• <

Wynik wyszukiwania - "Świnoujście" - Wiadomości

Co dalej z terminalem kontenerowym w Świnoujściu? Joanna Agatowska zapowiada konsultacje w tej sprawie

W Świnoujściu odbyło się spotkanie przedstawicieli biznesu zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej i rady miasta wraz z prezydent Joanną Agatowską. W jego trakcie poruszano różnorodne tematy związane z wizją rozwoju miasta oraz zacieśniania współpracy. W tle pozostają kontrowersje wokół budowy terminala kontenerowego.
18.06.2024

A. Marchewka: Remontowa przez rok nie dostawała pieniędzy za budowę promu

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka podał, że Gdańska Stocznia Remontowa, która buduje promy dla polskich armatorów, przez prawie rok nie otrzymywała za to pieniędzy.
17.06.2024

Kolejne stanowisko promowe w Świnoujściu do przebudowy. Jest przetarg

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ogłosił przetarg na wykonawcę przebudowy stanowiska promowego numer 4 w Świnoujściu.
16.06.2024

Baltic Business Forum w Świnoujściu: Polska i Ukraina mogą odegrać znaczącą rolę w transformacji energetycznej Europy

Ponad 44 tysiące ukraińskich firm rozpoczęło w Polsce działalność według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego w okresie od stycznia 2022 roku do grudnia 2022. W 2023 roku niemal co dziesiąta powstająca firma była zakładana przez obywatela Ukrainy. Polska i Ukraina w UE mają wiele wspólnych obszarów gospodarczych. Ostatnie lata to znaczący wzrost aktywności gospodarczej i społecznej.
08.06.2024

W Świnoujściu otwarto Interaktywne Muzeum Statków na Wodzie

W budynku po dawnej pływalni została otwarta nowa atrakcja turystyczna dla miłośników morskich historii. Na wystawie w Interaktywnym Muzeum Statków na Wodzie można podziwiać miniatury kutrów rybackich, okrętów, czy żaglowców, a także fotografie dawnego Świnoujścia autorstwa Andrzej Ryfczyńskiego.
31.05.2024

Konferencja PSEW2024: transformacji energetycznej Polski nie będzie bez energii z wiatru

Rosnący udział energetyki wiatrowej w miksie wytwórczym podnosi poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz wpływa pozytywnie na rozwój społeczny i gospodarczy na poziomie lokalnym i centralnym. Merytoryczna debata na temat wizji polityki energetycznej Polski jest kluczowa dla niezależności, konkurencyjności, czy ochrony klimatu. Będą to kluczowe tematy Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, która odbędzie się w dniach 4-6 czerwca w Świnoujściu.
28.05.2024

Terminal kontenerowy w Świnoujściu zagrożony? Zdaniem prezydent miasta jest "do poprawki"

Prezydent Świnoujścia Joanna Agatowska poinformowała w mediach społecznościowych, że głębokowodny terminal kontenerowy jest "do poprawki", a także "naruszono lub zignorowano szereg przepisów". Jednocześnie Minister infrastruktury Dariusz Klimczak oraz wiceminister Arkadiusz Marchewka w obecności władz Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście odbyli wizję lokalną w miejscu, gdzie ma powstać ta inwestycja. Terminal ma rozpocząć działalność w 2028 roku.
26.05.2024

Interwencje MOSG w Kołobrzegu i Świnoujściu

Załogi jednostek pływających Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Świnoujściu SG-214 i SG-216 interweniowały do dwóch zdarzeń. W Kołobrzegu mężczyzna groził, że z portowego mostu skoczy do wody, a w Świnoujściu niebezpieczeństwo w ruchu wodnym stwarzała jedna z jednostek rekreacyjnych.
26.05.2024

Tunel podnosi znaczenie Świnoujścia w Europie

Niedługo minie rok od otwarcia tunelu w Świnoujściu. Przedsiębiorcy zauważają, że dzięki tej inwestycji zachodniopomorskie miasto stało się jednym z najbardziej perspektywicznych miast w Europie.
23.05.2024

Wybrano nową radę zachodniopomorskiego oddziału Krajowej Izby Gospodarki Morskiej na lata 2024-2028

21 maja 2024 roku podczas Zebrania Ogólnego Członków zachodniopomorskiego oddziału Krajowej Izby Gospodarki Morskiej wybrano nową radę na lata 2024-2028. Omówiono także cele i postanowienia na obecną kadencję.
22.05.2024

Coraz gorsza kondycja sieci – skąd wziąć 500 mld zł na infrastrukturę energetyczną?

Efektywna modernizacja i rozbudowa infrastruktury sieciowej są kluczowe dla zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na zieloną energię. Najbliższe lata to konieczność ambitnych inwestycji, ale już dziś wiadomo, że 140 mld złotych na inwestycje w sieci dystrybucyjne i przesyłowe to nadal niewystarczające kwoty, wobec zdiagnozowanych wyzwań. Żeby zaspokoić wszystkie sieciowe potrzeby łączne nakłady na ich rozwój mogłyby sięgnąć nawet 500 mld złotych.
15.05.2024

Wiceminister klimatu: utworzenie parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry nie wpłynie na żeglowność

Utworzenie parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry nie wpłynie na żeglowność Odry ani na terminal kontenerowy w Świnoujściu - poinformował we wtorek wiceminister klimatu, główny konserwator przyrody, Mikołaj Dorożała. Dodał, że mapa potencjalnego parku będzie tworzona z lokalną społecznością.
14.05.2024

Arkadiusz Marchewka: rozwój żeglugi śródlądowej jednym z priorytetów Ministerstwa Infrastruktury

Wiceminister i sekretarz stanu Arkadiusz Marchewka podkreślił w mediach społecznościowych, że władze planują rozwijać żeglugę śródlądową na Odrze, zwłaszcza w kontekście drogi wodnej do portu Szczecin-Śwnioujście.
12.05.2024

79. rocznica zakończenia II wojny światowej

8 maja 1945 roku, w Europie zakończył się największy konflikt w historii ludzkości, jakim niewątpliwie była II wojna światowa. Z tej okazji w 79. rocznicę jej zakończenia w garnizonie Świnoujście odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
08.05.2024

Debata "Polskie porty morskie" na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Podczas odbywającego się w dniach 7-9 maja w Katowicach XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego nie zabrakło tematów morskich. W trakcie debaty "Polskie porty morskie" eksperci, w tym przedstawiciele branży morskiej, rozmawiali na temat rozbudowy infrastruktury polskich portów nad Bałtykiem, ich znaczenia dla krajowej gospodarki czy też planów inwestycyjnych.
07.05.2024

Akcja "Czysta Odra" z udziałem portów w Szczecinie i Świnoujściu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. włączył się do tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji „Czysta Odra”. To jedna z inicjatyw edukacyjno-ekologicznych zorganizowanych w ramach kampanii "Mniej Plastiku" (#mniejplastiku). Trwa ona od 26 kwietnia do 5 maja. Jej organizatorami są ekolog Dominik Dobrowolski, bank Credit Agricole oraz spółka leasingowa EFL.
01.05.2024

Dwie dekady portowych inwestycji z unijnym wsparciem w Szczecinie i Świnoujściu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. podsumował rozwój infrastruktury w związku z jubileuszem 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. W tym celu wymienił 20 najważniejszych inwestycji. Te dwie dekady miały zapewnić ogromny rozwój, dzięki funduszom unijnym z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz CEF Łącząc Europę.
01.05.2024

20 lat Polski w UE. Transformacja sektora energetycznego

W ciągu 20 lat obecności w UE cały sektor energetyczny uległ znaczącej transformacji. Kolejne unijne regulacje przełożyły się na zmiany strukturalne, własnościowe i rynkowe. Spadł udział węgla w produkcji energii, wzrósł udział OZE i pozycja rynkowa odbiorców.
30.04.2024

59 lat 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Świnoujski związek taktyczny odpowiedzialny za prowadzenie działań minowych i przeciwminowych obchodził swoje święto. Z tej okazji odbyła się uroczysta zbiórka jednostek flotylli, a na okrętach podniesiono wielką galę banderową.
29.04.2024

Obchody rocznicy utworzenia Komendy Portu Wojennego Świnoujście

Z udziałem kadry dowódczej jednostki i 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, a także rodzin żołnierzy i zaproszonych gości odbyła się uroczystość z okazji rocznicy utworzenia Komendy Portu Wojennego Świnoujście.
26.04.2024

Szkolenie w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. dotyczące obsługi towarów w porcie

