilnie przez cały 2020 rok. Eksperci wskazują, że mimo wszystko władze krajów rozwijających offshore wind będą musiały podjąć zdecydowane działania w celu poprawy polityk energetycznych, aby rozwijać instalacje w tempie wymaganym przez światową politykę klimatyczną.
13.09.2021

USA gonią światową czołówkę offshore wind. W toku projekty o łącznej mocy 35 GW

Amerykański Departament Energetyki (DOE) opublikował kolejną edycję trzech raportów na temat rozwoju energetyki wiatrowej w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że energetyka wiatrowa w tym kraju rozwijała się w rekordowym tempie w 2020 roku. Znaczenie przyśpieszyła branża offshore wind.
02.09.2021

25 tys. pracowników offshore wind w USA wymaga przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa

Organizacja branżowa Global Wind Organisation (GWO) wskazuje na konieczny rozwój możliwości szkoleniowych w kontekście pojawienia się nowej branży morskiej energetyki wiatrowej w USA. W szczególności niezbędne jest przeszkolenie specjalistów w obszarze bezpieczeństwa.
30.08.2021

Trwa konferencja PSEW 2021: Energia z wiatru - zielony silnik polskiej gospodarki

Transformacja energetyczna Polski nie będzie możliwa bez energetyki wiatrowej. Inwestycje w farmy wiatrowe to jeden z głównych filarów projektowanej zmiany modelu polskiej energetyki w przedstawianym przez rząd „Nowym Ładzie". Wyzwania i perspektywy dla zielonej energii to główne wątki Konferencji PSEW 2021.
30.08.2021

Morskie farmy wiatrowe pozwolą ograniczyć emisje z platform wiertniczych

Zielona energia elektryczna będzie w dużej mierze wykorzystywana do redukcji emisji zanieczyszczeń z platform wiertniczych w Norwegii – pisze Politico. Norwegia stała się jednym z najbogatszych krajów dzięki sprzedaży ropy naftowej i gazu ziemnego. Teraz ma nadzieję wykorzystać podobną technologię, by stać się krajem ekologicznym.
04.08.2021

PGE będzie promować na plażach morską energetykę wiatrową

PGE startuje z nowym projektem, którego celem jest edukacja i promocja morskiej energetyki wiatrowej. Na plażach w Lubiatowie, Łebie, Ustce, Międzyzdrojach powstaną specjalne strefy, w których będzie można poszerzyć wiedzę na temat OZE - podała spółka.
16.07.2021

Specjaliści offshore wind nie będą musieli ubiegać się o wizy do Wielkiej Brytanii

Rząd Wielkiej Brytanii przedłużył okres, w którym pracowników sektora morskiej energetyki wiatrowej obowiązuje zwolnienie z wiz pracowniczych. Duże niedobory specjalistów w tym sektorze były głównym powodem decyzji odnośnie wydłużenia takiego rozwiązania o rok.
14.07.2021

Grupa Orlen stawia kolejny krok w stronę zeroemisyjnej energetyki

PKN Orlen i Synthos podpisały porozumienie o współpracy dotyczące rozwoju i wdrożenia zeroemisyjnych technologii jądrowych MMR i SMR. Jego realizacja wpisuje się w strategiczny cel Koncernu, jakim jest osiągnięcie neutralności emisyjnej do 2050 roku i zapewni poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski.
29.06.2021

Polska energetyka wiatrowa: Cel na miarę wielkich projektów II Rzeczpospolitej

Rozmowa z Mariuszem Witońskim, prezesem zarządu Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, który będzie jednym z ekspertów na Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.
25.06.2021

Porozumienie sektorowe - Offshore Wind Sector Deal

Tym co mocno interesuje przedsiębiorców jest oczywiście maksymalizacja udziału lokalnych przedsiębiorców w łańcuchu dostaw. A wszystko to na potrzeby realizacji i obsługi morskich farm wiatrowych zlokalizowanych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. Doprecyzowania wymaga jednak rozumienie terminu „lokalny przedsiębiorca”, które w obecnej wersji definiuje przedsiębiorców posiadających siedzibę i prowadzących działalność produkcyjną lub usługową na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
15.06.2021

