• <

Wynik wyszukiwania - " BIM" - Wiadomości

Czarter jednostek typu jack-up. Zasady zatrudniania statków instalacyjnych wyjaśnia Maciej Olczak, Prezes ENMARO

Standaryzacja kontraktów offshore dla pozyskania jednostek instalacyjnych, np. typu jack-up jest oparta na formule kontraktacji BIMCO. Ponieważ ilość jednostek instalacyjnych na globalnym rynku jest bardzo ograniczona pierwsze rozmowy kontraktowe prowadzi się z dwu a nawet trzyletnim wyprzedzeniem, na długo przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej (ang. Final Investment Decision - FID).
13.05.2024

Rynek kontenerowy nadal w dołku

W najnowszym wydaniu „Shipping Number of the Week” BIMCO analizuje wpływ pandemii koronawirusa COVID-10 na światowy rynek kontenerowy, który z powodu pandemii wzrósł od 2019 roku tylko o 1,5 proc.
18.04.2024

Chiński przemysł stoczniowy z pełnym portfelem do 2028 roku. Wspierają armatorzy i kooperanci z Europy

Od 2023 r. przemysł stoczniowy przeżywa boom na nowe budowy. Beneficjentem są stocznie z ChRL z portfelem zamówień na nowe statki co najmniej do 2028 r. Utrzymuje się popyt praktycznie na wszystkie kategorie statków. Na początku 2024 r. przemysł stoczniowy ChRL pracuje na pełnych obrotach z odbiorami zaplanowanymi na 5 kolejnych lat.
15.04.2024

Raport BIMCO: poziom recyklingu statków najniższy od 20 lat

Największe na świecie międzynarodowe stowarzyszenie żeglugowe BIMCO opublikowało raport dotyczący recyklingu statków w pierwszym kwartale roku. Wyniki jasno wskazują na to, że jest to najniższy poziom od dwóch dekad.
05.04.2024

Kryzysy powodują wzrost kosztów w żegludze, ale frachty znów spadają. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 8-11/2024)

Ostatnie tygodnie to dalsze reperkusje światowego chaosu i panujących na szlakach żeglugowych niebezpieczeństw. Ma to swój oddźwięk również w kosztach, jakie musi ponosić żegluga. Chodzi tutaj przede wszystkim o wzrost kosztów eksploatacji statków między innymi na skutek potrzeby zachowania ich większego bezpieczeństwa. Oprócz dłuższych tras, stosowanej zwiększonej ochrony i środków bezpieczeństwa na rynku obserwuje się wysokie stawki ubezpieczeniowe np. od tzw. ryzyk wojny (ang. war risks).
28.03.2024

Maersk jeszcze nie wraca na Morze Czerwone

Maersk potwierdził, że pomimo kolejnych operacji wojskowych mających zapewnić bezpieczeństwo statkom handlowym na Morzu Czerwonym nie ma jeszcze zamiaru wracać na ten akwen.
23.03.2024

Amerykański debiut Sunreef 80 Eco

Bestsellerowy model Sunreef 80 Eco zostanie zaprezentowany podczas tegorocznych targów Palm Beach International Boat Show. Od 21 do 24 marca stocznia zaprezentuje wielokrotnie nagradzany katamaran Sunreef 80 Eco Zeahorse w Palm Harbor.
23.02.2024

Atlas Ward zrealizuje inwestycję dla Vestas w Szczecinie

Atlas Ward zrealizuje inwestycję dla Vestas – światowego lidera w produkcji turbin wiatrowych. W Szczecinie, na Wyspie Brdowskiej, powstanie nowoczesne Vestas Assembly Hall – centrum montażu gondoli do turbin wiatrowych. To przełomowa inwestycja, kluczowa dla energetyki wiatrowej.
09.02.2024

Statek wycieczkowy Carnival Magic uderzył w molo na Jamajce. Są spore uszkodzenia

Carnival Magic, statek wycieczkowy linii Carnival Cruise Line doznał dość sporych uszkodzeń podczas huraganu na Jamajce. Jednostka w wyniku silnego podmuchu wiatru została zepchnięta do doku. Zdjęcia i filmy udostępnione w sieci pokazują wgniecenia i zadrapania wzdłuż prawej burty.
08.02.2024

Wkrótce premiera nowych elektrycznych katamaranów od Sunreef Yachts

Podczas targów Dubai International Boat Show Sunreef Yachts zaprezentuje dwa elektryczne katamarany - 80 Sunreef Power Eco i Sunreef 80 Eco oraz jeden z najlepiej sprzedających się modeli katamaranów 60 Sunreef Power. Przez cały czas trwania imprezy, katamarany będą dostępne dla gości w Dubai Harbour Marina na stanowisku MD-37, 28 lutego - 3 marca.
31.01.2024

W 2024 ze stoczni wypłynie więcej niż 1 nowy kontenerowiec dziennie

W 2023 roku stocznie wyprodukowały 350 nowych kontenerowców – średnio niemal jeden na dzień. 2024 rok przebije ten wynik znacznie.
10.01.2024

Chiny zdominują „zielony” rynek stoczniowy?

Chińskie organy regulacyjne ds. przemysłu i gospodarki przedstawiły nowy siedmioletni plan mający na celu przewodzenie na „zielonym” rynku przemysłu stoczniowego, opierając się na chińskiej dominacji w konwencjonalnym przemyśle stoczniowym. Chińskie stocznie obecnie generują połowę światowego tonażu handlowego, co stanowi około 38 milionów ton rocznie, a sektor ten dynamicznie się rozwija.
29.12.2023

Umowa o budowę statku – notyfikacja „permissible delay” („force majeure”)

W naszych publikacjach cz I i II Umowa o budowę statku – opóźnienia w budowie i dostawie statku. Część I rozpoczęliśmy analizę postanowień kontraktowych dotyczących opóźnienia w budowie i dostawie statku. W niniejszym opracowaniu kontynuujemy omówienie wymogów związanych z prawidłowym zgłoszeniem okoliczności/zdarzeń mających charakter „siły wyższej” (a szerzej „permissible delay”), które uprawniają stocznię do przedłużenia okresu dostawy statku („delivery date”).
11.12.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Baltic Maritime Broker

Na polskim rynku pojawiła się spółka, którą wyróżnia biznesowa dalekowzroczność w usługach dedykowanych dla sektora morskiego. Łączą potrzeby armatorów i czarterujących, pośredniczą przy poszukiwaniu statków do wykonania projektów offshorowych i nie tylko.
06.12.2023

Żegluga w 2024 bez kompasu (moralnego). Niepewny scenariusz dla żeglugi liniowej i terminali kontenerowych

Nie czarny piątek, nie czarny tydzień, a nawet nie miesiąc, lecz czarny rok szykuje się w transporcie kontenerowym. I to nie jeden. Taki wniosek wynika z najnowszych informacji firm analitycznych i zapowiedzi niektórych operatorów. Klienci Xeneta pytają wprost: Czy żegluga morska straciła swój kompas moralny?
22.11.2023

„Paramount clause” – czarter, konosament

Zgodnie z art. I (b) Reguł Hague-Visby 1924/1968 (COGSA 1971) mają one zastosowanie „to contracts of carriage covered by a bill of lading or any similar document of title in so far as such document relates to the carriage of goods by sea, including any bill of lading or any similar document as aforesaid issued under or pursuant to a charterparty from the moment at which such bill of lading or similar document of title regulates the relationship between a carrier and a holder of the same”.
13.11.2023

30% portów nie jest gotowych do uruchomienie "Maritime Single Window 2024”. Polskie porty mają PCS od połowy 2023 r.