Z inicjatywy Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., we współpracy z Zachodniopomorską Krajową Administracją Skarbową, 18 kwietnia br. odbyło się szkolenie dla firm operujących na terenie portów Szczecin-Świnoujście. Dotyczyło ono obsługi towarów w składzie celnym oraz w magazynach czasowego składowania.
23.04.2024

Terminal Kontenerowy w Porcie Świnoujście z decyzją lokalizacyjną

Wojewoda Zachodniopomorski Adam Rudawski wydał decyzję lokalizacyjną dla Terminalu Kontenerowego w Świnoujściu. Tym samym można już przystąpić do projektowania infrastruktury dostępowej do terminalu. Powstanie głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu jest jednym z elementów ujętych w „Programie rozwoju portów morskich do 2023 roku”. Jego celem jest utrwalenie pozycji polskich portów w basenie Morza Bałtyckiego i stworzenie z nich kluczowych węzłów globalnych łańcuchów dostaw dla Europy Środkowo-Wschodniej.
17.04.2024

Finnlines zainaugurował rejsy między Malmö i Świnoujściem

188-metrowy ro-pax Finnfellow wypłynął dzisiaj po raz pierwszy ze szwedzkiego Malmö do Świnoujścia, inaugurując nowe codzienne połączenie.
10.04.2024

Pierwszy transport kolejowy obsłużony w terminalu promowym w Porcie Świnoujście po remoncie

Na terminalu promowym w Porcie Świnoujście został obsłużony pierwszy po modernizacji transport kolejowy. Inwestycja posłużyła przytosowaniu infrastruktury terminalu do obsługi transportu intermodalnego, w tym obsługi promów o długości do 270 metrów i pięcioma stanowiskami do cumowania.
08.04.2024

Nowe połączenie promowe między Szwecją a Polską

Finnlines uruchamia nowe codzienne połączenie morskie pomiędzy Szwecją a Polską. Pierwszy rejs z Malmö zaplanowano na 10 kwietnia.
05.04.2024

Wypadek w świnoujskim porcie. Nie żyje 71-latek

We wtorek około południa na terenie portu w Świnoujściu doszło do tragicznego w skutkach wypadku. Podczas załadunku wagonów zginął 71-letni pracownik.
03.04.2024

Kandydaci na prezydenta Świnoujścia o planach związanych z gospodarką morską miasta

Polska Agencja Prasowa przeprowadziła ankiety z kandydatami na prezydenta Świnoujścia. 7 kwietnia w walce o urząd prezydenta Świnoujścia zmierzy się czworo kandydatów: Joanna Agatowska (KWW Joanny Agatowskiej Świnoujście Wspólne Wyspy), Jan Borowski (KWW Jana Borowskiego Zmiana Pokoleniowa), Dorota Konkolewska (KW KO) oraz Paweł Sujka (KWW Pawła Sujki Wybieram Świnoujście). Nie zabrakło pytań dotyczących inwestycji portowych, offshore, czy planach związanych z molo.
02.04.2024

Nowi wiceprezesowie w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.

W dniu 26 marca 2024 r. Rada Nadzorcza Spółki ZMPSiŚ S.A. przedstawiła wyniki postępowania kwalifikacyjnego na stanowiska Wiceprezesa ds. Infrastruktury oraz Wiceprezesa ds. Ekonomiczno-Finansowych.
26.03.2024

Kradziona naczepa z miętowymi gumami przypłynęła do Świnoujścia i wpadła w ręce pograniczników

Skradzioną w Szwecji naczepę ciągnika siodłowego, wypełnioną 33 paletami gum do żucia, o łącznej wartości prawie 2 milionów złotych, odzyskali 18 marca funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świnoujściu. Pojazd zjechał z promu przybyłego ze Szwecji i został zatrzymany do kontroli.
25.03.2024

Konferencja PSEW w tym roku po raz pierwszy w Świnoujściu

W dniach 4-6 czerwca odbędzie się 19 edycja Konferencji PSEW2024, która jest największym branżowym wydarzeniem w Polsce poświęconym energetyce wiatrowej. W tym roku wydarzenie po raz pierwszy zagości na Pomorzu Zachodnim, w Świnoujściu – jednym z kluczowych miejsc na energetycznej mapie Polski, które na naszych oczach staje się centrum rozwoju energetyki wiatrowej.
25.03.2024

100 dni Ministerstwa Infrastruktury. Podsumowanie prac rządu

Sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Arkadiusz Marchewka podsumował 100 dni prac resortu w zakresie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
21.03.2024

Ministerstwo Infrastruktury ogłasza przetarg związany z budową terminala kontenerowego w Świnoujściu

Wiceminister Arkadiusz Marchewka poinformował w mediach społecznościowych, że rozpoczyna się przetarg na badania ferromagnetyczne dna w miejscu, w którym powstanie falochron. Ma to związek z budową terminala kontenerowego w Świnoujściu.
29.02.2024

Rekordowy rok dla największych polskich portów morskich - ponad 145 mln ton przeładowanych towarów

Miniony rok był kolejnym, w którym zanotowano rekordowe wyniki przeładunkowe w portach morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej – Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu. Polskie porty zanotowały wzrost przeładunków wynoszący 145,7 mln ton. To niemal 10% więcej w stosunku do 2023 roku (133 mln ton).
22.02.2024

Hiszpańscy żołnierze w Porcie Szczecin. To element ćwiczenia pk. "Brilliant Jump 2024"

W szczecińskim porcie odbyło się wyokrętowanie żołnierzy i techniki wojskowej z Hiszpanii. Komponent sił zbrojnych tego państwa bierze udział w ćwiczeniu pk. "Brilliant Jump 2024" które jest częścią większego, sojuszniczego przedsięwzięcia pk. "Steadfast Defender 2024". To największe ćwiczenia NATO od czasu Zimnej Wojny. Podobne odbyły się ostatnim razem w 1988 roku.
21.02.2024

Marynarka Wojenna gotowa na ćwiczenie "Wargacz-24"

8. Flotylla Obrony Wybrzeża jak co roku będzie realizować swoje największe przedsięwzięcie szkoleniowe pk. "Wargacz", sprawdzające zdolności marynarzy oraz posiadanego wyposażenia. To kluczowe wydarzenie w ramach każdego roku szkoleniowego. Tym razem odbywa się to w ramach startującego, ogólnopolskiego przedsięwzięcia pk. "Dragon-24", które z kolei odbywa się w ramach największych ćwiczeń NATO, pk. "Steadfast Defender-24".
20.02.2024

Bulk Cargo – Port Szczecin. Dobry 2023, optymistyczny 2024

Firma przeładunkowa Bulk Cargo – Port Szczecin, operująca w portach Szczecin i Świnoujście, ma za sobą niezły rok. Ze względu na nowe inwestycje wkrótce jednak wyniki firmy mogą być jeszcze lepsze.
18.02.2024

Groźne wycieki niebezpiecznych substancji na wybrzeżu. Interweniowała służba SAR

Specjaliści z Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa uczestniczyli tego samego dnia w akcjach, które miały miejsce w Ustce i Świnoujściu. Wzięli udział w działaniach zwalczania rozlewów substancji niebezpiecznych.
16.02.2024

Świnoujście. Na terminalu promowym spłonęła ciężarówka

Wczoraj wieczorem zapaliła się kabina ciężarówki przy ul. Fińskiej w terminalu promowym w Świnoujściu.
15.02.2024

Europejski rynek LNG. UE co miesiąc pompuje 1 mld dol. w gospodarkę Rosji

W okresie styczeń-grudzień 2023 r. import LNG krajów Unii Europejskiej wzrósł o 1,9% r/r do 102 mln ton, do Chin o 11,4% r/r do 71,6 mln ton, do Japonii zmalał o 9,2% r/r do 66,9 mln ton, do Korei Południowej zmniejszył się 3,5% r/r do 45,5 mln ton – informuje w najnowszym raporcie Banchero Costa Research. Przepompowując rosyjskie LNG w terminalach Belgii, Hiszpanii i Francji, UE co miesiąc pompuje w gospodarkę Rosji 1 mld dol. – podaje najnowszy raport CREA.
11.02.2024

A. Marchewka o budowie terminalu kontenerowego w Świnoujściu: naszym celem jest realizacja tej inwestycji

Budowa Terminalu Kontenerowego w Świnoujściu będzie realizowana – powiedział w czwartek podczas sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka. Głębokowodny Terminal Kontenerowy ma rozpocząć działalność w 2028 r.
08.02.2024

Postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska prezesa i członków zarządu spółki w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.

