• <

Wynik wyszukiwania - "legislacja" - Wiadomości

Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna. Część II

W części I Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna. Część I rozpoczęliśmy omówienie orzeczenia Kanadyjskiego Sądu Federalnego w sprawie „Arc-En-Ciel Produce Inc. v BF Leticia (Ship) 2022 FC 843.
13.03.2024

Komisja Europejska przyjmuje wstępne porozumienie modernizujące śledztwa w sprawie wypadków morskich

Komisja Europejska przyjmuje porozumienie polityczne pomiędzy Parlamentem Europejskim a Radą w sprawie śledztwa w wypadkach morskich, modernizując dyrektywę z 2009 roku. Dyrektywa dotyczy jedynie statków transportu morskiego, na które mają zastosowanie międzynarodowe konwencje lub statków rybackich.
14.02.2024

Konosament – amerykańska klauzula jurysdykcyjna (Część I)

Większość formularzy przewoźników liniowych w ogólnych warunkach przewozowych (konosamentowej umowy frachtowej – to jest umowy przewozu opartej na wystawionym konosamencie) zawiera specyficzny zapis związany z prawem i jurysdykcją. O ile za podstawowe prawo i jurysdykcję przyjmuje się albo prawo (i jurysdykcję) angielską (np. MAERSK – B/L Terms and Condition, Art. 26) lub inną, właściwą dla specyfiki danej linii (np. prawo chińskie w COSCO B/L Terms and Conditions – Art. 27; prawo francuskie CMA-CMG B/L Terms and Conditions – Art
17.01.2024

Konferencja Polskiej Platformy LNG i bioLNG. Na jakim etapie jesteśmy?

Polska Platforma LNG i bioLNG po raz kolejny stanęła na wysokości zadania, oferując tym, którzy wybrali się na jej tegoroczną konferencję, dwa dni konkretnych, niezwykle merytorycznych prezentacji i dyskusji.
05.12.2023

Morskie farmy wiatrowe to nowy kierunek polskiej energetyki

Na Pomorzu Zachodnim rozpoczyna się budowa morskich farm wiatrowych. W porcie Szczecin - Świnoujście powstaje już pierwszy w Polsce terminal instalacyjny, który pozwoli na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych. W niedługiej przyszłości Szczecin ma stać się też głównym centrum produkcji zasadniczych składników dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wpłynie to między innymi na rynek pracy i wzrost zatrudnienia w regionie.
23.10.2023

Dwa dni debaty o bezpieczeństwie energetycznym

W Rzeszowie w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej odbyła się VIII Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Uczestniczyło w niej kilkaset osób nie tylko Polski, ale także z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Obecni byli przedstawiciele czołowych firm energetycznych, reprezentanci rządu i samorządu, eksperci branżowi i naukowcy z różnych ośrodków.
14.09.2023

Energetyczna zagadka Polski: dlaczego bardziej przypominamy Azję niż Europę?

Przynajmniej pod jednym względem polskiej energetyce bliżej do Azji i takich państw jak Filipiny czy Wietnam niż Zachodu. Z raportu Statistical Review of World Energy wynika, że aż 42% naszej energii pierwotnej (czyli nieprzetworzonej) pochodzi z węgla. Nic odkrywczego, ale w Europie to rzadkość. To mogłoby ulec zmianie, ale zamiast stanąć na dwóch nogach, stoimy na jednej, i to tej słabszej, ignorując naszą mocną stronę, czyli wiatr. Dlaczego Polacy chcą płynąć pod prąd?
24.08.2023

Kiedy popłynie prąd z BC-Wind? Rozmowa z Kacprem Kostrzewą

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię odnawialną, Polska kieruje swoje spojrzenie na offshore wind. Potencjał morskich farm wiatrowych przyciąga uwagę inwestorów i ekspertów. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Kacprem Kostrzewą, dyrektorem projektu BC-Wind w Ocean Winds, na temat ich przedsięwzięcia MFW oraz planów na przyszłość.
10.08.2023

Rząd przyjmie plan zagospodarowania przestrzennego dla portu w Dziwnowie?