Rektor Uniwersytetu Morskiego: "Gdynia może stać się doliną offshore" [WIDEO]

Uniwersytet Morski w Gdyni i PGE we wtorek 18 maja podpisały list intencyjny o współpracy eksperckiej w celu rozwijania morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. – Stoimy przed historyczną szansą nadrobienia zaległości związanych z energetyką. Ta branża zmienia się na naszych oczach – mówił Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który podczas wydarzenia ogłosił budowę portu instalacyjnego dla projektów offshore w Porcie Gdynia wartą 435 milionów euro.
18.05.2021

PGE, Politechnika Gdańska, Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku oraz Danmarks Teksniske Universitet podejmą współpracę w obszarze morskiej energetyki wiatrowej

18 maja PGE podpisała list intencyjny z trzema ośrodkami naukowymi: Politechniką Gdańską, Instytutem Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku oraz Duńskim Technicznym Uniwersytetem (Danmarks Tekniske Universitet). Nawiązana współpraca obejmie m.in. wspólne działania badawcze i dydaktyczne w zakresie morskiej energetyki.
18.05.2021

PGE i Ørsted z umową joint venture dla wspólnych projektów offshore w Polsce

Po sfinalizowaniu ogłoszonej 10 lutego br. umowy, PGE i Ørsted posiadają obecnie po 50 proc. udziałów w projektach Baltica 2 i Baltica 3, składających się na Morską Farmę Wiatrową Baltica – największą inwestycję offshore w polskiej części Bałtyku. Partnerzy wspólnie wybudują i będą eksploatować morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy zainstalowanej wynoszącej do 2,5 GW.
06.05.2021

Kongres 590: PFR i BOŚ wesprą budowę morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku

PFR i BOŚ wesprą łańcuchy dostaw na potrzeby budowy farm wiatrowych w polskiej części Bałtyku. W czwartek podczas Kongresu 590 przedstawiciele obu instytucji zapowiedzieli dostarczenie rozwiązań finansowych różnego typu, przede wszystkim dla łańcucha dostaw.
06.05.2021

Do 2022 roku ilość projektów dot. morskiej energetyki wiatrowej wzrośnie o 57 procent

Zgodnie z najnowszą analizą Westwood Global Energy Group, ilość ostatecznych decyzji inwestycyjnych (FID) dotyczących projektów morskiej energetyki wiatrowej ma wzrosnąć o 57 procent w ciągu najbliższych 18 miesięcy w porównaniu z okresem 2019-20.
27.04.2021

Port Gdynia i Ørsted – współpraca w przeddzień budowy polskich morskich farm wiatrowych

21 kwietnia br. Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. i Ørsted podpisały list w sprawie współpracy w zakresie bezzałogowych pojazdów, dronów, robotyki i zrównoważonego transportu dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
21.04.2021

O morskiej energetyce wiatrowej na Forum 590

Tematem przewodnim kolejnej edycji Forum 590 będzie „Morska energetyka wiatrowa - szansa na nowe kompetencje dla polskich przedsiębiorców”. Wydarzenie odbędzie się w formule online 15 kwietnia. Wezmą w nim udział przedstawiciele administracji publicznej, największych polskich firm energetycznych oraz prywatnych przedsiębiorców.
14.04.2021

AMS – w stronę morskiej energetyki wiatrowej

Akademia Morska w Szczecinie oficjalnie przystępuje do współpracy z PKN ORLEN – stawia na wspólne działania na rzecz rozwoju i promocji sektora morskiej energetyki wiatrowej. W oparciu o tę współpracę, w roku akademickim 2021/22 uruchomiony zostaje nowy, poświęcony tej tematyce, kierunek studiów inżynierskich na Wydziale Mechanicznym: Inżynieria Przemysłowa i Morskie Elektrownie Wiatrowe.
30.03.2021

Prezydent podpisał ustawę o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych - poinformowała w piątek kancelaria prezydenta. Ustawa zawiera ramy regulacyjne dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku.
22.01.2021

Tauron wejdzie w offshore

Chcemy, żeby w naszym portfelu była również energetyka wiatrowa na morzu. Mamy partnera, złożyliśmy wniosek, czekamy na decyzję dotyczącą koncesji - w rozmowie z "DGP" wyznał prezes Tauronu Wojciech Ignacok.
10.12.2020

Konkurs MEWy - Trendy i wizje rozwoju morskiej energetyki wiatrowej - zgłoszenia tylko do jutra!

