• <
mewo_2022

Kto jest kim w polskim offshore? Industria Project

Partnerzy portalu

Baltic Hub Terminal T3, fot. Budimex

Morska energetyka wiatrowa rozwija się w niebywałym tempie, a rola krajowych graczy staje się coraz bardziej zauważalna również na globalnej arenie. Jednym z wiodących uczestników tego sektora jest Industria Project. Firma już od dawna nie tylko kształtuje polski rynek inżynieryjny, ale także wprowadza innowacje, które stają się standardem w branży.

Industria to grupa wyspecjalizowanych spółek, która skupia ekspertów w zakresie architektury, technologii, konstrukcji, instalacji sanitarnych, elektrycznych i teletechnicznych, urbanistów oraz projektantów branży drogowej. Kadrę zarządzającą stanowią absolwenci renomowanych uczelni ze stopniami naukowymi. Firma zapewnia klientom kompleksowe usługi projektowe i doradcze, obejmując swoją ofertą wszystkie branże. Jej imponujące portfolio zawiera około trzystu zrealizowanych obiektów o różnym stopniu skomplikowania, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Początki: małe porty, duże ambicje


Dzisiaj Industria to już rozpoznawalna marka. Kojarzy się zwłaszcza z udziałem w potężnych przedsięwzięciach infrastrukturalnych takich jak budowa Terminala Kontenerowego DCT T2 (dziś Baltic Hub) czy projekt Hali Kadłubowej i Produkcyjnej dla programu Miecznik w Stoczni Wojennej w Gdyni. Firma jest obecna w większości przetargów ogłaszanych przez porty pełnomorskie. Działalność w takiej skali to efekt wieloletniej ewolucji. Na początku swojej historii spółka angażowała się bowiem w znacznie skromniejsze inwestycje. – Zaczynaliśmy od małych portów, wykonywaliśmy niewielkie obiekty hydrotechniczne i mostowe. Realizowaliśmy też na przykład przebudowę mariny w Nowej Pasłęce – wspomina dr Włodzimierz Werochowski, prezes Industrii.

Firma rozwijała się wraz z polską gospodarką. Chociaż początkowo zajmowała się niewielkimi projektami, w miarę rozwoju rynku, spółka przystępowała do coraz większych i bardziej skomplikowanych inwestycji. Pojawiały się kolejne realizowane z sukcesem zadania, takie jak port na Wiśle w Grudziądzu, czy inwestycje związane z nabrzeżami i portami w Darłowie i w Ustce. Odpowiadająca globalnym standardom strategia zarządzania, głębokie zrozumienie branżowego ekosystemu oraz najwyższa jakość dostarczanych usług zagwarantowały Industrii aktualną pozycję jednego z kluczowych uczestników sektora.

Rozwiązania dla offshore wind


Dynamiczna ekspansja polskiego rynku offshore wind to niewątpliwa szansa dla firm, które specjalizują się w hydrotechnice i infrastrukturze portowej. Industria ma tu zatem do odegrania znaczącą rolę jako doświadczony gracz, który nie tylko od lat uczestniczy w takich projektach na świecie, ale także wprowadza innowacyjne rozwiązania trwale zmieniające oblicze branży. Spółka brała udział w opracowaniu koncepcji powstania fabryk produkujących konstrukcje monopali, wież pod turbiny oraz gondoli do morskich farm wiatrowych. Była również zaangażowana w powstanie portów instalacyjnych i serwisowych. Wszystkie te kontrakty objęte są klauzulami o zachowaniu poufności, nie można zatem ujawnić szczegółów dotyczących realizacji tych przedsięwzięć.

Industria nie miała jeszcze okazji zaistnieć jako główny projektant w inwestycjach związanych ze wznoszeniem infrastruktury dla polskiego offshore, jest jednak aktywnie angażowana w te zadania jako uznany podwykonawca. – Z naszych zasobów, zespołu hydrotechników i z naszej ekspertyzy, stale korzystają potencjalni wykonawcy dokumentacji czy jakichkolwiek innych usług dla morskich farm wiatrowych – podkreśla prezes Werochowski. – Cały czas uważnie obserwujemy ten rynek. Czekamy na to, aby w tzw. drugiej fazie nastąpiło większe otwarcie na polskich kontrahentów. Liczymy na to, że wówczas nasze bezpośrednie uczestnictwo zauważalnie wzrośnie – dodaje.