W czwartym kwartale br. rząd planuje przyjąć plan zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych w porcie morskim w Dziwnowie - wynika z informacji opublikowanej w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu. Obecnie taki plan nie obowiązuje.
07.08.2023

Plan zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych Zalewu Wiślanego

W trzecim kwartale br. rząd planuje przyjąć plan zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych Zalewu Wiślanego – wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.
07.08.2023

Rząd planuje przyjąć plan zagospodarowania dla portu morskiego w Helu

W czwartym kwartale br. rząd planuje przyjąć plan zagospodarowania i użytkowania obszarów morskich na terenie portu morskiego w Helu - wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac legislacyjnych rządu.
27.07.2023

Morska energetyka wiatrowa nabiera wiatru w żagle

Senackie komisje popierają polski offshore. Zakładany wzrost mocy morskich farm wiatrowych z 5 do 12 GW, które powstaną do 2030 roku to przełomowy krok w stronę dynamicznego rozwoju nowego sektora w Polsce. Współpraca biznesu i rządu w tym zakresie będzie nieodłącznym elementem sukcesu.
26.07.2023

Senat. Połączone komisje za poprawkami do noweli ustawy o OZE

W czwartek komisje senackie zaproponowały ponad 20 poprawek m.in. doprecyzowujących do noweli ustawy o OZE. Nowe przepisy - jak podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska - zawierają fundamentalne rozwiązania dla rozwoju OZE w Polsce m.in. w kwestii klastrów energii, spółdzielni energetycznych.
20.07.2023

Zatopić czy nie zatopić? – iluzoryczne bezpieczeństwo morskiej infrastruktury krytycznej

W poprzednim artykule przeanalizowano faktyczny zakres nowelizacji Ustawy z dnia 4 września 2008 r. o ochronie żeglugi i portów morskich, która miała być remedium na ewentualne zagrożenie o charakterze terrorystycznym, co stoi w całkowitej sprzeczności z faktycznym kształtem nowelizowanych przepisów.
03.07.2023

Rozwój rynku wielkoskalowych magazynów energii przyspiesza. W planach inwestycje o wartości powyżej miliarda złotych

Budowa wielkoskalowych bateryjnych magazynów energii przyspiesza zarówno globalnie, jak i w Polsce – czego przykładem są projekty, które pojawiły się podczas ostatniej, grudniowej aukcji mocy. Po raz pierwszy 17-letnie kontrakty mocowe zdobyło wówczas pięć takich instalacji o łącznej mocy ok. 165 MW. – Do tej pory mieliśmy w Polsce do czynienia tylko z wybranymi, bardzo małymi projektami magazynów energii. Myślę, że zainteresowanie tak naprawdę dopiero teraz się wykreuje – mówi Jacek Bogucki z Banku Gospodarstwa Krajowego. Jak ws
03.07.2023

Ocean Winds na konferencji PSEW: Bałtyk ma ogromny potencjał dla rozwoju energetyki wiatrowej

Prąd z morskich farm wiatrowych może wkrótce stać się znaczącą częścią polskiego miksu energetycznego. „Firma Ocean Winds wierzy w potencjał Morza Bałtyckiego” – przekonuje Kacper Kostrzewa, dyrektor projektu BC-Wind, mającego na celu wytwarzanie energii z wiatru na polskiej części Bałtyku.
27.06.2023

Projekt uchwały ws. rewizji KPO w kontekście REPowerEU w wykazie prac legislacyjnych rządu

Projekt uchwały ws. rewizji Krajowego Planu Odbudowy opublikowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Jak podano, zmiany wynikają z opublikowanego przez Komisję Europejską planu REPowerEU dot. zmniejszenia uzależnienia krajów unijnych od paliw kopalnych.
19.06.2023

Nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla portu morskiego w Darłowie: Krok w stronę kompleksowej regulacji polskich obszarów morskich

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów dotyczący nowego planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych w granicach portu morskiego w Darłowie. Obecnie na tym obszarze brakuje obowiązującego planu.
10.06.2023

Kongres Polskie Porty 2030: Bezpieczeństwo portów i przygotowanie na zagrożenia

Drugi panel odbywający się podczas kolejnego dnia konferencji dotyczył przewijającego się także podczas innych zagadnień tematu zabezpieczenia morskiej infrastruktury krytycznej. Dyskutanci zadawali sobie też pytanie czym jest bezpieczeństwo i jak je zapewnić w branży morskiej.
04.06.2023

Port Gdynia: nowy projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla wód wewnętrznych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych w porcie morskim w Gdyni.
25.05.2023

Sejm. Rozpatrzono informacje nt. prac nad projektem nowelizacji ustawy o pracy na morzu

Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpatrzyła w środę informacje na temat stanu prac nad projektem nowelizacji ustawy o pracy na morzu. Na jakim etapie procedowana jest ustawa ma zostać podane do końca lipca.
24.05.2023

Projekt dot. podziału środków finansowych na realizację programu "Fundusze Europejskie dla Rybactwa"

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano 12 maja projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie podziału środków finansowych na realizację programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027.
12.05.2023

Europosłanka Zalewska: w Polsce unijna polityka dotycząca rybołówstwa doprowadziła do rujnacji tej dziedziny gospodarki

W Polsce Unijna polityka dotycząca rybołówstwa doprowadziła do rujnacji tej dziedziny gospodarki – mówiła w czwartek w Parlamencie Europejskim eurodeputowana PiS Anna Zalewska w trakcie debaty pt. Oceany, różnorodność biologiczna i rybołówstwo.
11.05.2023

Port morski w Policach z planem zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji w środę opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów ws. przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych portu morskiego w Policach (woj. zachodniopomorskie). Aktualnie taki plan nie obowiązuje.
26.04.2023

Plan zagospodarowania przestrzennego dla wód w porcie morskim w Świnoujściu

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ws. przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego dla części morza terytorialnego i morskich wód wewnętrznych w porcie morskim w Świnoujściu. Powstał w związku z przesłankami przemawiającymi za koniecznością kompleksowego uregulowania procesów zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich, w tym tamtejszej infrastruktury portowej.
18.04.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
15.04.2023

Poznaj innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonej przyszłości przemysłu morskiego. Zbliża się międzynarodowa konferencja Marine Green Propulsion Solutions

Już w marcu w Szczecinie oraz w Gdańsku spotkają się przedstawiciele przedsiębiorstw opracowujących nowatorskie rozwiązania w zakresie ograniczania emisji z przemysłu morskiego. Gospodarzem konferencji jest spółka Phoenix Poland.
14.03.2023

Dobry model finansowy daje bezpieczeństwo dla offshore wind (RELACJA)

Pojawiają się pytania i wątpliwości w zakresie finansowania projektów morskich farm wiatrowych w Polsce. Firmy ubezpieczeniowe są w pełni przygotowane do współpracy z bankami i instytucjami finansowymi, ale potrzebna jest kooperacja na linii inwestorzy- instytucje finansowe. Są środki na łańcuchy dostaw, ale polski local content może być mizerny – takie wnioski płyną z panelu dyskusyjnego zorganizowanego w ramach „Konferencji Offshore Wind – Ryzyko, Finansowanie, Bezpieczeństwo”.
08.03.2023

Ocean Winds na Offshore Wind Poland 2022: podaż projektów kluczowa dla rozwoju MEW w Polsce

W rozmowach o przyszłości morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, ale również o problemach, z którymi sektor boryka się aktualnie, jakie prowadzono podczas tegorocznej konferencji Offshore Wind Poland, nie mogło zabraknąć reprezentacji Ocean Winds. Firma rozwija projekt BC-Wind o mocy 400 MW i jest jednym z aktywnych graczy na polskim rynku offshore.
14.12.2022

Bałtyk basenem innowacji?

