• <
mewo_2022

TELE-FONIKA Kable na polskim rynku offshore wind. Wyzwania i perspektywy [wideo]

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas TELE-FONIKA Kable na polskim rynku offshore wind. Wyzwania i perspektywy [wideo]

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

W kontekście intensywnego rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, TELE-FONIKA Kable utrzymuje swoją aktywną rolę, konsekwentnie dążąc do innowacji i zachowania konkurencyjności. Podczas zorganizowanej przez PTMEW konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies, Zuzanna Telep, Deputy Sales Director w Grupie TFKable (JDR Cables i TELE-FONIKA Kable), podzieliła się z nami strategiami, jakie firma wdraża, aby skutecznie sprostać dynamicznie zmieniającej się strukturze rynku.

TELE-FONIKA Kable, obecna jest na rynku offshore od 2008 roku, zrealizowała już 54 projekty morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 21 GW, wraz z JDR, spółką z Wielkiej Brytanii. Polska staje się naturalnym kierunkiem rozwoju dla Grupy TFKable.

– Jesteśmy obecni jako dostawca kabli inter-array oraz dostawca lądowych kabli eksportowych, które stanowią integralną część infrastruktury dla morskich farm wiatrowych. TELE-FONIKA Kable rozwija się również w obszarze wprowadzania nowych produktów, takich jak podmorskie kable eksportowe – podkreśla Zuzanna Telep.

Przypomnijmy, że w październiku Grupa TFKable (TELE-FONIKA Kable oraz JDR Cable Systems) zostały wybrane przez Grupę ORLEN i Northland Power do projektu budowy farmy Baltic Power. Wspólnie z partnerami NKT i DEME Offshore zaprojektują, wyprodukują i zainstalują 340 km kabli lądowych i podmorskich.

Jako jedno z kluczowych wyzwań, z którymi borykają się polscy dostawcy rozwiązań dla energii wiatrowej, Zuzanna Telep wskazała presję cenową. Zauważyła, że deweloperzy dążą do minimalizacji kosztów produkcji energii, co wymaga ciągłego dostosowywania się do zmiennych rygorów rynkowych. Istnieje także pokusa stosowania tańszych materiałów, co może prowadzić do awarii i obniżenia efektywności eksploatacji farm wiatrowych. Wprowadzenie nowych podmiotów na polski rynek, zwłaszcza z sektora chińskiego, dodatkowo zaostrza konkurencję i stawia lokalnych producentów w trudniejszej sytuacji.

Aby sprostać temu wyzwaniu, firma skupia się na opracowywaniu nowych rozwiązań.

– Presja cenowa zobowiązuje nas do ciągłego rozwijania nowych konstrukcji i technologii umożliwiających redukcję kosztów – zaznacza Zuzanna Telep. Przykładowo, w przypadku kabli inter-array, rozwijamy produkty w wyższym zakresie napięcia. Obecnie operują one na napięciu 66 kV. Kolejnym poziomem napięć, który rynek kablowy rozwija pod inter-array, jest 132 kV. Szacuje się, że to pozwoli deweloperom obniżyć koszty budowy a następnie eksploatacji morskiej farmy wiatrowej o mocy 1-2 GW o około 30-50 mln funtów – dodaje.

W kontekście dążenia do ograniczenia kosztów, presji cenowej oraz zaostrzonej konkurencji, TELE-FONIKA Kable identyfikuje istotne wyzwanie związane z profilem ryzyka. Projekty offshore niosą ze sobą specyficzne zagrożenia, znacznie różniące się od tych związanych z projektami lądowymi. Potencjalna awaria kabla inter-array może prowadzić do znacznego wydłużenia czasu usunięcia usterki, nawet do około 30 dni, generując istotne koszty zarówno dla producenta, jak i dla dewelopera. To ryzyko stawia przed firmą wyzwania związane z efektywnym zarządzaniem danymi etapami projektu oraz, co ważne, utrzymaniem najwyższych standardów jakości produkcji i dostaw. 

TELE-FONIKA Kable nie tylko dostosowuje się do dynamicznie zmieniającej się sytuacji rynkowej, lecz także inwestuje w innowacje i rozwój, by skutecznie budować przewagę konkurencyjną. W obliczu presji cenowej i ryzyka związanego z realizacją projektów offshore, Grupa TFKable konsekwentnie kieruje swoje wysiłki w stronę opracowywania nowych, efektywnych rozwiązań w zakresie technologii, w przekonaniu, że innowacyjne podejście jest kluczem do utrzymania konkurencyjności i osiągnięcia długoterminowego sukcesu w branży.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.