• <
mewo_2022

OWC przygotuje dla Ilmatar Offshore projekty techniczne morskich farm Stormskär i Väderskär

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas OWC przygotuje dla Ilmatar Offshore projekty techniczne morskich farm Stormskär i Väderskär

Partnerzy portalu

Fot. Pixabay

Fiński inwestor działający w sektorze morskiej energetyki wiatrowej Ilmatar Offshore podjął decyzję o zaangażowaniu ekspertów z Offshore Wind Consultants (OWC) do przygotowania projektów technicznych morskich farm wiatrowych Stormskär i Väderskär. 

Ilmatar Offshore zatrudnił OWC do realizacji koncepcyjnego planowania technicznego dla projektów morskich elektrowni wiatrowych Stormskär i Väderskär, które będą zlokalizowane na północ od Wysp Alandzkich. 

– OWC posiada bogate doświadczenie w realizacji projektów związanych z morską energetyką wiatrową w Europie, USA i Azji. Dysponuje silnym zespołem specjalistów i całą wiedzą wymaganą do zapewnienia technicznej podstawy naszej oceny oddziaływania na środowisko – powiedział Stefan Husa, główny ekspert ds. planowania morskiego w Ilmatar Offshore.

Wyniki badań geotechnicznych realizowanych jesienią 2022 r. dały odpowiedź, w której lokalizacji najlepiej zainstalować fundamenty oraz na jaki rodzaj powinien postawić inwestor. Badany obszar sięga 570 km2 i charakteryzuje się różnymi głębokościami oraz mieszkanką twardego i miękkiego dna morskiego. 

Na przygotowanie projektu technicznego farmy wpływają też inne czynniki jak warunki wiatrowe, warunki lodowe, wysokości turbiny i wieży wiatrowej. Określono już możliwe trasy kablowe wewnątrz i poza obszarem projektu, a także kryteria operacji portowych, potencjalne porty i rozwiązania logistyczne dla różnych etapów farm wiatrowych, takich jak faza budowy i eksploatacji. Inwestor podkreśla, że ten obszar Bałtyku jest wymagający m.in. ze względu na warunki pogodowe. 

Raport końcowy przygotowany przez OWC zostanie dostarczony jeszcze przed latem 2023 r. i będzie stanowił podstawę dla dodatkowych badań, które zostaną przeprowadzone zanim projekty będą gotowe do budowy.

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.