Prawie jedna trzecia portów na całym świecie jest nieprzygotowana do wprowadzenia zalecenia IMO wprowadzenia obsługi informatycznej klientów w formie "Maritime Single Window 2024” – wynika z badania 200 portów przez New Kale.
04.11.2023

Biznes morski stawia na panie. All Aboard Alliance wspiera panie na pokładach statków

Statek Synergy Southern Reverence wypłynie z Singapuru 30 października br. pod dowództwem kapitan Radhiki Menon, pierwszej kobiety, która została kapitanem indyjskiej marynarki handlowej. Tak rozpocznie się projekt pod hasłem Diversity@Sea.
29.10.2023

Sztorm w kontenerowych frachtach w 2024. Operatorzy liniowi będą ratować bilanse kosztem klientów

Armatorzy i operatorzy flot kontenerowych nie odpuszczą w 2024 r. Linie żeglugowe planują podwyżki stawek frachtowych. W efekcie w 2024 r. łańcuchy dostaw na całym świecie mogą być poważnie zagrożone przewidują analitycy Xeneta z Oslo.
25.10.2023

Umowa kupna-sprzedaży statku („MOA”) – wybrane zagadnienia w świetle prawa angielskiego (Część I)

Umowy kupna-sprzedaży statków stanowią stały element międzynarodowego obrotu morskiego. Podczas gdy „segmentowość” sprzedawanego tonażu podlega znacznym fluktuacjom rynkowym (np. aktualnie obserwuje się praktyczny zastój w kupnie/sprzedaży kontenerowców przy dużym obrocie w segmencie wycieczkowców i tankowców), średnia „roczna wielkość” światowego tonażu, będącego przedmiotem transakcji kupna-sprzedaży, pozostaje względnie stabilna.
25.10.2023

Cyfryzacja i BIM kluczem do efektywności i rozwoju Portu Gdynia

Rozwój technologiczny i cyfryzacja to nieodzowne elementy współczesnego świata. Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań ma ogromny wpływ na efektywność działania przedsiębiorstw, instytucji oraz infrastruktury miejskiej. Port Gdynia konsekwentnie realizuje swoją strategię rozwoju cyfryzacji. Kluczowym elementem tego procesu jest implementacja technologii BIM (Building Information Modeling), która przyczynia się do zintegrowanego zarządzania infrastrukturą portu i stanowi fundament przyszłych inwestycji.
02.10.2023

Panie w oceanicznym biznesie. WISTA Poland ma 30 lat i płynie cała naprzód

Panie należące do WISTA Poland we wrześniu obchodziły 30. rocznicę działalności w Polsce. Spotkanie pań działających w Stowarzyszeniu Kobiet Gospodarki Morskiej i Handlu, w skrócie WISTA Poland, odbyło się 21 września br. Wśród gości honorowych była Magdalena Adamowicz, posłanka do Parlamentu Europejskiego oraz Dorota Lost-Siemińska, dyrektorka Wydziału Prawnego IMO, pani Nazli Selek, WISTA International, ExCo Memeber, przedstawicielki WISTA ze Szwecji, Norwegii i innych krajów.
26.09.2023

Kto jest kim w polskim offshore? Industria Project

Morska energetyka wiatrowa rozwija się w niebywałym tempie, a rola krajowych graczy staje się coraz bardziej zauważalna również na globalnej arenie. Jednym z wiodących uczestników tego sektora jest Industria Project. Firma już od dawna nie tylko kształtuje polski rynek inżynieryjny, ale także wprowadza innowacje, które stają się standardem w branży.
19.09.2023

The "Ever Given" [2023] – pierwsze prawne starcie

Około godz. 05:04 UTC w dniu 23 marca 2021 roku, kontenerowiec (ULCV) EVER GIVEN wszedł na mieliznę w Kanale Sueskim. Statek pozostał unieruchomiony przez sześć dni, blokując przejście kanałem w obu kierunkach.
08.09.2023

Innowacyjna eko-technologia: Sunreef Yachts Eco na Monaco Yacht Show

Sunreef Yachts zaprezentuje dwa luksusowe ekologiczne katamarany podczas najważniejszych targów jachtowych na świecie, Monaco Yacht Show, które odbędą się w dniach 27-30 września. Ta ekskluzywna wystawa nautyczna, odbywająca się w kultowym Port Hercules, gromadzi najlepsze na świecie stocznie i liderów branży.
24.08.2023

Kontenerowi rekordziści. Porty pod presją tonażowych innowacji

Około 6 700 statków do przewozu kontenerów o nośności około 330 mln ton, zdolnych pomieścić jednorazowo około 27,6 mln TEU to wyzwanie dla portów. Od czasów, gdy pierwszy kontenerowiec wpłynął do portu minęło prawie 70 lat. Kiedy na morza wypłynął w 1956 roku statek przerobiony przez Malcolma McLeana, gestorzy ładunków, spedytorzy, armatorzy przewożący drobnicę podchodzili z rezerwą do nowego rodzaju systemu transportu towarów. Na nową technologię z dystansem podchodzili również portowcy.
14.08.2023

Sunreef 70 Eco - najlepszy zrównoważony jacht w Cannes

Stocznia Sunreef Yachts zwodowała niedawno nowy model Sunreef 70 Eco. Nazwany One Planet ultranowoczesny katamaran z napędem elektrycznym będzie miał swoją oficjalną premierę podczas Cannes Yachting Festival we wrześniu. To najlepsza okazja, by zwiedzić katamaran oferujący wyjątkowe doświadczenie odpowiedzialnej żeglugi.
10.08.2023

Sunreef Yachts wyrusza na Cannes Yachting Festival

Sunreef Yachts już wkrótce weźmie udział w Cannes Yachting Festival. Firma zaprezentuje trzy światowe premiery podczas tego wydarzenia.
01.08.2023

Kosztowna emisja CO2 dla zbiornikowców i kontenerowców. 8,4 mld EUR do 2026 r. wydadzą operatorzy flot handlowych

W 2024 r. rachunek za regulacje EU ETS będzie kosztował operatorów transportu morskiego ze statkami powyżej 500 tys. GT około 3 mld EUR. Do 2026 r. operatorzy zajmujący się transportem morskim będą musieli wydać 8,4 mld EUR na unijną opłatę uprawnień do emisji CO2 – informuje portal Trade Winds Benjamin Gibson z Hecla Emissions Management. Szczególnie kosztowna będzie emisja CO2 dla operatorów zbiornikowców i kontenerowców.
07.07.2023

Tragiczne powodzie w Emilii-Romanii. Dwie osoby nie żyją, trzy zaginione

Rośnie tragiczny bilans powodzi we Włoszech. Dwie osoby nie żyją, trzy są zaginione, jak podały miejscowe władze w środę rano po kolejnej nocy opadów i akcji ratunkowej. Z brzegów wystąpiło tam 14 rzek. Obrona Cywilna ostrzegła, że niebezpieczeństwo grozi też ratownikom.
17.05.2023

Sunreef 80 Eco: Elektryczna rewolucja trwa

Kolejna całkowicie elektryczna jednostka Sunreef 80 Eco została zwodowana. Jest to w pełni autonomiczny jacht wykorzystujący rewolucyjną ekologiczną technologię aby cieszyć się rejsem bez zużycia paliwa w całkowitej ciszy i luksusie. Zaprojektowany i zbudowany tak, aby nawigować w pełnej harmonii z żywiołami.
05.05.2023

Umowa o budowę statku – zmiana przepisów klasyfikacyjnych

Każda umowa o budowę statku, obok podstawowego wymogu aby statek, który jest przedmiotem umowy, wybudowany został przez stocznię zgodnie z warunkami tejże umowy i specyfikacji technicznej („specification”) przewiduje dodatkowo, aby:
04.05.2023

Podwójne zwycięstwo dla Sunreef Yachts

Dwa luksusowe katamarany Sunreef Yachts otrzymały właśnie nagrody Oceanway China Yachts Award 2022. Model Sunreef 80 Eco został uznany za najlepszy katamaran żaglowy, 80 Sunreef Power zaś wygrał jako najlepszy katamaran motorowy. Nagroda została przyznana w ramach wieczornej gali zorganizowanej przez Oceanway Magazine, w Sanya, w prowincji Hainan.
20.04.2023

