• <
konferencj_platforma_lng_2023

Pandemia koronawirusa przyspiesza transformację cyfrową żeglugi

PMK

29.05.2020 04:09 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Pandemia koronawirusa przyspiesza transformację cyfrową żeglugi

Partnerzy portalu

Pandemia koronawirusa przyspiesza transformację cyfrową żeglugi - GospodarkaMorska.pl

Restrykcje spowodowane pandemią koronawirusa przyspieszyły proces cyfryzacji w globalnym sektorze transportu i logistyki.

Operator DP World powiedział w czwartek, że dołączy do firmy przewozowej Maersk i innych firm na platformie blockchain, której celem jest ograniczenie kosztownego papieru w branży.

- Sytuacja wokół koronawirusa jest bardzo dobrym katalizatorem dla zapewnienia, że wszyscy w łańcuchu dostaw mogą komunikować się ze sobą cyfrowo - powiedział Mike Bhaskaran, dyrektor operacyjny DP World ds. logistyki i technologii.

Dubajska firma, jeden z największych operatorów portów na świecie, planuje połączyć całą swoją działalność, w tym 82 terminale kontenerowe, z wykorzystaniem technologii blockchain.

Udział największych firm w platformie TradeLens, zapoczątkowanej w 2018 roku przez Maersk i IBM, jest postrzegany jako kluczowy dla obniżenia kosztów w branży, w której wprowadzono niewielkie innowacje od czasu wynalezienia kontenera w latach 50. XX wieku.

- Obecne okoliczności pokazały, że cyfryzacja logistycznego łańcucha dostaw nabiera tempa - powiedział Vincent Clerc, dyrektor handlowy Maersk.

Jednak pomimo zarejestrowania ponad 200 portów, linii żeglugowych, spedytorów, władz portowych i organów celnych platforma nie osiągnęła jeszcze „masy krytycznej”, aby wywrzeć znaczący wpływ, powiedział Clerc.

W wielu krajach afrykańskich Maersk korzysta z flot motocykli zwanych „boda bodas”, aby dostarczać dokumenty między portami a spedytorami.

- Fizyczny przepływ dokumentów z kurierem i lokalne dostawy na rowerach, wszystko to ostatecznie zniknie - powiedział Clerc.

Przygotowanie niezbędnych dokumentów i znaczków do wysyłki pojemnika z owocami cytrusowymi z Południowej Afryki zajmuje obecnie średnio 228 godzin.

Bollore Logistics
NAVIRETECH

Dziękujemy za wysłane grafiki.