• <
smartre_2023

Topside morskiej podstacji dla projektu Hollandse Kust Zuid wypłynął z ZEA

28.11.2021 18:01 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Topside morskiej podstacji dla projektu Hollandse Kust Zuid wypłynął z ZEA

Partnerzy portalu

Topside morskiej podstacji dla projektu Hollandse Kust Zuid wypłynął z ZEA - GospodarkaMorska.pl
Fot. Petrofac

Pierwszy z dwóch topside'ów morskich stacji transformatorowych (HVAC) opuścił port w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Firma Profac poinformowała, że ogromny element będzie zainstalowany w ramach projektu budowy morskiej famy wiatrowej Hollandse Kust Zuid. 

Morska energetyka wiatrowa odgrywa kluczową rolę w transformacji energetycznej Europy Zachodnie. Obszar Hollandse Kust Zuid obejmujący ponad 235 km2, jest wyznaczoną strefą farm wiatrowych, położoną około 20 km od holenderskiej prowincji Zuid-Holland. Na jej terenie powstaną cztery morskie farmy wiatrowe o mocy 350 MW, które zostaną podłączone do dwóch morskich stacji elektroenergetycznych o mocy 700 MW, na platformach HKZ Alpha i HKZ Beta. Petrofac jest odpowiedzialny za kompletną inżynierię, zaopatrzenie, budowę i instalację obu farm na morzu.

Topside jest transportowany na zlecenie holendersko-niemieckiego operatora sieci przesyłowej TenneT. Element Alpha o mocy 700 MW zostało zbudowany w zakładzie produkcyjnym Drydocks World w Dubaju. Będzie on stanowił część połączenia sieciowego Hollandse Kust Zuid (HKZ), które połączy morską farmę wiatrową z kontynentem holenderskim. Rozpoczęta w 2020 roku produkcja ważącego 3 800 ton topside'u została zakończona z wysokim wynikiem w zakresie bezpieczeństwa - 2,57 mln godzin pracy odbyło się bez incydentu. Ważenie, transport i rozładunek zlecono firmie Mammoet, specjalizującej się w podnoszeniu i transporcie ciężkim.

Kolejny topside wypłynie z portu w 2022 roku

– Bezpieczne i udane ukończenie pierwszej prefabrykacji topside’u i opuszczenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest kolejnym kamieniem milowym w projekcie OZE. Współpraca była kluczowa i wraz z Drydocks World koncentrujemy się na dostarczeniu drugiej części i opuszczeniu portu w przyszłym roku – wskazał Elie Lahoud, dyrektor operacyjny w Petrofac. 

Marco Kuijpers, dyrektor ds. dużych projektów morskich w TenneT, powiedział, że wraz z załadunkiem i odpłynięciem topside'u Alpha do miejsca docelowego, operator przechodzi do następnego etapu projektu - instalacji topside'u na fundamencie (jacket), który jest już zainstalowany na dnie morza. Z kolei Kpt. Rado Antolovic Phd, szef Drydocks World, wskazał, że budowa została zrealizowana na czas pomimo pandemii COVID-19. Obecnie firma koncentruje się na ukończeniu i przekazaniu kolejnego topside’u HKZ Beta w pierwszym kwartale 2022 roku. 

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.