• <
mewo_2022

Czy założony rozwój morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim jest zagrożony? Zapowiedź debaty

gm

13.07.2022 09:02 Źródło: ZPP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Czy założony rozwój morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim jest zagrożony? Zapowiedź debaty

Partnerzy portalu

Czy założony rozwój morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim jest zagrożony? Zapowiedź debaty - GospodarkaMorska.pl

Już w najbliższy czwartek, 14 lipca w Świetlicy Wolności w Warszawie odbędzie się kolejna Debata Forum Energii ZPP. Tym razem Związek Przedsiębiorców i Pracodawców bierze pod lupę status inwestycji w morską energetykę wiatrową. Debata odbędzie się także w trybie online.
 
W Morzu Bałtyckim drzemie ogromny potencjał dla rozwoju zrównoważonego przemysłu morskiego. Do 2040 roku, dzięki zaangażowanym w projekt morskiej energetyki wiatrowej inwestorom, Polska ma uzyskać minimum 11 GW mocy zainstalowanej (a do 2030 roku – 5,9 GW). Według prognoz nowy sektor gospodarki stworzyć ma miejsca pracy dla kilkudziesięciu tysięcy pracowników i ekonomicznie podbudować północne rejony naszego kraju. Jak wojna na Ukrainie, powodowane inflacją rosnące koszty surowców i usług oraz stale zmieniające się uwarunkowania prawne wpływają na zakładane harmonogramy realizacji inwestycji?
 
Na te pytania ZPP będzie szukał odpowiedzi wspólnie z zaproszonymi do panelu przedstawicielami firm-inwestorów w morskie farmy wiatrowe, reprezentantami administracji oraz branżowymi ekspertami.

We wstępie do debaty zostanie zaprezentowana aktualna sytuacja rynkowa w kontekście inwestycji w offshore. Szczególna uwaga w dyskusji zostanie poświęcona relacji ceny maksymalnej dla projektów morskich farm wiatrowych względem dzisiejszej ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym, jak również zmianom parametrów cenowych na rynkach stali, miedzi i aluminium. Celem dyskusji będzie między innymi ocena wpływu zmiany stopy wolnej od ryzyka i wzrastającej inflacji na ekonomikę projektów w morską energetykę wiatrową oraz analiza ewentualnych zmian legislacyjnych, które pozwolą na utrzymanie w ryzach harmonogramów inwestycyjnych MEW.

Agenda Debaty ZPP:
 
16:30 – Prezentacja: Aktualna sytuacja rynkowa w kontekście inwestycji w offshore   - Włodzimierz Ehrenhalt – Główny Ekspert ZPP ds. Energetyki
 
16:40 –  Debata ZPP: Czy założony rozwój morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim,
w dobie wzrostów cen surowców, kosztu kapitału i inflacji, jest zagrożony?

Fot. Depositphotos

Gospodarka Morska
Fot. ZPP

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.