Sunreef 80 Eco z kolejną nagrodą

12 kwietnia, podczas La Grande Motte International Multihull Show we Francji, elektryczny Sunreef 80 Eco zdobył nagrodę Multihull of the Year Award 2023 w kategorii Forever Green. Ten szczególny konkurs organizowany przez magazyn Multihulls World wyróżnia najlepsze i najbardziej innowacyjne jachty w międzynarodowej branży wielokadłubowców.
18.04.2023

Firma z Bangladeszu otrzyma odszkodowanie za statek ostrzelany przez Rosjan

Firma żeglugowa Bangladesh Shipping Corporation otrzyma blisko 22,5 miliona dolarów w ramach odszkodowania za to, że jej statek został trafiony rosyjskim pociskiem w ukraińskim porcie.
28.02.2023

Najnowocześniejszy, ekologiczny jacht z Polski już wkrótce na targach w Dubaju

Na targach Dubai International Boat Show stocznia Sunreef Yachts zaprezentuje całkowicie elektryczny Sunreef 80 Eco oraz jeden z najlepiej sprzedających się modeli katamaranów 60 Sunreef Power. Przez cały czas trwania imprezy, katamarany będą dostępne dla gości w Dubai Harbour Marina na stanowisku: MD-49, w dniach 1-5 marca.
02.02.2023

Ocean Indyjski bezpieczny dla żeglugi od 1 stycznia 2023 r. To informacja ważna dla Polski i jej bezpieczeństwa energetycznego i militarnego

Po ponad dekadzie skutecznych operacji zwalczania piractwa zmniejszających zagrożenie, biznes żeglugowy wycofał obszar wysokiego ryzyka na Oceanie Indyjskim – informuje armatorów pływających pod banderą cypryjską Maritime Cyprus.
30.12.2022

Konosament bezpośredni/multimodalny – spedytor (relacje prawne)

Samo pojęcie „konosament bezpośredni” („through bill of lading”) jest pojęciem równie często używanym, co wysoce nieprecyzyjnym i wysoce dowolnie definiowanym.
11.12.2022

Umowa o budowę statku – zatwierdzenie planów i projektów (Część II)

W pierwszej części opracowania Umowa o budowę statku – zatwierdzenie planów i projektów (Część I) podjęliśmy próbę przeanalizowania zasad odpowiedzialności stron umowy o budowę statku, w związku z procesem przygotowanym przez stocznię i akceptacji przez armatora planów, projektów i rysunków technicznych (zbiorczo określonych jako „plans and drawing”) w trakcie procesu budowy statku.
19.11.2022

Sukces Sunreef 80 Eco

Sunreef 80 Eco wygrał prestiżową nagrodę 2022 Gussies Electric Boat Awards.
17.11.2022

Węglowe tonomile. Transport węgla wyzwaniem dla rządów i logistyków

Podczas gdy globalne wielkości handlu węglem utrzymały się na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku, to przewozy w wzrosły o 6,6% w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy br. twierdzą eksperci AXS. To informacja, że kupujący są zmuszeni do zakupów z kopalń położonych na większych niż dotąd odległościach.
23.10.2022

Węgiel na fali. Miał w ładowniach. Jak zarobić na czymś czego jest dużo?

111 masowców czeka w kolejce przed portami w Indonezji, czekając na załadunek węgla. Rosnące globalne zapotrzebowanie na węgiel wywiera presję zarówno na porty indonezyjskie, jak i chińskie, które odnotowują zatłoczenie i rosnący popyt na statki do przewozu suchych ładunków masowych – alarmował Clarksons na początku września.
28.09.2022

Czarter na czas – płatność „hire”

Ustalenie zasad, warunków i form płatności opłaty czarterowej („hire”) za korzystanie (dysponowanie) ze statku w ramach czarteru na czas jest integralną i obowiązkową częścią każdej umowy tego typu.
19.09.2022

Port Gdynia. Cyfrowy bliźniak ułatwi zarządzanie infrastrukturą

Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał umowę na wdrożenie platformy do zarządzania informacją cyfrową “Cyfrowy Bliźniak Portu Gdynia”. To kolejny duży krok w stronę digitalizacji procesów realizowanych w ramach projektów w porcie.
07.08.2022

RWE zwodował pływającą turbinę wiatrową DemoSATH

Niemiecki inwestor RWE poinformował, że pomyślnie przeprowadził operację załadunku i wodowania pływającej turbiny wiatrowej DemoSath. Turbina została zbudowana na lądzie w porcie Bilbao w Hiszpanii. W rezultacie DemoSATH jest gotowa do zainstalowania na terenie testowym BiMEP w terminie do końca lata 2022 roku.
31.07.2022

Ponad 75% statków handlowych niezgodnych z EEXI

Na 6 miesięcy przed wprowadzeniem EEXI flota handlowa nie spełnia warunków IMO. Ponad 75% wszystkich zbiornikowców, masowców i kontenerowców nie będzie spełniało wymogów z chwilą wprowadzenia wskaźnika efektywności energetycznej IMO EEXI (International Maritime Organisation Existing Index) wynika z najnowszego raportu VesselsValue.
23.07.2022

Kolejny ekologiczny katamaran w gdańskiej stoczni. Sunreef Eco 60 zwodowany

Stocznia Sunreef Yachts niedawno zwodowała jacht żaglowy Sunreef 60, który łączy w sobie know-how firmy w zakresie projektowania luksusowych katamaranów z najnowszymi ekologicznymi rozwiązaniami technologicznymi Sunreef Yachts Eco.
14.04.2022

Zobacz elektryczny jacht Sunreef 80 Eco podczas żeglugi w Dubaju

Sunreef Yachts z dumą prezentuje pierwsze zdjęcia elektrycznego jachtu Sunreef 80 Eco podczas żeglugi w Dubaju. Ten luksusowy katamaran jest w pełni autonomiczną jednostką, wykorzystującą rewolucyjną technologię do bezemisyjnych rejsów w całkowitej ciszy i luksusie.
28.03.2022

Bangladesz wnosi o 22,4 mln dolarów odszkodowania za statek ostrzelany przez Rosjan

Bangladeski państwowy operator będzie chciał uzyskać 22,4 miliony dolarów od swojego ubezpieczyciela za statek handlowy trafiony przez pocisk na Morzu Czarnym. Jest to pierwsze duże żądanie odszkodowania w związku z wojną w Ukrainie.
22.03.2022

Czy tankowanie będzie droższe? Konflikt rosyjsko-ukraiński a rynek paliw

Konflikt rosyjsko-ukraiński ma olbrzymi wpływ na globalny rynek paliw. Do dotychczasowych zawirowań spowodowanych problemami z globalnym łańcuchem dostaw dochodzi wojenna zawierucha, której konsekwencje wszyscy odczuwamy przy tankowaniu.
11.03.2022

Digitalizacja w kontenerach. Informatyczny alians handlowy usprawni handel światowy

DCSA, BIMCO, FIATA, ICC i SWIFT utworzyły Future International Trade Alliance. Jego celem jest standaryzacja systemów informatycznych w handlu międzynarodowym. Organizacje te będą współpracować przy opracowywaniu i przyjmowaniu regulacji, które ułatwią korzystanie z elektronicznych dokumentów.
05.03.2022

Światowa premiera Sunreef 80 Eco na targach Dubai International Boat Show 2022

Sunreef Yachts zapowiada oficjalną premierę jachtu Sunreef 80 Eco podczas targów Dubai International Boat Show. Ten elektryczny jacht jest najbardziej zaawansowanym technologicznie luksusowym katamaranem na świecie. Wyposażony w rewolucyjną technologię, Sunreef 80 Eco oferuje zeroemisyjne rejsy i najwyższy poziom komfortu.
17.02.2022

Marine Power Systems poszukuje wykonawcy pomiarów i badań dla projektów morskiej energetyki wiatrowej i falowej

