W piątek, 22 listopada, w Inkubatorze Starter odbyło się spotkanie podsumowujące projekt Blue Baltic Community. Projekt ten od 2023 roku wspiera współpracę i wymianę wiedzy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej, będąc istotnym impulsem dla rozwoju tej dynamicznej branży w Polsce.
Uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać wystąpień ekspertów z branży i wziąć udział w panelach dyskusyjnych. Wydarzenie otworzyli Paweł Braun i Julia Halemba, podsumowując dotychczasowe działania w ramach projektu. Jakub Budzyński, prezes Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej, przedstawił aktualny status rozwoju offshore wind w Polsce oraz główne wyzwania i kroki na przyszłość.
W panelu dyskusyjnym na temat potrzeby tworzenia ekosystemu wspierania branży offshore wind udział wzięli Tomasz Harackiewicz z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Łukasz Kneba z CO-MADE Sp. z o. o., Alicja Mrozowska z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Szymon Łagódka z Grupy Przemysłowej Baltic oraz Joanna Rybicka-Gornowicz z ORLEN Neptun. Panel dostarczył cennych spostrzeżeń na temat współpracy między uczelniami, biznesem i sektorem publicznym, znaczenia lokalnych dostawców oraz wyzwań związanych z kształceniem przyszłych kadr.
Nie zabrakło również okazji do networkingu. Podczas przerw uczestnicy mieli możliwość nawiązywania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat kluczowych trendów i wyzwań w branży.
Kluczowymi wnioskami z dyskusji okazały się konieczność inwestowania w edukację i rozwój kompetencji, a także wzmacniania współpracy pomiędzy różnymi interesariuszami branży.
Inicjatywa Blue Baltic Community, uruchomiona w 2023 roku, stanowi platformę dla wymiany wiedzy, doświadczeń oraz inspiracji między przedstawicielami branży morskiej, energetyki wiatrowej, a także sektora technologii i innowacji. Partnerem merytorycznym projektu jest Polska Izba Morskiej Energetyki Wiatrowej.
PGE Baltica obejmie patronatem nowy kierunek nauczania o offshore wind w usteckiej szkole
Konferencja PSEW: morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki
„VG” ujawnia: członkostwo w związkach warunkiem pracy Polaków dla Equinora
Konferencja PSEW: morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki
Energetyka w punkcie zwrotnym - za nami 42. EuroPOWER & OZE POWER
Offshore kluczowy w składowaniu CO₂. Nowy raport pokazuje skalę projektów CCS
Offshore Wind – Logistics & Supplies. Czy polska flota offshore to utopia?
Ørsted wprowadza niskohałasową alternatywę dla klasycznej instalacji monopali