• <
bulk_cargo_port_szczecin

Port Gdynia. Cyfrowy bliźniak ułatwi zarządzanie infrastrukturą

gm

07.08.2022 06:25
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Port Gdynia. Cyfrowy bliźniak ułatwi zarządzanie infrastrukturą

Partnerzy portalu

Port Gdynia. Cyfrowy bliźniak ułatwi zarządzanie infrastrukturą - GospodarkaMorska.pl
Fot. Port Gdynia/ T. Urbaniak

Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał umowę na wdrożenie platformy do zarządzania informacją cyfrową “Cyfrowy Bliźniak Portu Gdynia”. To kolejny duży krok w stronę digitalizacji procesów realizowanych w ramach projektów w porcie.

5 sierpnia 2022 w Porcie Gdynia podpisano umowę na „Wdrożenie platformy do zarządzania zintegrowaną informacją cyfrową – Cyfrowy Bliźniak Portu Gdynia”.

Platforma, zbudowana według filozofii Digital Twin (cyfrowy bliźniak) i wykorzystująca metodykę BIM, to cyfrowe odzwierciedlenie mapy istniejących fizycznie obiektów, która integruje w jednym środowisku dane geograficzne GIS (w tym dane hydrograficzne) z danymi przestrzennymi BIM.

Bliźniaczy system portowy zapewnia cyfrową reprezentację aktualnych, historycznych i przyszłych konfiguracji zasobów infrastruktury portowej wraz z powiązanymi informacjami o ich kondycji i wydajności. Platforma umożliwia pokazanie danych w perspektywie płaskiej lub trójwymiarowej oraz daje możliwość zintegrowania danych przestrzennych z istniejącą dokumentacją cyfrową (zdigitalizowane dokumenty techniczne) dla pojedynczego elementu, obiektu lub projektu (zgodnie z zasadą od ogółu do szczegółu). Mapa obiektów na platformie jest połączona z dokumentacją m.in. techniczną (uwzględniając różne formaty plików) mogącą być linkowaną z wewnętrznych i zewnętrznych źródeł danych, które są niezbędne do zarządzania i prowadzenia eksploatacji istniejącej infrastruktury portowej. Dostęp do platformy umożliwia zarządzanie dokumentacją techniczną poprzez cały cykl życia obiektu od etapu koncepcji poprzez fazę projektowania, realizacji oraz etapu eksploatacji i utrzymania.

Za zarządzanie informacją odpowiada CDE (Common Data Environment), czyli centralne repozytorium danych (serce zarządzania informacją). Obraz całości infrastruktury i dokumentacji w jednym miejscu pozwoli podjąć w porę działania zapobiegające awariom – np. aktualna i archiwalna wizualizacja dna przy nabrzeżach ułatwi wychwycenie powstawania wypłyceń lub przegłębień.

Platforma wykorzystuje rozwiązania chmury obliczeniowej i dzięki wielopoziomowym zabezpieczeniom zapewnia ochronę informacji na poziomie rozwiązań stosowanych przez banki.


Gospodarka Morska


– Platforma do zarządzania zintegrowaną informacją cyfrową jest jedną z wielu prac związanych z automatyzacją procesów biznesowych w Porcie Gdynia. „Cyfrowy Bliźniak Portu Gdynia” umożliwi sprawne planowanie, analizy, centralizację danych, a aplikacja mobilna zapewni zdalny dostęp do danych, co ułatwi i przyspieszy realizacji zadań w Porcie – komentuje Jacek Sadaj, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.


Gospodarka Morska

Platforma jest dostosowana do potrzeb użytkownika, a także umożliwia rozbudowanie funkcjonalności o nowe moduły, które mogą pojawić się w czasie użytkowania. Za wdrożenie odpowiada konsorcjum firm HydroBIM sp. z o.o., Stowarzyszenie BIM, Skan 3D Szymon Bloch.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.