• <
nauta_2024

BIMCO: Złomowanie tankowców na drodze do przekroczenia 11-letniego rekordu

12.05.2021 11:23 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki BIMCO: Złomowanie tankowców na drodze do przekroczenia 11-letniego rekordu

Partnerzy portalu

BIMCO: Złomowanie tankowców na drodze do przekroczenia 11-letniego rekordu - GospodarkaMorska.pl
Fot. IMO

W pierwszych czterech miesiącach 2021 roku suma tonażu wysłanego na złom już przekroczyła wspólny wynik z 2019 i 2020 roku. Powodem tej sytuacji są dramatyczne niskie stawki frachtowe.

Według BIMCO, jeśli to tempo utrzyma się przez resztę roku, jedenastoletni rekord złomowania zostanie pobity. Jak dotąd w tym roku globalną flotę handlową opuściło 10 tankowców do przewozu ropy naftowej i 38 tankowców do przewozu produktów naftowych.

Wzrost złomowania nastąpił dopiero po pierwszych dwóch miesiącach. W tamtym okresie tylko 11 tankowców zostało sprzedanych do rozbiórki, podczas gdy w marcu i kwietniu całkowita nośność zezłomowanych tankowców przekroczyła 1 miliona DWT.

Zwraca uwagę wzrost sprzedaży rozbiórkowej tankowców do przewozu produktów naftowych, natomiast liczba zezłomowanych tankowców do przewozu ropy nie robi wrażenia.

- Właściciele tankowców zarobili dużo pieniędzy w okresie boomu w 2019 i 2020 roku. Nikomu nie brakuje gotówki i nie szukają aktywnie możliwości likwidacji aktywów - mówi Peter Sand, główny analityk ds. żeglugi w BIMCO.

- Każdy kryzys zawiera elementy podobne poprzedniego, ale nigdy nie są one dokładnie takie same. Każdy z nich zawiera coś wyjątkowego. Tym razem wydaje się, że jest to złomowanie tankowców do przewozu produktów naftowych – dodał.

Niższe tempo wyburzeń w sektorze tankowców do przewozu ropy

Pomimo wzrostu liczby wyburzeń tankowców do przewozu ropy w marcu i kwietniu, sam poziom - w porównaniu z wielkością floty - jest znacznie niższy niż w przypadku tankowców do przewozu produktów naftowych.

Obecny wolumen zezłomowanych jednostek stanowi 60 proc. tego, co zostało wyburzone w całym 2020 roku (2,4 mln DWT). BIMCO szacuje, że przy niskich dochodach na rynku spot, które najprawdopodobniej utrzymają się dłużej, niż ktokolwiek ma nadzieję, nośność wyburzonych tankowców w 2021 roku bez wątpienia przekroczy tę z 2020 i 2019 roku (2,2 miliona DWT).

Ale jest mało prawdopodobne, aby osiągnąć 18,5 miliona DWT, które poszły na złom w 2018 roku, z powodu najniższych od wielu dekad zarobków.

- Jeśli rynek spot nadal będzie w dołku przez kolejny rok bez rzeczywistej poprawy zysków, wyburzenia przyspieszą w 2022 roku. To powiedziawszy, każde odbicie od dna ograniczy aktywność wyburzeniową  - powiedział Sand.

Wysoka cena złomowania w Bangladeszu

Średnia cena stali z rozbiórki tankowców zapłacona w Bangladeszu osiągnęła rekordowy poziom 7 maja i wyniosła 520 dolarów za LDT (Light Displacement Tonage). Tankowiec, który ma na pokładzie zbiorniki ze stali nierdzewnej, taki jak „Laris” o nośności 13 843 DWT , może być wyceniony nawet na 845 dolarów za LDT, jeśli zostanie sprzedany chętnemu nabywcy w Indiach (źródło: GMS).

Ceny rozbiórki są często bardzo specyficzne dla danego statku, w zależności od zawartości i jakości stali, a także stanu, w jakim się znajdują.

Brakuje złomu

Brak złomu spowodował wzrost cen wyburzeń. Niemniej jednak żaden właściciel nie sprzedaje statku z powodu wysokich cen złomowania, ale z powodu przedłużających się kiepskich stawek frachtowych. Mimo to otrzymanie 21 milionów dolarów za 22-letni VLCC, który został zakupiony za 70 milionów dolarów, nieco wzmacnia sytuację finansową.


etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.