• <

Marszałek Struk spotkał się z ambasadorem Danii. Tematem rozmowy morska energetyka wiatrowa na Bałtyku

29.05.2024 14:54 Źródło: UMWP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Marszałek Struk spotkał się z ambasadorem Danii. Tematem rozmowy morska energetyka wiatrowa na Bałtyku

Partnerzy portalu

Fot. UMWP

Województwo pomorskie i Dania mają wiele wspólnego. Łączy ich Bałtyk. O tym, jak rozwijać morską energetykę wiatrową oraz jak chronić nasze morze rozmawiali Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego i Ole Toft, ambasador Danii w Polsce.

Tym, co łączy Polskę, Pomorze i Danię jest niewątpliwie nadbałtyckie położenie. To nie tylko szansa, ale i wielkie wyzwanie.

– Szczególnie istotna jest przyszłość Bałtyku. Jego czystość i bezpieczeństwo ekologiczne – podkreślał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Chodzi przede wszystkim o wspólne działania związane z utylizacją amunicji z czasów II wojny światowej. W Danii bardzo silnie rozwija się branża offshore i morska energetyka wiatrowa.

– Planujemy misję gospodarczą z Danii na Pomorze dla operatorów farm wiatrowych oraz serwisu portowego – zapowiedział Ole Toft, ambasador Danii.

Spotkanie było również okazją do pożegnania. Ole Toft kończy bowiem swoją misję dyplomatyczną w Polsce.

Pod koniec 2024 r. planowany jest również wyjazd dla firm z Pomorza na Bornholm.

Rozmowa dotyczyła również spraw związanych z kulturą. W 2025 roku bowiem obchodzony będzie jubileusz 400-lecia istnienia przedstawicielstwa Danii na Pomorzu. Z tej okazji planowanych jest wiele wydarzeń kulturalnych i nie tylko. Będą również seminaria czy konferencje morskie nawiązujące do tych wieloletnich wspólnych doświadczeń.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.