• <

Wynik wyszukiwania - "cyfryzacja" - Wiadomości

Prezes Portu Gdańsk Dorota Pyć zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030 w Sopocie

W dniach 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów morskich – Kongresu Polskie Porty 2030. Partnerem strategicznym wydarzenia jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk.
06.05.2024

Do końca kwietnia obniżona cena udziału w Kongresie Polskie Porty 2030 w Sopocie. Rejestracja online

Już blisko 400 uczestników zarejestrowało się na Kongres Polskie Porty 2030, który odbędzie się w dniach 10-11 czerwca w Sopocie. Druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów i terminali morskich, budownictwa morskiego, energetyki morskiej oraz transportu i logistyki to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie. Do końca kwietnia obowiązuje obniżona cena udziału w Kongresie.
27.04.2024

Wiceminister Arkadiusz Marchewka zaprasza na Kongres Polskie Porty 2030 w Sopocie

W dniach 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji w całości skoncentrowanej na sektorze portów morskich – Kongres Polskie Porty 2030. Patronem honorowym wydarzenia jest Ministerstwo Infrastruktury. Pierwsza edycja Kongresu okazała się wielkim sukcesem i jedną z największych imprez gospodarczych w regionie. Zgromadziła ponad 500 uczestników oraz ponad 70 prelegentów. W tym roku zainteresowanie konferencją jest jeszcze większe. Spotkajmy się w Sopocie !
11.04.2024

Strategie Hitachi Energy dla polskiego offshore wind [wideo]

Podczas tegorocznych targów Edu Offshore Wind mieliśmy okazję porozmawiać z Hubertem Krukowskim, wiceprezesem zarządu Hitachi Energy w Polsce. Udzielił on interesującego wglądu w strategie firmy mające na celu dynamizację polskiego sektora morskiej energetyki wiatrowej, podkreślając inwestycje w innowacje i edukacyjne partnerstwa.
21.03.2024

Kurs na porty i morską energetykę wiatrową! Transport Week 2024 – kiedy, gdzie i dlaczego warto tam być?

Aktualne wyzwania i trendy w sektorze transportu morskiego, strategia ESG, prezentacje najciekawszych inwestycji w portach i terminalach oraz rozwój morskiej energetyki wiatrowej – to główne tematy zbliżającej się 13. edycji międzynarodowej konferencji Transport Week. Wydarzenie realizowane przez firmę Actia Forum odbędzie się w dniach 12-13 marca 2024 r. w Gdyni. W tym roku nowością będzie I edycja BPO Offshore Wind Conference, organizowana we współpracy z Baltic Ports Organization.
24.01.2024

Nowy sekretarz generalny IMO Arsenio Dominguez Velasco z przesłaniem na 2024 rok

Zgromadzenie Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) potwierdziło powołanie nowego sekretarza generalnego podczas 129 sesji Rady. Jego kadencja rozpoczęła się 1 stycznia 2024 roku i potrwa do 31 grudnia 2027 roku. Arsenio Dominguez Velasco jest dziesiątą osobą na tym stanowisku w organizacji.
02.01.2024

Europejska Karta Wiatru podpisana

Uproszczenie procesu wydawania pozwoleń dla energetyki wiatrowej, zmiana zasad aukcji dla źródeł wiatrowych, 10-letnie plany rozwoju - to niektóre założenia Europejskiej Karty Wiatru, podpisanej przez 26 państw UE w tym i Polskę, oraz ok. 300 podmiotów z branży.
20.12.2023

Dostęp do Internetu na morzu wyzwaniem dla sił zbrojnych. Niemiecka Marynarka Wojenna wdraża nowe technologie

Cyfryzacja i automatyzacja technologii morskich wiąże się z zapewnieniem niezakłóconej komunikacji i wymiany danych na okrętach znajdujących nierzadko setki mil morskich od brzegu. Stąd Deutsche Marine testuje systemy w celu zapewnienia lepszej komunikacji między okrętami oraz w perspektywie morze - ląd.
12.12.2023

Ponad 2 miliardy finansowania dla polskich przedsiębiorców w ramach programu InvestEU

PKO Leasing podpisał z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym jeden z największych unijnych kontraktów InvestEU – głównego programu wspierania MŚP w Unii Europejskiej. Projekt PKO Leasing dostarczy ponad 2 miliardy finansowania polskim przedsiębiorcom.
11.12.2023

Kongsberg z wielomiliardowym kontraktem na konserwację norweskich fregat

Kongsberg Naval Services, spółka należąca do Kongsberg Maritime i Kongsberg Defence & Aerospace, została wskazana do kluczowej umowy z Norweską Agencją Materiałów Obronnych na wsparcie operacyjne, konserwację i usługi przedłużające żywotność norweskich fregat. Umowa ma łączną wartość do 17 miliardów koron norweskich (ponad 6 mld zł) za usługi świadczone przez cały okres obowiązywania umowy, zakładany do 2040 roku.
04.12.2023

30% portów nie jest gotowych do uruchomienie "Maritime Single Window 2024”. Polskie porty mają PCS od połowy 2023 r.

Prawie jedna trzecia portów na całym świecie jest nieprzygotowana do wprowadzenia zalecenia IMO wprowadzenia obsługi informatycznej klientów w formie "Maritime Single Window 2024” – wynika z badania 200 portów przez New Kale.
04.11.2023

Inicjatywa Trójmorza ma siłę przyciągania, przystąpieniem do niej są zainteresowane kolejne państwa

Inicjatywa Trójmorza (3SI) ma siłę przyciągania; przystąpieniem do niej są zainteresowane kolejne państwa – oceniła w rozmowie z PAP prof. Agnieszka Orzelska-Stączek, politolog kierująca Centrum Badawczym Inicjatywy Trójmorza przy Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
27.10.2023

Hitachi Energy zwiększa zdolności produkcyjne, aby sprostać zapotrzebowaniu na transformację energetyczną

Firma Hitachi Energy, globalny lider technologiczny, dążący do zapewnienia zrównoważonej przyszłości energetycznej dla wszystkich, ogłosiła we wtorek, 24 października 2023 r., że na całym świecie umożliwiła integrację z systemem elektroenergetycznym łączy wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) o mocy ponad 150 gigawatów (GW) - co wystarczyłoby do zaspokojenia szczytowego zapotrzebowania na moc w Japonii.
24.10.2023

Cyfryzacja i BIM kluczem do efektywności i rozwoju Portu Gdynia

Rozwój technologiczny i cyfryzacja to nieodzowne elementy współczesnego świata. Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań ma ogromny wpływ na efektywność działania przedsiębiorstw, instytucji oraz infrastruktury miejskiej. Port Gdynia konsekwentnie realizuje swoją strategię rozwoju cyfryzacji. Kluczowym elementem tego procesu jest implementacja technologii BIM (Building Information Modeling), która przyczynia się do zintegrowanego zarządzania infrastrukturą portu i stanowi fundament przyszłych inwestycji.
02.10.2023

Już 12 września na Politechnice Gdańskiej startuje konferencja branży offshore Baltic Windustry 2023

W najbliższy wtorek 12 września na Politechnice Gdańskiej odbędzie się konferencja Baltic Windustry 2023. Wydarzenie jest skierowane do naukowców, inwestorów i przedstawicieli firm z branży morskiej energetyki wiatrowej. Wśród prelegentów znajdują się przedstawiciele m.in. zagranicznych uczelni, organizacji promujących rozwój energetyki wiatrowej, przedsiębiorstw z branży offshore, a także Komisji Europejskiej.
08.09.2023

PGE przyspiesza transformację polskiej energetyki – zeroemisyjność już w 2040 r.