Rada Nadzorcza Spółki „Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.” z siedzibą w Szczecinie ul. Bytomska 7, 70-603 Szczecin działając w oparciu o kompetencje określone w § 26 pkt 4 i § 30 Statutu Spółki „Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.” ogłosiła 7 lutego br. postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska w składzie zarządu.
08.02.2024

Nowe pomosty dla żaglówek w świnoujskiej marinie

Samorząd Świnoujścia stara się o dofinansowanie ze środków unijnych na modernizację przystani jachtowej na Basenie Północnym. Planowana jest przede wszystkim wymiana pomostów, przy których cumują jachty. Nowe pomosty mają być nowoczesne i bezpieczne.
07.02.2024

Arkadiusz Marchewka: "To, co zastajemy w Zarządzie Portów Szczecin-Świnoujście to absolutny skandal"

Wiceminister infrastruktury Arkadiusz Marchewka napisał na platformie X, że trwająca obecnie kontrola w Zarządzie Portów Szczecin-Świnoujście przynosi szokujące wyniki.
06.02.2024

Resort infrastruktury nie wycofuje się z inwestycji w terminal kontenerowy w Świnoujściu

Ministerstwo Infrastruktury nie wycofuje się z inwestycji w Głębokowodny Terminal Kontenerowy w Świnoujściu - wynika z odpowiedzi resortu dla PAP. Podkreślono, że jest to jedna z kluczowych inwestycji i podejmowane są kolejne działania w celu jej realizacji.
03.02.2024

Pierwsza wizyta tego włoskiego okrętu w Świnoujściu. ITS Luigi Rizzo strzeże polskiego wybrzeża

Do Portu Wojennego Świnoujście weszła włoska fregata typu Carlo Bergamini, ITS Luigi Rizzo (F595). To pierwsza wizyta tego okrętu w miejscu stacjonowania 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Wykonuje on misję wsparcia obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża i wschodniej flanki NATO jako trzecia jednostka Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) w ramach misji pk. "Brilliant Shield".
02.02.2024

Zarząd Portów Szczecin i Świnoujście odwołany

Nowa Rada Nadzorcza Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście odwołała zarząd spółki.
31.01.2024

Port Szczecin-Świnoujście – jest nowa Rada Nadzorcza

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, podobnie jak spółki portowe w Gdańsku i Gdyni, także ma nową Radę Nadzorczą.
30.01.2024

Gaz-System: zakończenie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu to główny cel na rok 2024

Głównym celem inwestycyjnym Gaz-Systemu w 2024 r. będzie zakończenie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu, która umożliwi dostawy do Polski 8,3 mld m sześc. gazu rocznie - poinformowała PAP spółka. Zapowiedziała też kontynuację prac nad gazowym Korytarzem Centrum – Wschód.
29.01.2024

Zakończenie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu to główny cel na rok 2024 dla Gaz-System

Głównym celem inwestycyjnym Gaz-Systemu w 2024 r. będzie zakończenie rozbudowy terminalu LNG w Świnoujściu, która umożliwi dostawy do Polski 8,3 mld m sześc. gazu rocznie - poinformowała PAP spółka. Zapowiedziała też kontynuację prac nad gazowym Korytarzem Centrum – Wschód.
27.01.2024

Rząd przeciera szlak dla kontenerów w Świnoujściu

Resort infrastruktury nie rezygnuje z inwestycji w przeładunkowy hub i tor podejściowy w Świnoujściu – czytamy w weekendowym wydaniu "Pulsu Biznesu".
26.01.2024

Nie będzie niemieckiego sprzeciwu wobec terminalu kontenerowego w Świnoujściu? Meklemburgia-Pomorze Przednie nie wnosi sprawy do sądu

Kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie ma nie podejmować działań prawnych przeciwko planowanej budowie terminalu kontenerowego w Świnoujściu. Jak przekazał minister gospodarki Reinhard Meyer podczas czwartkowej wizyty w Schwerinie, uzyskano odpowiedzi w tej sprawie od strony polskiej. W efekcie władze landu miały zrezygnować z dalszego sprzeciwu wobec polskiej inwestycji.
25.01.2024

Sweco inżynierem kontraktu budowy części hydrotechnicznej terminalu instalacyjnego w porcie Świnoujście

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz Sweco Polska sp. z o.o. podpisały umowę na pełnienie przez tę firmę funkcji inżyniera dla inwestycji pod nazwą: „Budowa zdolności przeładunkowej portu morskiego w Świnoujściu do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej”. Kontrahent został wyłoniony w drodze przetargu, do którego zgłosiło się dziesięciu chętnych.
24.01.2024

Epsilon rozpoczął rejsy na linii Świnoujście – Trelleborg

Dziś w nocy nowy prom we flocie Unity Line wyruszył w swój pierwszy rejs ze Świnoujścia do Trelleborga.
23.01.2024

Ministerstwo Infrastruktury. Rozmowy na temat budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu

Wiceminister Infrastruktury ds. ds. gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Arkadiusz Marchewka spotkał się z dyrektorem Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciechem Zdanowiczem w sprawie kluczowej morskiej inwestycji w województwie zachodniopomorskim, budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu. Celem wizyty roboczej było określenie planów budowlanych w związku z tym przedsięwzięciem, które w przyszłości ma wpłynąć na rozwój gospodarczy regionu.
22.01.2024

Rząd przygotuje Plany Zagospodarowania Przestrzennego wód polskich portów morskich

Rząd przyjrzy się kwestii zagospodarowania przestrzennego w polskich portach morskich. W wykazie jego prac legislacyjnych i programowych znalazły się odpowiednie projekty dla dziewięciu portów.
19.01.2024

Opuścił prom w Świnouściu i trafił w kajdanki

Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej osiągnęli 13 stycznia podwójny sukces w kwestii poszukiwania i aresztowania osób poszukiwanych przez wymiar sprawiedliwości celem skierowania ich do odbycia kar pozbawienia wolności zgodnie z wyrokiem sądu. Akcje miały miejsce podczas kontroli drogowej w Świnoujściu i granicznej prowadzonej w Gdańsku Rębiechowie.
15.01.2024

Świnoujście. Mieszkańcy żądają otwarcia drogi zamkniętej przez terminal LNG

Od połowy kwietnia 2023 roku w Świnoujściu zamknięta jest ulica Ku Morzu, prowadząca do ważnych atrakcji turystycznych miasta i regionu. Zamknięto ją w związku z wprowadzeniem strefy ochronnej wokół gazoportu. Mieszkańcy Świnoujścia domagają się otwarcia ulicy i powołują na przedwyborcze obietnice.
14.01.2024

31. rocznica zatonięcia promu Jan Heweliusz

Dziś, w niedzielę 14 stycznia przypada 31. rocznica zatonięcia promu MF "Jan Heweliusz". Była to największa katastrofa morska w powojennej historii polskiej marynarki handlowej.
14.01.2024

Spotkanie dotyczące strefy bezpieczeństwa wokół terminala LNG w Świnoujściu

Wczoraj w Porcie Szczecin-Świnoujście miało miejsce spotkanie dotyczące strefy bezpieczeństwa wokół terminala LNG i zamknięcia w związku z tym ulicy Ku Morzu.
11.01.2024

Ruszył przetarg dot. budowy toru podejściowego do portu w Świnoujściu

Urząd Morski w Szczecinie ogłosił przetarg na opracowanie studium wykonalności wraz z m.in. raportem o oddziaływaniu na środowisko dla budowy nowego toru podejściowego do portu morskiego w Świnoujściu. Możliwość składania wniosków zakończy się 12 lutego br. Wartość inwestycji to 7,33 mld zł.
10.01.2024

Terminal kontenerowy w Świnoujściu ma powstać w porozumieniu z mieszkańcami

Planowany głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu to jedna z najważniejszych inwestycji ostatnich lat. Budowę potwierdzają i wspierają politycy koalicji rządzącej, podkreślając jej ogromne znaczenie strategiczne. Zapowiadają również współpracę z mieszkańcami pobliskich terenów.
10.01.2024

Polska Marynarka Wojenna rozpoczęła rok szkoleniowy

Styczeń to także rozpoczęcie kolejnego roku szkoleniowego w siłach zbrojnych. Oznacza to, że jednostki wojskowe będą realizowały zaplanowane na ten czas przedsięwzięcia. Z tej okazji, na terenie Portu Wojennego Gdynia, gdzie stacjonuje 3. Flotylla Okrętów, 5 stycznia odbyło się noworoczne rozprowadzenie do zajęć inaugurujące nowy rok szkoleniowy 2024.
09.01.2024