Walijska firma Marine Power Systems (MPS) poszukuje wykonawcy badań mikrolokacyjnych dla swojego megawatowego demonstracyjnego projektu energii wiatrowej i falowej w rejonie Hiszpanii.
06.02.2022

Przełom w zrównoważonej żegludze: wodowanie Sunreef 80 Eco

Stocznia Sunreef Yachts zwodowała niedawno najbardziej zaawansowany technologicznie luksusowy eko-katamaran. Sunreef 80 Eco jest w pełni elektrycznym jachtem, bazującym na odnawialnych źródłach energii, przy użyciu najnowocześniejszych technologii. Pionierska jednostka została stworzona do dalekomorskich podróży w harmonii ze środowiskiem naturalnym.
11.01.2022

Statki autonomiczne wypłyną na oceany przed 2025 rokiem? Polskie uczelnie i firmy mają potencjał, by wejść na nowy rynek

Pandemia nie odpuszcza, a kraje atakowane są przez nowe warianty wirusa. Wymiana załóg sprawia problemy i wywołuje konkretne utrudnienia. Stąd trudności w zejściu załóg na ląd, przemieszczaniu między portami, w których występuje zagrożenie „eksportem” kolejnego nowego wirusa. Powraca temat wprowadzenia na rynek statków autonomicznych. Już dziś rynek ten szacowany jest na miliardy dolarów.
21.12.2021

Sunreef 70 Candy. Zobacz pierwsze zdjęcia luksusowej jednostki

Nowy Sunreef 70 dołączył niedawno do floty. Ten luksusowy katamaran żaglowy wyróżnia się wyrafinowanym wnętrzem oraz bimini wyposażonym w zintegrowane z kompozytem panele słoneczne Sunreef Yachts.
06.12.2021

Bałtycki Indeks Towarowy dalej spada przy słabym zapotrzebowaniu na jednostki capesize

Indeks frachtu morskiego suchych towarów masowych na Baltic Exchange spadł w poniedziałek do najniższego poziomu od ponad miesiąca, co jest spowodowane niższymi stawkami w segmentach statków typu capesize i supramax.
26.10.2021

Ceny surowców energetycznych szybują w górę, a frachty mają się dobrze. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 36-39/2021)

Na świecie ceny surowców zaczęły coraz szybciej rosnąć. Analitycy gospodarczy informują, iż inwestorzy obawiają się o związane z tym zagrożenie w odbudowie światowej gospodarki. Jednym z głównych problemów są znaczące braki zapasu gazu ziemnego w świetle znaczącego wzrostu jego zapotrzebowania. Na rynki frachtowe nadal mają wpływ również kongestie doświadczane w wielu światowych portach. Mowa tutaj między innymi o portach chińskich, ale też i amerykańskich.
08.10.2021

Bałtycki Indeks Towarowy wzbił się na najwyższy poziom od 12 lat

Główny wskaźnik przewozów suchych ładunków masowych na giełdzie Baltic Exchange wzrósł w poniedziałek do najwyższego od 12 lat poziomu, ponieważ stawki w różnych segmentach statków podskoczyły w związku z silnym popytem i globalnymi ograniczeniami w zakresie żeglugi.
20.09.2021

2021 rokiem kontenerowców

Członkowie branży transportu kontenerowego nie mają prawa do narzekań w 2021 roku? Rekordowo wysokie stawki frachtowe, rekordowe ilości ładunków wysyłane przez Ocean Spokojny, a także na całym świecie, a poprzedni roczny rekord zamówień na nowe kontenerowce właśnie został pobity (mierząc ładowność) w mniej niż osiem miesięcy.
31.08.2021

100 Sunreef Power: Flagowy superjacht zwodowany [ZDJĘCIA]

Zwodowany w nowej stoczni Sunreef Yachts w Gdańsku, superjacht 100 Sunreef Power przygotowuje się obecnie do serii prób morskich i testów technicznych na Morzu Bałtyckim.
30.08.2021

Projmors wykona dokumentację przebudowy Nabrzeża Pomocniczego w Porcie Gdynia

Port Gdynia podpisał umowę na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy Nabrzeża Pomocniczego. Projekt wykona Biuro Projektów Budownictwa Morskiego Projmors.
17.08.2021

Wuprohyd stworzył model 3D przebudowy falochronów dla Portu w Kłajpedzie [ZDJĘCIA]

Model 3D został wykonany na potrzeby falochronów wejściowych do Portu w Kłajpedzie. Dzięki pracy projektantów z Wuprohyd w Gdyni możliwe było zaprogramowanie sprzętu budowlanego.
12.08.2021

Kadry. Branża ostrzega przed poważnym niedoborem marynarzy już w 2026 roku

Rosnące zapotrzebowanie na standardy wyszkolenia, wydawania świadectw i wacht (STCW) certyfikowanych oficerów może oznaczać, że w 2026 roku do obsługi światowej floty handlowej potrzeba będzie kolejnych 89 510 oficerów, wynika z nowego raportu.
30.07.2021

Digitalizacja projektów w Porcie Gdynia

W dniu 05 lipca 2021 roku Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. i Stowarzyszenie BIM podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie tworzenia propozycji dla interesariuszy oraz rekomendacji regulacji prawnych do administracji publicznej dotyczących wdrażania metodyki Building Information Modeling-Management „BIM” w Polsce.
09.07.2021

BIMCO: 277 kontenerowców zmieniło właściciela w pierwszej połowie 2021 roku

W pierwszej połowie 2021 roku właściciela zmieniło łącznie 277 kontenerowców, co stanowi 103,7-procentowy wzrost w porównaniu ze 136 statkami kupionymi i sprzedanymi w tym samym okresie w 2020 rokiem - wynika z danych Vessels Value.
05.07.2021

Kopenhaga – raport z bałtyckiego rynku portowego

Port Kopenhaga jest największym duńskim portem i jednym z największych na Bałtyku. Poza tym port ten to miejsce, w którym główną siedzibę mają liczni, w tym najwięksi armatorzy świata tacy jak na przykład Maersk. Kopenhaga to również centrala tak wpływowej na żeglugę instytucji jak BIMCO – Bałtyckiej i Międzynarodowej Rady Żeglugowej (Baltic and International Maritime Council).
16.06.2021

BIMCO: Zamówienia na nowe statki wzrosły ponad dwukrotnie z powodu większego popytu na kontenerowce

Dane BIMCO pokazują, że łączna liczba zamówień w pierwszych pięciu miesiącach tego roku wzrosła o 119,7% w porównaniu z tym samym okresem w 2020 roku.
31.05.2021

Kolejne porwanie marynarzy w Zatoce Gwinejskiej

Pięciu członków załogi zostało prawdopodobne porwanych ze statku rybackiego na wodach Zatoki Gwinejskiej.
24.05.2021

Globalna żegluga w końcu zamierza podjąć kroki w celu walki z piractwem w Zatoce Gwinejskiej

Do ponad 95 porwań marynarzy w zeszłym roku doszło w Zatoce Gwinejskiej. Nie powinien więc dziwić fakt, że prawie 100 firm i organizacji żeglugowych oraz państw bandery podpisało nową deklarację nawołującą do walki z piractwem w tym regionie.
19.05.2021

BIMCO: Złomowanie tankowców na drodze do przekroczenia 11-letniego rekordu

W pierwszych czterech miesiącach 2021 roku suma tonażu wysłanego na złom już przekroczyła wspólny wynik z 2019 i 2020 roku. Powodem tej sytuacji są dramatyczne niskie stawki frachtowe.
12.05.2021

Skrubery pod lupą. Oczyszczają spaliny. Zanieczyszczają wodę?