- Polska gospodarka, aby pozostać konkurencyjną potrzebuje czystej, bezpiecznej, zielonej i taniej energii. Zaktualizowana strategia PGE to przemyślana, racjonalna i odpowiedzialna ścieżka rozwoju polskiej energetyki w oparciu o nowoczesne rozwiązania - powiedział prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski. Grupa PGE do 2030 r. zakończy wykorzystywanie węgla do produkcji energii elektrycznej i ciepła.
29.08.2023

Po zakończonych testach Port Gdańsk wprowadza obowiązek korzystania z modułu maklerskiego PCS

16 sierpnia 2023 roku w Porcie Gdańsk zacznie obowiązywać moduł maklerski PCS (Port Community System). To innowacyjne rozwiązanie, automatyzujące procesy przygotowywania formalności związanych ze zgłoszeniem wejścia lub wyjścia statku do portu.
01.08.2023

ZHD Stevedores zamawia pierwszy w pełni elektryczny dźwig przeładunkowy CBG 500 E

Żuraw łączy najnowocześniejsze technologie napędowe z opracowanym przez firmę Liebherr systemem sterowania żurawiem „Master V”. Kolejnym wyróżnikiem jest system odzyskiwania energii LiCaTronic, który umożliwia najlepsze możliwe wykorzystanie dostępnej energii. CBG 500 E obsługuje wiele dostosowanych do potrzeb funkcji, które zostały opracowane w ścisłej współpracy z ZHD, aby jak najlepiej dostosować się do wymagań pól operacyjnych, którym ma służyć.
12.07.2023

Digital Baltic: Przewaga regionalna oparta na danych - gromadzenie, łączenie i wymiana danych

Podczas trzeciego, ostatniego panelu podczas konferencji "Digital Baltic - Towards common security" jego uczestnicy roztrząsali zagadnienie wykorzystania najnowszych rozwiązań służących gromadzeniu danych z wielu źródeł, narzędzi do ich analizy, a także sprawnej wymiany danych i zapewnianej im ochrony w ramach cyberbezpieczeństwa.
28.06.2023

Digital Baltic: Nowa przestrzeń odstraszania - perspektywy bezpieczeństwa Morza Bałtyckiego

Pierwszy panel konferencji "Digital Baltic - Towards common security" poruszał temat zmian w geopolityce regionu wraz z akcesem Finlandii i Szwecji do NATO. Zmiana oznacza, że choć z jednej strony Bałtyk stanie się niejako morzem wewnętrznym sojuszu nie będzie to jednocześnie oznaczało, że znikną wszelkie niebezpieczeństwa. Tym samym potrzeby jego ochrony oraz utrzymywania na nim sił morskich nie znikną.
27.06.2023

Marszałek Witek: energetyka, transport i cyfryzacja to fundamenty Trójmorza

Zerwanie tradycyjnych szlaków transportowych ze wschodu, poszukiwanie alternatywnych dostawców surowców energetycznych czy wojna informacyjna i cyberbezpieczeństwo to wyzwania, z którymi aktualnie mierzą się przywódcy polityczni – powiedziała „Kurierowi Lubelskiemu” marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
11.05.2023

Port w Antwerpii stanie się cyfrowy. Oficjalnie uruchomiono sieć dronów raportujących "na żywo" jego pracę

Sześć autonomicznych dronów będzie wykonywać codzienne loty w rejonie portu w Antwerpii, co jest pierwszą tego typu inicjatywą na świecie, która w istotny sposób przyczyni się do ogólnego bezpieczeństwa złożonego środowiska portowego. Uruchomiona dzisiaj sieć „D-Hive drone-in-a-box” jest wynikiem partnerstwa między Portem Antwerpia-Brugia, DroneMatrix, SkeyDrone i Proximus.
05.05.2023

Kongres Polskie Porty 2030 już w czerwcu – zaproszenie i patronat Ministerstwa Infrastruktury

W dniach 1-2 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie odbędzie się pierwsza ogólnopolska konferencja w całości skoncentrowana na sektorze portów morskich – Kongres Polskie Porty 2030. Ponad 300 uczestników, 50 ekspertów, 10 paneli tematycznych, prezentacje, wykłady, obecność przedstawicieli najważniejszych firm i instytucji. Spotkajmy się i dyskutujmy o przyszłości oraz kierunkach rozwoju polskich portów.
04.05.2023

Bezpieczna i czysta energia dla Polski. 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER

13-14 kwietnia 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 37. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 7. OZE POWER. Prawie pół tysiąca uczestników wysłuchało merytorycznych debat i wystąpień liderów sektora, którzy poruszyli najbardziej aktualne tematy związane z polską energetyką.
19.04.2023

Gospodarka czeka na stabilne i niskie ceny energii [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

Sektor energetyczny z niecierpliwością czeka na aktualizację Polityki Energetycznej Polski do 2040 r., która pozwoliłaby wyznaczyć graczom rynkowym cele inwestycyjne. Dokumentu wypatrują też przedsiębiorcy, którzy chcą mieć dostęp do taniej i stabilnej energii. Jest to wyzwanie, gdyż modernizowana energetyka boryka się z wieloma problemami. Był to jeden z głównych tematów podjętych podczas panelu dyskusyjnego „Bezpieczna i czysta energia dla Polski – spojrzenie makro” na Konferencji Energetycznej 37. EuroPOWER & 7. OZE POWER.
13.04.2023

Potencjał ludzki na fali rozwoju branży morskiej. Wnioski z raportu Focus on Maritime Sector

Podczas niedawnej konferencji towarzyszącej premierze raportu Focus on Maritime Sector, eksperci dyskutowali o kondycji branży morskiej na Pomorzu w kontekście aktualnych, globalnych trendów. Wspólnym mianownikiem podejmowanych wątków okazał się znakomity potencjał ludzki.
13.04.2023

Raport "Focus on Maritime Sector" - globalne trendy przekładają się na lokalną gospodarkę

Zielone napędy, statki autonomiczne, digitalizacja, technologie VRowe – to tylko niektóre z tematów, które porusza najnowszy raport zespołu Invest in Pomerania, w którym aktualne trendy technologiczne zostały zestawione z kondycją lokalnego sektora morskiego.
05.04.2023

Lasse Kristoffersen, CEO: Wallenius Wilhelmsen – cała naprzód na zeroemisyjność

Lasse Kristoffersen, dyrektor generalny Wallenius Wilhelmsen, ma misję. Nie chce czekać na zieloną transformację żeglugi, chce ją kształtować – współpracując z podobnie myślącymi partnerami w celu dekarbonizacji łańcuchów dostaw i zademonstrowania możliwości, zarówno w zakresie technologii, jak i nowych sposobów pracy. W rozmowie z Sidsel Norvik, dyrektorką Nor-Shipping wyjaśnia, jak to zamierza zrealizować.
24.03.2023

Austal dostarcza największy okręt nawodny US Navy z możliwością pracy autonomicznej

Australijska firma specjalizująca się w budowie jednostek nawodnych przekazała, że dostarczyła podmiotowi zamawiającemu szybki transportowiec typu Spearhead USNS Apalachicola (EPF 13). To 13 z 16 zaplanowanych jednostek z serii budowanej od 2010 roku.
27.02.2023

Nowe technologie w sektorze energetycznym – kierunki i wyzwania

Cyfryzacja sektora energetycznego nabiera rozpędu dzięki postępowi technologicznemu pod postacią rozwiązań takich jak blockchain, IoT, AI, ML czy przetwarzanie danych w chmurze. Nowe technologie informacyjne i komunikacyjne wyznaczają dynamiczne kierunki rozwoju w branży energetycznej. Eksperci są zgodni, że w nadchodzącej dekadzie cyfryzacja zrewolucjonizuje sposób produkcji, dystrybucji, magazynowania i zużycia energii elektrycznej. Będzie to zasługą bardziej inteligentnych, wydajnych, niezawodnych i zrównoważonych systemów ene
23.02.2023

Dania otworzyła cyfrowy rejestr statków

Ruszył pierwszy na świecie cyfrowy rejestr statków. Uruchomiła go Dania.
19.01.2023