Pierwsza w tym roku dostawa amerykańskiego uzbrojenia w Porcie Świnoujście. Kolejne Abramsy w Polsce

Na podstawie umów zawartych przez Agencję Uzbrojenia do Świnoujścia dotarł kolejny transport uzbrojenia z USA, które będzie stanowić kluczowe wyposażenie dla modernizowanych wojsk lądowych. To efekt umowy zawartej przez MON w styczniu ubr. Uzbrojenie to ma zapewnić kluczowe zdolności obronne, konstruując nowoczesny model odstraszania.
08.01.2024

Polacy przekazali dowodzenie zespołem przeciwminowym NATO

W Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia Stałym Zespołem Okrętów Przeciwminowych NATO Grupa 1. W jego ramach trzy polskie okręty przez pół roku pełniły misję w ramach PKW Czernicki.
08.01.2024

PGZ Stocznia Wojenna cztery tygodnie przed terminem kończy naprawę główną i dokową ORP Necko

Miesiąc przed planowanym terminem gdyńska stocznia kończy prace naprawcze na trałowcu polskiej Marynarki Wojennej, ORP Necko (639). Okręt powróci do służby w 12. Dywizjonie Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, stacjonującym w Porcie Wojennym Świnoujście.
07.01.2024

Rozpoczynają się prace nad serialem o katastrofie promu Jan Heweliusz. Poszukiwani statyści

Reżyser Jan Hołubek nakręci dla platformy Netflix serial o największej powojennej katastrofie polskiej żeglugi, zatonięciu promu Jan Heweliusz. Zdjęcia do produkcji będą powstawać m.in. w Gdyni, Stargardzie, Szczecinie i Świnoujściu.
05.01.2024

Konie pociągowe polskiej Marynarki Wojennej. Nowoczesne holowniki proj. B860

Morski rodzaj sił zbrojnych w Polsce przechodzi obecnie najbardziej dynamiczny moment rozwoju w swojej XXI-wiecznej historii. Trwa budowa nowych okrętów, a w ostatnim czasie kolejne były wcielane do służby. W skład formacji weszły w latach 2020-2021 także jednostki pomocnicze. Choć nie są to jednostki bojowe, z racji na przeznaczenie i wielozadaniowość stanowią istotny wkład w rozwój marynarki wojennej.
05.01.2024

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podsumowuje rok 2023

Rok 2023 był dla polskiej branży portowej istotny z racji na wychodzenie światowej gospodarki z pandemii COVID-19. Tak jak w poprzednich latach, upływał on pod znakiem dalszego rozwoju i rozbudowy portów, co oznaczało nowe inwestycje umowy, przetargi, a także wiele zrealizowanych przedsięwzięć. Swoje podsumowanie przygotował Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
04.01.2024

Orlen podjął finalną decyzję inwestycyjną w sprawie Baltic Power

Grupa Orlen podjęła finalną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Inwestycja, która w 2026 roku włączy do polskiego systemu moc blisko 1,2 GW, będzie realizowana wspólnie z kanadyjskim Northland Power. Baltic Power będzie w stanie wyprodukować czystą, dostępną energię, która może zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych. W ramach przygotowania infrastruktury instalacyjnej dla branży offshore koncern rozpoczął również budowę terminala w Świnoujściu.
04.01.2024

Kluczowy przetarg dla planowanego terminalu kontenerowego w Świnoujściu

Urząd Morski w Szczecinie ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji geotechnicznej w związku z budową planowanego falochronu osłonowego. Wedle zamierzeń będzie on zabezpieczał planowany port zewnętrzny, na którym powstanie głębokowodny terminal kontenerowy.
04.01.2024

Niemiecki okręt w Świnoujściu. Wyjątkowa wizyta FGS Donau

Do Portu Wojennego Świnoujście wszedł okręt zaopatrzeniowy Deutsche Marine, FGS Donau (A516). Jego obecność ma szczególne znaczenie, gdyż przejmie dowodzenie nad Stałym Zespołem Okrętów Przeciwminowych NATO (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1) od polskiego sztabu obecnego na ORP Kadm. Xawery Czernicki.
03.01.2024

Terminal LNG w Świnoujściu przyjął w 2023 4,66 mln ton gazu

Do terminala LNG w Świnoujściu w 2023 r. dotarły 62 dostawy skroplonego gazu, to o cztery więcej niż w 2022 - podał we wtorek Orlen, który jest jedynym użytkownikiem terminala, należącego do operatora przesyłowego gazu Gaz-Systemu. Dodał, że łącznie w ubiegłym roku dostawy LNG drogą morską wyniosły ok. 4,66 mln ton.
02.01.2024

GDDiKA podsumowuje inwestycje w 2023 roku na Pomorzu

Rok 2023 był niezwykle bogaty pod względem wykonanych robót, otwieranych odcinków tras, jak i ogłaszanych przetargów dla inwestycji drogowych. Wiele z tych inwestycji, obok usprawnienia transportu drogowego, jest też kluczowa dla sprawnego rozwoju infrastruktury morskiej, w tym terminali przeładunkowych, pozwalając na skuteczniejsze rozładowywanie portów do których przybywa coraz więcej transportów.
02.01.2024

Epsilon już w Polsce!

17 grudnia w Belfascie Euroafrica przejęła prom Epsilon, po długoletnim bare-boat czarterze, od irlandzkiego operatora.
28.12.2023

Polski przewoźnik ma nowy prom. Epsilon jest w drodze, zastąpi Galileusza

Unity Line wzbogaci się o nowy prom. Jednostkę Epsilon zakupiła szczecińska firma Euroafrica w połowie 2022 roku. Prom płynie właśnie do Trelleborga i w styczniu wejdzie na linię.
26.12.2023

Polskie okręty kończą misję w zespole NATO. Wielki powrót do Portu Wojennego Świnoujście

Po 165 dniach spędzonych poza macierzystym portem do Portu Wojennego w Świnoujściu wróciły trzy okręty wchodzące w skład Polskiego Kontyngentu Wojskowego PKW Czernicki. Od lipca br. polscy marynarze operowali pod flagą NATO w ramach Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1, SNMCMG-1), zwanego „Tarczą Przeciwminową Europy”.
22.12.2023

Świnoujście bez pieniędzy z rządu na promy

Świnoujście nie otrzyma w przyszłym roku subwencji rządowej na utrzymanie przepraw promowych przez Świnę.
15.12.2023

Do Portu Wojennego Świnoujście wszedł szwedzki okręt HSwMS Belos

Z wizytą roboczą w Polsce pojawił się, 1 grudnia, okręt ratowniczy Królewskiej Marynarki Wojennej Szwecji (Svenska Marinen), przeznaczony do wspierania działań okrętów podwodnych. Wizyta zbiega się z rozpoczęciem tego samego dnia misji Połączonych Sił Ekspedycyjnych (Joint Expeditionary Force, JEF) w zakresie ochrony podwodnej infrastruktury krytycznej.
01.12.2023

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście najlepszym inwestorem w plebiscycie "Złota Setka Zachodniopomorskiego 2022"

W plebiscycie zorganizowanym przez Głos-Dziennik Pomorza, we współpracy z firmą Dun & Bradstreet, nagrodzono firmy i instytucje zaangażowane w rozwój przedsiębiorczości w regionie podczas ubiegłego roku. To także pierwsza edycja zestawienia największych firm na Zachodnim Pomorzu. Wśród nich znaleźli się kluczowi przedstawiciele branży morskiej.
30.11.2023

Marynarka Wojenna obchodzi 105. rocznicę swojego utworzenia

Na wszystkich okrętach wchodzących w skład morskiego rodzaju sił zbrojnych podniesiono wielką galę banderową, a w jednostkach wojskowych odbyły się z tej okazji apele. Jak co roku jest to okazja do pewnych podsumowań i spojrzenia tak na przeszłość, jak i przyszłość formacji.
28.11.2023

PORR zajmie się morską częścią terminala instalacyjnego w Świnoujściu

Firma PORR zwyciężyła w przetargu na realizację morskiej części terminala instalacyjnego offshore w Świnoujściu ogłoszonym przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Prace mają potrwać do połowy 2025 roku.
27.11.2023

Niemieccy ekolodzy protestują przeciwko budowie terminalu kontenerowego w Świnoujściu

W ramach inicjatywy obywatelskiej aktywiści zgłaszają przeciw rozbudowie nadmorskiej infrastruktury na terenie Polski. Wspierać ich mają mieszkańcy gminy Heringsdorf.
26.11.2023