W szerokim wachlarzu usług Industrii warto zwrócić zwłaszcza uwagę na zaawansowane technologie wspierające projekty w zakresie zarządzenia. – Dysponujemy własną platformą Common Data Exchange,  która pozwala na zarządzanie procesem powstawania farmy od początku do końca, czyli od momentu wizji do momentu utylizacji. Do tego dochodzą rozmaite systemy bazodanowe, również usługi takie jak SCADA – wyjaśnia dr Werochowski.

Dzięki swojemu akademickiemu doświadczeniu i zapleczu naukowemu w najlepszych polskich uczelniach technicznych oraz międzynarodowej sieci kontaktów Industria jest jednocześnie znakomicie przygotowana do przeprowadzania kompleksowych ekspertyz i proponowania rozwiązań dla nawet najbardziej nieoczywistych problemów.

Pionierzy innowacji


O dalekowzroczności Industrii świadczy fakt, że już w 2006 roku, jako jedna z pierwszych firm w polskiej hydrotechnice, zaczęła stosować technologię Building Information Modeling (BIM), co przyniosło liczne korzyści zarówno spółce, jak i jej klientom. Dzisiaj to rozwiązanie jest już standardem w branży. Dzięki BIM, Industria może tworzyć wirtualne modele swoich projektów, które nie tylko odwzorowują geometryczne aspekty budowli, ale także uwzględniają materiały, koszty, harmonogramy oraz wiele innych istotnych parametrów. To pozwala na doskonałą kontrolę nad każdym etapem procesu, umożliwiając wczesne wykrywanie wszelkich ewentualnych zdarzeń i skuteczną ich korektę. W ten sposób Industria osiąga nie tylko znaczne oszczędności czasu i kosztów, ale także zapewnia swoim klientom gwarancję efektywności i jakości świadczonych usług. Technologia ta znajduje zastosowanie zarówno na etapie projektowania, jak również po realizacji przedsięwzięcia – przy eksploatacji obiektu.

– Po wykonaniu projektu i wybudowaniu obiektu przygotowujemy powykonawczą dokumentację BIM, którą uzbrajamy w cechy wszystkich elementów, które w danym obiekcie występują. Do tego dodajemy platformę do zarządzania obiektem, co pozwala na sprawne administrowanie daną inwestycją – podkreśla prezes Włodzimierz Werochowski.

Zaangażowanie Industrii w postęp znajduje też przejaw w aktywnej współpracy z czołowymi uczelniami zarówno w Polsce, jak i za granicą. Firma uczestniczy w międzynarodowych grantach, które łączą naukę z przemysłem, umożliwiając tworzenie przewag konkurencyjnych i wprowadzanie najnowszych osiągnięć technologicznych do swoich projektów.

Pomyślne wiatry


Zespół Industrii to dzisiaj ponad 200 inżynierów dysponujących specjalistycznymi uprawnieniami, którzy płynnie komunikują się w 7 językach. Ich biura znajdują się w Gdańsku oraz Łodzi. Jako wiodący gracze w dziedzinie infrastruktury przemysłowej, dostarczają swój cenny wkład w  kształtowanie sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. – W pewnym sensie produkcja Mieczników niewiele się różni od produkcji wież wiatrowych – zauważa dr Werochowski i trudno się z nim nie zgodzić. W obu przypadkach mówimy bowiem o bardzo wymagających przedsięwzięciach w zakresie heavy industry. Firma niejednokrotnie udowodniła już, że jest zdolna do wzorowego dźwigania nawet najtrudniejszych i najbardziej złożonych projektów, co czyni ją niezawodnym partnerem w ambitnych inwestycjach infrastrukturalnych.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.