Odpowiedź sektora na wyzwania kryzysu energetycznego podczas 36. EuroPOWER i 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER i 6. OZE POWER. Wydarzenie, na którego program składały się wystąpienia i debaty kluczowych przedstawicieli polskiego sektora energetycznego, zgromadziło ponad pół tysiąca uczestników.
14.11.2022

Sejm za nowelą ustawy o obszarach morskich RP, która uprości procedury dla offshore

Sejm przyjął w czwartek nowelizację ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Nowela ma m.in. uprościć procedury dla branży offshore.
27.10.2022

Pandemia covid-19 ujawniła trzy luki w rozwoju portów

Zgodnie z najnowszym raportem Międzynarodowego Stowarzyszenia Portów i Przystani (IAPH), pandemia koronawirusa nie tylko odbiła się na sytuacji portów morskich, ale ukazała trzy luki w ich rozwoju.
18.10.2022

Transformacja energetyczna w nowych realiach gospodarczych – 36. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 6. OZE POWER

7-8 listopada 2022 r., w The Westin Warsaw Hotel oraz online, odbędzie się 36. edycja Konferencji Energetycznej EuroPOWER i 6. edycja OZE POWER. Po raz drugi w tym roku liderzy branży energetycznej spotkają się, aby przedyskutować najbardziej aktualne trendy, szanse i wyzwania sektora energetycznego w Polsce.
17.10.2022

Tajna broń żeglugi

Branża żeglugowa stawia na efektywność. Dzięki wewnętrznym inicjatywom w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) oraz zewnętrznym naciskom ze strony agencji regulacyjnych, operatorzy flot zaczynają podejmować kroki w celu zmniejszenia zużycia paliwa, poprawy jakości raportowania i transformacji rejsów, aby sprostać celom dekarbonizacyjnym określonym przez United Nations Global Compact i IMO.
15.10.2022

Sztuczna inteligencja w służbie żeglugi. Wallenius Wilhelmsen zaoszczędzi 10% na kosztach bunkru. Metanol i LNG po lupą

Norweski operator samochodowców Wallenius WIlhelmsen zainstalował na 65 statkach oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji. Pozwoli ono na planowanie rejsów, w wyniku czego zużycia paliwa ulegnie zmniejszeniu nawet o 10%.
10.09.2022

Hapag-Lloyd wprowadza możliwość śledzenia kontenerów

Niemiecki przewoźnik Hapag-Lloyd rozpoczął instalację urządzeń w kontenerach do ładunków suchych umożliwiających śledzenie lokalizacji oraz stanu ładunku w czasie rzeczywistym.
31.08.2022

Port Gdynia. Cyfrowy bliźniak ułatwi zarządzanie infrastrukturą

Zarząd Morskiego Portu Gdynia podpisał umowę na wdrożenie platformy do zarządzania informacją cyfrową “Cyfrowy Bliźniak Portu Gdynia”. To kolejny duży krok w stronę digitalizacji procesów realizowanych w ramach projektów w porcie.
07.08.2022

Prawo morskie - problemy i przyszłe wyzwania

X Konferencja Prawa Morskiego pt. „Współczesne problemy i przyszłe wyzwania prawa morskiego” odbyła się 21 kwietnia 2022 roku. Konferencja odbyła się na Uniwersytecie Gdańskim, który jest członkiem Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego. Konferencję otworzył Jakub Puszkarski. Jest inicjatorem konferencji i jednym z jej głównych organizatorów.
26.04.2022

Infrastruktura krytyczna i cyberbezpieczeństwo. Czy jest się czym martwić? Rozmowa z ekspertem

Postępująca cyfryzacja infrastruktury krytycznej, do której należą m.in. porty morskie i terminale, wiele operacji ułatwia, ale też każe przywiązywać większą uwagę do kwestii bezpieczeństwa. Branża morska coraz bardziej zwraca uwagę hakerów, co pokazały serie ataków na związane z nią przedsiębiorstwa w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy.
19.04.2022

Fit for 55 w opakowaniu. Informatyczne narzędzia w dekarbonizacji żeglugi. Polska ma potencjał

Marine Digital oraz ClassNK udostępniły niedawno armatorom bezpłatny próbny dostęp oprogramowania do wykorzystania przez operatora żeglugowego systemu zapewniającego optymalizację rejsów i minimalizację emisji szkodliwych substancji. Informatyzacja flot nabrała tempa i nie zatrzyma jej nawet zagrożenie cyberatakami.
18.04.2022

Digitalizacja w kontenerach. Informatyczny alians handlowy usprawni handel światowy

DCSA, BIMCO, FIATA, ICC i SWIFT utworzyły Future International Trade Alliance. Jego celem jest standaryzacja systemów informatycznych w handlu międzynarodowym. Organizacje te będą współpracować przy opracowywaniu i przyjmowaniu regulacji, które ułatwią korzystanie z elektronicznych dokumentów.
05.03.2022

Rozpoczynają się konsultacje publiczne Krajowego Programu Żeglugowego

Do 19 stycznia 2022 r. można zgłaszać uwagi do projektu Krajowego Programu Żeglugowego (KPŻ) do 2030 roku. To pierwszy w Polsce dokument planistyczny dla sektora transportu wodnego śródlądowego - poinformowało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.
18.12.2021

SHI i Microsoft łączą siły w celu cyfryzacji stoczni

Południowokoreańska grupa stoczniowa Samsung Heavy Industries (SHI) nawiązała strategiczne partnerstwo z rodakiem Microsoft Korea, aby zdigitalizować swoje stocznie.
01.12.2021

Najgorsza jest nieprzewidywalność, a nie wzrost cen frachtów

Andrzej Bułka, prezes zarządu Fracht FWO Polska, mówi o zmianach na rynku spedycyjnym i jego perspektywach rozwoju.
29.11.2021

Do końca świata i o jeden dzień dłużej. Czy zatory portowe będą stałym elementem portowego krajobrazu?

Globalna sieć portów jest zaplątana niczym węzeł gordyjski. Pojawiające się raz po raz restrykcje koronawirusowe, kryzys kontenerowy i inne problemy logistyczne sprawiają, że od miesięcy jesteśmy świadkami globalnych zatorów portowych, których końca nie widać.
01.11.2021

Odbył się Kongres 590. Eksperci rozmawiali również o przyszłości MEW

"Nowe możliwości” - to hasło, które przyświecało jednemu z największych wydarzeń gospodarczych w Polsce - szóstej edycji Kongresu 590, który odbył się w dniach 5-6 października w Warszawie i zgromadził 240 ekspertów. Honorowy patronat nad kongresem objął Prezydent RP Andrzej Duda, który wraz z Prezydentem Republiki Austrii Alexandrem Van der Bellenem wziął udział w organizowanym w ramach Kongresu Polsko-Austriackim Forum Ekonomicznym „Green Future”.
11.10.2021

AI w porcie i na statku. Cyfryzacja portów bronią w walce z zatorami

Szereg wydarzeń, na czele z globalną pandemią koronawirusa, zatorami w chińskich portach czy też marcową blokadą Kanału Sueskiego uwydatniły znaczenie globalnego transportu morskiego. To właśnie transport morski jest kluczowym elementem globalnego łańcucha dostaw, zaś jednym z narzędzi walki z zatorami portowymi jest cyfryzacja portów.
03.10.2021

Globalna przepustowość portów kontenerowych będzie miała trudności z nadążeniem za rosnącym popytem

Ponure perspektywy znacznie niższych poziomów przepustowości w portach kontenerowych na początku pandemii, 18 miesięcy później przekształciły się w poważny niedobór w wielu terminalach na całym świecie.
27.07.2021