Budowa Terminala Kontenerowego w Świnoujściu w pełni potwierdzona

Belgijsko-katarskie konsorcjum DEME CONCESSIONS N.V. i QTERMINALS W.L.L. odpowiedzialne za inwestycję głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu otrzymało 22 listopada zgodę wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka na dzierżawę 75 ha terenu w Świnoujściu na 30 lat. Wcześniej 9 listopada przedstawiciele Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz inwestora, spotkali się z Januszem Żmurkiewiczem, prezydentem Świnoujścia. Celem było omówienie współpracy i planów związanych z tym przedsięwzięciem.
22.11.2023

W Porcie Świnoujście trwa rozładunek wyrzutni HIMARS i czołgów Abrams dla Wojska Polskiego

Na podstawie umów zawartych przez Agencję Uzbrojenia do Świnoujścia dotarł transport amerykańskiego uzbrojenia, które będzie stanowić kluczowe wyposażenie dla modernizowanych wojsk lądowych. Ma ono zapewnić kluczowe zdolności obronne, konstruując nowoczesny model odstraszania.
22.11.2023

Zakończono testy nowego zbiornika w świnoujskim terminalu LNG

Trzeci - największy zbiornik w świnoujskim terminalu przeszedł testy szczelności. Próby odbyły się przy użyciu wody morskiej. Ostateczny wynik sprawdzianu wyszedł pozytywnie.
17.11.2023

Port Szczecin-Świnoujście na Dniu Polskiej Logistyki w Pradze

W ambasadzie RP w Pradze odbył się Dzień Logistyki Polskiej. Wzięli w nim udział przedsiębiorcy związani z portami, gospodarką, wymianą handlową i transportem międzynarodowym. ZMPSiŚ SA reprezentowała Aneta Szreder-Piernicka, dyrektor ds. handlowych.
15.11.2023

Z roku na rok polskie porty generują coraz większe przychody do skarbu państwa

Przychody z polskich portów w ubiegłym roku wyniosły imponującą sumę 58 miliardów złotych, co stanowiło ważny wkład w budżet państwa. Krajowa Administracja Skarbowa dostarczyła te informacje, uwzględniając różnorodne opłaty, takie jak cła, akcyzy oraz podatek VAT.
12.11.2023

Rekordowe wyniki terminalu promowego w Świnoujściu

Największy terminal promowy w Polsce i jeden z największych na Bałtyku notuje w ostatnim czasie bardzo wysokie wyniki. Świnoujskie promy rocznie przewożą pół miliona ciężarówek i 270 tysięcy samochodów osobowych.
19.10.2023

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 za nami

W ostatni piątek po raz 22 w Gdyni zebrali się reprezentanci sektora gospodarki morskiej, by w szerokim gronie rozmawiać o problemach i szansach branży.
16.10.2023

Jest umowa na analizę nawigacyjną pod tor podejściowy do portu w Świnoujściu

Na początku 2024 r. ma powstać analiza nawigacyjna dla ruchu statków po nowym podejściowym torze wodnym do portu w Świnoujściu. Jest ona niezbędna m.in. do określenia parametrów toru, związanych z manewrowaniem statków.
13.10.2023

Inauguracja budowy portu dla offshore w Świnoujściu. Proces transformacji energetycznej spółki skarbu państwa mają kluczową rolę

W procesie transformacji energetycznej spółki skarbu państwa mają kluczową rolę, biorą i będą brały w nim udział - podkreśliła w środę pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podczas inauguracji budowy portu dla offshore w Świnoujściu.
11.10.2023

Orlen rozpoczyna w Świnoujściu budowę portu instalacyjnego dla offshore

Orlen zaczyna w Świnoujściu budowę portu instalacyjnego na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej, ogłosił w środę prezes koncernu Daniel Obajtek. Jak dodał, to rozpoczęcie budowy pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku.
11.10.2023

Marek Gróbarczyk: W środę rozpoczęcie budowy portu offshorowego w Świnoujściu

Budowa portu offshorowego w Świnoujściu rozpocznie się w środę - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Terminal instalacyjny, dzięki któremu stawiane będą morskie turbiny wiatrowe ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku.
11.10.2023

Centrum Kompetencji Polskiego Offshore: Orlen Neptun partnerem inwestycji w Szczecinie i Świnoujściu

W Szczecinie i Świnoujściu planowane jest utworzenie Centrum Kompetencji Polskiego Offshore. Projekt będzie realizowany przy wsparciu dwóch instytucji nadzorowanych przez Ministerstwo Infrastruktury: Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu i Politechniki Morskiej w Szczecinie oraz jednej z uczelni branżowych zlokalizowanej w Szczecinie.
09.10.2023

Koniec prac na terminalu promowym w Świnoujściu

Na terminalu promowym w Świnoujściu zakończyły się prace budowlane nad przystosowaniem infrastruktury terminala do obsługi transportu intermodalnego.
08.10.2023

M. Gróbarczyk: za parę dni rozpoczynamy budowę portu offshorowego w Świnoujściu

Za parę dni rozpoczynamy budowę portu offshorowego w Świnoujściu; morską energetykę wiatrową, która jest istotna dla bezpieczeństwa energetycznego - poinformował w niedzielę wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że wpływy państwa z przeładunków w portach to 30 mld zł rocznie i rosną.
08.10.2023

Do gazoportu w Świnoujściu dotarła kolejna dostawa LNG

Praca w terminalu LNG w Świnoujściu się nie zatrzymuje. Ostatnio informowaliśmy o jubileuszowej dostawie nr 250, tymczasem wczoraj gazoport odwiedził kolejny gazowiec, notując 252. dostawę LNG.
07.10.2023

Nowa inwestycja dla offshoru w Świnoujściu

Euro Terminal jak wiele polskich spółek przygotowuje się do udziału w rozwoju polskiego rynku offshore. Ukończenie najnowszej inwestycji – rampy RO-RO to kolejny krok do rozwoju firmy i współpracy z kluczowymi graczami na rynku turbin wiatrowych. Razem z firmami tj. Vestas czy Orlen tworzą silny hub w zachodniopomorskim dla morskich farm wiatrowych.
05.10.2023

Nowe koncesje na offshore tylko dla PGE i Orlenu, kolejne porty zaangażowane w energetykę

Nowe koncesje na morskie farmy wiatrowe tylko dla PGE i Orlenu. Ustka ma mieć port instalacyjno-serwisowy, a terminal kontenerowy Baltic Hub w Porcie Gdańsk jest w rozmowach o offshore z PGE.
02.10.2023

Załogant frachtowca zaginął w drodze do Polski

Zachodnie media donoszą o tajemniczym zaginięciu członka załogi holenderskiego statku przeprawiającego się przez Kanał Kiloński i płynącego do Świnoujścia.
30.09.2023

Dziś jest obchodzony Światowy Dzień Morza

Tradycyjnie w ostatni czwartek września jest obchodzony dzień uświadamiania o znaczeniu mórz w codziennym życiu. W świętowanie zaangażowała się również branża morska w Polsce.
28.09.2023

Na jakim etapie inwestycji jest terminal głębokowodny w Świnoujściu?

To jedna z najważniejszych inwestycji na polskim wybrzeżu. Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu ma przyjmować największe statki kontenerowe, jakie mogą wpływać na Bałtyk. Prace nad powstaniem terminala się nie zatrzymują. Jak to wygląda na dzień dzisiejszy?
25.09.2023

Prezes portów Szczecin-Świnoujście: inwestycje są konieczne, a perspektywy obiecujące

19 września w szczecińskim porcie odbyła się konferencja prasowa. W jej trakcie m.in. zarząd portów poinformował o postępie prac realizowanych w ramach inwestycji toczącej się w Kanale Dębickim. O tym projekcie, jak i o pozostałych zadaniach inwestycyjnych rozmawiamy z Krzysztofem Urbasiem, prezesem Spółki.
22.09.2023

Świnoujście: 250. dostawa LNG do gazoportu

Dzisiaj do Terminalu im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu przypłynął statek z jubileuszową, 250. dostawą skroplonego gazu ziemnego. Od początku działania krajowego gazoportu odebrano w nim blisko 19,7 mln ton surowca.
20.09.2023

OT Port Świnoujście przedłużył dzierżawę terenu, na którym działa terminal

OT Port Świnoujście oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podpisały umowę przyrzeczoną dzierżawy nieruchomości, na której jest prowadzona działalność terminala.
20.09.2023

