• <
smartre_2023

Ocean Winds na Offshore Wind Poland 2022: podaż projektów kluczowa dla rozwoju MEW w Polsce

gm

14.12.2022 23:54
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Ocean Winds na Offshore Wind Poland 2022: podaż projektów kluczowa dla rozwoju MEW w Polsce

Partnerzy portalu

Ocean Winds na Offshore Wind Poland 2022: podaż projektów kluczowa dla rozwoju MEW w Polsce - GospodarkaMorska.pl

W rozmowach o przyszłości morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, ale również o problemach, z którymi sektor boryka się aktualnie, jakie prowadzono podczas tegorocznej konferencji Offshore Wind Poland, nie mogło zabraknąć reprezentacji Ocean Winds. Firma rozwija projekt BC-Wind o mocy 400 MW i jest jednym z aktywnych graczy na polskim rynku offshore.

Jak podkreślał w rozmowie z nami Kacper Kostrzewa, Project Director w Ocean Winds, spółka chce korzystać z takich wydarzeń, jak Offshore Wind Poland, między innymi po to, by pokazywać swoje światowe doświadczenie.

– Jesteśmy obecni już w tej chwili na siedmiu rynkach, Polska jest jednym z bardzo istotnych dla nas rynków. Chcielibyśmy przekazać nasze doświadczenia z całego rynku również do Polski – mówił Kostrzewa.

Rozwijany przez Ocean Winds projekt BC-Wind o mocy 400 MW wszedł już w zaawansowaną fazę projektową. Jak powiedział Kacper Kostrzewa, firma jest w trakcie procesu wyboru głównych dostawców, ma za sobą już główne kampanie geofizyczne, geotechniczne i środowiskowe. Całkiem niedawno także udało się uzyskać decyzję środowiskową dla projektu. Nasz rozmówca nie ukrywa jednak, że na BC-Wind apetyty Ocean Winds w kwestii polskiego rynku się nie kończą.

– Chcielibyśmy, aby tych projektów było znacznie więcej. Wydaje mi się, że w kontekście rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce kluczowa jest podaż projektów, kolejna, druga faza, powoli mówimy już o trzeciej fazie. Liczymy na to, że projektów będzie więcej. To jest też kluczowe dla rozwoju łańcucha dostaw. Łańcuch dostaw, żeby rozwijać się, nie może skończyć na jednej fazie. W tym kontekście nasi sponsorzy złożyli już dziewięć wniosków o nowe lokalizacje. Liczymy na to, że przetarg zostanie szybko rozstrzygnięty i będziemy mogli rozwijać kolejne projekty.

Kacper Kostrzewa pozytywnie ocenia także środowisko legislacyjne, jakie zostało stworzone w celu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Twierdzi on, że legislacja „faktycznie sprzyja rozwojowi morskiej energetyki wiatrowej, natomiast nie jest to koniec”.

– Brakuje jeszcze kilku aktów wykonawczych, które powinny zostać wprowadzone, brakuje szczegółowych rozwiązań niektórych aspektów. Natomiast na pewno zmierzamy w dobrym kierunku – podsumowuje Project Director w Ocean Winds.


Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.