• <
BOTA_2023

Biały Dom zamierza zawetować ustawę o zniesieniu eksportu ropy z USA

09.10.2015 12:19 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Biały Dom zamierza zawetować ustawę o zniesieniu eksportu ropy z USA

Partnerzy portalu

Biały Dom zamierza zawetować ustawę o zniesieniu eksportu ropy z USA - GospodarkaMorska.pl

Biały Dom wydał w środę oficjalne weto wobec ustawy Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych, która miałaby znieść ponad 40-letni zakaz eksportu ropy naftowej. Ich zdaniem ta legislacja „nie jest obecnie potrzebna”.

Kongres powinien raczej zatrzymać dotowanie koncernów naftowych i zainwestowanie w odnawialne źródła energii – czytamy w oficjalnym oświadczeniu Białego Domu na temat umowy, która będzie poddana głosowaniu dziś (09.10).

Projekt rozpoczął się w maju, gdy Senator USA, Lisa Murkowski, ogłosiła początek prac nad ustawą mającą znieść zakaz eksportu ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych. Ten zakaz obowiązuje już od 40 lat.

- W Ameryce mam obecnie pełno energii. Wciąż spada import ropy, a co za tym idzie jej ceny. Już niedługo zamiast konkurować o jej dostawy, będziemy mogli ją sprzedawać naszym sojusznikom oraz partnerom handlowym – oświadczyła Murkowski.

Senator w szczególności zwróciła uwagę na fakt, że już niedługo mogą zostać zniesione sankcje wobec Iranu. A to będzie oznaczać kolejne milion baryłek ropy na światowym rynku każdego dnia. - Obowiązujący zakaz eksportu ropy naftowej uderza w nas samych. Cierpią przez to amerykańscy producenci, a także nasi obywatele, którzy płacą więcej za paliwa – stwierdziła.

W styczniu podobnym tonem wypowiadał się Ryan Lance, prezes Conoco Phillips, trzeciego największego koncernu energetycznego w USA. - Sytuacja energetyczna Stanów Zjednoczonych jest obecnie dużo lepsza niż 40 lat temu, gdy wprowadzono ten zakaz – przekonywał. - Rząd powinien zauważyć, że żyjemy już w innym świecie, gdzie łatwo o dostawy energii. To jest szansa dla nas na dalszy rozwój, ale by tak się stało, zakaz eksportu musi zostać zniesiony. Inaczej czeka nas zastój – przestrzegał.

W ostatnich latach wielokrotnie pojawiały się ze strony branży oraz ekspertów wnioski o wycofanie się amerykańskiego rządu z zakazu eksportu ropy wprowadzonego w czasie kryzysu naftowego w latach 70. Na razie pozostały one bez odpowiedzi a jedynymi odstępstwami są wydawane od czasu do czasu pozwolenia na eksport na rzecz poszczególnych firm. Powodem jest wiek amerykańskich rafinerii. Niektóre z nich liczą sobie bowiem dekady. Trudno przypuszczać, żeby takie obiekty mogły konkurować z budowanymi przykładowo w Arabii Saudyjskiej. Tamtejszy rząd cały czas wspiera rozwój i prowadzi kolejne inwestycje nie tylko po to, by zwiększyć produkcję samej ropy, ale też produktów z niej tworzonych.

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.