Ponad 3600 statków wyposażonych w płuczki zrzuca rocznie do otwartego morza około 10 mld ton wody odpadowej po płukaniu spalin. Na Bałtyku na wodach terytorialnych statki pozbywają się około 68 mln t rocznie, a na szwedzkich wodach terytorialnych około 53 mln t.
03.05.2021

Pierwsze zdjęcia nowego systemu paneli słonecznych Sunreef Yachts Eco

Dział badań i rozwoju Sunreef Yachts Eco ujawnił pierwsze zdjęcia opracowanego przez firmę systemu paneli słonecznych. Stocznia, jako pierwsza w branży integruje ultra cienkie, odporne na wstrząsy i wysoce wydajne ogniwa słoneczne z kompozytowymi elementami konstrukcyjnymi jachtu.
29.04.2021

BIMCO: W marcu zamówiono 45 megakontenerowców

Aż 45 megakontenerowców ULCV zostało zamówionych w marcu tego roku. To znaczący zwrot na rynku transportu kontenerowego. Dodatkowo w tym samym czasie zakontraktowano 27 mniejszych jednostek, co razem odpowiada ładowności rzędu 866,060 TEU.
12.04.2021

Czas na skrubery. Nie dać się wypłukać z rynku. 5200 statków z płuczkami w 2024 to szansa dla polskich stoczni

Rynek transportu morskiego przechodzi rewolucję w napędach. Armatorzy ograniczają emisję szkodliwych substancji do powietrza na coraz większej ilości statków. Utrzymuje się popyt na instalację płuczek. To szansa dla polskich stoczni remontowych.
22.03.2021

Uniewinnienie kpt. Lasoty - branża morska odetchnęła z ulgą

Międzynarodowa branża transportu morskiego z zadowoleniem przyjęła piątkowe orzeczenie sądu w meksykańskim Ciudad Victoria, który uniewinnił oskarżonego o przemyt narkotyków kapitana cypryjskiego statku UBC Savannah Andrzeja Lasotę. Pozbawionemu wolności od 2019 r. Polakowi groziło 10 lat więzienia.
21.03.2021

BIMCO: Liczba statków wyposażonych w skrubery wzrosła dwukrotnie w ostatnich 15 miesiącach

Od 1 stycznia 2020r., do 1 marca 2021r. liczba statków wyposażonych w płuczki spalin wzrosła z 2,011 do 3,935 jednostek – pokazują dane z BIMCO.
19.03.2021

Baltic Dry Index: panamax osiąga najwyższy poziom od 10 lat

Baltic Dry Index osiąga już drugi w tym tygodniu szczyt. Notuje się wzrosty dla wszystkich wskaźników.
18.03.2021

Dania wyśle ​​fregatę do walki z piractwem w Zatoce Gwinejskiej

Dania wyśle ​​okręt wojenny do Zatoki Gwinejskiej w Afryce Zachodniej, aby wspomóc walkę z szerzącym się piractwem.
17.03.2021

Dużo gadania, mało wyników. Tak wygląda złomowanie na rynku tankowców

Zapowiadana duża ilość złomowań przyniosła w rzeczywistości niewielki tonaż na złomowiskach, co zmiażdżyło nadzieje związane ze złomowaniem na rynku - powiedziało BIMCO.
14.03.2021

5 miliardów dolarów od przemysłu morskiego na przyspieszenie dekarbonizacji

Organizacje żeglugowe reprezentujące większość światowego przemysłu morskiego popierają propozycję rządów dotyczącą funduszu badawczo-rozwojowego o wartości 5 miliardów dolarów, aby przyspieszyć stosowanie paliw i technologii o zerowej emisji dwutlenku węgla w branży żeglugowej.
12.03.2021

Przyszłość zrównoważonego jachtingu od Sunreef Yachts

Sunreef Yachts buduje obecnie najbardziej zaawansowany technologicznie luksusowy ekologiczny katamaran na świecie: Sunreef 80 Eco. Ten w pełni elektryczny jacht łączący w sobie ultranowoczesną technologię i niezrównany komfort zadebiutuje w tym roku. Jednostka przeznaczona jest do dalekich podróży morskich w pozbawionej hałasu i spalin atmosferze. Dzięki nowatorskim rozwiązaniom, katamaran będzie w stanie zmaksymalizować produkcję energii z odnawialnych źródeł.
11.03.2021

Więcej pozytywów z dobrymi perspektywami na horyzoncie. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 6-9/2021)

Rynki żeglugowe w ostatnich tygodniach odznaczały się coraz bardziej pozytywnymi symptomami wzrostów dla wielu segmentów a to za sprawą wzrastającej wielkości światowej produkcji widocznej w pierwszej kolejności na obszarach azjatyckich. Jednakże trudna sytuacja miała miejsce nadal między innymi dla zbiornikowców.
08.03.2021

COVID w żegludze nie taki groźny ale koryguje prognozy. Polskie porty wypadły dobrze na tle portów UE

W 2020 r. statki przetransportowały na pokładach, w ładowniach i zbiornikach 11,3 mld t towarów oszacowali analitycy Research and Markets. Wynika z tego, że flota handlowa po chwilowym załamaniu odżyła, za wyjątkiem niektórych segmentów, jak rynek transportu samochodów czy turystyki morskiej i przewozu pasażerów.
05.03.2021

BIMCO: Armatorów tankowców czeka trudny rok

Po ciężkim ostatnim roku niski popyt znów będzie plagą na rynku tankowców, co w połączeniu zbyt dużą liczbą statków walczącą o coraz mniej towaru doprowadzi do mocnego kryzysu – stwierdzili eksperci z BIMCO.
01.03.2021

Straż przybrzeżna zawiesiła poszukiwania statku z 20 osobami

Niewielki statek pasażerski z 20 osobami na pokładzie zaginął między Bahamami a Florydą - ogłosiła w sobotę straż przybrzeżna Stanów Zjednoczonych. Poszukiwania zostały przerwane po trzech dniach niepowodzenia.
03.01.2021

Bałtycki Indeks Towarowy rośnie od początku grudnia

Bałtycki Indeks Towarowy przez ostatni miesiąc notuje stały wzrost, ale jego poziom wciąż jest relatywnie niski. Epidemia koronawirusa, nakładane sankcje oraz niepewna sytuacja rynkowa są powodem takiej sytuacji.
18.12.2020

NED-Project: dokumentacja systemu BWTS dla serii promów samochodowych

Korzystając z najnowocześniejszych narzędzi BIM, skanowania laserowego, środowiska VR oraz wiedzy ekspertów i inżynierów, spółka NED-Project dba o interesy swoich klientów, zapewniając wysoką jakość projektu i terminowość.
11.12.2020

Bałtycki Indeks Towarowy z lekkim wzrostem w ostatnim tygodniu

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował delikatny wzrost na przestrzeni ostatniego tygodnia, ale wciąż jego poziom jest niski. Powodem jest mniejszy popyt w Chinach, co przełożyło się na gorsze wyniki wszystkich typów masowców.
27.11.2020

BIMCO opracowuje wzorzec gwarancji refundacji

Według podanych informacji, BIMCO pracuje nad wzorcem gwarancji refundacji kontraktów na budowę statków. Podjęte działania zostały spowodowane tym, że angielskie prawo i orzecznictwo dotyczące gwarancji są ze sobą sprzeczne, a ich treść jest złożona i bardzo często sprawia trudność w bezpośrednim rozumieniu. W związku z powyższym, niewielkie zmiany dokonane w trakcie negocjowania kontraktów mogą powodować daleko idące konsekwencje handlowe oraz prawne.
16.11.2020

Bałtycki Indeks Towarowy z najniższym wynikiem od 4 miesięcy

Bałtycki Indeks Towarowy spadł na najniższy od 4 miesięcy poziom z powodu mniejszego popytu w Chinach, co przełożyło się na gorsze wyniki wszystkich typów masowców.
04.11.2020

BIMCO: Minęło 500 dni odkąd ostatni tankowiec VLCC trafił na złom

Według BIMCO, największego na świecie stowarzyszenia armatorów, 2 listopada 2020 roku minie 500 dni od opuszczenia czynnej służby przez ostatni bardzo duży statek do przewozu ropy (VLCC).
29.10.2020