Ze względu na restrykcyjne normy ograniczające stosowanie statków wykorzystujących paliwo wysokosiarkowe, Bałtyk może stać się poligonem dla innowacji, twierdzą eksperci ABB. Szczególną rolę ma do odegrania zielony wodór, który jest niezbędny w realizacji celów zielonej rewolucji w żegludze.
23.11.2022

Projekt rozporządzenia zwiększający środki na obrót i przetwarzanie w programie PO RYBY

Zwiększenie alokacji środków z programu Rybactwo i Morze na wsparcie obrotu i przetwarzania, aby złagodzić skutki wojny na Ukrainie - zakłada opublikowany w piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt noweli rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
18.11.2022

Projekt nowelizacji ustawy poprawiający bezpieczeństwo żeglugi trafi do jednej komisji

Sejm nie poparł wniosku o przesłaniu rządowego projektu nowelizacji ustawy, która ma m.in poprawić bezpieczeństwo żeglugi do dalszych prac w Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Projekt będzie procedowany tylko w Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
27.10.2022

Projekt nowelizacji ustawy, która ma umożliwić administracji morskiej budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych

Rządowy projekt nowelizacji ustawy, która ma poprawić bezpieczeństwo żeglugi został w czwartek skierowany do dalszych prac parlamentarnych. Projektowana zmiana umożliwi również administracji morskiej budowę portu do obsługi morskich farm wiatrowych.
27.10.2022

Sejm za nowelą ustawy o obszarach morskich RP, która uprości procedury dla offshore

Sejm przyjął w czwartek nowelizację ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej. Nowela ma m.in. uprościć procedury dla branży offshore.
27.10.2022

Polski port instalacyjny dla MFW – fakty i mity

W ostatnim czasie dwie informacje, dotyczące lokalizacji oraz rozpoczęcia prac nad portem instalacyjnym dla morskiej energetyki wiatrowej, tchnęły więcej optymizmu w podmioty związane z tymi inwestycjami.
27.10.2022

Konosament – spedytor (relacja prawna)

Parę lat temu publikowaliśmy obszerny komentarz do orzeczenia District Court of New South Wales – w sprawie Australian Capital Pty. Ltd. v Freight Solution (VIC) Pty. Ltd. [2017] Konosament spedycyjny („freight forwarder’s B/L”) – ostrzeżenie dla spedytora. Kanwą orzeczenia była kwestia spedytorów i ich udziału w wystawianiu konosamentów. Jako że kwestia ta powraca bardzo często, zarówno w zapytaniach klientów ale też w wielu prowadzonych przez nas sprawach, zasadnym wydaje się powrócenie do tej kwestii.
24.10.2022

Czy założony rozwój morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim jest zagrożony? Zapowiedź debaty

Już w najbliższy czwartek, 14 lipca w Świetlicy Wolności w Warszawie odbędzie się kolejna Debata Forum Energii ZPP. Tym razem Związek Przedsiębiorców i Pracodawców bierze pod lupę status inwestycji w morską energetykę wiatrową. Debata odbędzie się także w trybie online.
13.07.2022

Energia z wodoru w polskim systemie prawnym

W poprzednich swoich artykułach, autorzy niniejszego opracowania zwrócili uwagę czytelników na problemy legislacyjne związane z morską energetyką wiatrową na polskich obszarach morskich. W niniejszej publikacji środek ciężkości analizy zostanie przesunięty na energię pozyskiwana z wodoru. Mając na uwadze podpisane, w Warszawie 14 października 2021 roku, „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej”, przenalizujemy na jakim obecnie etapie jest proces legislacyjny, związany z tym rodzajem energii.
13.03.2022

Rząd za usprawnieniem procedur przy tworzeniu miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt noweli Prawa wodnego, który ma usprawnić procedury administracyjne przy tworzeniu miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.
22.02.2022

Konosament – ogólna charakterystyka w systemie prawa angielskiego

Konosament („bill of lading” B/L, określony również historycznie jako „bill of loading”) ukształtowany został w wyniku rozwoju, charakterystycznego dla całego systemu common law, zasadniczo i systemowo różniącego się od kontynentalnego systemu cywilistycznego.
07.01.2022

Podatki marynarskie: od 2022 roku Malta nowe zasady rozliczania podatków?

