• <
mewo_2022

Niemcy otwierają dla offshore wind 4 nowe obszary na Morzu Północnym i Bałtyckim

03.02.2023 11:47 Źródło: Federalna Agencja ds. Sieci (BNetzA)
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Niemcy otwierają dla offshore wind 4 nowe obszary na Morzu Północnym i Bałtyckim

Partnerzy portalu

Niemcy otwierają dla offshore wind 4 nowe obszary na Morzu Północnym i Bałtyckim  - GospodarkaMorska.pl

Federalna Agencja ds. Sieci (BNetzA) ogłosiła rozpoczęcie postępowań dotyczących nowych obszarów dla morskich farm wiatrowych na Morzu Północnym i Bałtyckim. Szacuje się, że w ten sposób powstaną farmy wiatrowe o łącznej mocy ok. 7 GW. 

Agencja podkreśla, że postępowania (przetargi) są kluczowym krokiem do osiągnięcia celu ekspansji morskiej 30 GW do 2030 r.

Trzy obszary dla morskich farm wiatrowych o potencjale 2 GW znajdują się na Morzu Północnym, a jeden obszar dla mocy 1 GW znajduje się na Morzu Bałtyckim. Obszary na Morzu Północnym znajdują się w odległości około 120 km na północny zachód od wyspy Helgoland, a obszar na Morzu Bałtyckim w odległości około 25 km od wyspy Rugia. 

Oferenci (deweloperzy), którzy wygrają postępowania, muszą na własną odpowiedzialność i koszt przeprowadzić wstępne badania, niezbędne przed budową farmy wiatrowej. Rządowe badanie wstępne obszarów, które analizuje na przykład środowisko morskie (OOŚ), podłoże oraz warunki wietrzne i oceanograficzne, nie przeprowadzono w przypadku obszarów będących obecnie przedmiotem przetargu. W związku z tym obszary te określa się jako obszary nieobjęte wstępnym nadzorem centralnym – wyjaśnia agencja. 

Potencjalni deweloperzy mogą składać oferty do dnia 1 czerwca 2023 r. Po przeanalizowaniu ofert, przeprowadzeniu procedury udzielenia zamówienia oferenci zostaną poinformowani o decyzji. Wybrany deweloper będzie miał prawo wystąpić do właściwej Federalnej Agencji Morskiej i Hydrograficznej o zgodę na budowę morskiej farmy wiatrowej na tym terenie. Ponadto przysługuje mu prawo do przyłączenia budowanej farmy wiatrowej do sieci elektroenergetycznej w celu przesyłu energii elektrycznej wytworzonej w morskich turbinach wiatrowych.

Ponadto, niebawem Federalna Agencja Sieci ogłosi kolejne przetargi na morską energetykę wiatrową – dokładnie do 1 marca 2023 r. Przetargi te dotyczą obszarów centralnie wstępnie sprawdzonych przez Federalną Agencję Morską i Hydrograficzną o łącznej mocy 1800 MW.

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.