Gaz-System wspólnie ze służbami bezpieczeństwa państwa chroni Terminal LNG w Świnoujściu

Spółka aktywnie wspiera pracę funkcjonariuszy Morskiego Oddziału Straży Granicznej przebywających na terenie Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu i współpracuje z Policją w zakresie ochrony przestrzeni powietrznej nad terminalem. 18 września w Terminalu LNG odbyła się konferencja dotycząca bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej oraz współpracy Gaz-System ze Strażą Graniczną, Policją a także Wojskami Obrony Terytorialnej.
18.09.2023

Zbiornik terminala LNG jako sala koncertowa

W niedzielę, 17 września nowy zbiornik terminala LNG w Świnoujściu zamienił się w...salę koncertową. Wszystko za sprawą występu multiinstrumentalisty Joszka Brody. Terminal już wkrótce wypełni skroplony gaz.
18.09.2023

Budimex: wartość kontraktu na budowę terminala offshore dla Orlenu to 118 mln zł

118 mln zł wynosi wartość kontraktu Budimeksu z Orlenem na budowę lądowej części terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu, poinformował w czwartek Budimex. Dodał, że prace potrwają 17 miesięcy.
14.09.2023

Dobiega końca budowa trzeciego zbiornika w terminalu LNG w Świnoujściu

Niebawem rozpoczną się próby szczelności jednej z kluczowych inwestycji w świnoujskim terminalu. Ma ona sprawdzić również jego bezpieczeństwo
13.09.2023

Gróbarczyk o niemieckich pretensjach ws. terminala kontenerowego w Świnoujściu: „bzdury”

Wiceminister Marek Gróbarczyk odniósł się krótko do kwestii niemieckich wątpliwości i argumentów wysuwanych przeciw budowie głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu. „Jedna wielka bzdura” – stwierdził na falach Radia Szczecin.
06.09.2023

QTerminals inwestuje w Rotterdamie

Miesiąc po podpisaniu umowy w sprawie głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu jeden z członków konsorcjum będącego partnerem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, katarska firma QTerminals, poinformowała o nabyciu większościowego pakietu udziałów firmy „Kramer Holding B.V.”, dostawcy zintegrowanych usług logistycznych i kontenerowych z siedzibą w porcie w Rotterdamie w Holandii. Transakcja o wartości ponad 250 mln euro została w pełni sfinansowana przez QTerminals Group.
04.09.2023

To nie było lato marzeń. Po słabych wakacjach polska branża turystyczna potrzebuje kroplówki

Kapryśna pogoda i chude portfele Polaków to zabójcza mieszanka dla rodzimej branży turystycznej, wciąż poturbowanej po pandemii. Choć do pierwszego dzwonka zostało jeszcze kilka dni, hotelarze podsumowują mijające wakacje w nienajlepszych nastrojach. Krajowe urlopy były krótkie - średnio 3,5 doby - wynika z analizy platformy Nocowanie.pl. Bez kolejnego bonu turystycznego lub innego mechanizmu wsparcia, rodzimą branżę może czekać kryzys - alarmują eksperci.
30.08.2023

Gaz-System rozwija współpracę ze strażą pożarną

Podpisane 29 sierpnia przez spółkę porozumienie z Państwową Strażą Pożarną zwiększa i formalizuje dotychczasową kooperację, zwłaszcza w obszarach szkoleniowym, komunikacyjnym oraz usuwania skutków awarii. Intensyfikacja współpracy pozwoli jeszcze skuteczniej zabezpieczyć strategiczne obiekty, jak np. Terminal LNG w Świnoujściu, tłocznie i węzły gazu.
29.08.2023

Bieliki w Świnoujściu będą kursowały rzadziej

Promy Bielik transportujące pasażerów do centrum Świnoujścia znajdującego się na wyspie Uznam od września będą kursowały rzadziej. Zmiana ta miała nastąpić wraz z otwarciem tunelu pod Świną, jednak zapotrzebowanie na promy dla pieszych i rowerzystów okazało się na tyle duże, że z decyzją zaczekano do końca sezonu turystycznego.
25.08.2023

W Świnoujściu tankowiec uderzył o brzeg Kanału Piastowskiego

Wczoraj w godzinach popołudniowych na Kanale Piastowskim w Świnoujściu doszło do niebezpiecznie wyglądającego zdarzenia. Płynący ze Szczecina w stronę Gdańska tankowiec Angon uderzył w wschodni brzeg Kanału Piastowskiego. Jak się później okazało - incydent okazał się niegroźny w skutkach.
21.08.2023

Nurkowie-minerzy wydobyli 600 kg niewybuchów

Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadziła operację wydobycia niebezpiecznych pozostałości z czasów II wojny światowej. Wśród nich była torpeda 67 z czasów II wojny światowej. To druga taka operacja w tym miesiącu.
17.08.2023

Świnoujście. Chorągiew Wojska Polskiego zawiśnie na Latarni Morskiej

Chorągiew Wojska Polskiego o powierzchni blisko 150 m2 zawiśnie we wtorek w południe na Latarni Morskiej w Świnoujściu. Powstała dzięki zbiórce społecznej flaga do końca dnia będzie powiewała na wysokości niemal 70 metrów i przypominała o Święcie Wojska Polskiego.
15.08.2023

Przy terminalu LNG powstanie budynek zaplecza i nabrzeże dla Straży Granicznej

Wybudowanie na terenie portu morskiego w sąsiedztwie terminalu LNG w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) zaplecza administracyjno-technicznego dla Straży Granicznej i nabrzeża dla jej pływających jednostek zakłada podpisane w piątek porozumienie ze spółką Gaz-System.
14.08.2023

Nauta zbliża się do finiszu remontu polskiego okrętu przeciwminowego

W ramach Konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej, PGZ Stoczni Wojennej oraz Stoczni Remontowej Nauta jest prowadzona od roku naprawa główna i dokowa trzech trałowców proj. 207P znajdujących się w wyposażeniu polskiej Marynarki Wojennej, ORP Necko, ORP Nakło oraz ORP Mamry. Czytaj więcej na: https://biznes.trojmiasto.pl/Kolejne-okrety-trafia-do-remontu-n168371.html
12.08.2023

Niemiecka gmina z wyspy Uznam obawia się skutków budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu

W spór, dotyczący planowanego terminalu kontenerowego w Świnoujściu, zaangażowała się leżąca po sąsiedzku niemiecka gmina Heringsdorf z wyspy Uznam, która obawia się skutków jego budowy – podaje w czwartek agencja dpa.
11.08.2023

Rekordowa liczba załadowanych cystern w terminalu LNG

Od stycznia do końca lipca br. w terminalu LNG załadowano ponad 4 tys. cystern - poinformowała w czwartek pełnomocniczka rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Zaznaczyła, że to rekordowy wynik.
10.08.2023

Gaz-System: rok 2023 będzie rekordowy, jeśli chodzi o dostawy LNG

Rok 2023 będzie rekordowy, jeśli chodzi o dostawy LNG - zapowiada operator systemu przesyłu gazu Gaz-System. Dodano, że od początku funkcjonowania terminala w Świnoujściu przyjęto w nim 243 dostawy LNG i przetłoczono do Krajowego Systemu Przesyłowego - 24,2 mld m sześc. gazu.
10.08.2023

Zakończono przygotowywanie obszaru pod terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu

Przygotowanie terenu, na którym powstanie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych wkracza w końcową fazę. Już wkrótce rozpocznie się jego budowa.
08.08.2023

Włoska fregata pierwszy raz w Świnoujściu. Spotkanie marynarskich kadr dowódczych

Fregata typu Carlo Bergamini ITS Antonio Marceglia (F 597) jest drugim okrętem Marynarki Wojennej Włoch (Marina Militare) wykonującym zadanie wspierania obrony przeciwlotniczej polskiego wybrzeża. W ubiegłym tygodniu pierwszy raz weszła do Portu Wojennego Świnoujście, gdzie spędziła kilka dni, co pozwoliło jej oficerom i marynarzom zaznajomić się z tym miejscem oraz poznać stacjonującą tam 8. Flotyllę Obrony Wybrzeża.
07.08.2023

Gazowiec Lech Kaczyński z kolejną dostawą w Świnoujściu

To już czwarta dostawa błękitnego paliwa, która dotarła do gazoportu w Świnoujściu. Dzięki regularnym dostawom gazowca Lecha Kaczyńskiego, na ten moment krajowe magazyny gazu są już zapełnione w 85%. Tym samym mamy zagwarantowane bezpieczeństwo w nadchodzącym sezonie grzewczym.
01.08.2023

Gróbarczyk: Musimy sprawdzić, czy rozbudowa portu w Świnoujściu jest zgodna z normami środowiskowymi

Musimy sprawdzić, czy rozbudowa portu w Świnoujściu jest zgodna z normami środowiskowymi, mówił we wtorek wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk w Polskim Radiu 24. W jego ocenie nasze porty "świetnie" się rozwijają, a Świnoujście będzie konkurencją dla Hamburga.
01.08.2023

Transport autobusowy w Świnoujściu do plaży na Warszowie

Możliwy będzie nadzorowany transport autobusowy do plaży na Warszowie w Świnoujściu – poinformował w piątek wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. Obecnie dotarcie do niej utrudnia ustanowiona strefa ochronna wokół terminala LNG.
28.07.2023

Terminal instalacyjny Orlenu. Już w sierpniu poznamy generalnego wykonawcę!