Dnia 30 listopada 2020 r. w Warszawie został podpisany protokół między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty o zmianie umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malty w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, sporządzonej w La Valetta dnia 7 stycznia 1994 roku, zmienionej protokołem podpisanym w Warszawie dnia 6 kwietnia 2011 roku.
04.11.2021

Eksperci: Rosyjski szantaż energetyczny to test dla administracji Bidena ws. NS2

Eksperci nie mają wątpliwości, że rosyjski szantaż energetyczny wobec Europy w sprawie Nord Stream 2 jest testem dla polityki USA i amerykańsko-niemieckiej umowy. Źródło PAP zbliżone do administracji Joe Bidena przyznaje zaś, że otoczenie prezydenta powinno być wcześniej przygotowane na ruchy Putina i testowanie wiarygodności USA.
21.10.2021

USA: ściślejsze sankcje wobec Nord Stream 2

Amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o nowym budżecie obronnym (NDAA), zawierającą m.in. zacieśnienie sankcji wobec gazociągu Nord Stream 2. – Mamy nadzieję, że dzięki temu nie dojdzie do startu funkcjonowania gazociągu – powiedziała PAP kongresmenka Marcy Kaptur.
24.09.2021

Nowy zakład produkcyjny w Gniewie. Zainwestują 21 milionów złotych

Firma Kronos-Polymer zainwestuje ok. 21 mln zł w budowę nowego zakładu recyklingu w Gniewie. Przedsiębiorstwo otrzymało od Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.
01.09.2021

Konsultacje publiczne dot. wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekazało 21 maja 2021 roku do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych projekt Rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych.
24.05.2021

Polska Morska Farma Wiatrowa jako budowla?

Budowa morskich farm wiatrowych (MFW) na Morzu Bałtyckim to nie tylko doskonała okazja do rozwoju i unowocześnienia polskiej energetyki czy zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. To także wielkie korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne.
16.04.2021

Konosament [„bill of lading”] i jego rozwój historyczny w świetle prawa angielskiego

W celu prawidłowego zrozumienia współczesnego charakteru prawnego i funkcji konosamentu („bill of lading”; „B/L”) w angielskim systemie prawnym (w systemie common law) koniecznym jest zapoznanie się z ewolucją historyczną i funkcjonalną tego dokumentu przewozowego.
12.02.2021

Krytyczny komentarz do projektu likwidacji ulgi abolicyjnej

Dnia 16 września 2020 roku został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, zawierający m.in. „ograniczenie” ulgi abolicyjnej i pozorne/iluzoryczne rozszerzenie kręgu podatników mogących skorzystać ze zwolnienia z PIT dla marynarzy.
22.09.2020

Covid-19: Portowe pojazdy autonomiczne a obowiązujące prawo cz.1

Z uwagi na trwającą pandemię Covid-19 należy liczyć się ze wzrostem znaczenia w gospodarce sztucznej inteligencji i autonomicznych pojazdów opartych na zaawansowanych algorytmach, co z kolei wiąże się z koniecznością znalezienia rozwiązań prawnych i etycznych, które zminimalizują możliwe negatywne aspekty ww. rozwoju. Sztuczna inteligencja ma coraz szersze zastosowanie w różnych dziedzinach gospodarki oraz na szeroko rozumianym rynku konsumenckim, co z kolei stawia nowe wyzwania przed ustawodawcą.
19.05.2020