Bałtycki Indeks Towarowy spada z powodu słabszych wyników masowców Capesize

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował siódmy z rzędu spadek z powodu mniejszego popytu na statki typu capesize. Na ostatniej sesji ten spadek wyniósł aż 5 procent.
19.10.2020

Raport z rynku żeglugowego – co dalej? (tydzień 39-41)

Kolejne tygodnie tego bardzo niepewnego roku wskazywały na dobre wyniki frachtowe dla wielu z rynków poszczególnych segmentów żeglugi. Jednakże podstawy tych wzrostów jak i coraz mocniej objawiające się problemy z drugą falą globalnej bardzo niebezpiecznej pandemii COVID – 19 znów najwyraźniej zaczynają uderzać w rynek.
12.10.2020

Skanowanie Ratusza Miejskiego w Gdańsku

Za pomocą skanera 3D FARO Focus biuro projektowe SEACON Engineering doskonali się nie tylko w skanowaniu jednostek, ale także rozwija swoje umiejętności w zakresie dziedzictwa kulturowego. Ostatnie działanie odbyło się w Ratuszu Staromiejskim, który jako jeden z nielicznych budynków w Gdańsku ocalał ze zniszczeń wojennych.
11.10.2020

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował najwyższy od roku wynik

Bałtycki Indeks Towarowy zanotował największy od roku wzrost, dzięki większemu popytowi na statki typu capesize i panamax.
06.10.2020

Bałtycki Indeks Towarowy z najwyższym wynikiem od dwóch miesięcy

Bałtycki Indeks Towarowy w końcu zanotował największy od dwóch miesięcy wzrost, ponieważ duże dostawy rudy żelaza z Australii i Brazylii zwiększyły popyt na statki typu capesize.
25.09.2020

Raport z rynku żeglugowego – uzależnieni od Chin (tydzień 35-37)

Odmrożenia światowych gospodarek po okresie „lockdown’u” przynoszą swoje efekty. Prognozuje się, że w najbliższym czasie bardzo duża część produkcji zostanie przekazana do transportu morskiego, co daje po raz kolejny nadzieję na poprawę rynków frachtowych. Obecną dynamikę gospodarczą dyktuje nadal gospodarka chińska, która po przejściu pandemii na przełomie roku nabiera coraz mocniejszego tempa.
16.09.2020

Umowy na sprzedaż i dostawę bunkra - kluczowe kwestie dla kupującego

Niezależnie od tego, czy zakup paliwa następuje bezpośrednio od jego dostawców, czy za pośrednictwem brokerów lub handlowców oraz czy sprzedaż odbywa się na podstawie globalnej umowy ramowej, czy też w sposób okolicznościowy w porcie, należy mieć na uwadze, że przeważnie to sprzedawca narzuca kupującym swoje warunki. Warto o tym pamiętać także w kontekście zmian, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2020 r. w zakresie dolnej granicy zawartości siarki w paliwie, nałożone przepisami IMO 2020.
26.08.2020

Raport z rynku żeglugowego – morze niepewności (tydzień 30-32)

Wszystko wskazuje na to, że efekt pierwszego ciosu kryzysu pandemicznego oraz efekty gwałtownie załamującej się ceny ropy minęły. Wiele z segmentów żeglugi mozolnie podnosi się z gruzów tego, co powstało po wielkim zamieszaniu pierwszego półrocza. Czas trwania procesów kryzysowych rządzi się jednak swoimi prawami i może jeszcze niejednokrotnie zaskoczyć tym bardziej, że nadal wisi nad globalną gospodarką widmo nadchodzącej lub najprawdopodobniej już rozpoczętej drugiej fali pandemii wirusa COVID-19.
10.08.2020

Ruszyły prace związane z modernizacją Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie

Wody Polskie podpisały umowę na wykonanie kompleksowej modernizacji Zalewu Zemborzyckiego w Lublinie. W ramach prac przeprowadzony zostanie remont zapory czołowej, w tym budowy przepławki dla ryb. Konieczne jest również odmulenie zbiornika. Zaplanowana została także budowa przedzbiornika, przepompowni oraz Centrum Operacyjno-Edukacyjnego. Łączna kwota projektów wynosi 3,5 mln zł. Etap przygotowywania dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem zgód środowiskowych ma zostać zrealizowany do końca 2021 roku.
06.08.2020

BIMCO: Złomowanie kontenerowców na najwyższym od 41 miesięcy poziomie

Złomowanie kontenerowców zanotowało w lipcu 41-miesięczny rekord, osiągając 52,8 tys. TEU - wynika z danych BIMCO.
31.07.2020

Pierwsze półrocze 2020 r. z perspektywy przemysłu stoczniowego. Zagadnienia węzłowe

W skutek pandemii COVID-19 świat mierzy się z największym od czasu Wielkiego Kryzysu lat 30-tych ubiegłego stulecia kryzysem gospodarczym. Na szczęście nie ziściły się najgorsze scenariusze zwiastujące kolaps światowej gospodarki. Wyraźne są pewne symptomy odbicia.
29.07.2020

COVID-19, a problemy z podmianami marynarzy

W związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa, rządy na całym świecie zawiesiły loty międzynarodowe, zamknęły granice, porty i lotniska oraz nałożyły odpowiednie ograniczenia na cudzoziemców w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Jednym z największych wyzwań, przed którym znajduje się obecnie branża żeglugowa, jest przeprowadzanie podmian w załodze statków. Wspomniane ograniczenia bezpośrednio wpłynęły na zdolność marynarzy do podróżowania między poszczególnymi statkami, a krajem ich zamieszkania.
21.07.2020

Wytyczne BIMCO dotyczące czyszczenia kadłuba

Największe na świecie stowarzyszenie żeglugi morskiej BIMCO jest w fazie końcowej tworzenia wytycznych dotyczących ochrony środowiska i zmniejszenia emisji CO2 dla branży morskiej. Wytyczne te dotyczą standardów czyszczenia kadłubów statków, celem zmniejszenia zanieczyszczania akwenów wodnych oraz ryzyka przenoszenia tzw. inwazyjnych gatunków (czyli organizmów morskich obcych z punktu widzenia lokalnego ekosystemu) w tym procesie.
20.07.2020

Perspektywy rynku remontów i konserwacji statków w dobie pandemii COVID-19

Segment remontów i konserwacji statków stanowi wiodącą specjalizację polskiego przemysłu stoczniowego. Wpływ pandemii COVID-19 na ten rynek wymaga więc szczególnej uwagi z polskiej perspektywy. Pomimo trudności doby pandemii, długookresowo perspektywy pozostają pozytywne, mając silne oparcie w czynnikach strukturalnych w branży morskiej.
20.07.2020

Wody Polskie rozwijają retencję w korytach rzek

Podpisana została czwarta umowa na realizację, przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej PGW Wody Polskie w Gdańsku, zadań zaplanowanych w ramach programu „Kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych”. Była to ostatnia część przetargu ogłoszonego przez Wody Polskie w regionie Dolnej Wisły.
14.07.2020

Bezpieczny recykling statków. Czyli jaki?

