• <

Baltic Power rozmawia z rybakami z polskiego wybrzeża

13.05.2024 10:40 Źródło: Baltic Power
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Baltic Power rozmawia z rybakami z polskiego wybrzeża

Partnerzy portalu

Fot. Baltic Power

Spółka Baltic Power rozmawiała z przedstawicielami środowisk rybackich z Ustki, Łeby i Władysławowa rozpoczynając tym samym cykl spotkań informacyjnych na temat budowy pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej. Rozmawiano o perspektywach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, a przede wszystkim o zaplanowanym na koniec tego roku rozpoczęciu prac instalacyjnych na Bałtyku.

Zaproszenie skierowano głównie do rybaków działających w kwadratach rybackich N7, N8 i O7, O8 – czyli obszarach, na fragmentach których zlokalizowana będzie infrastruktura farmy Baltic Power. W spotkaniach z inwestorem, które odbyły się od 24 do 26 kwietnia, uczestniczyło łącznie kilkudziesięciu rybaków, właścicieli dużych jednostek trałujących, jak i mniejszych kutrów rybackich. W dyskusji brali udział również przedsiębiorcy zajmujący się turystyką rybacką. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych i portów.

Eksperci Baltic Power przedstawili zarówno projekt, jego założenia, harmonogram prac jak i poszczególne etapy budowy. Omówiono również technologię budowy samej farmy wiatrowej, prezentując zdjęcia sprzętu, jaki będzie wykorzystywany w trakcie realizacji przedsięwzięcia. Budowę Baltic Power przedstawiono również w kontekście procesu transformacji energetycznej polskiej gospodarki, podkreślając, że sama farma, którą wspólnie buduje ORLEN i Northland Power będzie dostarczać do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego ok. 3 proc. całkowitego zapotrzebowania Polski na energię elektryczną.

Ze strony Baltic Power w spotkaniu uczestniczyły osoby odpowiedzialne za współpracę z interesariuszami, zajmujące się zagadnieniami środowiskowymi oraz nadzorujące etap budowy. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wzięli udział w badaniach ankietowych. Ich wyniki posłużą Baltic Power w oszacowaniu realnego wpływu inwestycji na pracę i przyszłość rybaków, działających na Morzu Bałtyckim.

Baltic Power inicjując spotkania ze środowiskiem rybackim, zapowiedziało, że rozmowy z przedstawicielami tej grupy zawodowej będą kontynuowane. Kolejne z serii zaplanowano na koniec sierpnia 2024.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.