• <
mewo_2022

Equinor Polska – inwestycje w energię przyszłości

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Equinor Polska – inwestycje w energię przyszłości

Partnerzy portalu

Michał Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska. Fot.GospodarkaMorska.pl

Polska transformacja energetyczna nabiera tempa, a Equinor staje się jednym z kluczowych graczy w rozwijaniu krajowego sektora odnawialnych źródeł energii, inwestując m.in. w morską energetykę wiatrową na polskim Bałtyku. Firma wykorzystuje doświadczenie pozyskane na globalnym rynku, wdrażając innowacyjne rozwiązania w ramach projektów realizowanych w Polsce.

W rozmowie udzielonej portalowi GospodarkaMorska.pl podczas tegorocznej konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej w Serocku, Michał Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska, opowiedział m.in. o rozwiązaniach zastosowanych na największej morskiej farmie wiatrowej na świecie – Dogger Bank, które warto przenieść na grunt lokalny. 

Wywodzący się z Norwegii Equinor jest obecny w Polsce od ponad 30 lat (wcześniej jako Statoil). Obecnie skupia się na rozwijaniu kompleksowej oferty rozwiązań odpowiadających na potrzeby polskiej transformacji energetycznej, w tym realizacji trzech projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk o łącznej  mocy 3 GW. Firma ma czynny udział we wspieraniu cywilizacyjnych ambicji klimatycznych z celem osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Jest też jednym z głównych dostawców gazu ziemnego do Europy, w tym Polski, poprzez Baltic Pipe, przyczyniając się do zwiększenia bezpieczeństwa dostaw tego surowca. 

Polska jest dla Equinora rynkiem strategicznym. Norwegowie dostrzegli potencjał polskiej strefy Morza Bałtyckiego i chcą tu nadal inwestować, wspierając jednocześnie gospodarkę kraju i budując potencjał społeczno-gospodarczy regionu Pomorza. Szczególną uwagę firma przywiązuje do włączania polskich firm w globalny łańcuch dostawców dla morskiej energetyki wiatrowej. Znakomitym przykładem są organizowane przez koncern Dni Dostawcy – cykliczne spotkania głównych dostawców z polskimi poddostawcami, mające na celu rozwój i zwiększenie konkurencyjności polskiego sektora MEW. Flagowe projekty Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III mają szansę wygenerować około 10 tys. miejsc pracy wokół farm wiatrowych oraz w łańcuchu dostawców – w branży, która dynamicznie rozwija się nie tylko w Polsce i Europie, ale także na całym świecie. Jednocześnie Equinor inwestuje w niezbędną infrastrukturę towarzyszącą, budując w Łebie bazę operacyjno-serwisową dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Takie logistyczne centrum to szansa nie tylko na stymulację gospodarki regionu, ale także na ożywienie lokalnego rynku pracy dzięki stworzeniu w bazie około 100 miejsc pracy.  

Jednak wizja Equinora sięga również poza horyzont offshore wind. Firma rozwija także farmy fotowoltaiczne poprzez polską spółkę Wento, która stała się częścią grupy w 2021 r., wnosząc portfel projektów o łącznej mocy 1,6 GW, a także patrzy na potencjał rozwoju lądowej energetyki wiatrowej i magazynów energii, co zapewni  nie tylko zrównoważoną produkcję energii, ale też stabilność i niezawodność dostaw w długoterminowej perspektywie.

Zachęcamy do wysłuchania naszej rozmowy z Michałem Kołodziejczykiem, podczas której bardzo wyraźnie wybrzmiewa zaangażowanie Equinora w kształtowanie zrównoważonej gospodarki energetycznej Polski.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.