MSC: Zużywamy za dużo paliwa i mamy za dużo statków

Branża żeglugi kontenerowej stanęła w obliczu bezprecedensowego kryzysu zatorów w ciągu ostatniego półtora roku, spowodowanego niedoborem siły roboczej związanym z COVID-19, a także ograniczeniami zdolności przeładunkowych, które spowodowały poważne zakłócenia w portach na całym świecie.
05.07.2021

Niebieska gospodarka. Kurs na zielony rozwój. Jest miejsce dla Polski

Morze żywi i bogaci Unię Europejską. W branżach związanych z gospodarką morską pracuje 4,5 mln osób. Obroty firm działających w niebieskiej gospodarce osiągają 650 mld euro obrotów i generują 176 mld euro wartości dodanej brutto – wynika z najnowszego raportu zaprezentowanego na majowym Europejskim Dniu Morza 2021. Polskie przemysły morskie, uczelnie, instytuty i klastry mogą znaleźć tu miejsce dla swojej aktywności.
24.05.2021

Offshore wchodzi w erę cyfryzacji. Alfa Laval przejmie StormGeo

Światowy lider w dziedzinie energetyki, przemysłu morskiego oraz przetwórstwa żywności i oczyszczania wody Alfa Laval przejmuje StormGeo – globalnego lidera w dziedzinie meteorologii i zaawansowanych rozwiązań w zakresie nauki o danych, czyli Data Science.
23.05.2021

Jak cyfrowa transformacja zmienia logistykę?

Paperless, robotyzacja procesów, blockchain czy nowoczesna telematyka w sieciach 5G – wszystkie spośród wymienionych trendów i technologii coraz bardziej wspierają prowadzenie biznesu. Gdy pandemia koronawirusa staje się katalizatorem rozwoju technologicznego, branża logistyczna potrzebuje jeszcze większego otwarcia na narzędzia cyfrowe, które wspierają obsługę rosnącej liczby zleceń.
16.03.2021

Technologia 5G – jakie korzyści przyniesie dla branży logistycznej?

5G wprowadzi prawdziwą rewolucję w komunikacji mobilnej i transmisji danych. Sieć piątej generacji umożliwi znaczny postęp technologiczny, na którym niewątpliwie skorzysta również branża logistyczna. Wspólnie z ekspertami GEFCO wskazujemy główne korzyści z wprowadzenia nowego standardu łączności bezprzewodowej - poprawę widoczności w łańcuchach dostaw, lepsze zarządzanie flotą i wsparcie przy podejmowaniu decyzji. 5G umożliwi również szybki rozwój Internetu Rzeczy.
04.02.2021

Rozpoczęły się targi SMM - w tym roku bezpłatna formuła online

Od wtorku do piątku (2-5.02) można wziąć udział w SMM Digital czyli Międzynarodowych Targach Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich SMM w Hamburgu w formule online. Zmiana charakteru wydarzenia jest oczywiście spowodowana drugą falą pandemii koronawirusa.
02.02.2021

Powstaje biała księga polityki przemysłowej

Ruszyły prace nad Polityką Przemysłową Polski. Jedną z jej osi ma być cyfryzacja, która usprawni działalność przemysłową, ma być rozumiana jako zaawansowany technicznie proces wykorzystania dużych zbiorów danych. Zgodnie z założeniami zmiany mają pozwolić na rozwój polskiego przemysłu, zwiększyć jego innowacyjność, a przy tym poprawić konkurencyjność naszej gospodarki i uodpornić ją na wstrząsy. – Stawiamy przede wszystkim na cyfryzację wśród przedsiębiorców. Chcemy przygotować pakiet szkoleń, jak również środków finansowych do w
27.01.2021

Bank Światowy - Port musi być smart

Rewolucja informatyczna w portach i biznesie morskim jest jednym z wiodących trendów, który wpłynął na logistykę morską - wynika z najnowszego raportu opublikowanego przez Bank Światowy we współpracy z International Association of Ports and Harbors (IAPH).
23.01.2021

Damen: autonomiczna żegluga ≠ bezzałogowe statki

Dla wielu ludzi autonomiczne żeglowanie jest równoznaczne z bezzałogowymi statkami pływającymi po morzach świata. Rozwój autonomicznych statków od lat zajmuje ważne miejsce w dziale badań i rozwoju Damen Shipyards Group.
12.01.2021

Tomanek: po pandemii najważniejsze cyfryzacja, przemysł 4.0 i Zielony Ład

Dla polskiej gospodarki po pandemii koronawirusa w ramach strategii rozwoju do roku 2030 najważniejsze będą: cyfryzacja, przemysł 4.0 i Zielony Ład - stwierdził w rozmowie z Polskim Radiem 24 wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek.
12.01.2021

MRPiT rozpoczęło prace nad Polityką Przemysłową Polski

Rozwój polskiego przemysłu i zwiększenie jego innowacyjności, a także wzmocnienie odporności naszej gospodarki na wstrząsy oraz poprawa globalnej konkurencyjności polskiej gospodarki – takie m.in. mają być efekty Polityki Przemysłowej Polski, nad którą prace rozpoczęło MRPiT.
07.01.2021

TSL dekadę temu i dziś – czy branża przewidziała kryzys klimatyczny?

Z jednej strony nacisk na ekologię, z drugiej ponadprzeciętne zanieczyszczenie powietrza, a także: real-time tracking, podziemne centra dystrybucji, powstawanie megamiast i przeniesienie się 75% populacji na tereny zurbanizowane – to nie wizja postapokaliptycznego świata, ale kilka trendów, które według przewidywań sprzed niemal dekady mają zrewolucjonizować branżę transportową do 2050 roku.
17.12.2020

Co nas czeka na rynku pracy?

Jakie zjawiska będą się rozwijać? Jakie umiejętności będą najbardziej cenione wśród pracowników i liderów? Czy firmy będą kształtować odpowiedzialny biznes? Na te i wiele innych nurtujących kwestii znajdziemy odpowiedzi w raporcie „Prognozy przyszłości – OLX Praca. Know How 2021”.
08.12.2020

Ruszył projekt polskiej platformy cyfrowej dla usług transportowych

Ruszył Polski Cyfrowy Operator Logistyczny, który ma służyć do zamawiania w czasie rzeczywistym usług transportowych. W tworzenie elektronicznej platformy zaangażowane są spółki Skarbu Państwa - mówił w piątek prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl.
27.11.2020

Niepodległość klimatyczna według WWF Polska

Krajowy Plan Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) – propozycja WWF Polska na naszą niepodległość klimatyczną.
11.11.2020

Pomorskie jednym z liderów innowacyjności w Polsce

Czołówka liderów polskiej innowacyjności jest od kilku lat niezmienna. To województwa mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie i pomorskie. Co ich łączy? – Czwarte miejsce w kraju to dobry wynik ale jesteśmy zmobilizowani, aby w kolejnych latach wejść na podium. Mam nadzieję, że przyczynią się do tego inicjowane przez samorząd województwa pomorskiego działania np. w ramach projektu Smart Progress. Jego celem jest zwiększenie kompetencji pomorskich przedsiębiorstw w zakresie realizacji projektów innowacyjnych.
05.11.2020

EKF2020: gospodarka nie ruszy z miejsca bez inwestycji sektora prywatnego

W ramach X Europejskiego Kongresu Finansowego dyskutowano o roli inwestycji prywatnych w odbudowie gospodarki po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa. Uczestnicy panelu byli zgodni, że dużą rolę odgrywa w tym stosowna polityka finansowa rządu.
14.10.2020

Cyfryzacja branży morskiej przyspieszona przez Covid-19

Ostatnie miesiące pokazały jak dużym wyzwaniem dla przemysłu morskiego jest wprowadzenie narzędzi oraz rozwiązań cyfrowych, co zostało wymuszone pandemią Covid-19. Wspomniana cyfryzacja obejmuje wszystkie nowe technologie, które mają na celu zwiększenie wydajności oraz bezpieczeństwa procesów transportowych.
05.10.2020

