• <
mewo_2022

Osiągnięto kolejny kamień milowy w instalacji farmy wiatrowej Baltic Eagle

14.03.2023 10:00 Źródło: Heerema Marine Contractors, 50Hertz
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Osiągnięto kolejny kamień milowy w instalacji farmy wiatrowej Baltic Eagle

Partnerzy portalu

Heerema Marine Contractors

Heerema Marine Contractors, holenderski dostawca usług instalacyjnych dla sektora offshore wind, zrealizował kolejny ważny krok w projekcie budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Eagle. Zainstalował topside o wadze 4,3 tys. ton. 

Instalator poinformował, że instalacja morskiej podstacji dla Baltic Eagle zakończyła się z sukcesem. Fundament o masie 2,9 tys. ton został zainstalowany już w październiku 222 r. Zadaniem kompletnej stacji będzie „zbieranie” energii z farmy wiatrowej i przekształcanie jej do odpowiednich parametrów (z 66 kV na 220 kV) przed wprowadzeniem do lądowego systemu elektroenergetycznego w Niemczech. Energia będzie produkowana przez 50 turbin wiatrowych o mocy jednostkowej 9,53 MW. 

Instalacja była realizowana za pomocą statku Thialf (SSCV). Spółka Iemants-Fabricom była odpowiedzialna za wykonanie wszystkich elementów konstrukcyjnych podstacji. Z kolei firma stoczniowa Heerema była odpowiedzialna za transport i montaż, a Siemens Gas and Power za dostawę urządzeń elektrycznych. 


Przed wprowadzeniem na rynek jednostki Sleipnir w 2019 roku, Thialf był największym na świecie statkiem SSCV. W 2000 roku Thialf ustanowił rekord świata, podnosząc 11 883 tonową wieżę Shearwater na Morzu Północnym, a także największą na świecie platformę SPAR.

Morska farma wiatrowa Baltic Eagle to projekt hiszpańskiej spółki energetycznej Iberdrola Renewables. Jest ona budowana na niemieckich wodach Morza Bałtyckiego. Elektrownia osiągnie moc 476 MW. Turbiny wiatrowe zostaną ustawione na fundamentach jednopalowych na obszarze 40 km2. Po zainstalowaniu turbin oddanie farmy wiatrowej do użytku planowane jest na 2024 rok.

Obecnie operator niemiecki 50Hertz realizuje budowę połączenia sieciowego Ostwind 2. To projekt, który połączy farmy wiatrowe Arcadis Ost 1 i Baltic Eagle z niemiecką siecią przesyłową. Aby doprowadzić energię elektryczną z tych dwóch farm wiatrowych na ląd, 50Hertz zbudował trzy podmorskie systemy kablowe o mocy przesyłowej 750 MW.  

Baltic Eagle jest częścią tzw. „Baltic Hub” Iberdroli na Morzu Bałtyckim. Wraz z projektami morskich farm Wikinger (350 MW) i Wind Anchor (300 MW), hub będzie miał moc zainstalowaną 1,1 GW do 2026 roku, wzmacniając obecność  firmy na Morzu Bałtyckim. 

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.