Żegluga śródlądowa jako klucz do Europejskiego Zielonego Ładu była tematem wideokonferencji ministrów ds. transportu UE, z udziałem unijnej komisarz ds. transportu, Adiny Vălean. W debatach zorganizowanych przez Prezydencję niemiecką 20 listopada 2020 r. wziął udział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Europejski Zielony Ład (EU Green Deal) to strategia Unii Europejskiej w celu ochrony środowiska i przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym.
Ministrowie dyskutowali o sposobach wykorzystania żeglugi śródlądowej do uczynienia transportu bardziej przyjaznym dla środowiska i klimatu. Debata „Łagodzenie zmian klimatu i transport - wkład sektora żeglugi śródlądowej" dotyczyła perspektywy państw członkowskich UE, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego. Podczas drugiego panelu „Przejście na zrównoważoną energię i transport wodny śródlądowy" rozmawiano o roli firm i stowarzyszeń branżowych.
W swoim wystąpieniu Minister Gróbarczyk przedstawił obecny wkład sektora żeglugi śródlądowej w łagodzenie zmian klimatu i ochronę środowiska w sektorze transportu, jak również prowadzone w Polsce prace na rzecz rozwoju tej gałęzi transportu.
- Transport wodny śródlądowy jest jedną z niskoemisyjnych gałęzi transportu, która ma duży potencjał do dalszego wzrostu. Polska wspiera dalszy rozwój tego transportu i udrożnienie głównych szlaków wodnych w Polsce - powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
Minister Gróbarczyk wskazał, że żegluga śródlądowa jest jednym z elementów gospodarki wodnej i powinna odgrywać istotną rolę w UE, co Polska już teraz dostrzega. Dodał również, że kluczową kwestią jest prowadzona obecnie rewizja sieci TEN-T, której celem powinna być również jej modyfikacja poprzez m.in. uwzględnienie nowych odcinków dróg wodnych. Przyczyni się to do lepszego połączenia transportowego państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Minister podziękował także stronie czeskiej za dotychczasową dobrą współpracę na rzecz budowy połączenia Dunaj-Odra-Łaba.
Tunel pod Martwą Wisłą będzie zamknięty z soboty na niedzielę
Utilitas Wind i Port Tallinn będą wspólnie rozwijać port pod offshore
Na stronie KPRM opublikowano projekt ws. planu zagospodarowania przestrzennego wód Zalewu Kamieńskiego
Rumunia pomogła wyeksportować w ubiegłym roku 12 mln ton zbóż z Ukrainy
Radny PiS domaga się wyjaśnień w sprawie rewitalizacji Opływu Motławy
O nowoczesnych rozwiązaniach cyfrowych dla polskiego transportu