25 proc. środków z nowej perspektywy UE na cele klimatyczne

25 proc. środków z nowej perspektywy unijnej dedykujemy celom klimatycznym - poinformowała dziś minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak na otwarciu Targów CSR, poświęconych odpowiedzialnemu biznesowi i zrównoważonemu rozwojowi.
05.10.2020

Rewolucja w transporcie kolejowym właśnie się rozpoczęła

Kolejowy biznes cargo łączy obecnie unikatowa, nowoczesna i bezpieczna platforma RAILVIS.com, która skupia w jednym miejscu oferty wolnych zasobów wagonowych i lokomotyw w całej Europie.
29.09.2020

Cyfryzacja akcji ZMPSiŚ SA

Wszyscy posiadacze papierowych akcji Spółki Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście proszeni są do złożenia posiadanych dokumentów akcji w celu ich dematerializacji (digitalizacji). Dokumenty akcji należy składać od 19 października 2020 r. w pokoju nr 34, na parterze siedziby Spółki tj. ul. Bytomska 7, Szczecin w poniedziałki w godzinach od 10:00 do 15:00 oraz w środy w godzinach od 10:00 do 16:00, po wcześniejszym umówieniu się pod numerem telefonu: 91 430-83-84.
29.09.2020

Pod koniec roku do KE trafi Krajowy Plan Odbudowy

Będziemy chcieli jak najszybciej, nawet z końcem roku przedstawić, Komisji Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Liczymy, że na początku przyszłego roku unijne pieniądze trafią do gospodarki.
27.09.2020

Innowacyjne rozwiązania dla portów morskich na Online Port Technology Hackathon

Porty morskie to gałąź gospodarki, w której technologia optymalizuje i rozwija działalność nad Bałtykiem. Śmiałe decyzje i konsekwencja w innowacyjnym działaniu zmieniają rzeczywistość. Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER oraz Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot we współpracy z Portem Morskim w Kłajpedzie przygotowali nie lada wyzwanie.
25.09.2020

Przesłanie Sekretarza Generalnego IMO z okazji Światowego Dnia Morza 2020

Temat Światowego Dnia Morza 2020 Zrównoważona żegluga dla zrównoważonej planety nie mógłby być bardziej aktualny, zarówno teraz jak i w ciągu najbliższych lat.
23.09.2020

HMM połączyło siły z SHI nad rozwojem technologii inteligentnych statków

Południowokoreańskie przedsiębiorstwo żeglugowe HMM podpisało list intencyjny (MoU) z firmą Samsung Heavy Industries (SHI), w sprawie rozwoju technologii inteligentnych statków.
09.09.2020

ZMPSiŚ SA wziął udział w międzynarodowym seminarium internetowym na temat zmian w sektorze portowym

"Przystosowanie się do zmian. Nowa rzeczywistość sektora portowego." - to tematy przewodnie międzynarodowego seminarium internetowego Organizacji Portów Bałtyckich (Baltic Ports Organization), które odbyło się w dniach 3-4 września br.
04.09.2020

Fundusz Trójmorza szansą na rozwój gospodarczy Polski i całego regionu

Zwiększa się rola Funduszu Trójmorza, dzięki któremu kluczowe inwestycje w obszarze transportu, energetyki i infrastruktury cyfrowej mają szansę na finansowanie – stwierdzono podczas III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. Fundusz został powołany do życia w ubiegłym roku.
31.08.2020

UMG członkiem fińskiego konsorcjum badawczo-rozwojowego innowacyjnych technologii morskich

Uniwersytet Morski w Gdyni został członkiem fińskiego konsorcjum badawczo-rozwojowego Awake.ai, działającego w dziedzinie innowacyjnych technologii morskich
26.08.2020

Pierwsza pływająca farma wiatrowa w Europie kontynentalnej jest już w pełni operacyjna

Ostatnia platforma WindFloat Atlantic została podłączona do sieci, a farma wiatrowa została w pełni oddana do użytku. Trzy jednostki zasilają portugalską sieć elektroenergetyczną energią generowaną przez turbiny wiatrowe o mocy 8,4 MW każda. Są to największe turbiny na świecie zainstalowane do tej pory na pływającej platformie.
27.07.2020

Kryzys COVID-19 przyspiesza cyfryzację transportu morskiego

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez Haven Inc., pandemia koronawirusa okazuje się katalizatorem cyfryzacji transportu morskiego, skłaniając interesariuszy z łańcucha dostaw oceanicznych do porzucenia ręcznych procesów i przyjęcia zautomatyzowanych rozwiązań do zarządzania transportem, aby napędzać rozwój biznesu.
24.07.2020

W czwartek PE zajmie się kompromisem wypracowanym na szczycie UE

Parlament Europejski zajmie się w czwartek na specjalnej sesji plenarnej porozumieniem ws. unijnych finansów wypracowanym przez szefów państw i rządów. Europosłowie przeprowadzą debatę i przyjmą rezolucję oceniającą wynik Rady Europejskiej.
22.07.2020

Poważne problemy na rynku pracy mogą się zacząć dopiero jesienią. W tym roku nie ma też co liczyć na wzrost płac

Według danych GUS bezrobocie rośnie wolno, ale prawdopodobnie przyspieszy pod koniec tego roku. – Stopa bezrobocia w grudniu wyniesie 8–9 proc., a poziom jednocyfrowy będzie można uznać za sukces – prognozuje doradca Konfederacji Lewiatan, prof. Jacek Męcina z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak ocenia, druga fala pandemii lub wzrost zachorowań na grypę jesienią może wywołać falę zwolnień grupowych, choć nie będzie ona duża. Jednak w tym roku nie należy spodziewać się ani wzrostu zatrudnienia, ani wzrostu płac. Po wygaśnięciu pandemi
29.06.2020

Za kilka dni Niemcy obejmują prezydencję w Unii Europejskiej. Stawiają na odnawialne źródła energii i zeroemisyjny transport

Kolejne miesiące w Unii Europejskiej będą upływać pod znakiem radzenia sobie z kryzysem gospodarczym. Ma to umożliwić ogromny pakiet pomocowy i inwestowanie w branże przyszłości, które napędzą wzrost PKB i powstawanie nowych miejsc pracy. Kierunek tych zmian wyznaczać będą Niemcy, które 1 lipca przejmą od Chorwacji przewodnictwo w UE i które same postawiły na przyszłościowe inwestycje.
23.06.2020

Kryzys dobrze widoczny na polskim rynku pracy

Rejestrowane bezrobocie jest niskie, ale dane te nie odzwierciedlają wydarzeń ostatnich miesięcy: mnóstwo osób straciło źródło utrzymania, liczba ofert pracy na rynku zmalała i są one mniej atrakcyjne niż przed kryzysem - ocenił w poniedziałek Sergiusz Prokurat z Towarzystwa Ekonomistów Polskich.
22.06.2020

Raport: na koniec I połowy roku oszczędności firm w UE wzrosną dwukrotnie

Na koniec I poł. 2020 r. oszczędności netto firm z UE zwiększą się dwukrotnie, do ponad 700 mld euro, czyli więcej niż 4,5 proc. PKB - wynika z szacunków Euler Hermes i Allianz. Firmy oszczędzały w poprzednich kryzysach, tak też będzie tym razem - oceniono.
13.06.2020

DNV GL i ABB połączyły siły nad dalszą cyfryzacją żeglugi

Towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL i firma technologiczna ABB podpisały nowy list intencyjny w celu przyspieszenia digitalizacji w branży morskiej.
05.06.2020

Raport: kluczowe dla rozwoju polskiej gospodarki jest wytwarzanie nowych technologii

Kluczowe dla rozwoju polskiej gospodarki jest wytwarzanie nowych technologii; cyfryzacja gospodarki samej w sobie nie powinna być obecnie celem - napisano w raporcie "Efekt zamrożenia. Szansa na radykalną cyfryzację gospodarki" opublikowanym w związku z Konferencją Impact re:action.
03.06.2020

