• <

Wynik wyszukiwania - "żegluga śródlądowa" - Wiadomości

Minister Infrastruktury pokieruje gospodarką morską, wodną, transportem i żeglugą śródlądową

Gospodarka morska, gospodarka wodna, transport, żegluga śródlądowa będą tymi działami administracji rządowej, za które odpowiadać ma Minister Infrastruktury - wynika z rozporządzenia premiera ws. szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
19.12.2023

Holandia. Żegluga śródlądowa bije rekordy w Niderlandach; w rok przewiozła 369 mln ton towarów

W 2021 r. statki śródlądowe przewiozły w Holandii 369 mln ton towarów, o 5,8 proc. więcej niż w poprzednim roku i najwięcej w historii, wynika z informacji Holenderskiego Urzędu Statystycznego (CBS).
21.09.2022

Mielizny na Renie. Żegluga śródlądowa pod presją zmian klimatycznych. Zagrożona także żegluga polska

W zeszłym miesiącu niemiecki Federalny Instytut Hydrologii ostrzegł, że przepływ wody na wodowskazie Kaub, położonym na zachód od Frankfurtu, osiągnął już zaledwie 45% średniego poziomu o tej porze roku. Sytuację na krótko poprawiły krótkotrwałe opady.
30.08.2022

Żegluga śródlądowa w Polsce płynie na mieliznę

Szlaki wodne w Polsce od lat utrzymują się na zbliżonym poziomie. Z roku na rok ograniczany jest transport ładunków za pomocą żeglugi śródlądowej. Jest to skutek złego stanu dróg wodnych w Polsce, a także stanu technicznego taboru, który jest zdekapitalizowany i wymaga odtworzenia ze względu na wiek statków, który w zdecydowanej większości przekracza 50 lat – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.
02.08.2022

Raport: Europejska żegluga śródlądowa - klucz do ograniczenia emisji CO2 w transporcie

Aby osiągnąć cele zawarte w porozumieniu paryskim, w tym redukcję europejskiej emisji CO2 o 55 proc. do 2030 roku, UE musi doprowadzić do zastąpienia jak największej części wysokoemisyjnego transportu drogowego przewozem towarów koleją i przez żeglugę śródlądową. Poniżej przegląd najważniejszych planowanych rozwiązań, które mają to umożliwić.
16.02.2022

Żegluga śródlądowa w Grupie Wyszehradzkiej

Grupa Wyszehradzka (V4) jest zrzeszeniem państw Europy Środkowej – Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Grupa Wyszehradzka została powołana w celu pogłębienia współpracy między krajami oraz integrację europejską.
23.09.2020

Webinar: Rzeki czy drogi wodne. Czy żegluga śródlądowa jest ekologiczna? [wideo]

Zapraszamy do obejrzenia webinaru Strażników Rzek WWF: „Rzeki czy drogi wodne. Czy żegluga śródlądowa jest ekologiczna?”, który poprowadził Piotr Nieznański, geograf-hydrolog, od blisko 20 lat zajmujący się tematyką ochrony wód, pracownik Fundacji WWF Polska.
04.09.2020

Żegluga śródlądowa - wielkogabarytowe konstrukcje dla Huty Miedzi w Legnicy dotarły rzeką Odrą

W ramach projektu „Wymiana wież absorpcyjnych i suszących FKS” w Hucie Miedzi Legnica zrealizowano skomplikowane logistycznie przedsięwzięcie polegające na transporcie ładunków (wież) o ponadgabarytowych rozmiarach i wadze.
10.10.2019

Minister Gróbarczyk: żegluga śródlądowa musi wrócić na polskie rzeki

Żegluga śródlądowa musi wrócić na polskie rzeki - powiedział na otwarciu II Kongresu Żeglugi Śródlądowej minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
18.09.2019

Niepodległa żegluga śródlądowa

Od wieku istnieją urzędy, które czuwają nad transportem rzecznym a ich zadaniami są troska o retencję wodną, drogi wodne i bezpieczeństwo żeglugi. Po odzyskaniu niepodległości, już w lutym 1919 powołano organ, którego kompetencje obejmowały najważniejsze dla transportu wodnego zagadnienia, to jest budownictwo i konserwację (utrzymanie) dróg wodnych oraz sprawy żeglugi śródlądowej. Został nim Minister Robót Publicznych. Żegluga śródlądowa to ważny element działalności Państwa Polskiego. W sposób szczególny wpisała się w okres międ
08.11.2018

GUS: transport ładunków żeglugą śródlądową spadł o 7 proc.

