• <
mewo_2022

Bank Światowy obniża ocenę potencjału offshore wind w Turcji

23.06.2022 11:00
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Bank Światowy obniża ocenę potencjału offshore wind w Turcji

Partnerzy portalu

Bank Światowy obniża ocenę potencjału offshore wind w Turcji  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Potencjał Turcji do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej wynosi 55 GW, z czego zdecydowaną większość mogą zapewnić pływające farmy wiatrowe – wynika z raportu Banku Światowego, do którego dotarł portal Recharge News. Wcześniej potencjał ten był szacowany na 75 GW. 

Jak informuje Recharge News, pełna treść liczącego 200 stron raportu zostanie opublikowana do końca roku. W dokumencie Bank przedstawił także plan działania dla morskiej energetyki wiatrowej w Turcji z zaznaczeniem, że dotychczas władze w Ankarze nie były w stanie przedstawić rzeczywistych planów dotyczących pozyskiwania energii z morskich farm wiatrowych. 

W opublikowanym w 2019 roku raporcie Going Global Expanding Offshore Wind to Emerging Markets Bank Światowy oceniał, że potencjał Turcji pod względem mocy zainstalowanej  w morskiej energetyce wiatrowej wynosi 70 GW, z czego 57 GW mogą stanowić pływające farmy wiatrowe. Wówczas wskazano, że najbardziej atrakcyjnymi obszarami pod tym względem jest północno-zachodnia część Morza Egejskiego, gdzie wiatr wieje z prędkością 9 m/s. Według ówczesnych ocen Banku Światowego tylko w tym rejonie mogłyby powstać farmy wiatrowe o mocy 25 GW, z czego 19 GW pływających. 

Dobre warunki wietrzne zidentyfikowano również na Morzu Marmara i Morzu Czarnym gdzie prędkość wiatru wynosi 7-8 m/s. Bank Światowy wówczas stwierdził, że wzdłuż zachodniego i południowo-wschodniego wybrzeża Turcji znajduje się wiele obszarów o dużych możliwościach. Według szacunków z 2019 roku obszary o głębokości wody poniżej 50 m mają łączny potencjał techniczny do realizacji inwestycji o mocy 12 GW, a do głębokości 100 m - 57 GW. 

W 2020 roku Bank Światowy podniósł ocenę potencjału morskiej energetyki wiatrowej w Turcji z 70 do 75 GW. Teraz rewiduje swoje szacunki. Według Recharge News, Bank Światowy skupił się bardziej na najbardziej realistycznym potencjale wzdłuż zachodniego wybrzeża Turcji na Morzu Egejskim i Morzu Marmara, co wpłynęło na obniżenie prognoz.

Źródło: Recharge News/Bank Światowy 

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.