• <
nauta_2024

Jan de Nul zamawia ogromny statek do układania podmorskich kabli, kluczowy dla inwestycji energetycznej

rk

03.10.2023 14:26 Źródło: Jan De Nul
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Jan de Nul zamawia ogromny statek do układania podmorskich kabli, kluczowy dla inwestycji energetycznej

Partnerzy portalu

Jan De Nul

Jan De Nul zamawia kablowiec w chińskiej stoczni CMHI Haimen. Dzięki niezrównanej nośności do przewozu kabli wynoszącej 28 000 ton statek będzie obsługiwał energetykę odnawialną i przemysł kabli podmorskich w zakresie instalowania ich na dłuższych dystansach i głębszych wodach. Statek ma zostać dostarczony w 2026 roku.

Inwestycja w morską energetykę wiatrową oznacza, że tworzone farmy powstają coraz dalej od brzegu, w miejscach zapewniających im wydajność. Stąd zapewnienie im odpowiedniego połączenia z regionami, gdzie ma być przesyłana energia pozostaje kluczowe dla tej inwestycji, jak i idących za tym pozytywnych skutków dla gospodarki oraz bezpieczeństwa energetycznego. Te obydwie sfery wymagają coraz dłuższych, wytrzymalszych i cięższych kabli do głębszych wód. Z tego powodu Jan De Nul nadal inwestuje w aktywa instalacyjne i zasoby ludzkie, aby służyć branży energetyki morskiej, traktując to jako swój priorytet.

Przyszły statek ma nazywać się Fleeming Jenkin. To nieprzypadkowa nazwa, gdyż jest ona na cześć XIX-wiecznego pioniera w zakresie położenia podmorskich kabli telegrafowych, Henry'ego Charlesa Fleeminga Jenkina (1833-1885). Brał on udział w rejsach i inwestycjach związanych z ich kładzeniem pod wodą, wpływając na rozwój technologiczny w dziedzinie komunikacji, jak i energetycznej.

- Niezmiennie wierzymy w transformację energetyczną. Po naszych poprzednich inwestycjach w statek typu jack-up Voltaire i dźwig Les Alizés w celu montażu turbin wiatrowych nowej generacji i ich fundamentów, obecnie przystępujemy do budowy tego wspaniałego statku do układania kabli. Dzięki swoim niespotykanym możliwościom Fleeming Jenkin będzie idealnie pasować do rynków połączeń wzajemnych i kabli eksportowych - podkreślił Philippe Hutse, dyrektor działu energetyki morskiej w Grupie Jan De Nul.

Flota Jan De Nul do instalacji na morzu będzie składać się z czterech rodzajów potężnych i różnorodnych statków do układania kabli. Będą to dwie jednostki typu jack-up, trzy do montażu dźwigów pływających, pięć do układania materiałów skalnych i dwa wielofunkcyjne. Ponadto firma rozpoczęła rekrutację dodatkowej załogi i personelu do obsługi przyszłego Fleeming Jenkin, jak i innych statków wychodząc z założenia, że kluczem jest również sprawny i doświadczony zespół. Wspierany przez obszerny wewnętrzny program szkoleniowy, multidyscyplinarne grono ekspertów składające się z specjalistów ds. dynamicznego pozycjonowania, techników inżynieryjnych, operatorów karuzel napinaczy, nadzorców układania kabli, różnych wyspecjalizowanych techników offshore oraz inżynierów w dziedzinie inżynierii lądowej i mechanicznej. Ma być to wiodący personel firmy i zapewnić jej wiodącą rolę w energetyce wiatrowej.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.