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie? Oprócz tego, że prezentacja pomysłu zostanie przeanalizowana przez największych graczy na rynku morskiej energetyki wiatrowej (od RWE, przez Orlen, Siemens i wiele innych), uczestnicy mają szansę na supernagrody! Jakie?
26.11.2020

Projekt ustawy o wsparciu morskiej energetyki wiatrowej w dzisiejszych planach rządu

Rząd we wtorek ma po raz kolejny zająć się projektem ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych. 28 października Rada Ministrów zleciła dodatkowe opinie projektu pod kątem bezpieczeństwa i zwalczania korupcji.
24.11.2020

KONKURS MEWy - Masz pomysł na rozwój Morskiej Energetyki Wiatrowej?

Akademia Morska w Szczecinie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Energetyki Wiatrowej zapraszają do udziału w wizjonerskim konkursie: „Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych”.
02.11.2020

Prezes PGE Baltica: Polska ma potencjał być regionalnym liderem morskiej energetyki wiatrowej. Projekty farm coraz bardziej zaawansowane

Morze Bałtyckie ma w nadchodzących latach stać się prawdziwym placem budowy dla morskich farm wiatrowych, a Polska może być liderem tego procesu. Program rozwoju offshore może stać się kołem zamachowym dla całej gospodarki. – To inwestycja, która służy nie tylko energetyce, lecz również pobudzi polskie PKB – ocenia Monika Morawiecka, prezes zarządu PGE Baltica.
26.10.2020

Morska energetyka wiatrowa – napędzamy przyszłość

Akademia Morska w Szczecinie oraz Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego zapraszają do udziału w wizjonerskim konkursie: „Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych”.
22.10.2020

Hitachi ABB włączy się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Koncern Hitachi ABB Power Grids dołączył do prac nad umową sektorową dla morskiej energetyki wiatrowej. "Firma wnosi bogatą wiedzę i doświadczenie" - ocenił pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska.
21.10.2020

Gryglas: za kilkanaście lat w Polsce będzie zrównoważony miks energetyczny

Za kilkanaście lat w Polsce będziemy mieli zrównoważony miks energetyczny – powiedział dziś we Wrocławiu podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Zbigniew Gryglas. Naszą specjalnością może być sektor biogazu - dodał.
08.10.2020

W Gdańsku podpisano list intencyjny ws. wspierania branży offshore

List intencyjny ws. powołania platformy współpracy na rzecz wspierania rozwoju sektora offshore w Pomorskiem podpisano dzisiaj w Gdańsku. Deklarację parafowali przedstawiciele samorządów, instytucje badawcze, naukowe, wsparcia biznesu i branży związanej z OZE.
25.09.2020

Total weźmie w wielkich koreańskich projektach morskiej energetyki wiatrowej

Total SE połączy siły z bankiem Macquarie Group, aby zbudować ponad 2 gigawaty pływających farm wiatrowych u wybrzeży Korei Południowej, co jest najnowszym pchnięciem francuskiego giganta naftowo-gazowego do dywersyfikacji w kierunku czystej energii.
07.09.2020

Equinor Polska Sp. z o.o.

mew,morska energetyka wiatrowa,energia,energetyka,energia z wiatru

Otoczenie ekonomiczne inwestycji offshore

Podczas konferencji „Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” rozmawialiśmy z Ewą Kruchelską, wiceprzewodniczącą Rady Nadzorczej CRIST, o otoczeniu ekonomicznym i kryteriach bankowalności projektów morskich elektrowni wiatrowych.
15.04.2024