Zakończyła się 8. Międzynarodowa Konferencja „Offshore Wind – Logistics & Supplies” (foto, wideo)

W dniach 16-17 października 2019 r. w Hotelu Courtyard by Marriott Waterfront odbyła Międzynarodowa Konferencja „Offshore Wind – Logistics & Supplies”. To jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone w całości przemysłowi związanemu z sektorem morskiej energetyki wiatrowej.
18.10.2019

MZ: projekt rozporządzenia w sprawie wzoru karty zdrowia dla rybaka

We wtorek (8 października) ukazał się projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wzoru karty zdrowia dla rybaka na statku rybackim.
09.10.2019

Kubów: energetyka wiatrowa elementem ochrony przed wzrostem cen prądu

Energetyka wiatrowa będzie miała wkład w ochronie odbiorców przed wzrostem cen - ocenił we wtorek wiceminister energii Krzysztof Kubów. Według Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, najbliższe lata to boom inwestycyjny, najpierw na lądzie, potem na Bałtyku.
10.09.2019

BEIF 2019: Polskie morskie farmy wiatrowe coraz bliżej. Czas na działania (foto, wideo)

Tak czuję po dyskusjach, które tutaj toczymy, że jesteśmy coraz bliżej – mówił w Warszawie o morskich farmach wiatrowych Maciej Stryjecki, prezes Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej, podczas Bałtyckiego Forum Przemysłu Energetyki Morskiej. Dwudniowe wydarzenie, organizowane przez FNEZ, zakończyło się w czwartek. Uczestniczyli w nim najważniejsi przedstawiciele sektora morskiej energetyki wiatrowej.
24.05.2019

Plan 3.0 dla Bałtyku bez większego potencjału offshore wind, ale uwzględniający postulaty branży

W październiku 2019 r. światło dzienne ujrzy trzecia wersja projektu planu zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich. Nowością nie jest sam harmonogram lecz fakt, że w kolejnej wersji nie pojawią się dodatkowe tereny przeznaczone pod rozwój morskiej energetyki wiatrowej.
17.05.2019

Morawiecki otworzył polskie centrum lobbingowe w Brukseli i zapowiedział dbanie o MŚP

Chcemy mieć mocne mechanizmy wpływania na prawodawstwo w UE; będziemy patrzeć na legislację przez pryzmat małych i średnich firm - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas otwarcia Business & Science Poland, polskiego centrum lobbingowego w Brukseli.
16.05.2019

Natura w rękach biznesu. Nowe prawo uderzy w polską przyrodę

Rządowy projekt rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko to furtka prawna m.in. do wycinki lasów, dewastacji rzek i terenów podmokłych pod gigantyczne, komercyjne inwestycje. Przyjęcie przez Radę Ministrów projektu zagrozi bezpieczeństwu najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Polsce. Obywatele wobec biznesu będą bezsilni.
16.05.2019

PO: Poparcie przez PE propozycji przepisów w sprawie przewoźników drogowych kolejną porażką PiS

Poparcie przez PE przepisów ws. przewoźników drogowych świadczy, iż Polska pod rządami PiS poniosła kolejną porażkę w UE; rząd nie był w stanie zbudować sojuszu, który pozwoliłby na ich odrzucenie - uważa PO. Oczekuje od rządu, że uczyni wszystko, by ta legislacja nie weszła w życie.
05.04.2019

Wielka Brytania: Parlament pracuje nad ustawą dot. opóźnienia brexitu

Brytyjska Izba Gmin przyjęła w środę projekt ustawy zmuszającej premier Theresę May do ubiegania się o opóźnienie wyjścia kraju z UE, aby uniknąć bezumownego opuszczenia Wspólnoty w terminie 12 kwietnia. Proponowana legislacja trafi teraz do Izby Lordów.
04.04.2019

Premier Morawiecki z wizytą w DCT Gdańsk (wideo)

