• <
mewo_2022

Vestas testuje łopaty dla turbiny V236-15.0 MW

Partnerzy portalu

Fot. Vestas

Niemiecki Fraunhofer Institute for Wind Energy Systems (Fraunhofer IWES) uruchomił nowe stanowisko testowe, które umożliwia sprawdzanie łopat turbin wiatrowych o długości przekraczającej 115 m. Firma Vestas, producent najnowszego modelu turbiny wiatrowej wyposażonej w łopaty o długości 115,5 m, skorzysta z tego stanowiska do przeprowadzenia niezbędnych prób przed rozpoczęciem produkcji seryjnej.

W październiku ubiegłego roku Vestas ogłosił plany rozpoczęcia produkcji komercyjnej łopat dla turbiny V236-15.0 MW w swoim zakładzie w Nakskov w Danii od drugiej połowy 2023 r., a także w swojej fabryce w Taranto we Włoszech od trzeciego kwartału 2023 r.

– Rozwój naszych nowych turbin stanowi ważny krok w realizacji ambitnych celów w dziedzinie energii wiatrowej. Z niecierpliwością oczekujemy przeprowadzenia testu łopat dla  prototypu V236-15.0 MW o średnicy wirnika 236 m, we współpracy z Fraunhofer IWES. Naszym celem jest zapewnienie możliwości rozpoczęcia planowanej na 2024 r. produkcji seryjnej – mówi Christian Fenselau, główny specjalista ds. testów i walidacji w Vestas Wind Systems. 

Fraunhofer IWES podkreśla, że modułowa i elastyczna konstrukcja stanowiska umożliwia połączenie tradycyjnych sposobów z nowymi rozwiązaniami, co pozwala naukowcom odpowiednio reagować na pojawiające się wymagania i rozwijać inteligentne metody przeprowadzania testów. Co ważne, całe stanowisko może być odwzorowane wirtualnie, umożliwiając zastosowanie szerokiego zakresu cyfrowych systemów testowania.

Budowę stanowiska testowego sfinansowano kwotą ok. 18 mln euro ze środków niemieckiego Federalnego Ministerstwa Gospodarki i Ochrony Klimatu, a dodatkowe 5 mln euro pochodziło z niemieckiego Federalnego Ministerstwa Edukacji i Badań Naukowych, Landu Bremy oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

– Badania naukowców odgrywają istotną rolę w procesie opracowywania ekspertyzy metodologicznej i tworzenia odpowiednich środowisk testowych, które umożliwią uruchomienie produkcji na dużą skalę. Badania te są istotnym etapem w drodze do zrównoważonej przyszłości i wymagają stabilnego finansowania, w tym także ze środków grantowych – podkreśla Andreas Reuter, dyrektor zarządzający Fraunhofer IWES.

Przed rozpoczęciem produkcji komercyjnej nowa turbina Vestasa o mocy 15 MW przechodzi szczegółowe kampanie testowe, które są obowiązkową częścią procesu certyfikacji. Prototyp zainstalowano w Narodowym Centrum Badań nad Dużymi Turbinami Wiatrowymi w Østerild w Danii pod koniec ubiegłego roku. W grudniu 2022 r. Vestas poinformował, że 115,5-metrowe łopaty są testowane w ośrodku badawczym Blaest w Aalborgu, również w Danii.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.