Rola ubezpieczycieli w rozwoju polskiego offshore wind

„Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie” to wydarzenie poświęcone często pomijanemu aspektowi rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – ubezpieczeniom i ryzykom finansowym. Podczas konferencji rozmawialiśmy z Tomaszem Librontem, prezesem zarządu Smartt Re, o roli instytucji ubezpieczających w budowaniu nowego sektora polskiego przemysłu.
05.04.2024

Strategie Hitachi Energy dla polskiego offshore wind

Podczas tegorocznych targów Edu Offshore Wind mieliśmy okazję porozmawiać z Hubertem Krukowskim, wiceprezesem zarządu Hitachi Energy w Polsce. Udzielił on interesującego wglądu w strategie firmy mające na celu dynamizację polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, podkreślając inwestycje w innowacje i edukacyjne partnerstwa.
21.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0

W poniedziałek w Sopocie rozpoczęła się konferencja Offshore Wind 2.0. Ryzyko, bezpieczeństwo i finansowanie. Wydarzenie poświęcone jest w dużej mierze często pomijanemu aspektowi rozwoju branży – ubezpieczeniom i ryzykom finansowym.
15.03.2024

Czy prosty wynalazek z Polski zrewolucjonizuje transport, magazynowanie i instalację wiatraków na morzu?

Jedną z wymagających części procesu instalacji wiatraków na morzu jest dostarczenie na odpowiednie miejsce ich elementów. Pomysł, nad którym pracuje Fairplay Towage Polska, może znacznie ułatwić to zadanie.
14.03.2024

Tysiące odwiedzających Edu Offshore Wind 2024

5 i 6 marca młodzież szkół średnich i studenci mieli okazję spotkać się ze 120 wystawcami w czasie 2. Edukacyjnych Targów Kariery EDU OFFSHORE WIND. 
09.03.2024

Wyzwanie cyberbezpieczeństwa w energetyce morskiej. Rozmowa z Mateuszem Romowiczem

W obliczu nadchodzącej rewolucji energetycznej związanej z rozwojem sektora offshore wind, Polska staje przed szeregiem wyzwań technologicznych i regulacyjnych. Kwestią o szczególnej wadze jest cyberbezpieczeństwo – element, który Mateusz Romowicz, radca prawny z Kancelarii Legal Marine, wskazuje jako kamień węgielny ochrony krytycznej infrastruktury państwa. Jednocześnie zaznacza, że skuteczna transformacja wymaga zasilenia lokalnej branży stosownie wykwalifikowanymi pracownikami.
22.12.2023

N-Sea Poland. Innowacje i strategiczne partnerstwa

W obliczu ekspansywnego rozwoju polskiego sektora offshore wind, kluczowym elementem stają się innowacyjne rozwiązania i strategiczne partnerstwa. Te aspekty odgrywają fundamentalną rolę w kształtowaniu przyszłości odnawialnych źródeł energii. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, , director Baltics w N-Sea Poland, opowiedział o konieczności synergii pomiędzy globalnymi trendami a lokalnymi potrzebami.
21.12.2023

MAG Offshore. Wizja i strategia

Polski sektor energetyki morskiej jest aktualnie w fazie dynamicznej ekspansji, kształtowanej przez nowe strategie i innowacyjne podejścia przedsiębiorstw działających w tym biznesie. W rozmowie przeprowadzonej podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Paweł Weiner, prezes zarządu MAG Offshore, podzielił się z nami długoterminową wizją firmy, która ma potencjał zaistnieć jako jeden z czołowych graczy branży.
18.12.2023

Harmonogram przesunięty, ale RWE trzyma kurs

RWE osiąga kolejne kamienie milowe w realizacji swojej inwestycji F.E.W. Baltic II u wybrzeży Polski. O zaawansowaniu projektu oraz strategii rozwoju RWE w sektorze energetyki morskiej rozmawialiśmy z Grzegorzem Chodkowskim, wiceprezesem Offshore Development Poland w RWE, podczas tegorocznej konferencji Offshore Wind Poland 2023.
14.12.2023

