• <

Tak powstaje baza serwisowa Baltic Power [wideo]

jj

22.05.2024 23:50

Partnerzy portalu

Port serwisowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power - grafika koncepcyjna (źródło: Orlen)

W Łebie trwa budowa bazy serwisowej Baltic Power. Generalny wykonawca inwestycji, Erbud, udostępnił rzadkie ujęcia z przebiegu prac.

Budowa morskiej farmy wiatrowej Baltic Power to wspólne przedsięwzięcie realizowane przez Grupę ORLEN i Northland Power. Obszar inwestycji, o łącznej mocy do 1,2 GW, zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa.

Baza O&M, która powstaje w Łebie, to jeden z kluczowych aspektów całego przedsięwzięcia. Jej strategiczne położenie oraz bliskość do obszaru farmy wiatrowej przełożą się na szybką reakcję zespołów serwisowych, co bezpośrednio wpłynie na wydajność pracy elektrowni Baltic Power i niezawodność dostaw energii. 

Za budowę portu serwisowego odpowiedzialna jest spółka Erbud. Zakres zakontraktowanych prac obejmuje m.in. przygotowanie terenu inwestycji, prace hydrotechniczne związane z przebudową nabrzeża oraz budowę kompleksu budynków bazy wraz z ich infrastrukturą. 

Na terenie bazy zlokalizowane będą m.in. magazyny części zamiennych warsztaty i przestrzenie biurowe. W bazie na stałe będą stacjonowały 3-4 jednostki CTV (Crew Transport Vessel) czyli statki przeznaczone do transportu personelu serwisowego. Każdy z nich pomieści na pokładzie jednorazowo do 24 techników wraz z niezbędnym sprzętem. W porcie operującym przez całą dobę, 365 dni w roku, będzie pracowało do 50 osób odpowiedzialnych za utrzymanie i eksploatację elektrowni. Do ich najważniejszych zadań będzie należało prowadzenie cyklicznych przeglądów turbin – w tym sprawdzanie wydajności, parametrów i zużycia poszczególnych elementów oraz w przypadku takiej konieczności dokonywanie wymian i napraw.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.