MR: 2 mln zł dla firm na zwiększenie poziomu cyfryzacji

Od 4 do 30 czerwca firmy z sektora MŚP będą mogły składać wnioski w konkursie „100 najlepszych projektów na zwiększenie poziomu cyfryzacji w firmie”. W ramach projektu Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przewidziała sto nagród finansowych w wysokości 20 tys. zł. Konkurs jest finansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.
03.06.2020

Premier: polski program pomocowy największy w regionie, ale też najbardziej innowacyjny

Polski program pomocy dla gospodarki - w związku z epidemią koronawirusa - był nie tylko największy w regionie, ale także najbardziej innowacyjny - powiedział premier Mateusz Morawiecki w środę do uczestników konferencji Impact w Krakowie.
03.06.2020

Pandemia koronawirusa przyspiesza transformację cyfrową żeglugi

Restrykcje spowodowane pandemią koronawirusa przyspieszyły proces cyfryzacji w globalnym sektorze transportu i logistyki.
29.05.2020

Rozwój transportu drogowego po koronawirusie

Wiele wskazuje na to, że wychodzenie ze spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią koronawirusa będzie miało charakter litery U. W ekonomii i dla transportu oznacza to wzrost liczby zleceń, wyższą rentowność kontraktów oraz nowe możliwości biznesowe po okresie stabilizowania się gospodarek narodowych państw Unii Europejskiej. Po tym procesie powrotu do „normalności” możemy spodziewać się jeszcze większego niż dotychczas zapotrzebowania na międzynarodowe usługi transportowe, a w tym sektorze polscy przedsiębiorcy nad
29.04.2020

DP World wprowadza platformy cyfrowe. Ułatwią globalny handel podczas pandemii

Firma logistyczna z Dubaju, DP Worls, wprowadziła na rynek szereg internetowych narzędzi i usług, które umożliwią firmom rezerwację przesyłek transportowanych drogą morską, lądową i lotniczą. Wdrożenie tego typu platform przyspieszyły narastające wyzwania logistyczne powiązane z pandemią koronawirusa, które ograniczają płynność łańcucha dostaw.
22.04.2020

Port w Antwerpii walczy z koronawirusem inteligentną bransoletką

Port w Antwerpii nawiązał współpracę z firmą technologiczną Rombit, aby zapobiec infekcjom koronawirusa. Rozwiązaniem ma być inteligentna opaska na nadgarstek, która zapewnia dystans społeczny.
21.04.2020

Andruszkiewicz: Program pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki, będzie wzorem na skalę europejską

Zapewniam, że państwo polskie stanie na wysokości zadania i dzisiejszy program pomocowy dla przedsiębiorców i gospodarki myślę, że będzie wzorem na skalę europejską - powiedział wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.
18.03.2020

Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020 - innowacje i rozwój technologiczny pod kontrolą (relacja wideo)

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z.o.o, PZU LAB SA oraz Polskie Forum Technologii Morskich zorganizowały w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii w Gdyni Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego 2020
02.02.2020

Maersk Tankers wprowadzi na rynek nowe cyfrowe przedsięwzięcie biznesowe

Maersk Tankers ogłosiło uruchomienie nowej niezależnej firmy cyfrowej, która pomoże zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i zwiększyć zarobki dla klientów w branży transportu trampowego.
07.01.2020

Emilewicz: rozwój technologii sprawi, że w ciągu 20 lat zniknie ok. 2 mln miejsc pracy, ale powstaną nowe

Rozwój technologiczny sprawi, że w ciągu 20 lat zniknie ok. 2 mln miejsc pracy, a 3 mln ulegnie transformacji - powiedziała w czwartek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas prezentacji raportu pt. "Drogi do przemysłu 4.0" przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Dodała, że w ich miejsce powstaną nowe, lepiej płatne.
28.11.2019

Abu Dhabi Ports łączy siły z Etisalatem, by pracować nad cyfryzacją swoich portów

Platforma Maqta Gateway, należąca do Abu Dhabi Ports, podpisała list intencyjny z dostawcą usług telekomunikacyjnych Etisalat w celu umożliwienia łączności i wprowadzenia innowacji cyfrowych w obiektach portowych.
30.10.2019

One Sea walczy o bezpieczną i etyczną przyszłość autonomicznej żeglugi

Sojusz One Sea stoi na czele debaty regulacyjnej, która ma na celu umożliwienie stworzenie autonomicznego ekosystemu morskiego.
22.10.2019

Fuzja największych belgijskich portów w drodze?

Belgijskie porty w Antwerpii i Zeebrugge rozpoczęły negocjacje w sprawie możliwiej fuzji. Decyzja ta podparta jest rezultatami badań przeprowadzonymi przez niezależnych konsultantów.
20.10.2019

Kwieciński: transport, energetyka, cyfryzacja będą finansowane z Funduszu Trójmorza

Transport, energetyka, cyfryzacja - to kluczowe obszary dla rozwoju gospodarczego, które będą finansowane z Funduszu Trójmorza - powiedział w czwartek minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński na spotkaniu w Warszawie przedstawicieli państw Trójmorza.
26.09.2019

Raport: niedobór kierowców wymusi w ciągu dekady transformację polskiej branży transportowej

W ciągu dekady polska branża transportowa istotnie się zmieni; transformację wymuszą m.in niedobór zawodowych kierowców, zmiany w prawie, nowe technologie - wynika z przedstawionego w środę raportu firmy doradczej PwC. W 2022 r. może brakować nawet 200 tys. kierowców - dodano.
18.09.2019

Krynica: Ruszyło „polskie Davos”

Przedstawieniem „Raportu Forum Ekonomicznego: Europa Środkowo-Wschodnia wobec globalnych trendów: gospodarka, społeczeństwo i biznes raport” rozpoczęło się we wtorek „polskie Davos” w Krynicy-Zdroju.
03.09.2019

Rusza 29. Forum Ekonomiczne w Krynicy

Pod hasłem „Europa jutra. Silna czyli jaka?” w Krynicy-Zdroju rozpocznie się we wtorek 29. Forum Ekonomiczne, zaliczane do najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie Środkowej. Co roku w debatach, panelach dyskusyjnych i prezentacjach Forum bierze udział ponad 4 tys. osób.
03.09.2019

Czaputowicz: Indie są jednym z najważniejszych pozaeuropejskich partnerów Polski

Indie są jednym z najważniejszych pozaeuropejskich partnerów Polski; w naszych relacjach gospodarczych nadal istnieje ogromny potencjał do wykorzystania m.in. związany z przetwórstwem żywności, górnictwem i elektromobilnością - powiedział szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem MSZ Indii.
29.08.2019

Do 2030 roku polska gospodarka może podwoić swoją wielkość. Konieczne jednak większe inwestycje i nakłady na innowacje

Utrzymanie szybkiego tempa rozwoju polskiej gospodarki w długiej perspektywie będzie coraz trudniejsze. Jednak ta wciąż ma potencjał, żeby w nadchodzącym 10-leciu rozwijać się w tempie 5 proc. rocznie. Warunkiem jest zwiększanie produktywności, poziomu inwestycji, wydatków na innowacje, a także usprawnienie rynku pracy oraz zapewnienie firmom przyjaznych warunków do prowadzenia działalności – wynika z najnowszego raportu McKinsey & Company przygotowanego we współpracy z „Forbes”. Jeżeli te warunki zostaną spełnione, do 2030 roku
29.08.2019

Rewolucja w transporcie i logistyce: nowe technologie dla Przemysłu 4.0

W jaki sposób robotyka wpływa na wydajność operacji logistycznych? Czy internet rzeczy odegra znaczącą rolę w rozwoju branży? Na te i inne pytania dotyczące rewolucji w transporcie i logistyce oraz nowych technologii dla Przemysłu 4.0 odpowiadają eksperci. Thierry Almès, Senior Innovation Manager z GEFCO oraz Vincent Champain, President, GE Digital Services Europe & General Manager w GE Digital oceniają rozwój Przemysłu 4.0 i nowoczesnych technologii stosowanych w logistyce.
24.07.2019

Pomorskie: Do końca roku ma powstać projekt Strategii rozwoju województwa do 2030 r.