Iberdrola o wyzwaniach i potencjale offshore wind w Polsce

Polski rynek offshore wind, aktualnie w epoce dynamicznego rozwoju, odzwierciedla wyjątkowe szanse w zakresie nowych technologii i zrównoważonego rozwoju. Podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023, Łukasz Piotrowicz, Offshore Development Manager w Iberdrola Renewables Polska, udzielił eksperckiego wglądu w perspektywy przyszłości sektora.
08.12.2023

Jak postępują prace na budowie terminala instalacyjnego Orlenu?

Orlen Neptun, kierując się wizją nowoczesnej i zrównoważonej przyszłości, realizuje swoją flagową inwestycję, czyli terminal instalacyjny morskich farm wiatrowych. To nie tylko zmienia krajobraz energetyczny Polski, ale także stawia nasz kraj w centrum europejskiej rewolucji OZE. Podczas konferencji Offshore Wind Poland 2023, Robert Nowicki, prezes zarządu Orlen Neptun, ujawnił szczegóły postępu prac, planów na przyszłość oraz kluczowych elementów, które sprawią, że Polska stanie się centrum nowoczesnych technologii w sektorze offshore.
07.12.2023

Baltic Power. Od koncepcji do budowy

Na starcie byli ostatni, do mety zbliżają się jako pierwsi. Zakończenie etapu dewelopmentu i rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power to nie tylko przełomowy moment dla inwestora, ale również dla całego sektora odnawialnych źródeł energii w Polsce. Podczas tegorocznej edycji organizowanej przez PSEW konferencji Offshore Wind Poland, Piotr Ostrowski, Deputy Project Director Baltic Power, opowiedział nam o czynnikach, dzięki którym spółka wyszła na prowadzenie.
06.12.2023

CRIST Offshore. Strategiczna wizja rozwoju

Decyzja o zaangażowaniu się w polski sektor energetyki morskiej zapadła w CRIST Offshore już 2 lata temu. Firma utrzymuje spójność swojej strategii skupionej na budowie kompletnych stacji transformatorowych. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Andrzej Czech, członek zarządu spółki, podzielił się z nami wglądem w zamiary dotyczące zaspokojenia rosnącego popytu na infrastrukturę wspierającą rozwój branży MEW.
29.11.2023

TELE-FONIKA Kable na polskim rynku offshore wind. Wyzwania i perspektywy

W kontekście intensywnego rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, TELE-FONIKA Kable utrzymuje swoją aktywną rolę, konsekwentnie dążąc do innowacji i zachowania konkurencyjności. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Zuzanna Telep, Deputy Sales Director w Grupie TFKable (JDR Cables i TELE-FONIKA Kable), podzieliła się z nami strategiami, jakie firma wdraża, aby skutecznie sprostać dynamicznie zmieniającej się strukturze rynku.
28.11.2023

Vestas: 15-megawatowa turbina i inwestycje w Polsce

Dzięki dalekowzrocznemu podejściu i zaawansowanym innowacjom, Vestas, lider branży energetyki wiatrowej, osiągnął sukces z wprowadzeniem na rynek 15-megawatowej turbiny wiatrowej V236 o średnicy wirnika 236 metrów. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Sławomir Michaluk, dyrektor ds. realizacji projektów offshore w Vestas, udzielił interesującego wglądu w historię tego produktu oraz planów z nim związanych.
27.11.2023

PSEW wrzuca piąty bieg dla polskiego offshore wind

21 i 22 listopada w Warszawie spotkali się kluczowi gracze sektora offshore wind. Zorganizowana przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) Konferencja Offshore Wind Poland, już po raz czwarty, zgromadziła inwestorów, wykonawców, usługodawców, przedstawicieli stowarzyszeń branżowych oraz decydentów politycznych. Podczas wydarzenia przedstawiono konkretne kroki, jakie należy podjąć, aby w pełni wykorzystać potencjał wiatru na Bałtyku.
23.11.2023