Transport ładunków żeglugą śródlądową spadł w ubiegłym roku o 7 proc., do 5,8 mln ton - poinformował we wtorek GUS. W 2016 r. żeglugą śródlądową przetransportowano 6,2 mln ton ładunków.
31.07.2018

Żegluga śródlądowa prawie niewykorzystywana w systemie transportowym. Polska zaczyna nadrabiać wieloletnie zaniedbania

Transport towarów rzekami odgrywa obecnie marginalną rolę w polskim systemie transportowym. Ich udział oscyluje wokół 0,3 proc., a wymagania stawiane drogom o znaczeniu międzynarodowym spełnia w Polsce niecałe 6 proc. długości dróg wodnych. Z drugiej strony wodny transport śródlądowy to jedna z najbardziej ekologicznych i najtańszych form transportu. Aby rozwinąć ją w Polsce, trzeba najpierw nadrobić wieloletnie zaległości w rozbudowie, modernizacji i rewitalizacji infrastruktury. Jedną z takich inwestycji jest warta 32 m
25.07.2018

Gróbarczyk: żegluga śródlądowa to sektor ogromnych szans

Żegluga śródlądowa jest sektorem, w którym rząd dostrzega ogromne szanse – mówił w środę we Wrocławiu podczas konferencji „Żegluga Łączy” minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dodał, że rząd jest zdecydowany, by branżę rozwijać.
18.04.2018

Żegluga śródlądowa: Dwa kluczowe przetargi ogłoszone

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w grudniu 2017 r. ogłosiło przetarg na wykonanie opracowania pn. Analiza sektora transportu wodnego śródlądowego w zakresie wynikającym z modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej oraz Drogi Wodnej rzeki Wisły.
04.01.2018

GUS: Spadają przewozy żeglugą śródlądową

Żeglugą śródlądową przetransportowano w ubiegłym roku 6209,7 tys. ton ładunków. W porównaniu z rokiem poprzednim odnotowano zmniejszenie przewozów ładunków, wyrażonych w liczbie o 47,9 proc. - poinformował w piątek GUS.
25.08.2017

Żegluga śródlądowa wraca do gliwickiego portu

Po zakończonym powodzeniem próbnym transporcie, żegluga śródlądowa na stałe wraca do gliwickiego portu. W Gliwicach początek ma połączona z siecią kanałów Europy Zachodniej Odrzańska Droga Wodna, która łączy Górny Śląsk z portami morskimi w Szczecinie i w Świnoujściu.
28.07.2017

Żegluga śródlądowa niezbędna dla dalszego rozwoju portów (wideo)

Wyprowadzenie towarów z portów bez żeglugi śródlądowej zaczyna być niemożliwe – powiedział Tomasz Sowiński, prezes Związku Miast Nadwiślańskich, podczas IV Forum Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk, które odbyło się w środę w Gdańsku i skupione było przede wszystkim wokół tematyki rozwoju miast w kontekście węzłów miejskich oraz dróg wodnych śródlądowych (Rok Wisły) o charakterze samorządowo-eksperckim. Jak podkreślił Sowiński, transport towarów wodnymi drogami śródlądowymi stanowi w Polsce obecnie zaledwie 1 %. Doprowadzeni
22.06.2017

Stocznie, porty i żegluga śródlądowa kołem zamachowym polskiej gospodarki. Trwa 5. Międzynarodowy Kongres Morski

Odbudowa przemysłu stoczniowego, rozwój polskich portów i żeglugi śródlądowej to dla rządu zadanie priorytetowe, zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i bezpieczeństwa kraju – powiedziała premier Beata Szydło, otwierając w czwartek 5. Międzynarodowy Kongres Morski w Szczecinie. Jej zdaniem, decyzje poprzedniej ekipy rządzącej związane z likwidacją polskich stoczni są niezrozumiałe. Jak podkreśliła, polskiemu przemysłowi stoczniowemu trzeba przywrócić dawną świetność.
08.06.2017

Szydło: przemysł stoczniowy, porty i żegluga śródlądowa to priorytety

Odbudowa przemysłu stoczniowego, rozwój polskich portów i żeglugi śródlądowej to zadania priorytetowe i strategiczne dla polskiego rządu - podkreślała premier Beata Szydło w czwartek w Szczecinie, otwierając tegoroczny Kongres Morski.
08.06.2017

Narada Przednawigacyjna - Polska Żegluga Śródlądowa w 2017 r.