Do końca tego roku ma powstać projekt Strategii rozwoju województwa pomorskiego do 2030 r. - poinformował w poniedziałek dyrektor z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Radomir Matczak.
22.07.2019

DB Schenker otwiera pierwszy niskoemisyjny terminal przeładunkowy w Norwegii

DB Schenker, wiodący dostawca usług logistycznych, otwiera swoje pierwsze niskoemisyjne centrum dystrybucyjne w Oslo. Nowy terminal pozwoli na ograniczenie aż o 80% emisji CO2 pochodzącej z dostaw towarów. Możliwe to będzie dzięki wykorzystaniu elektrycznych samochodów i e-rowerów. Oslo City Hub jest częścią Electric City, które koncentruje się na działaniach związanych ze statusem Zielonej Stolicy Europy w 2019 roku.
18.07.2019

Maersk przetestuje platformę cyfrową TradeLens w Rosji

Maersk zawarł porozumienie z rosyjskim Ministerstwem Transportu, w myśl którego TradeLens - cyfrowa platforma typu blockchain - zadebiutuje w Rosji.
12.06.2019

Dwaj giganci kontenerowi dołączyli do platformy blockchain TradeLens

CMA CGM oraz Mediterranean Shipping Company (MSC) dołączą do TradeLens - cyfrowej platformy typu blockchain, którą budują do spółki Maersk i IBM. Dzięki temu na platformie będą dostępne dane na temat prawie połowy globalnego transportu kontenerowego.
28.05.2019

Francja: Minister Przydacz o aktywnej roli Polski w OECD

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz, który uczestniczył w Paryżu w sesji OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), poświęconej zarządzaniu tą organizacją, wysoko ocenił aktywną rolę Polski w jej pracach.
23.05.2019

EKG: Przemysł 4.0 – automatyzacja, digitalizacja, energooszczędność

Aby przetrwać, dalej się rozwijać i móc skutecznie konkurować na globalnym rynku, przemysł – zarówno w Polsce, jak i całej Europie – musi przejść głęboką transformację oraz zabezpieczyć sobie dostęp do strategicznych surowców.
15.05.2019

Automatyzacja i analiza danych przyszłością transportu?

Optymalizacja procesów, redukcja obciążeń administracyjnych czy zwiększenie przepływu pracy to główne powody inwestycji w rozwiązania zaawansowane technologicznie. W osiągnięciu tych celów ma pomóc postępująca automatyzacja i cyfryzacja, a także wykorzystanie w branży transportowej Big Data.
25.04.2019

Wärtsilä: nowy wymiar serwisów na statkach

Cyfryzacja znacząco wpływa na możliwości udzielenia wsparcia technicznego na statkach. Umożliwia wprowadzenie na rynek zupełnie nowego rodzaju usług, wykorzystujących Big Data i zaawansowaną analizę danych. Dzięki temu armatorzy mogą zwiększyć wydajność i zoptymalizować koszty. Wärtsilä z powodzeniem odnajduje się na cyfrowym rynku i wprowadza nowy wymiar naprawy i konserwacji jednostek.
18.03.2019

Ambasadorowie UE zatwierdzili porozumienie ws. zasad wydawania środków na infrastrukturę

Ambasadorowie państw UE zatwierdzili porozumienie krajów członkowskich z PE w sprawie zasad wydawania środków na infrastrukturę w ramach instrumentu Łącząc Europę na okres 2021-2027. Priorytetem ma być finansowanie projektów przyjaznych środowisku.
14.03.2019

UE powinna być gotowa na dalsze sankcje wobec Rosji

UE powinna być gotowa na nałożenie dalszych sankcji na Rosję, jeśli ten kraj nadal będzie łamać prawo międzynarodowe – oznajmił we wtorek Parlament Europejski w przyjętej rezolucji.
12.03.2019

Zobacz Transport Week 2019 w Gdyni

Wpływ innowacyjnych procesów na rozwój sektora portowego, cyfryzacja, autonomiczna żegluga i brexit. To tylko niektóre tematy poruszane podczas tegorocznej edycji Transport Week. Trzydniowa konferencja zakończyła się w czwartek w Gdyni.
08.03.2019

Ekologiczne i inteligentne porty przyszłości. Transport Week 2019 (foto, wideo)

Wpływ innowacyjnych procesów na rozwój sektora portowego, cyfryzacja, autonomiczna żegluga i brexit. To tylko niektóre tematy poruszane podczas tegorocznej edycji Transport Week. Trzydniowa konferencja zakończyła się w czwartek w Gdyni.
08.03.2019

Innovation Day na Transport Week 2019 w Gdyni (foto, wideo)

Innowacje w branży morskiej, ekologiczna żegluga czy autonomiczne statki przyszłości. To tylko niektóre tematy poruszane podczas sesji Innovation Day, która w środę odbyła się w Gdyni w ramach konferencji Transport Week 2019.
08.03.2019

Premier dla PAP: Emerytura Plus od 2019 co roku; zniesienie PIT dla wszystkich pracowników do 26 lat

Od 2019 roku każdy emeryt co roku otrzyma wsparcie z programu Emerytura Plus; obejmie on zarówno emerytów, jak i rencistów - zapowiedział w wywiadzie dla PAP premier Mateusz Morawiecki. Poinformował, że zniesienie PIT obejmie wszystkich pracowników do 26. roku życia oprócz osób prowadzących działalność gospodarczą. Dodał, że rząd nie planuje nowelizacji budżetu.
01.03.2019

Akcelerator Space3ac szuka 60 startupów tworzących rozwiązania dla dużych firm

Rozpoczynająca się właśnie piąta już edycja akceleratora Space3ac organizowana jest przez gdańską firmę Blue Dot Solutions w ramach programu Scale Up Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. W trzech rundach do akceleratora zostanie przyjętych w sumie około 60 startupów z całej Polski.
07.02.2019

PSA International z większymi przeładunkami w 2018 roku

Singapurski operator portowy PSA International przeładował 81 mln TEU w swoich obiektach w 2018 roku. Oznacza to wzrost o 9,1 proc. w stosunku do 2017 roku.
15.01.2019

Transport kontenerów ultra szybkim tunelem? Już niedługo może to stać się rzeczywistością w Porcie Hamburg (wideo)

Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) oraz Hyperloop Transportation Technologies (HTT) założyły spółkę joint venture w celu stworzenia systemu, który pozwolił by na transport kontenerów z i do Portu Hamburg za pomocą specjalnego tunelu Hyperloop.
10.01.2019

Polski rynek transportu drogowego jest rynkiem przewoźnika

Sytuacja na rynku transportu drogowego w Polsce zdecydowanie sprzyja przewoźnikom. 45% polskich firm przewozowych, biorących udział w badaniu Grupy Transporeon Dostępność, Stawki & Technologia: Europejskie Badanie Transportu Drogowego 2018, wskazało na ponad 5-procentowy wzrost dochodu w 2017 roku, a 79% prognozowało zwiększenie obrotów do końca br. Załadowcy zmagają się ze zbyt małą dostępnością przewoźników, wysokimi kosztami transportu, a także procesami planowania, które okazują się nieefektywne.
11.12.2018

Odnawialne źródła energii i cyfryzacja to przyszłość światowej żeglugi

Firma DNV GL opublikowała swoją prognozą rynku morskiego na rok 2050. Jednym z głównym tematów dokumentu jest transformacja energetyczna, która zmieni światową żeglugę przez kolejne dekady.
29.11.2018

