• <

Pekao Investment Banking i Green Giraffe Advisory doradzało przy pierwszym projekcie offshore wind dla Baltic Power

kw

21.09.2023 09:33
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Pekao Investment Banking i Green Giraffe Advisory doradzało przy pierwszym projekcie offshore wind dla Baltic Power

Partnerzy portalu

Morska energetyka wiatrowa w Polsce nabiera tempa, a Pekao Investment Banking i Green Giraffe Advisory odgrywają kluczową rolę w tym dynamicznym rozwoju. Projekt Baltic Power, przy którym pełnili rolę doradców to znakomicie zrealizowany przykład udanej współpracy w formule project finance w Polsce.

Na czele projektu Baltic Power stoi spółka stworzona przez Grupę Orlen i Northland Power. Projekt ten zakłada budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy 1,14 GW. Ta inicjatywa ma miejsce około 23 km na północ od polskiego wybrzeża, w okolicach Choczewa i Łeby, na obszarze Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej Morza Bałtyckiego.

Pekao Investment Banking, działający w konsorcjum z Green Giraffe Advisory, odegrał kluczową rolę w udzieleniu wsparcia finansowego dla Baltic Power. To imponujące konsorcjum złożone z 25 instytucji finansowych, zarówno polskich, jak i międzynarodowych, w tym banków, instytucji multilateralnych i agencji ubezpieczeń kredytów eksportowych, dostarczyło projektowi finansowanie dłużne o łącznej wartości 4,4 mld EUR. Warto zaznaczyć, że kredyt inwestycyjny otrzymany przez Baltic Power wynosi imponujące 3,6 mld EUR i jest dostępny przez 23 lata.

Projekt Baltic Power nie tylko przyciągnął uwagę ze względu na swoją imponującą skalę finansowania, ale także dlatego, że jest jednym z najbardziej zaawansowanych projektów offshore w Polsce. Zespół projektowy zdobył wszystkie niezbędne zgody środowiskowe, pozwolenia na budowę oraz 25-letnią umowę CfD. Rozpoczęcie budowy farmy planowane jest na rok 2023, prace konstrukcyjne na morzu rozpoczną się w 2024 roku, a projekt ma zostać oddany do użytku w 2026 roku.

Pekao Investment Banking może świętować sukces, otwierając nowy rozdział w doradztwie finansowym w sektorze offshore. Ich rola jako wiodącego doradcy w zakresie pozyskiwania finansowania projektowego oraz organizacji największych finansowań dłużnych dla polskich przedsiębiorstw została wzmocniona dzięki udanej transakcji Baltic Power.

Fot. Depositphotos

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.