Jesteśmy coraz bardziej efektywni, przekładamy nasze działania na korzyści dla gospodarki, budżetu, polskich przedsiębiorców - mówił premier Mateusz Morawiecki w sobotę podczas wizyty w terminalu kontenerowym DCT Gdańsk.
30.03.2019

UE/Komitet Regionów: Nord Stream 2 może utrudnić rozwój polskiego portu

Europejski Komitet Regionów ostrzegł w poniedziałek instytucje unijne, że budowa gazociągu Nord Stream 2 może utrudnić rozwój portu Szczecin-Świnoujście, wyrządzić szkody środowisku i przeszkodzić w osiągnięciu celów polityki energetycznej.
04.12.2018

Duże zmiany w prawie na rynku odpadów. Do 2030 roku wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych mają się nadawać do recyklingu

Branżę tworzyw sztucznych czeka wiele zmian związanych z prawodawstwem unijnym. Komisja Europejska chce, by do 2030 roku wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych nadawały się do recyklingu. Realizując założenia ogólnoeuropejskiej strategii na temat tworzyw sztucznych, KE zgłosiła projekt dyrektywy ograniczającej stosowanie niektórych wyrobów jednorazowego użytku, które najczęściej zaśmiecają plaże, morza i oceany, w tym m.in. plastikowych słomek, jednorazowych kubeczków, sztućców i patyczków kosmetycznych. Eksperci pozostają sc
05.09.2018

PO: Przepisy Prawa wodnego przeszkadzają w chronieniu osób wypoczywających nad wodą

W ostatnim czasie wzrosła liczba utonięć, samorządy chcą chronić wypoczywających nad wodą, ale przeszkadzają przepisy Prawa wodnego mówiące, że strzeżone okazjonalne miejsca kąpieli mogą funkcjonować tylko przez 30 dni w roku - uważają posłowie PO. Te przepisy to niebezpieczny bubel prawny - ocenili.
08.08.2018

Geblewicz wystąpił do inwestora Nord Stream 2 ws. wycieku smaru

Zwróciłyśmy się do generalnego inwestora Nord Stream 2 z prośbą o wyjaśnienia ws. "dużego wycieku smaru", który trafił na plaże w Niemczech – poinformował marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Marszałek obawia się zanieczyszczenia plaż w Świnoujściu.
11.06.2018

Zarys historyczny i ogólna charakterystyka międzynarodowych regulacji dotyczących przewozów ładunków morzem – część II

W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy Państwu drogę jaką międzynarodowe prawodawstwo przeszło począwszy regulacji XIX-wiecznych, przez Reguły Haskie (z ich późniejszymi Protokołami), Reguły Hamburskie, na Regułach Hasko-Visbijskich skończywszy. W ten oto sposób zbudowaliśmy fundament pod opis regulacji, na których druga część artykułu się skupia, a mowa tu oczywiście o Regułach Rotterdamskich.
21.05.2018

Dr Kaja Prystupa-Rządca: Konstytucja Biznesu szansą na poprawę relacji urząd-przedsiębiorca

Pakiet stanowiący Konstytucję Biznesu jest szansą na poprawę relacji między urzędem a przedsiębiorcą, ale czas pokaże, czy ta zmiana nastąpi i jak głęboka będzie - ocenia w rozmowie z PAP dr Kaja Prystupa-Rządca z Akademii Leona Koźmińskiego.
23.03.2018

Wkrótce wejdą w życie lepsze regulacje dotyczące sposobu przewozu ładunku

Poprawa jakości transportu i bezpieczeństwo ruchu drogowego przez wprowadzenie standaryzowanych procedur zabezpieczenia ładunku to przewidywane efekty nowego rozporządzenia podpisanego 25 stycznia 2018 r. przez Ministra Infrastruktury.
25.01.2018

Światowy Dzień Morza 2017

W siedzibie Międzynarodowej Organizacji Morskiej IMO w Londynie w czwartek odbędą się główne obchody tegorocznego Światowego Dnia Morza. Temat przewodni tegorocznych obchodów to „Łącząc Statki, Porty i Ludzi”.
27.09.2017

