• <

ARP: Czwarta rewolucja przemysłowa to zmiana sposobu działania firm

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki ARP: Czwarta rewolucja przemysłowa to zmiana sposobu działania firm
ARP: Czwarta rewolucja przemysłowa to zmiana sposobu działania firm - GospodarkaMorska.pl

pc

16.11.2018 Źródło: PAP

Czwarta rewolucja przemysłowa to zmiana sposobu działania firm zgodnie z trendami automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji - brzmią najważniejsze wnioski raportu Agencji Rozwoju Przemysłu zaprezentowanym w czwartek podczas Kongresu 590 w Jasionce przez wiceprezesa ARP Dariusza Śliwowskiego.

Autorzy raportu "Szanse i wyzwania polskiego Przemysłu 4.0” Prezentując wnioski badania podczas Kongresu 590 podkreślili, że "czwarta rewolucja przemysłowa to zmiana sposobu działania firm, a co za tym idzie całej gospodarki. Cyfryzacja, automatyzacja, robotyzacja prowadzą do poprawy efektywności i szybkości reakcji na zmieniające się potrzeby konsumentów".

"Firmy, które się +cyfryzują+, oferują wyższą jakość przy niższych cenach, przejmują od konkurencji klientów, a następnie najlepszych pracowników, umacniając jeszcze bardziej swoją przewagę" - czytamy w raporcie.

"Na naszych oczach następują zmiany gospodarcze, których tempo i nieuchronność są bezprecedensowe. Globalna konkurencja, rewolucja cyfrowa, zmiana postaw konsumenckich oraz ewolucja podejścia do wykorzystania zasobów naturalnych stają się fundamentami gospodarki przyszłości. Potrzebujemy zmian, wykorzystania naszych przewag i określenia priorytetów w budowie Przemysłu 4.0, a właściwie Polskiej Gospodarki 4.0." - powiedział wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Dariusz Śliwowski.

Tymczasem zaprezentowany na Kongresie raport w ocenie autorów, pokazuje mało optymistyczne dane na temat zaawansowania rozwoju polskiego przemysłu. Wynika z niego, że poziom robotyzacji w polskich przedsiębiorstwach jest wciąż na niezadowalającym poziomie; wynosi zaledwie 22 roboty na 10 tys. pracowników, przy średniej światowej 74 roboty na 10 tys. pracowników. "Polska potrzebuje rewolucyjnej zmiany technologicznej, a zadaniem ARP jest ułatwienie polskim przedsiębiorcom skutecznego udziału w tym procesie" - podkreślił w Jasionce wiceprezes ARP.

W raporcie zwrócono też uwagę na potrzebę wprowadzenia systemowych rozwiązań, zgodnych z w specyfikacjach inwestycji finansowanych przez rząd i samorząd oraz przeznaczenia części budżetu każdego ministerstwa, rządowej agendy i samorządu, na za zakup rozwiązań Przemysłu 4.0 i sztucznej inteligencji. "Ważne jest także finansowanie edukacji dla kadry zarządczej, wyłanianie talentów i zespołów, które tworzą innowacyjne rozwiązania, podatkowe ulgi na zakupy rozwiązań cyberbezpieczeństwa dla urządzeń Internetu rzeczy, wprowadzenie wymogu posiadania strategii robotyzacji i wdrażania rozwiązań Przemysłu 4.0." - podkreślono.

ARP przypomniała o wspieraniu rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw, podając przykłady zaangażowania w nowoczesne sektory przemysłu, takie jak gry wideo, technologie kosmiczne, automatyka czy robotyka. "Dla sektora technologii kosmicznych ARP S.A. przygotowała dedykowany program wsparcia dla rozwoju kadr, nowych inicjatyw biznesowych, promocję sektora oraz wsparcie finansowe firm. ARP prowadzi także projekt pod nazwą Sieć Otwartych Innowacji, czyli budowanie sieci innowacji poprzez działania animujące transfer technologii pomiędzy środowiskiem innowacyjnym a sektorem polskich MŚP" - czytamy w raporcie.

"Przykładem wsparcia Przemysłu 4.0 przez ARP S.A. jest także ARP Innovation Pitch. W dotychczasowych kilkunastu edycjach ARP Innovation Pitch uczestniczyły firmy z takich branż jak: paliwa alternatywne, eliminacja substancji trudnych, pokrywanie powierzchni, automatyka i robotyka, technologie spalania, systemy informacji przestrzennej, kompleksowego zarządzania dokumentacją operacyjną, oprogramowaniem. W tych działaniach ARP S.A. współpracuje z m.in: PGNiG, PGNiG OD, PGNiG Termika, Grupą Azoty, PSG, Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze”, Ursusem czy Ida Management" - podkreślono w raporcie.

"Agencja Rozwoju Przemysłu SA to spółka Skarbu Państwa, działająca w ramach Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. Od początku swojej działalności (1991 r.) odpowiada na najważniejsze potrzeby polskiej gospodarki. W okresie transformacji ARP uratowała tysiące miejsc pracy, unowocześniając duże i średnie przedsiębiorstwa" - podano na stronie internetowej ARP.

 

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33097,00 $ tona -1,39% 10 maj
 Cynk 3037,00 $ tona 2,15% 10 maj
 Aluminium 2565,00 $ tona 1,87% 10 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.