Wąskie gardła. Seaway7 o przezwyciężaniu wyzwań w łańcuchu dostaw dla offshore wind

Sektor morskiej energii wiatrowej doświadcza dynamicznego wzrostu, napotykając przy tym wyzwania związane z rosnącą skalą projektów. Podczas konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies mieliśmy okazję porozmawiać z Piotrem Żeglarskim, Business Development Managerem w Seaway7, na temat kluczowych problemów w łańcuchu dostaw i innowacyjnych rozwiązań, jakie firma wdraża w odpowiedzi na nie.
22.11.2023

Orlen Neptun. Strategia zaangażowania w polską transformację energetyczną

W obliczu dynamicznego rozwoju sektora morskiej energetyki odnawialnej, Konrad Wróbel, członek zarządu Orlen Neptun, przedstawia kluczowe założenia inwestycyjne spółki. Podczas zorganizowanej przez PTMEW Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies rozmawialiśmy o postępie prac związanych z najważniejszymi projektami oraz o ambicjach w zakresie budowy polskiego łańcucha dostaw i zaangażowania w lokalny rozwój gospodarczy.
21.11.2023

Mostostal Pomorze w łańcuchu dostaw dla polskiego offshore wind

Offshore wind staje się kluczowym nurtem polskiej transformacji energetycznej, a Mostostal Pomorze ma określony plan na zaistnienie w tym obszarze. Podczas zorganizowanej przez PTMEW Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies zapytaliśmy Arkadiusza Aszyka, prezesa zarządu, o strategię zaangażowania w morską energetykę wiatrową.
20.11.2023

DEME Offshore o potencjale energetyki morskiej w Polsce

Dynamiczna ekspansja sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce przyciąga zainteresowanie największych, międzynarodowych graczy. Wśród prelegentów tegorocznej konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies znalazł się Bas Nekeman, Business Unit Director for Offshore Wind in Northern Europe w DEME Offshore, który podzielił się z nami wglądem w potencjał rozwoju na krajowym rynku.
17.11.2023

ForteIX na polskim rynku offshore wind

Dynamika rozwoju sektora offshore wind w Polsce wzbudza rosnące zainteresowanie międzynarodowych graczy, takich jak ForteIX. To konsorcjum dwóch holenderskich firm, Forte Renewables i IX Renewables, które integruje kompetencje obu podmiotów w zakresie lądowej i morskiej energetyki wiatrowej. O strategii obecności spółki na rynku polskim mieliśmy okazję porozmawiać z Fergalem O'Mahony, dyrektorem zarządzającym Forte Renewables i współzałożycielem ForteIX, podczas tegorocznej Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies.
24.10.2023

Nowe koncesje na offshore rozdane. Konferencja Ministerstwa Infrastruktury

Podczas poniedziałkowej konferencji, która skupiała się na zakończeniu procedury przyznawania nowych koncesji na budowę morskich farm wiatrowych na Bałtyku, przedstawiono szeroki wachlarz nowych informacji związanych z rozwojem polskiego sektora offshore.
06.10.2023

Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies po raz dwunasty

Wciąż nie cichą echa po międzynarodowej Konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies. Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej już po raz 12. udowodniło, że to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu eventów związanych z rozwojem gospodarczym sektora MEW w naszym regionie. 
03.10.2023

Mostostal Pomorze zaprasza na Baltexpo 2023!