Umowne wyłączenia odpowiedzialności przewoźnika („contractual excepted perils”) – analiza w świetle prawa angielskiego

W ujęciu historycznym zobowiązanie przewoźnika morskiego do przewiezienia ładunku na podstawie konosamentu miało charakter zobowiązania absolutnego („absolute undertaking”). Jak to zostało ujęte przez sędziego Kelly (CB) w precedensie „Kay v Wheeler” (1867) LR 2 CP 302 – „The question we have to determine depends on the contract between the parties contained in the bill of lading. That, after stating that certain goods have been shipped in good order and condition, binds the defendants to deliver them in like good order an
22.09.2017

Projekt w konsultacjach. Mniej biurokracji i łatwiejsza rejestracja jachtów

Ministerstwo Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy o rejestracji jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m.
11.05.2017

Samorządy chcą większego wpływu na gospodarowanie jeziorami

Należy zwiększyć wpływ jednostek samorządu terytorialnego na zagospodarowanie jezior znajdujących się w ich granicach – przekonywali samorządowcy zaproszeni w czwartek na posiedzenie sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej.
08.04.2017

Projekt ustawy dotyczącej ważenia kontenerów w eksporcie już gotowy

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rozpoczęło konsultacje społeczne projektu Ustawy o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki oraz niektórych innych ustaw, wśród których znajduje się również zmiana Ustawy o bezpieczeństwie morskim z dnia 18 sierpnia 2011 r. dotycząca implementacji przepisów zmienionej Konwencji SOLAS.
13.05.2016

WYBORY 2015: Moja wizja polskiej gospodarki morskiej – odpowiada Rafał Zahorski (Nowoczesna)

Wybory parlamentarne tuż za progiem. Z tej okazji pytaliśmy kandydatów wszystkich komitetów o ich pomysły i wizję polskiego gospodarki morskiej. Odpowiedzieli nam tylko przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości, Nowoczesnej, Zjednoczonej Lewicy oraz Partii Razem. Sprawdźmy, jak z naszymi pytaniami poradził sobie Rafał Zahorski, kandydat do Sejmu Nowoczesnej.
21.10.2015

Biały Dom zamierza zawetować ustawę o zniesieniu eksportu ropy z USA

Biały Dom wydał w środę oficjalne weto wobec ustawy Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, która miałaby znieść ponad 40-letni zakaz eksportu ropy naftowej. Ich zdaniem ta legislacja „nie jest obecnie potrzebna”.
09.10.2015

Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna rozszerzona

Rada Ministrów przyjęła 7 stycznia 2015 r. zmianę rozporządzenia w sprawie słupskiej specjalnej strefy ekonomicznej. W związku z tym strefą zostaną objęte grunty położone w Darłowie, Koszalinie i Lęborku o łącznej powierzchni 82 ha.
12.01.2015

Konsultacje publiczne projektu ustawy o pracy na statkach morskich

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju informuje o rozpoczęciu konsultacji publicznych projektu ustawy o pracy na statkach morskich. Uwagi dotyczące projektu można zgłaszać do 25 listopada 2014 r.
11.11.2014

Konsultacje publiczne projektu ustawy o pracy na statkach morskich

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju informuje o rozpoczęciu konsultacji publicznych projektu ustawy o pracy na statkach morskich. Uwagi dotyczące projektu można zgłaszać do 25 listopada 2014 r.
07.11.2014

W sprawie trzeciej ustawy deregulacyjnej

Propozycja: Odejście od restrykcyjnego terminu płatności podatku od towarów importowanych w ciągu 10 dni od dnia powiadomienia przez organ celny o wysokości należności podatkowych na rzecz rozliczenia na zasadach ogólnych, tj. wraz ze składaniem deklaracji podatkowej VAT.
14.08.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.