Przygotowania terenu dla terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu zbliżają się do finalnego etapu. Niebawem, bo już w sierpniu, rozstrzygnięty zostanie przetarg na generalnego wykonawcę tej znaczącej inwestycji. Port, który planuje rozpocząć działalność w 2025 r., zyska kluczowe znaczenie dla ambitnych projektów MFW, takich jak Baltic Power.
27.07.2023

Orlen Neptun. Bałtyk katalizatorem zrównoważonej transformacji

Dywersyfikacja źródeł zasilania staje się nieodzownością dla przyszłości krajobrazu energetycznego Polski. Strategia Orlenu do 2030 r. zakłada dysponowanie OZE o łącznej mocy 9 GW, z uwzględnieniem znaczącego udziału inwestycji w sektor offshore wind. O ambitnych planach koncernu w tym zakresie mieliśmy okazję porozmawiać z Jarosławem Trybuchowiczem, prezesem Orlen Neptun, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
25.07.2023

Tunel pod Świną na kilka godzin zostanie wyłączony z eksploatacji

W nocy z 25 na 26 lipca przez cztery godziny tunel pod Świną zostanie wyłączony z eksploatacji – poinformował świnoujski magistrat. W tym czasie kierowcy mogą korzystać z przeprawy promowej Warszów. Powodem zamknięcia tunelu są przeglądy techniczne.
25.07.2023

Promy Bielik będą kursować według dotychczasowego rozkładu

Oficjalnie podjęto decyzję, że do końca letniego sezonu promy Bielik w Świnoujściu będą kursowały zgodnie ze starym rozkładem. To oznacza, że z dwóch stron Świny odbijać będą co 20 minut.
14.07.2023

Pierwsze pół roku porty Szczecin i Świnoujście zamykają na plusie

Zespół portów Szczecin-Świnoujście podsumowuje wyniki przeładunków za pierwsze pół roku. Te są o blisko trzy i pół proc. lepsze aniżeli w analogicznym czasie ub. roku. Operatorzy portowi w okresie styczeń-czerwiec br. obsłużyli prawie 18,1 mln ton ładunków.
13.07.2023

Świnoujście. Zmieniono strefę ochronną wokół terminala LNG

Wojewoda zachodniopomorski wydał rozporządzenie modyfikujące strefę ochronną wokół terminala LNG w Świnoujściu. Zmiana zapewni przejście pieszym i przejazd rowerzystom ze świnoujskiego Warszowa do plaży.
13.07.2023

Duże zapotrzebowanie na promy w Świnoujściu

W związku z otwarciem tunelu pod Świną spekulowało się o kursach promów Bielik, które przez lata transportowały pasażerów do centrum Świnoujścia znajdującego się na wyspie Uznam. W połowie lipca liczba kursów ma zostać zmniejszona, jednak jak się okazuje - zmiana ta jest teraz pod dużym znakiem zapytania.
13.07.2023

Gróbarczyk: terminal kontenerowy w Świnoujściu zabezpieczy przeładunki Europy Centralnej i Południowej

Budowa Głębokowodnego Terminala Kontenerowego w Świnoujściu pod kątem przeładunkowym zabezpieczy region Europy Centralnej i Południowej, mówił w środę w Studiu PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
12.07.2023

Jakie korzyści przyniesie budowa głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu?

Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście podpisał wczoraj z belgijsko-katarskim konsorcjum Deme Concessions przedwstępną umowę na budowę głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu. Co dzięki tej inwestycji zyska Świnoujście, jak i cały region?
11.07.2023

W Świnoujściu powstanie przejście pod torami i ścieżka pieszo-rowerowa w kierunku terenów nadmorskich

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wybudują przejście pod torem linii kolejowej Lubiewo–Świnoujście oraz blisko stumetrową ścieżkę pieszo-rowerową, co ułatwi mieszkańcom i turystom dojście do plaży – poinformował w poniedziałek Ministerstwo Infrastruktury. Koszt inwestycji wyniesie blisko 3 mln zł.
10.07.2023

Podpisano umowę na głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu

Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście podpisał dziś umowę na budowę głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu. Partnerami umowy są Belgijska firma Deme Concessions i katarski Qterminal.
10.07.2023

Podpisanie umowy przedwstępnej na głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu już w poniedziałek

Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście w najbliższy poniedziałek podpisze umowę przedwstępną z belgijsko-katarskim konsorcjum na budowę Głębokowodnego Terminalu Kontenerowego w Świnoujściu.
07.07.2023

Polska przejmuje dowodzenie nad zespołem przeciwminowym NATO

W Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się ceremonia pożegnania ORP Kadm. Xawery Czernicki, ORP Drużno i ORP Hańcza. Zostali pożegnani przez najbliższych, przełożonych oraz sympatyków. Powrót okrętów do kraju ma potrwać do grudnia tego roku. Swoje zadania odtąd wykonują w składzie Stałego Zespołu Okrętów Przeciwminowych Grupa 1 (Standing NATO Mine Countermeasures Group 1).
06.07.2023

Prezydent Świnoujścia odmówił wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla fabryki komponentów wiatrowych

Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz poinformował w opublikowanym obwieszczeniu, że decyzją z dnia 30 czerwca br. odmówił wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej fabryki komponentów wiatrowych w Polsce.
03.07.2023

Otwarcie tunelu pod Świną. Jakie zmiany zajdą w świnoujskiej żegludze?

W piątek oficjalnie otwarto tunel pod Świną, będącym jedną z największych inwestycji drogowych realizowanych w województwie zachodniopomorskim. Uruchomienie przeprawy łączącej wysypy Wolin i Uznam oznacza znaczące zmiany w komunikacji Świnoujścia. Te największe dotyczą żeglugi.
03.07.2023

Premier: otwarcie tunelu w Świnoujściu to zburzenie ogromnej bariery rozwojowej

Otwarcie tunelu w Świnoujściu to spełnienie marzeń i zrzucenie ogromnego ciężaru w codziennym życiu, i zburzenie ogromnej bariery rozwojowej; ważne wydarzenie w najnowszej historii kraju - ocenił premier Mateusz Morawiecki w swoim podcaście.
02.07.2023

Świnoujście. Kierowcy zadowoleni z otwarcia tunelu, narzekają na złe oznakowanie drogi dojazdowej

Kierowcy przejeżdżający w sobotę tunelem pod Świną w rozmowie z PAP wyrażali zadowolenie z otwarcia nowej drogi między wyspami Wolin i Uznam. Zauważali jednak, że trudno trafić do tunelu ze względu na brak oznakowania.
01.07.2023

R. Bochenek: tunel łączący wyspy Uznam i Wolin, to kolejny dowód sprawczości i dotrzymywania słowa przez PiS

Tunel łączący wyspy Uznam i Wolin, to kolejny dowód sprawczości i dotrzymywania słowa przez PiS - powiedział PAP rzecznik PiS Rafał Bochenek. Jeżeli jest współpraca rządu i samorządu, a priorytetem jest wspólnota celów, nie ma rzeczy niemożliwych - podkreślił.
01.07.2023

Pierwsi kierowcy przejechali tunelem pod Świną

Tunel pod Świną został udostępniony dla ruchu samochodowego. Pierwsi kierowcy pokonali go tuż po godzinie 20. Uroczyście otwarty w piątek w Świnoujściu połączył wyspy Uznam i Wolin. Jak podkreśla Ministerstwo Infrastruktury, to najdłuższy podwodny tunel w Polsce.
30.06.2023