Już 10-12 października kolejna edycja Baltexpo – renomowanych międzynarodowych targów morskich, które odbywają się co dwa lata w Gdańsku. Arkadiusz Aszyk, prezes zarządu Mostostal Pomorze, zaprasza do udziału w jednym z najważniejszych wydarzeń branżowych w regionie Morza Bałtyckiego.
24.09.2023

Gdynia: Międzynarodowa Konferencja Offshore Wind Logistics & Supplies już 20-21 września

Już w przyszłym tygodniu po raz dwunasty Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej (PTMEW) zgromadzi przedstawicieli przemysłu offshore wind z całej Europy w Gdyni – sercu bałtyckiej gospodarki morskiej. Konferencja Offshore Wind – Logistics & Supplies stała się nieodłącznym punktem w kalendarzu wydarzeń związanych z rozwojem sektora MEW w naszym regionie.
12.09.2023

Faza realizacji polskiego offshore wind. Rozmowa ze Sławomirem Michalukiem z Vestas

W kontekście dynamicznego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, stawiane cele oraz strategie ich realizacji stanowią kluczowy punkt analizy, o czym mieliśmy okazję porozmawiać ze Sławomirem Michalukiem, dyrektorem ds. realizacji projektów offshore w Vestas, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
28.08.2023

Strategia partnerstwa dla offshore wind. RWE w Polsce

Pilna potrzeba dekarbonizacji sektora energetycznego kieruje uwagę wszystkich na rosnącą rolę energii odnawialnej. RWE, jako doświadczony deweloper branży OZE, dostrzega olbrzymi potencjał i znaczenie polskiego rynku offshore wind dla przyszłości energetycznej kraju. Między innymi o tym mieliśmy okazje porozmawiać z Pålem Coldevinem, wiceprezesem wykonawczym RWE Offshore Wind ds. rozwoju offshore w krajach nordyckich, Polsce i krajach bałtyckich, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
21.08.2023

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku , Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Kiedy popłynie prąd z BC-Wind? Rozmowa z Kacprem Kostrzewą

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię odnawialną, Polska kieruje swoje spojrzenie na offshore wind. Potencjał morskich farm wiatrowych przyciąga uwagę inwestorów i ekspertów. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Kacprem Kostrzewą, dyrektorem projektu BC-Wind w Ocean Winds, na temat ich przedsięwzięcia MFW oraz planów na przyszłość.
10.08.2023

Bałtyk w centrum zielonej rewolucji. Ørsted i Polska

Problem zmian klimatycznych staje się coraz bardziej palący, dlatego świat w coraz większym stopniu stawiana zrównoważoną energetykę. W tych okolicznościach Polska wydaje się mieć kluczową rolę do odegrania w rozwoju energii wiatrowej na Bałtyku. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Sørenem Westergaardem Jensenem, dyrektorem projektu Baltica 2 i 3 w Ørsted. Rozmowa rzuciła światło na potencjał polskiego rynku offshore wind i znaczenie Polski jako strategicznego partnera dla koncernu.
02.08.2023

Orlen Neptun. Bałtyk katalizatorem zrównoważonej transformacji

Dywersyfikacja źródeł zasilania staje się nieodzownością dla przyszłości krajobrazu energetycznego Polski. Strategia Grupy Orlen do 2030 r. zakłada dysponowanie OZE o łącznej mocy 9 GW, z uwzględnieniem znaczącego udziału inwestycji w sektor offshore wind. O ambitnych planach koncernu w tym zakresie mieliśmy okazję porozmawiać z Jarosławem Trybuchowiczem, prezesem Orlen Neptun, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
25.07.2023

Baltic Power. Orlen płynie z wiatrem zmian w energetyce

Energia morskiego wiatru kryje w sobie potencjał, który może całkowicie przekształcić naszą energetyczną przyszłość, a Grupa Orlen odgrywa znaczącą rolę w tej rewolucyjnej branży. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku mieliśmy przyjemność porozmawiać z Jarosławem Brodą, członkiem zarządu Baltic Power, na temat jednego z najbardziej zaawansowanych i aktywnie rozwijanych projektów budowy MFW w polskiej części Bałtyku.
24.07.2023

Od Bałtyku do przyszłości. Kiedy pierwsze morskie farmy Orlenu?

