• <
port_szczecin_1100x200_2021_top_porty

Ruszył projekt polskiej platformy cyfrowej dla usług transportowych

ew

27.11.2020 14:22 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Ruszył projekt polskiej platformy cyfrowej dla usług transportowych
Ruszył projekt polskiej platformy cyfrowej dla usług transportowych - GospodarkaMorska.pl

Ruszył Polski Cyfrowy Operator Logistyczny, który ma służyć do zamawiania w czasie rzeczywistym usług transportowych. W tworzenie elektronicznej platformy zaangażowane są spółki Skarbu Państwa - mówił w piątek prezes Giełdy Papierów Wartościowych Marek Dietl.

"Rozpoczynamy prace koncepcyjne nad polskim cyfrowym operatorem logistycznym - powiedział podczas konferencji poświęconej nowemu projektowi prezes GPW.

Zaznaczył, że powstająca platforma "ma służyć lepszemu wykorzystaniu potencjału logistycznego polskich firm". "Będzie otwarta dla przedsiębiorstw prywatnych, ale w pierwszej kolejności zaczną korzystać z niej, budować masę krytyczną spółki z udziałem Skarbu Państwa" - wyjaśnił.

"To przedsięwzięcie ma za zadanie tworzyć możliwość zamawiania usług transportowych; na razie myślimy, żeby był to transport kołowy, chociaż docelowo bierzemy pod uwagę również transport intermodalny" - zaznaczył.

Jak tłumaczył Dietl, chodzi o to, by w czasie rzeczywistym zamawiać usługi logistyczne, transportowe. "Z jednej strony będą spółki potrzebujące transportu, z drugiej - firmy, które taki transport mogą zapewnić" - wskazał. Dodał, że w ramach platformy będą też działać firmy świadczące usługi dodatkowe - m.in. związane z ubezpieczeniem, usługami finansowymi.

Szef GPW podkreślił, że branża transportowa ma ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarki, ale jest bardzo rozdrobniona. Przypomniał, że sektor transportowy odpowiada za wytworzenie ok. 6 proc. polskiego PKB, a nasi przewoźnicy obsługują ok. 30 proc. europejskiego rynku.

Dietl wskazał na efektywność tworzonej platformy, co będzie możliwe "dzięki zmniejszeniu pośrednictwa i obniżeniu kosztów zawierania transakcji logistycznych". Zaznaczył, że te pieniądze będą pracować w polskiej gospodarce. "Jestem przekonany, że z czasem również spółki z kapitałem zagranicznym będą z tego rozwiązania korzystać, bo będzie ono najlepsze na rynku".

Obecnie w tworzenie platformy jest zaangażowanych, jak mówił Dietl, kilkanaście spółek Skarbu Państwa. "Formuła jest absolutnie otwarta; zapraszamy każdego, kto czuje, że mógłby coś wnieść do tej platformy, może zostać jej partnerem" - mówił.

Pierwsze efekty mają być widoczne w ciągu roku. "Chcemy otworzyć prace nad harmonogramem w formule tzw. sprintu, czyli tworzyć pewne rozwiązanie, zaczynać je testować z klientami i oddawać kolejne funkcjonalności, kolejne moduły" - wyjaśnił. Dodał, że "pierwszy sprint" miałby się zakończyć w ciągu roku.

Jak mówił wiceprezes KGHM Paweł Gruza, takie rozwiązanie "w skali mikro" już działa w jego spółce. "Pierwsze rezultaty są obiecujące" - zaznaczył. Podkreślił, że atutem polskiej gospodarki jest branża transportowa, a powinnością spółek Skarbu Państwa jest to, "by zabezpieczyć rozwój tej branży w nowoczesnym kierunku informatycznym". "Pomiędzy polską fabryką, a polską firmą transportową powinien być postawiony odpowiedzialny polski operator logistyczny, aby maksymalizować tę rentę, która pozostaje w Polsce i służy nam wszystkim" - podkreślił.

Według niego przedsięwzięcie przyniesie korzyść zarówno klientom, jak i usługodawcom, bo zoptymalizuje koszt transportu; da branży możliwość "szerszego korzystania z rynku i ekspansji za granicę". "Są jeszcze niewymierne korzyści (korzystania z platformy - PAP), takie jak bezpieczeństwo transakcji, ograniczenie ryzyk finansowych w ramach tych transakcji, a także zabezpieczenie informacji i danych" - ocenił.

Wiceprezes Trans.eu Bogdan Kosturek ocenił, że dzięki elektronicznej platformie firmy transportowe zyskają większe bezpieczeństwo, bo przewozy będzie można zaplanować w perspektywie miesięcy. "Na naszej giełdzie pojawia się codziennie kilkaset tysięcy ofert ładunku i 100 tys. ludzi szuka dla swoich ciężarówek pracy. To są poszukiwania w ostatniej chwili, mało jest stabilizacji, powtarzalności" - mówił. Dodał, że tzw. cyfryzacja spedycji rozwija się za granicą od kilku lat. Wskazał przy tym na aspekt finansowy. "Operatorzy cyfrowi (...) umożliwiają szybsze terminy płatności - zamiast 2-3 miesięcy, co jest rzeczywistością w Polsce płaci się w 7 dni" - stwierdził.

Również zdaniem prezesa PKP Krzysztofa Mamińskiego taka platforma jest w Polsce niezbędna, bo "automatyzacja procesów przewozowych jest faktem". Chodzi, jak wyjaśnił, o usprawnienie przepływu pomiędzy zlecającym, realizującym i realizującym przewozy towarowe. "Abyśmy mogli zaoferować naszym klientom usługę od drzwi do drzwi, a ta platforma i te rozwiązania z pewnością to ułatwią i zoptymalizują koszty transportu, które są jednym z głównych pozycji kosztowych w gospodarce" - zaznaczył.

Projekt Polski Cyfrowy Operator Logistyczny (PCOL) ma na celu usprawnienie procesów w branży Transport-Spedycja-Logistyka (TSL) oraz zapewnienie bezpieczeństwa polskiego rynku transportowego m.in. poprzez utworzenie cyfrowego operatora systemu, którego uczestnikami będą między innymi spółki z udziałem Skarbu Państwa.

Giełda podejmie się koordynacji działań i udziału w tworzeniu oraz rozwoju platformy do składania zleceń transportowych, dysponując środkami oraz technologią umożliwiającą bezpieczną realizację transakcji i rozliczeń.

Projekt realizowany jest we współpracy z Ministerstwem Aktywów Państwowych w ramach projektu Synergia oraz ze spółkami Skarbu Państwa.

Bollore Logistics
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 36141,00 $ tona 0,49% 2 sie
 Cynk 3043,00 $ tona 0,13% 2 sie
 Aluminium 2635,00 $ tona 0,42% 2 sie
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.