76 proc. Norwegów popiera rozwój morskiej energetyki wiatrowej – wynika z badania przeprowadzonego przez Norsk Medborgerpanel, organizację badawczą współpracującą z Uniwersytetem w Bergen i Norwegian Research Centre (NORCE).
– Widzimy, że duża część norweskiego społeczeństwa jest pozytywnie nastawiona do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, zwłaszcza w porównaniu z dalszym rozwojem energetyki lądowej – mówi Thea Gregersen, doktorantka w Centrum Transformacji Klimatu i Energii na Uniwersytecie w Bergen.
Respondenci zostali zapytani, czy zgadzają się ze stwierdzeniem, że Norwegia powinna budować więcej morskich elektrowni wiatrowych. 22 proc. odpowiedziało, że całkowicie się zgadza, a 35 procent, że popiera i są generalnie na „tak”, 19 proc. odpowiedziało, że częściowo zgadzają się z tym stwierdzeniem. Zapytano również, czy Norwegia powinna rozwijać lądową energetykę wiatrową.
– Kwestia lądowych farm wiatrowych znacznie bardziej spolaryzowana. Mieszkańcy są zdecydowanie bardziej pozytywnie nastawieni do morskiej energetyki wiatrowej. Należy jednak zauważyć, że chociaż pytania ankietowe dają dobry przegląd ogólnego poparcia wśród społeczeństwa, jak również różnicy pomiędzy poparciem dla rozwoju lądowej i morskiej energetyki wiatrowej. Respondenci zazwyczaj mają pewne zastrzeżenia, których nie wychwytujemy w naszych pytaniach szczegółowych – uważa Gregersen.
5 proc. ankietowany Norwegów mówi „nie” dla offshore wind
Wskazuje ona, że podobnie jak w przypadku lądowej energetyki wiatrowej, sprzeciw wobec wiatraków na morzu może wzrosnąć. Obecnie zaledwie 5 proc. respondentów odpowiedziało, że całkowicie nie zgadza się z tym, że Norwegia powinna budować więcej morskich elektrowni wiatrowych.
Arvid Nesse, menadżer ds. klastrów w Norwegian Offshore Wind, przekonuje, że nie jest zaskoczony wynikami badania ankiety. - Odkąd zaczęliśmy planować rozwój morskiej energetyki wiatrowej, ludzie nam kibicują, zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym - mówi Nesse.
Jego zdaniem istnieje kilka powodów tak silnego poparcia społecznego. - Norwegia ma długą tradycję współpracy na morzu. W porównaniu z innymi krajami mamy niski poziom konfliktu między grupami interesów. Myślę, że to wpływa na opinię publiczną, w połączeniu z faktem, że nasze kompetencje w sektorze offshore są dobrze znane w kraju. Myślę, że ludzie ufają, że odniesiemy w tym sukces - mówi Nesse.
W jego opinii morska energetyka wiatrowa będzie miała w przyszłości wpływ na codzienne życie mieszkańców Norwegii. - Tysiące osób znajdzie zatrudnienie w łańcuchu dostaw, a branża ta będzie ważną częścią naszej narodowej zielonej tożsamości – dodał.
Źródło: Offshore Wind Norway
Litwa. Nieznany wrak odkryty podczas badań dna na potrzeby MEW
Siemens Energy otrzyma 7,5 mld euro pomocy rządowej
Wielka Brytania pozyskuje inwestorów do największej na świecie farmy wiatrowej
Trendy i wizje rozwojowe morskich elektrowni wiatrowych. Konkurs Politechniki Morskiej w Szczecinie
PGE i Ørsted wybrały wykonawcę certyfikacji dla Baltica 2
Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Maritime Broker