• <
BOTA_2023

Sejm za nowelą ustawy o obszarach morskich RP, która uprości procedury dla offshore

zk

27.10.2022 21:10 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Sejm za nowelą ustawy o obszarach morskich RP, która uprości procedury dla offshore

Partnerzy portalu

Sejm za nowelą ustawy o obszarach morskich RP, która uprości procedury dla offshore - GospodarkaMorska.pl
Fot. pixabay

Sejm przyjął w czwartek nowelizację ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Nowela ma m.in. uprościć procedury dla branży offshore.

Chodzi o nowelę modyfikującą przepisy dotyczące wydawania pozwoleń na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich oraz zmiany przepisów dotyczących pozwoleń lub uzgodnień dla kabli i rurociągów, które związane są z zespołami urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, zgodnie z ustawą o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych.

Za jej przyjęciem głosowało 411 posłów, nikt nie był przeciw.

Jak wskazano w uzasadnieniu, nowelizacja wprowadza m.in. zasadę, że "wnioski i pisma w postępowaniach dotyczących przedsięwzięć wymagających pozwolenia na budowę oraz w postępowaniu rozstrzygającym (...) składa się i doręcza elektronicznie". Zaznaczono, że dla większości inwestycji "forma papierowa nie przystaje do aktualnych wymogów obiegu informacji i powoduje problemy np. przy archiwizacji dodatkowych egzemplarzy wniosków", a także stanowi utrudnienie dla inwestorów.

Podkreślono, że nowela na celu "zapewnienie, że badania naukowe prowadzone na polskich obszarach morskich będą prowadzone wyłącznie w celach pokojowych i nie będą zagrażały bezpieczeństwu żeglugi oraz obronności i bezpieczeństwu państwa".

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.