ARP: Czwarta rewolucja przemysłowa to zmiana sposobu działania firm

Czwarta rewolucja przemysłowa to zmiana sposobu działania firm zgodnie z trendami automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji - brzmią najważniejsze wnioski raportu Agencji Rozwoju Przemysłu zaprezentowanym w czwartek podczas Kongresu 590 w Jasionce przez wiceprezesa ARP Dariusza Śliwowskiego.
16.11.2018

Ruszyła produkcja na złożu Oseberg Vestflanken 2 na Morzu Północnym

14 października ruszyła produkcja na złożu Oseberg Vestflanken 2, położonym na Morzu Północnym. Pracuje na nim w pełni zautomatyzowana platforma Oseberg H, która jest pierwszym bezzałogowym obiektem na Norweskim Szelfie Kontynentalnym (NSK).
25.10.2018

Emilewicz: Utrzymanie dobrej sytuacji firm wymaga kolejnych zmian

Utrzymanie dobrej sytuacji firm wymaga kolejnych zmian - mówiła w środę, podczas otwarcia 8. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach minister Jadwiga Emilewicz. Zapowiedziała m.in. elektronizację zamówień publicznych i zarezerwowanie puli tych zamówień dla MŚP.
18.10.2018

Ustawa e-akta ma ograniczyć obowiązki przedsiębiorców i zwiększyć bezpieczeństwo pracowników

Skrócenie obowiązku przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat, możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej w formie elektronicznej czy domyślne przekazywanie pensji na konto pracownika – przewiduje ustawa e-acta, która wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r.
04.10.2018

Premier: Inicjatywa Trójmorza może przynieść wiele pozytywnego UE

Inicjatywa Trójmorza może przynieść "wiele pozytywnego" całej UE; przemodelowujemy mapę Europy, pokazując, że kraje centralnej i wschodniej Europy chcą i mogą przyczynić się do wzmocnienia fundamentów ekonomicznych UE - mówił premier Mateusz Morawiecki w Bukareszcie.
18.09.2018

Grupa Fracht i CargoX, łącząc tradycję z blockchain zmieniają globalne łańcuchy dostaw

Grupa Fracht, globalny operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze przemysłu, rozpoczęła w lipcu współpracę z CargoX, dostawcą innowacyjnego rozwiązania opartego na platformie blockchain - Smart Bill of Lading. Teraz spółki Grupy Fracht oraz ich klienci mogą korzystać z inteligentnych systemów do obsługi konosamentów w transporcie morskim.
17.09.2018

Polskie firmy na targach SMM 2018 w Hamburgu (foto, wideo)

Międzynarodowe Targi Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich – SMM 2018 dobiegły końca. W Hamburgu zaprezentowało się 2 289 wystawców z 69 krajów, w tym z Polski. Z naszą kamerą odwiedziliśmy polskie stoiska.
10.09.2018

Pierwsze na świecie praktyczne zastosowanie zintegrowanych konwojów samochodów ciężarowych w Niemczech

DB Schenker, jako pierwszy na świecie dostawca usług logistycznych, wraz ze swoimi partnerami MAN Truck & Bus i Hochschule Fresenius University of Applied Sciences, przekazał do praktycznego wykorzystania dwa połączone cyfrowo pojazdy ciężarowe.
28.06.2018

Hamryszczak: Warto stawiać na kolej, ona poprawia atrakcyjność regionów

Warto stawiać na połączenia kolejowe, one poprawiają atrakcyjność regionów - mówił w środę wiceminister inwestycji i rozwoju Adam Hamryszczak. Poinformował, że w latach 2014-2023 w województwach Polski Wschodniej zainwestowane zostanie w kolej ponad 16,3 mld zł.
21.06.2018

Dachser testuje systemy autonomiczne

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych, testuje systemy autonomiczne, które ułatwią pracę w magazynach i terminalach. Firma pracuje także nad kolejnymi aplikacjami, umożliwiającymi głęboką analizę danych, co ma pozwolić na wprowadzenie usług logistycznych o charakterze prognostycznym. Mimo prac nad wykorzystaniem automatyki i inteligentnych rozwiązań Dachser uważa, że w przyszłości ludzie nadal pozostaną niezbędni w logistyce.
11.05.2018

Eksperci: pacjenci przekonani do e-recept i e-zwolnień

Zdecydowana większość Polaków opowiada się za wprowadzeniem e-recept i e-zwolnień, lekarze są w tej sprawie podzieleni – mówili w środę eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie.
18.04.2018

Polska branża transportowa niedoinwestowana

Podstawowym nośnikiem informacji w polskich firmach nadal są klasyczne papierowe segregatory i arkusze Excel – wynika z badania TomTom Telematics. Klasyczne analogowe narzędzia stosowane są w 40 proc. Jedynie co ósma firma używa systemów telemetrycznych, które pomagają obniżyć koszty, zwiększyć efektywność wykorzystania pojazdów i bezpieczeństwo kierowców. Polskie przedsiębiorstwa wydają na ten cel znacznie mniej niż te we Francji czy w Niemczech – problem ten szczególnie widoczny jest w branży transportowej, gdzie inwestycja zwr
04.04.2018

Duża zmiana w zarządzie globalnej firmy żeglugowej

Duński A.P. Moller-Maersk oznajmił we wtorek 20 marca, że ze swojej funkcji zrezygnował dotychczasowy dyrektor finansowy. Jakob Strausholm pracował w spółce tylko przez 16 miesięcy.
20.03.2018

Eksperci: Jeśli firmy rodzinne nie dostosują się do nowych realiów – nie przetrwają

Konieczność przygotowania sukcesorów do przejęcia rodzinnego biznesu i cyfryzacja przedsiębiorstwa – to, jak wskazują eksperci, największe wyzwania stojące obecnie przed firmami rodzinnymi. Firmy, które nie dostosują się do zmian, nie przetrwają - uważa prof. Peter May.
19.03.2018

Kwieciński: jest czas, żeby polska gospodarka stanęła na własnych nogach

W tej chwili jest czas, żeby polska gospodarka stanęła na własnych nogach - powiedział PAP w poniedziałek w Toruniu minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że konieczne jest przestawienie gospodarki na tory innowacyjności.
12.03.2018

Port Rotterdam nawiązał współpracę z IBM. Celem cyfryzacja obiektu

Władze portu w Rotterdamie i IBM połączyły siły w ramach wieloletniej inicjatywy na rzecz cyfryzacji, mającej na celu przekształcenie całego środowiska operacyjnego portu.
31.01.2018

Część II – Bezpieczeństwo statków pasażerskich – ważne zmiany unijnych przepisów

Część II - Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji osób podróżujących na pokładach statków pasażerskich.
31.01.2018

PwC: 74 proc. pracowników świadomych konieczności zdobywania nowych kompetencji, aby utrzymać pracę

73 proc. pracowników optymistycznie postrzega rynek pracy w przyszłości i nie obawia się, że technologia zastąpi człowieka. Jednocześnie 74 proc. z nich jest świadoma konieczności zdobywania nowych kompetencji, aby utrzymać pracę w coraz bardziej cyfrowym świecie – wynika z przedstawionego we wtorek opracowania firmy doradczej PwC.
26.09.2017

Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju opublikowana na stronach MR

Przyjęta przez rząd Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju ukazała się w środę na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju. Jej efektem ma być wzrost zamożności Polaków i zmniejszenie liczby osób zagrożonych ubóstwem. Dochody Polaków mają osiągnąć poziom średniej UE.
22.02.2017

Silniki ABB poinformują użytkownika o koniecznym serwisie

Nowe, oparte na technologii inteligentnych czujników rozwiązanie ABB może ograniczyć przestoje silników niskiego napięcia nawet o 70 proc. i wydłużyć ich cykl życia aż o 30 proc.
27.04.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.