O zagadnieniach związanych z bezpiecznym recyklingiem statków mówi Dariusz Rudziński, członek Zarządu PRS S.A.
01.07.2020

Port Gdynia: Nowoczesny model BIM w idei #smartport

W 2019 roku Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. rozpoczął pracę nad wdrożeniem modelu BIM (ang. Building Information Management).
24.06.2020

Piractwo i rozbój na morzu

Piractwo i rozbój zbrojny na morzu, to niektóre ze współczesnych wyzwań przemysłu morskiego i przybrzeżnego. Ostatnie incydenty, szczególnie u wybrzeży Afryki Zachodniej, przypomniały przemysłowi żeglugowemu i ogółowi społeczeństwa o przemocy i okrucieństwie. Przeprowadzane ataki pirackie narażają ludzi na pokładach, powodując znaczne straty, które mogą dotykać nie tylko dóbr materialnych, ale też zdrowia i życia ludzkiego.
19.06.2020

BIMCO: 1. światowy standard ws. czyszczenia kadłuba jest niezbędny

Aby w przyszłości czyszczenie kadłuba mogło być przeprowadzane w sposób bezpieczny i przyjazny dla środowiska, niezbędny jest ogólny, globalny standard - uważa BIMCO, największe na świecie stowarzyszenie żeglugowe.
27.05.2020

Saudyjska fotylla ropy naftowej mierzy się z opóźnieniami przed przybyciem do USA

Supertankowce załadowane ropą z Arabii Saudyjskiej, które zmierzają do brzegów Stanów Zjednoczonych, rozładowują się dłużej niż zwykle, ponieważ trudniej jest znaleźć mniejsze statki, używane w tym procesie.
13.05.2020

Zarobki czołowego armatora tankowców z gigantycznym wzrostem w pierwszym kwartale 2020 roku

Największy na świecie właściciel i operator bardzo dużych tankowców (VLCC), Bahri, odnotował ogromny wzrost (o 133,77 procent) zysku w pierwszym kwartale 2020 roku pomimo pandemii COVID-19.
26.04.2020

Hapag-Lloyd obniżył zużycie energii o 9 procent dzięki oczyszczeniu kadłubów na 33 statkach

Niemiecki armator kontenerowców, Hapag-Lloyd, uzyskała 9 procent oszczędności energii w postaci paliwa, zapobiegając zanieczyszczeniom kadłubów swoich statków.
26.04.2020

Realizacja umów stoczniowych w czasie epidemii - aktualizacja

Planowanie procesów biznesowych i zarządzenie ryzykiem w branży gospodarki morskiej to z dnia na dzień coraz większe wyzwanie. Zagadnień związanych z bieżącą oceną sytuacji jest cała masa. Zwłaszcza z uwagi na pogłębiający się niepokój i stan niepewności, a także – nie oszukujmy się – dość symboliczną pomoc państwa i brak sensownego systemu wsparcia finansowego.
06.04.2020

Włoskie porty pracują normalnie pomimo pandemii koronawirusa

Włoskie porty są w pełni operacyjne pomimo pandemii koronawirusa, który zabił tam 5476 osób, co czyni Włochy krajem najbardziej dotkniętym pandemią.
23.03.2020

BIMCO: Sektor tankowców zmierzy się z dwoma różnymi rzeczywistościami

Sektor tankowców prawdopodobnie stanie w obliczu dwóch kontrastujących rzeczywistości - zapowiedziało stowarzyszenie żeglugowe BIMCO w swojej zmienionej prognozie na 2020 rok.
22.03.2020

BIMCO: Segment masowców Capesize najbardziej dotknięty epidemią koronawirusa

Podczas gdy koronawirus wywarł ogromny wpływ na segment masowców Capesize, mniejsze segmenty transportu masowego powoli zaczynają wracać do zysków- poinformowało stowarzyszenie żeglugowe BIMCO.
12.03.2020

OPEC zdecydowało się zmniejszyć produkcję, by zmniejszyć wpływ epidemii koronawirusa na zapotrzebowanie na ropę

W odpowiedzi na bieżące zapotrzebowanie na ropę członkowie OPEC zaproponowali dziś zmniejszenie produkcji tego surowca o 1,5 miliona baryłek dziennie do 30 czerwca 2020 roku.
05.03.2020

Zarobki masowców capesize wciąż na fatalnym poziomie

Bałtycki Indeks Towarowy na środowej sesji dalej utrzymywał się na wyjątkowo niskim poziomie. Powodem tej sytuacji są wysokie koszty paliwa wynikające z nowych przepisów dotyczących transportu oraz sezonowe spowolnienie pogorszone przez wybuch epidemii koronawirusa.
26.02.2020

Alphaliner: Koronawirus spowoduje spadek przeładunków w chińskich portach o 6 mln TEU

Według szacunków Alphaliner przedłużone święta chińskiego Nowego Roku Księżycowego oraz środki mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa zmniejszą przeładunki w chińskich portach o ponad 6 milionów TEU.
25.02.2020

Stawki frachtowe masowców dalej na drastycznie niskim poziomie

Sytuacja na rynku masowców jest wciąż dramatyczna. Obecnie stawki frachtowe dla tych jednostek znajdują się na najniższym w historii poziomie. Powodem tej sytuacji są wysokie koszty paliwa wynikające z nowych przepisów dotyczących transportu oraz sezonowe spowolnienie pogorszone przez wybuch epidemii koronawirusa.
13.02.2020

Zarobki masowców capesize na najniższym w historii poziomie

Indeks masowców Capesize uwzględniony w Bałtyckim Indeksie Towarowym spadł w czwartek na najniższy w historii poziom. Powodem tej sytuacji są wysokie koszty paliwa wynikające z nowych przepisów dotyczących transportu oraz sezonowe spowolnienie pogorszone przez wybuch epidemii koronawirusa.
30.01.2020

Maersk podnosi dopłatę za paliwo

Największy na świecie armator kontenerowców podnosi opłatę paliwową, nałożoną po tym, jak nowe przepisy środowiskowe spowodowały, że koszty bunkra mocno wzrosły.
23.01.2020

Sprzedaż niskosiarkowego paliwa bije rekordy

Sprzedaż paliw o niskiej zawartości siarki gwałtownie wzrosła w największym na świecie centrum bunkrowania w Singapurze - stwierdziło BIMCO w swojej pierwszej analizie po wejściu przepisów IMO 2020.
16.01.2020

Bałtycki Indeks Towarowy z największym spadkiem od sześciu lat

Bałtycki Indeks Towarowy w czwartek zanotował największy procentowy spadek z dnia na dzień. Powodem tego był mizerny popyt na masowce.
02.01.2020

Raport: Co czeka w najbliższej przyszłości rynek przewozów masowych

Podstawowa równowaga na rynku pogorszyła się w 2019 roku, wzrost podaży przewyższał popyt, a BIMCO spodziewa się, że ten trend utrzyma się także w przyszłym roku.
27.11.2019

MSC Foundation pomaga Bahamom po przejściu huraganu Dorian (film)

MSC - druga co do wielkości linia kontenerowa na świecie pomaga Bahamom w odbudowie po huraganie Dorian - dostarczyła do tej pory ponad 200 kontenerów z potrzebnymi towarami. Zapowiada dalszą pomoc i współpracę z lokalnymi władzami
13.11.2019

Greccy armatorzy popierają wprowadzenie limitu mocy statków

Greccy armatorzy będą wspierać propozycję wprowadzeniu limitu mocy statków, co miałoby pomóc w walce z emisjami w żegludze.
23.10.2019

Sunreef 60 „E” - kurs na ekologiczne rozwiązania

Sunreef 60 “E”, który swoją premierę miał na tegorocznych targach Cannes Yachting Festival, należy do linii katamaranów z serii Eco-Electric stoczni Sunreef Yachts. Inteligentne zarządzanie energią oraz innowacyjne systemy elektryczne jachtów Eco-Electric gwarantują cichy napęd i odpowiedzialne podejście do środowiska.
23.10.2019

BIMCO z propozycją nowych regulacji do walki z emisjami

Międzynarodowe stowarzyszenie żeglugi morskiej BIMCO zaproponowało nowe rozwiązanie, które może pomóc branży żeglugowej w dążeniu do ograniczenia emisji zanieczyszczeń.
02.10.2019

IMO 2020 zaczyna podnosić koszty transportu towarów masowych

Cena transportu morskiego osiągnęła najwyższy od 9 lat poziom. Powodem jest wycofanie części statków, które są przygotowywane do wejścia przepisów IMO 2020.
02.09.2019

