• <

OPEC zdecydowało się zmniejszyć produkcję, by zmniejszyć wpływ epidemii koronawirusa na zapotrzebowanie na ropę

PMK

05.03.2020 21:00 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski OPEC zdecydowało się zmniejszyć produkcję, by zmniejszyć wpływ epidemii koronawirusa na zapotrzebowanie na ropę

Partnerzy portalu

OPEC zdecydowało się zmniejszyć produkcję, by zmniejszyć wpływ epidemii koronawirusa na zapotrzebowanie na ropę - GospodarkaMorska.pl

W odpowiedzi na bieżące zapotrzebowanie na ropę członkowie OPEC zaproponowali dziś zmniejszenie produkcji tego surowca o 1,5 miliona baryłek dziennie do 30 czerwca 2020 roku.

Zgodnie z tą propozycją OPEC zaproponował swoim członkom ograniczenie produkcji o 1 milion baryłek dziennie, dążąc do dodatkowego cięcia 500 000 baryłek dziennie z krajów nieprodukujących OPEC związanych deklaracją współpracy, takimi jak Rosja.

Celem tego posunięcia jest ograniczenie wpływu wybuchu COVID-19 na prognozy globalnego popytu gospodarczego i zapotrzebowania na ropę w pierwszym i drugim kwartale tego roku.

OPEC przewiduje, że globalny wzrost zapotrzebowania na ropę w 2020 roku wyniesie 0,48 mb / d, w porównaniu z 1,1 mb / d w grudniu 2019 r.

Organizacja zauważyła, że dalszy wpływ epidemii COVID-19 na fundamenty rynku ropy naftowej wymaga dalszego ciągłego monitorowania.

-To dobra decyzja, ale jej sukces zależy od zgodnego postępowania wielu krajów - powiedziała Ann-Louise Hittle, wiceprezes Macro Oils w Wood Mackenzie.

- To pokazuje, że grupa producentów poważnie podchodzi do nadwyżki podaży na rynku. Sama zgodność prawdopodobnie nie będzie pełna, ale nawet umiarkowane przestrzeganie powinno wystarczyć do ustabilizowania rynku w drugim kwartale. Jeśli jednak obserwowany spadek popytu utrzyma się w drugim kwartale, grupa może potrzebować ponownej oceny cięć – dodała.

- To, czy Rosja zgodzi się na cięcia, pozostaje najważniejszym pytaniem. Rosja jeszcze się nie określiła i jako lider grupy spoza OPEC ich decyzja kluczowa. Biorąc pod uwagę ich historię współpracy z OPEC, oczekujemy, że się zgodzą. Rosja mogłaby przynajmniej utrzymać produkcję na stałym poziomie w drugim kwartale – podsumowała Hittle.

Nie wiadomo jeszcze, jak zapowiedziane cięcia wpłyną na rynek tankowców.

Stawki tankowców spadły już w związku z niższym popytem z Chin, a także zniesieniem sankcji wobec Cosco Shipping Tanker (Dalian), co spowodowało ponowne wejście na rynek zdolności przewozowych statków.

Co więcej, zarobki tankowców spadły przez wyższe koszty paliwa spowodowane wdrożeniem
górnej granicy siarki IMO 2020, szczególnie w przypadku statków, które przeszły na paliwo o niskiej zawartości siarki.

Średnie dzienne zarobki bardzo dużych przewoźników ropy naftowej (VLCC) wyniosły 23 797 USD lutego i spadły z 94 286 USD na początku stycznia. Na początku lutego zarobki Suezmax wyniosły 33 756 USD dziennie, a Aframax 22 036 USD dziennie - wynika z danych BIMCO.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.