• <
mewo_2022

Cadeler rezerwuje statki na potrzeby MFW Bałtyk II i Bałtyk III

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Cadeler rezerwuje statki na potrzeby MFW Bałtyk II i Bałtyk III

Partnerzy portalu

Fot. Cadeler

Offshorowy potentat Cadeler zawarł umowy rezerwacji statków ze spółkami projektowymi rozwijającymi projekty morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, będących własnością Equinora i Polenergii.

Duński Cadeler poinformował o zawarciu umowy ze spółkami projektowymi MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, pracującymi nad farmami wiatrowymi o tych samych nazwach. Porozumienia dotyczą rezerwacji statków na potrzeby prac na morzu. Według komunikatu spółki, łączna potencjalna wartość kontraktów będzie mieścić się w przedziale 110-130 mln euro. Prace powinny rozpocząć się w 2027 roku.

Farmy wiatrowe Bałtyk II i Bałtyk III powstaną odpowiednio ok. 27 i 40 km od Łeby. Łącznie zainstalowanych na nich zostanie ok. 100 turbin wiatrowych. Farmy mają generować moc 1440 MW. Obie spółki odpowiadające za rozwój tych projektów są własnością Polenergii i Equinora.

Cadeler podał również, że do prac na Bałtyku wykorzystywane będą zarówno jednostki klasy O (Wind Orca i Wind Osprey), jak i klasy P (Wind Peak i Wind Pace).

– Polski rynek oferuje ogromny potencjał biznesowy dla Cadeler i jesteśmy dumni, że możemy pomóc naszym partnerom przyspieszyć przejście na zrównoważoną energię w ponad dwóch milionach gospodarstw domowych. Jest to także nasz pierwszy kontrakt z Equinor i Polenergia, przygotowujący grunt pod nowe, pomyślne przyszłe partnerstwa – komentował Mikkel Gleerup, dyrektor generalny Cadeler.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.