Balearia coraz mocniejsza w Ameryce

Jeden z czołowych operatorów promowych w Europie coraz śmielej sobie poczyna też w Ameryce Północnej. Firma uruchomiła w tym miesiącu drugie połączenie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Bahamami.
02.09.2019

MPiT: 30 mln zł na wsparcie przedsiębiorców w tworzeniu przemysłu 4.0

Resort przedsiębiorczości i technologii przeznaczy 30 mln zł na wsparcie przedsiębiorców, jednostek naukowych, klastrów innowacyjnych oraz organizacji pozarządowych działających w obszarze przemysłu 4.0 - poinformowało we wtorek ministerstwo.
31.07.2019

Hapag-Lloyd wprowadził dodatkową opłatę za transport w regionie Zatoki Perskiej

Niemiecki armator kontenerowy, Hapag-Lloyd, zdecydował się wprowadzić dodatkową dopłatę za ryzyko statku (VRS). To efekt ostatnich wydarzeń w Zatoce Omańskiej. Spółka podała, że ​​koszty operacyjne jej usług wzrosły w rejonie Zatoki Perskiej w wyniku ataków tankowców, które miały miejsce w Cieśninie Ormuz.
08.07.2019

Reguły Rotterdamskie. Czy są w stanie zastąpić Reguły Hasko–Visbijskie?

W ostatnim artykule dotyczącym Reguł Hasko-Visbijskich (Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim) wspomniano o sygnalizowanej od lat potrzebie zastąpienia bądź aktualizacji regulacji RHV względem wciąż rozwijających się nowych zjawisk towarzyszących przewozowi ładunków drogą morską. Konwencją, która miała sprostać temu niełatwemu wyzwaniu, stała się Konwencja o umowach międzynarodowego przewozu towarów w całości lub częściowo drogą morską z 2009 r., nazywana Regułami Rotterdamskimi (w skrócie: RR). Stanowiąc od n
28.06.2019

Ogromny wzrost stawek frachtu tankowców po atakach w Cieśninie Ormuz

Stawki frachtowe tankowców na szlaku z Zatoki Perskiej do Chin zwiększyły się dwukrotne po ostatniej serii ataków na te jednostki - donosi organizacja BIMCO.
23.06.2019

Unia Europejska dodała 8 nowych zakładów na swoją listę stoczni złomujących

Komisja Europejska dodała do swojej listy zatwierdzonych stoczni złomujących osiem nowych zakładów. Wśród nich znalazło się pięć stoczni z Norwegii, dwie z Danii i jedna z Turcji. Lista ma w zamyśle zawierać zaaprobowane przez UE zakłady do rozbiórki statków pod banderą krajów unijnych.
18.06.2019

Śląskie Centrum Logistyki przygotowuje rozbudowę powierzchni magazynowej

Działające od 30 lat przy gliwickim porcie śródlądowym Śląskie Centrum Logistyki przygotowuje nowe inwestycje. Spółka rozbuduje swój specjalistyczny magazyn wyrobów stalowych, powiększy też flotę pojazdów.
04.06.2019

Raport: Wyniki oraz perspektywy rozwoju globalnego rynku morskich przewozów kontenerowych

Zgodnie z szacunkami wzrost światowego rynku kontenerowego w 2018 roku wyniósł 4,6% (rok do roku), co oznacza przewozy na poziomie 154,8 mln TEU (ekwiwalent kontenera o długości 20 stóp). Najbardziej aktywnymi obszarami rynku były azjatyckie przewozy wewnętrzne (41,6 mln TEU), przewozy transpacyficzne (18,7 mln TEU) oraz transatlantyckie (12,8 mln TEU). Wzrost przewozów przełożył się również na obroty przeładunkowe morskich portów kontenerowych, które wyniosły 790 mln TEU (+4,7%) w 2018 roku. W kolejnych latach oczekiwany
14.05.2019

Mniejszy import rudy żelaza w Chinach mocno uderzył w armatorów masowców capesize

Rynek przewozów masowych mocno odczuwa długotrwały spadek chińskim importów rudy żelaza, mimo że produkcja stali w tym kraju rośnie - donosi BIMCO.
18.04.2019

Zyski Cosco mniejsze o ponad połowę. Powodem rosnące ceny paliwa i wojny celne

Chińskie Cosco Shipping Holdings uważa rosnące ceny paliwa i wojny celne za duże zagrożenie dla globalnej żeglugi. Wpływ na tę opinię miał bez wątpienia fakt, że w zeszłym roku zysk koncernu spadł o ponad połowę.
31.03.2019

Wielu armatorów kontenerowych może czekać bankructwo, jeśli nie będą przygotowani na rosnące ceny paliw

Nieprzygotowanie na dodatkowe koszty paliwa może spowodować wiele bankructw w branży przewozów kontenerowych - podało międzynarodowe stowarzyszenie żeglugowe BIMCO.
28.03.2019

MSC przewiduje nawet 2 miliardowy wzrost wydatków na paliwo po 2020 roku

Mediterranean Shipping Company (MSC) przewiduje, że wejście przepisów IMO 2020 w sprawie zawartości siarki w paliwie, spowoduje wzrost ich wydatków na paliwo o 2 mld dolarów.
28.02.2019

BIMCO: Rynek kontenerowy może czekać fala bankructw, jeżeli armatorzy nie będą przygotowani na rosnące ceny paliw

Nieprzygotowanie na dodatkowe koszty paliwa może spowodować wiele bankructw w branży przewozów kontenerowych - podało międzynarodowe stowarzyszenie żeglugowe BIMCO.
19.02.2019

Ogromny sukces szczecińskiego portu w raporcie BIMCO

BIMCO, największe na świecie stowarzyszenie armatorskie, wkazuje Szczecin jako najlepszy port z wysoką jakością obsługi statków zatrudnionych w przewozach suchych ładunków masowych. Na stronie stowarzyszenia opublikowany został raport gromadzący wyniki przeglądu terminali masowych w portach świata (Dry Bulk Terminals Vetting Report 2018).
21.01.2019

Rosyjski sektor naftowy przygotowany na miliardowe straty z powodu nowych regulacji IMO 2020

Rosja ma ponieść największą stratę w dochodach z powodu wejścia w życie przepisów nakazujących statkom spalanie czystszych paliw od 2020 roku. Największy na świecie eksporter ropy siarkowejac, nie wygląda bowiem na przygotowanego na tę zmianę.
20.01.2019

Ponad 27 mln ton amerykańskiego importu odczuwa skutki ceł

Wpływ wojny handlowej między USA i Chinami staje się coraz bardziej widoczny. Według danych z 2017 roku zaprezentowanych przez BIMCO, cła objęły 27,4 mln ton towarów importowanych w kontenerach przez Stany Zjednoczone. To 24,7 proc. importu zachodnich portów USA.
14.01.2019

Najwyższa jakość i ochrona środowiska czyli specjalistyczna chemia okrętowa w Chemtec (wywiad)

Utrzymanie czystości i prace serwisowe mają ogromny wpływ na wydłużenie okresu eksploatacyjnego każdego urządzenia, w szczególności tych pracujących w warunkach morskich. Doświadczenie w dziedzinie specjalistycznej chemii okrętowej pozwala dobrać odpowiednie środki bardzo szybko dlatego tak ważne jest korzystanie ze sprawdzonych źródeł. O trendach w branży okrętowej, szwedzkiej jakości i planach na przyszłość opowiedział nam Mirosław Mirynowski, właściciel firmy Chemtec.
07.01.2019

Trzy kluczowe rodzaje statków, które warto obserwować w 2019 roku

Istnieją trzy główne rodzaje statków, które powinny być uważnie obserwowane w 2019 roku, w oparciu o to, co wydarzyło się w tym roku. Należą do nich masowce capesize, duże gazowce LNG i tankowce średniego zasięgu (MR1) - uważa analityk handlowy VesselsValue, Court Smith.
12.12.2018

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.