• <
gryfia_70lat

Port w Antwerpii walczy z koronawirusem inteligentną bransoletką

ew/Offshore-Energy

21.04.2020 08:13 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Port w Antwerpii walczy z koronawirusem inteligentną bransoletką

Partnerzy portalu

Port w Antwerpii walczy z koronawirusem inteligentną bransoletką - GospodarkaMorska.pl

Port w Antwerpii nawiązał współpracę z firmą technologiczną Rombit, aby zapobiec infekcjom koronawirusa. Rozwiązaniem ma być inteligentna opaska na nadgarstek, która zapewnia dystans społeczny.

Obsługa ładunków i produkcja przemysłowa w porcie w Antwerpii odbywają w normalnym trybie, dokładnie tak, jak przed pandemią. W związku z tym, że port pozostaje w pełni operacyjny, potrzebne były nowoczesne rozwiązania, które pomogą zapobiec infekcjom wśród pracowników.

Do użytku zostanie wprowadzona opaska o nazwie Romware Covid Radius, która powstała na bazie istniejącejącego już rozwiązania Romware ONE. Bransoletka została wzbogacona o kilka nowych funkcji zapewniających dystans społeczny i umożliwiających śledzenie kontaktów.

Inicjatywa ta jest odpowiedzią na wezwanie rządu flamandzkiego do stworzenia cyfrowych rozwiązań pomagających społeczeństwu w obecnym kryzysie.

Jak czytamy w oświadczeniu portu w Antwerpii: "Opaska pomoże pracownikom w przestrzeganiu surowych środków ostrożności ustanowionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), przy jednoczesnym poszanowaniu prywatności użytkownika”.

Jak działa to rozwiązanie w praktyce?

Bransoletka wydaje sygnał ostrzegawczy, gdy pracownicy zbliżają się zbyt blisko siebie. Jak zapewniają twórcy rozwiązania, opaska nie przekazuje żadnych poufnych informacji (w tym lokalizacji) pracodawcy.

Jednocześnie, bransoletka umożliwia śledzenie kontaktów: jeśli ktoś zostanie zakażony, doradca ds. zdrowia lub zaufana osoba może sprawdzić, z którymi współpracownikami dana osoba ma kontakt, aby zapobiec dalszej infekcji.

Jak powiedział prezes portu w Antwerpii, Jacques Vandermeiren: "Innowacje i cyfryzacja mają kluczowe znaczenie w czasach kryzysu. Konieczne jest utrzymanie portu w stanie operacyjnym i zapewnienie naszym pracownikom bezpieczeństwa pracy. Dlatego widzimy duży potencjał tego rozwiązania i wkrótce rozpoczniemy próby z zespołem pracowników ".

Dyrektor generalny Rombit, John Baekelmans, powiedział, że firma chce wprowadzić zmodyfikowaną bransoletkę na rynek masowy w odpowiedzi na duże zainteresowanie międzynarodowe.

Wpływ pandemii na port

Wpływ pandemii koronawirusa na globalne łańcuchy dostaw jest widoczny również w porcie w Antwerpii, jednak jak dotąd w dość ograniczonym stopniu. 

Niemniej jednak, władze portu przewidują, że w drugim kwartale roku, w związku z odwołanymi lotami, zawieszonymi niektórymi sektorami przemysłu (takimi jak przemysł samochodowy w Europie Zachodniej) oraz zmieniającymi się zachowaniami konsumentów - nastąpi spadek przeładunków. 

Jak dodaje jednak Vandermeiren: "Dzięki światowej łączności i różnorodności handlu, port w Antwerpii jest mniej zależny od konkretnych rynków. Co więcej, port ma ogromną pojemność magazynową, która może działać jako bufor dla gospodarki, co pozwoli na szybsze wznowienie przemysłu w Belgii i części Europy ”

Partnerzy portalu

Babcock1

Dziękujemy za wysłane grafiki.