• <
mewo_2022

Vestas: 15-megawatowa turbina i inwestycje w Polsce [wideo]

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Vestas: 15-megawatowa turbina i inwestycje w Polsce [wideo]

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Dzięki dalekowzrocznemu podejściu i zaawansowanym innowacjom, Vestas, lider branży energetyki wiatrowej, osiągnął sukces z wprowadzeniem na rynek 15-megawatowej turbiny wiatrowej V236 o średnicy wirnika 236 metrów. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Sławomir Michaluk, dyrektor ds. realizacji projektów offshore w Vestas, udzielił interesującego wglądu w historię tego produktu oraz planów z nim związanych.

Historia tej potężnej turbiny sięga 2021 r. Wówczas rozpoczął się zaawansowany proces inżynieryjno-projektowy. W 2022 r. zakończono produkcję wszystkich komponentów, uzyskując certyfikat umożliwiający instalację prototypu i produkcję energii. Koniec roku 2022 to moment, w którym pierwsza turbina V236 została zainstalowana w centrum testowania turbin w Danii, a niedługo potem, z końcem grudnia, wytworzyła pierwszą kilowatogodzinę energii.

Rok 2023 z kolei przyniósł wiele kolejnych ważnych kamieni milowych, w tym osiągnięcie pełnej mocy 15 MW w kwietniu oraz uzyskanie wstępnego certyfikatu typu produktu. W sierpniu turbina pobiła światowy rekord w ilości wyprodukowanej energii przez 24 godziny z jednej turbiny – imponujące 15 megawatów non-stop.

– Teraz koncentrujemy się na zakończeniu procesu certyfikacji produktu i otrzymaniu ostatecznego certyfikatu typu. Skupiamy się na produkcji oraz dostawach turbin na pierwsze projekty offshore, których instalacja planowana jest już w 2025 roku – mówi Sławomir Michaluk.

W kontekście strategii Vestas w zakresie inwestycji w Polsce i współpracy z lokalnym rynkiem, Michaluk podkreślił kluczową rolę decyzji inwestycyjnej związanej z obiektem w Szczecinie. Planowane tam zakłady montażowo-integracyjne gondoli i piast dla tych największych turbin mają bezpośrednio stworzyć około 600 miejsc pracy oraz pośrednio wykreować tysiące nowych miejsc pracy poprzez stymulację łańcucha dostaw. 

Co istotne, zakłady nie ograniczą się do obsługi rynku krajowego, ale zaspokoją także globalne potrzeby, uruchamiając produkcję już w pierwszym kwartale 2025 r.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.