Polska zmierza w kierunku rewolucji energetycznej, a Bałtyk ze swoimi unikalnymi właściwościami – takimi jak płytkość, niskie zasolenie i silne wiatry – to doskonałe środowisko do instalacji morskich farm wiatrowych. Orlen, jako kluczowy uczestnik tego sektora, planuje wdrożenie projektów, które przyczynią się do zwiększenia udziału źródeł odnawialnych w polskim miksie energetycznym.
20.07.2023

RelyOn Nutec. Strategiczny debiut na polskim rynku

RelyOn Nutec wkracza na polski rynek, inwestując w sektor szkoleń z zakresu bezpieczeństwa. To ich pierwszy projekt w regionie Bałtyku i kolejny etap rozwoju oferty dla branży offshore wind. O perspektywach dla Polski w obszarze usług wiatrowych na morzu rozmawialiśmy z Torbenem Harringiem, CEO RelyOn Nutec, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
17.07.2023

Equinor Polska – inwestycje w energię przyszłości

Polska transformacja energetyczna nabiera tempa, a Equinor staje się jednym z kluczowych graczy w rozwijaniu krajowego sektora odnawialnych źródeł energii, inwestując m.in. w morską energetykę wiatrową na polskim Bałtyku. Firma wykorzystuje doświadczenie pozyskane na globalnym rynku, wdrażając innowacyjne rozwiązania w ramach projektów realizowanych w Polsce.
12.07.2023

Inwestycje, współpraca, rozwój. PGE Baltica dla Pomorza

Morska energetyka wiatrowa na Bałtyku to nowe perspektywy dla Pomorza. Inwestycje w ten sektor dynamicznie rosną, a jeden z kluczowych dla branży graczy, PGE Baltica, konsekwentnie włącza się w aktywne wspieranie gospodarczo-społecznego rozwoju regionu.
04.07.2023

Dzień Dostawcy. Polskie firmy chcą kształtować przyszłość offshore wind wspólnie z Equinorem i Polenergią

Ekspansja sektora offshore wind w Polsce nabiera tempa, a liczba krajowych firm chętnych do uczestnictwa w tej branży dynamicznie rośnie. Inwestorzy projektów Bałtyk II i Bałtyk III, spółki Equinor i Polenergia, dążą do zmaksymalizowania udziału polskich dostawców we wspólnej inwestycji. Dlatego 15 czerwca, w Światowy Dzień Wiatru, zorganizowali w Łodzi kolejny Dzień Dostawcy. To wyjątkowe wydarzenie, które przyciągnęło około 200 polskich przedsiębiorców, umożliwiło im bezpośrednie rozmowy z czołowymi graczami globalnego rynku.
19.06.2023

Co kręci młodych w branży offshore wind?

Dlaczego warto zaangażować się w przemysł morskiej energetyki wiatrowej – zapytaliśmy przedstawicieli branży podczas targów kariery Edu Offshore Wind.
22.03.2023

Polski offshore – szanse i zagrożenia teraz

Przedstawiciele wielu stron zaangażowanych w rozwój sektora morskich farm wiatrowych w Polsce spotkali się po raz kolejny. Tym razem w Gdyni, gdzie na konferencji Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej podsumowali najnowszy stan rozwoju i aktualne wyzwania rzucone branży.
05.11.2022

Politechnika Gdańska prowadzi rekrutację na studia podyplomowe na kierunku morska energetyka wiatrowa. To pierwszy taki projekt w kraju

Morska energetyka wiatrowa – studia podyplomowe na takim kierunku uruchomiła Politechnika Gdańska we współpracy i pod patronatem Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej. Umowę w tej sprawie podpisano we wtorek na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa PG. Rekrutacja na rok akademicki 2019/2020 już trwa. To pierwszy taki projekt w kraju.
21.08.2019

Pierwsza polska farma wiatrowa na Bałtyku ma szanse powstać w 2021 r.

Do 2021 r. mogłaby zakończyć się budowa pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku – poinformował Michał Michalski, członek zarządu Polenegria S.A., czołowej polskiej firmy inwestującej w budowę farm wiatrowych, podczas konferencji „Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki”, która odbywa się w Warszawie. Jego zdaniem na przeszkodzie stoją głównie niedokończone prace nad systemem regulacyjnym.
27.02.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.