• <

Kadry. Branża ostrzega przed poważnym niedoborem marynarzy już w 2026 roku

30.07.2021 16:11 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Kadry. Branża ostrzega przed poważnym niedoborem marynarzy już w 2026 roku

Partnerzy portalu

Kadry. Branża ostrzega przed poważnym niedoborem marynarzy już w 2026 roku - GospodarkaMorska.pl
Fot. IMO

Rosnące zapotrzebowanie na standardy wyszkolenia, wydawania świadectw i wacht (STCW) certyfikowanych oficerów może oznaczać, że w 2026 roku do obsługi światowej floty handlowej potrzeba będzie kolejnych 89 510 oficerów, wynika z nowego raportu.

Nowy raport dotyczący siły roboczej marynarzy opublikowany przez Międzynarodową Izbę Żeglugi i BIMCO szacuje, że 1,89 miliona marynarzy obsługuje obecnie światową flotę handlową, liczącą ponad 74 000 statków.

Według opublikowanych danych, obecnie brakuje 26 240 certyfikowanych oficerów STCW, co wskazuje, że popyt na marynarzy w 2021 roku przewyższył podaż.

Chociaż od 2015 roku nastąpił wzrost podaży oficerów o 10,8 procent, niedobór ten może wynikać ze zgłoszonego wzrostu liczby oficerów potrzebnych na statkach, przy czym na miejsce wymagane jest średnio 1,4 oficera.

Ponadto istnieje szczególny brak kilku kategorii oficerów . Brakuje funkcjonariuszy z doświadczeniem technicznym, zwłaszcza na szczeblu kierowniczym.

Coraz większy udział kobiet w puli marynarzy

Raport ujawnia, że w sektorach tankowców i jednostek przybrzeżnych odnotowano niedobór oficerów pokładowych szczebla kierowniczego.

- Aby sprostać przyszłemu zapotrzebowaniu na marynarzy, ważne jest, aby branża aktywnie promowała karierę na morzu i wzmacniała edukację morską oraz szkolenia na całym świecie, z naciskiem na różnorodne umiejętności potrzebne do bardziej ekologicznego i bardziej połączonego cyfrowo przemysłu – Guy Platten, sekretarz generalny zauważył Międzynarodową Izbę Żeglugi.

- Wgląd i wkład danych od firm żeglugowych, krajowych administracji morskich oraz instytucji edukacji morskiej i szkoleń w nowy raport jest nieoceniony w uzyskaniu obrazu tego, na co nasza branża musi się przygotować w przyszłości rekrutacji i zatrzymywania marynarzy  powiedział sekretarz generalny BIMCO, David Loosley.

Jednak z bardziej pozytywnej strony, w ciągu ostatnich pięciu lat branża poczyniła znaczne postępy w zmniejszaniu wskaźnika rotacji oficerów z 8 do 6 procent, zatrzymywaniu wykwalifikowanych marynarzy i zwiększaniu liczby lat ich służby na morzu.

Najnowsze statystyki pokazują również, że istnieje pozytywna tendencja w równowadze płci, z około 24 059 kobietami pełniącymi funkcję marynarzy, co stanowi wzrost procentowy o 45,8 procent w porównaniu z raportem z 2015 roku.

W zeszłym miesiącu agencja załogowa Danica Crewing Services ostrzegła, że niedobory załogi zaczynają być widoczne z powodu ograniczeń w podróżowaniu na Covid-19 i opóźnień w szczepieniach.


Dziękujemy za wysłane grafiki.