Jerzy Materna, wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej wziął udział w 16. Naradzie Przednawigacyjnej w Szczecinie.
04.03.2017

Żegluga śródlądowa – uśpiony potencjał

Polski sektor żeglugi śródlądowej przeżywał swój okres świetności niemal pół wieku temu. Kolejnych kilka dekad to natomiast czas zaniedbania i braku inwestycji. Branża ta nie jest jednak gospodarczym przeżytkiem, o czym świadczy prężne jej funkcjonowanie na zachodzie Europy, a nawet tuż za naszą wschodnią granicą.
26.02.2017

Żegluga śródlądowa. Komitet Sterujący zainaugurował działalność

Jerzy Materna, sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, przewodniczył pierwszemu posiedzeniu Komitetu Sterującego do spraw Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych.
01.12.2016

Gospodarka wodna i żegluga śródlądowa największym polskim projektem cywilizacyjnym XXI wieku

Podczas konferencji zorganizowanej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej we wtorek 9 lutego 2016 roku najwyżsi przedstawiciele kluczowych dla zarządzania wodami śródlądowymi w Polsce resortów i instytucji przedstawili zarys planowanych inwestycji, mających otworzyć nowy etap rozwoju żeglugi śródlądowej w Polsce. Planowane jest nie tylko przystąpienie Polski do konwencji AGN jeszcze w 2016 roku, ale także zintensyfikowanie najpilniejszych projektów na rzecz poprawy retencji i warunków dla żeglugi na Odrz
11.02.2016

XIV Narada Przednawigacyjna „Polska Żegluga Śródlądowa 2015”

Aktualne prace prowadzone w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju na rzecz rozwoju żeglugi śródlądowej były tematem wystąpienia wiceminister Doroty Pyć podczas XIV Narady Przednawigacyjnej „Polska Żegluga Śródlądowa 2015”. Coroczne narady przed sezonem nawigacyjnym stanowią okazję do omówienia zagadnień z zakresu żeglugi śródlądowej i służą wymianie poglądów między armatorami a organami administracji żeglugowej śródlądowej i morskiej, a także innymi zainteresowanymi podmiotami.
23.03.2015

Kozłowska: Żegluga śródlądowa to impuls rozwojowy dla Kujaw i Pomorza

– Inwestycje w Dolinie Dolnej Wisły to potencjalne 20 tys. nowych miejsc pracy tylko w województwie kujawsko-pomorskim – zwraca uwagę, w rozmowie z portalem „RynekInfrastruktury.pl”, Iwona Kozłowska, posłanka PO z tego regionu.
06.05.2014

Żegluga śródlądowa wysycha wraz z rzekami

Po względnie dobrym 2011 roku, kiedy transportem śródlądowym przewieziono w Polsce 3,1 mln ton towarów, ten rok będzie znów gorszy – mówi Zbigniew Garbień, prezes Związku Polskich Armatorów Śródlądowych.
11.10.2012

Wypych-Namiotko: Żegluga śródlądowa dostanie pomoc publiczną

- Ministerstwo proceduje formy wsparcia publicznego w postaci Funduszu Żeglugi Śródlądowej, który ma wspierać armatorów żeglugi śródlądowej. Ten projekt jest w trakcie notyfikacji – powiedziała na trwającej we Wrocławiu konferencji i targach WaterWays Expo 2012 Anna Wypych-Namiotko, wiceminister w MTBiGM właściwa ds. gospodarki morskiej.
20.09.2012

Żegluga śródlądowa na Słowacji - społeczeństwo jest za, a nawet przeciw

O tym, jak trudno jest w Polsce zrealizować jakikolwiek projekt żeglugowy, wie chyba każdy, kto interesuje się żeglugą. Politycy nie widzą potrzeby rozwoju żeglugi śródlądowej, dziennikarze olewają ten temat, a społeczeństwo uważa żeglowne rzeki za przeżytek i fanaberię (nie mówiąc już o pseudoekologach i innych grupach protestu). A jak pod tym względem jest u naszych południowych sąsiadów?
18.02.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.