Gazowiec Grażyna Gęsicka po raz pierwszy w Polsce

Drugi statek z floty tworzonej przez Grupę Orlen dotarł do Świnoujścia z ładunkiem skroplonego gazu ziemnego. Gazowiec o nazwie Grażyna Gęsicka przetransportował do Polski około 65 tys. ton LNG z amerykańskiego terminala Freeport. Dostawa została zrealizowana na podstawie transakcji zawartej na rynku spotowym.
30.06.2023

Tunel pod Świną oficjalnie otwarty. Połączy wyspy Wolin i Uznam

Zakończyła się budowa najdłuższej przeprawy podwodnej w Polsce. Mierzący 1780 metrów tunel pod cieśniną Świną 30 czerwca br. zostanie otwarty dla ruchu. Tunel, którego budowa rozpoczęła się jesienią 2019 roku, stanowi pierwsze stałe połączenie między wyspami Uznam i Wolin w historii miasta. Inwestycja została zrealizowana przez konsorcjum PORR S.A./PORR Bau/Gülermak na zlecenie Gminy Miasta Świnoujście i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) jako inwestora zastępczego.
30.06.2023

Tunel w Świnoujściu łączący wyspy Wolin i Uznam - oficjalnie otwarty

Tunel pod Świną oficjalnie otwarto w piątek; kierowcy samochodów przejadą nim wieczorem. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ocenił, że przeprawa, która łączy wyspy Wolin i Uznam, "kończy etap marzeń, a przenosi w realną, bezpieczną, od dawna wyczekiwaną rzeczywistość".
30.06.2023

Niemieckie media: tunel pod Świną to alternatywa dla podróżujących nad morze, skorzystają mieszkańcy Berlina i Brandenburgii, ale także Saksonii

W ciągu kilku lat Polska zbudowała tunel na wyspę Uznam w Świnoujściu. Jest on już gotowy - i zostanie oddany do użytku dzisiaj. To alternatywa dla podróżujących nad Morze Bałtyckie, również z Saksonii - pisze w piątek portal saechsische.de. "Skorzystają na tym również mieszkańcy Berlina i Brandenburgii" - zauważa "Berliner Zeitung".
30.06.2023

Niemieckie media o otwarciu tunelu pod Świną: gdy Polska inwestuje, ważne projekty po stronie niemieckiej są opóźniane

Tunel pod Świną w Świnoujściu, o długości 1800 metrów, zostanie otwarty w piątek, stając się trzecią stałą drogą dojazdową do wyspy Uznam. "Gdy Polska inwestuje (...), ważne projekty po stronie niemieckiej są opóźniane" - pisze portal dziennika "Ostsee Zeitung".
30.06.2023

Decyzja o rozbiórce obiektów hydrotechnicznych w porcie w Świnoujściu

Wojewoda Zachodniopomorski wydał decyzję nr 13/R/2023 dotyczącą pozwolenia na rozbiórkę obiektów hydrotechnicznych w porcie morskim w Świnoujściu. Decyzja została wydana na podstawie przepisów prawa budowlanego oraz ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie.
30.06.2023

W piątek uroczyste otwarcie tunelu w Świnoujściu

Otwarcie tunelu pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin i ma zapewnić lepszą komunikację dla mieszkańców i turystów, zaplanowano na piątek. Dotychczas, aby dostać się do kurortu, konieczne było przeprawianie się promami, co powodowało często duże kolejki i opóźnienia.
30.06.2023

Tunel pod Świną może podnieść atrakcyjność turystyczną również po stronie niemieckiej

Dostrzegam również ze strony niemieckiej oczekiwanie na otwarcie tunelu – przekazał prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz . W jego ocenie, tunel pod Świną może podnieść atrakcyjność turystyczną również po stronie niemieckiej z uwagi na poprawę komunikacji drogowej na wyspie Uznam.
29.06.2023

PKN Orlen współpracuje z Zespołem Szkół Morskich w Świnoujściu

PKN Orlen poinformował, że wspólnie z Orlen Neptun zawarli porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół Morskich im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Świnoujściu. Wydarzenie to miało miejsce w szczecinie, podczas Kongresu Morskiego.
29.06.2023

Gaz-System dofinansuje i zapewni dojazd do atrakcji turystycznych Świnoujścia podczas wakacji

Spółka podpisała porozumienie z Miastem Świnoujście w sprawie zapewnienia dla mieszkańców i turystów alternatywnego dostępu do atrakcji turystycznych (Latarnia Morska, Fort Gerharda) oraz plaży w prawobrzeżnej części miasta w miesiącach letnich.
29.06.2023

Port Szczecin-Świnoujście ogłosił przetarg na budowę zdolności przeładunkowej portu morskiego do obsługi MEW

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. ogłosił przetarg na budowę zdolności przeładunkowej portu morskiego w Świnoujściu do obsługi potrzeb morskiej energetyki wiatrowej. Postępowanie jest prowadzone za pośrednictwem Platformy Zakupowej Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA. Oferty można składać do 1 sierpnia.
28.06.2023

Otwarcie tunelu pod Świną 30 czerwca połączy wyspy Wolin i Uznam

Uroczystość otwarcia tunelu pod Świną odbędzie się w piątek, 30 czerwca, o godz. 12. Droga połączy wyspy Wolin oraz Uznam, na której znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska, poinformował Urząd Miasta w Świnoujściu.
27.06.2023

Kongres Morski: Morawiecki o Świnoujściu, Witek o potencjale morskim

W porcie w Świnoujściu na przełomie 2024 i 2025 r. rozpocznie pracę pierwszy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – poinformował premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników 10. Kongresu Morskiego.
27.06.2023

Będzie nowe podejście do portu w Świnoujściu, ruszył pierwszy przetarg

Urząd Morski w Szczecinie ogłosił przetarg na analizę nawigacyjną dla nowego toru wodnego do portu w Świnoujściu.
26.06.2023

Urlopowicze z Berlina i Brandenburgii będą mogli wkrótce podróżować tunelem w Świnoujściu na wyspę Uznam

Urlopowicze z Berlina i Brandenburgii będą mogli wkrótce podróżować tunelem na bałtycką wyspę Uznam. Według oficjalnych informacji, otwarcie dużego polskiego projektu w Świnoujściu powinno nastąpić do końca czerwca, "czyli dokładnie na letnie wakacje w Niemczech" - pisze portal rbb24. Uznam jest znany jako "wanna berlińczyków".
26.06.2023

Senat za poprawkami do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich

Ograniczenie kompetencji ministra obrony narodowej w kwestii zatopienia statku do sytuacji gdy taki obiekt jest wykorzystywany jako środek ataku terrorystycznego - przewiduje jedna z poprawek przyjętych w czwartek przez Senat do noweli ustawy o ochronie żeglugi i portów morskich.
23.06.2023

W Świnoujściu będzie można zwiedzić okręty 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Zwiedzanie okrętów, musztra paradna w wykonaniu orkiestry wojskowej oraz pokaz sprzętu i uzbrojenia jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża to część atrakcji, które przygotowano dla mieszkańców i turystów z okazji Święta Marynarki Wojennej w Świnoujściu.
22.06.2023

Promy w Świnoujściu będą kursować bez zmian po otwarciu tunelu

Tunel pod Świną czeka na otwarcie, które nastąpi lada dzień. Wielu mieszkańców, jak i turystów zastanawia się, co stanie się z miejscowymi promami, które do tej pory transportowały ich do centrum miasta. Jak się okazuje, świnoujskie promy po otwarciu tunelu nadal będą funkcjonować, a ich kursy będą się odbywały regularnie. Przez tunel będzie można też przejechać autobusami.
21.06.2023

Straż Pożarna nie wnosi sprzeciwu ws. uzyskania pozwolenia na użytkowanie tunelu pod Świną

Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Świnoujściu podpisał dokument, w którym nie wnosi sprzeciwu ani uwag w sprawie uzyskania pozwolenia na użytkowanie tunelu pod Świną. Przeprawa ma połączyć wyspę Wolin z wyspą Uznam, na której znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska.
20.06.2023

W Świnoujściu odbędą się obchody Święta Marynarki Wojennej

W ostatnią niedzielę czerwca tradycyjnie przypada Święto Marynarki Wojennej, które wieńczy obchody Święta Morza. Z tej okazji już w najbliższą sobotę, 24 czerwca, w przeddzień święta MW marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zapraszają do wspólnego świętowania w Świnoujściu.
19.06.2023

W przyszłym tygodniu ORP Lublin rozpocznie próby morskie

Jest nadzieja na zakończenie jednego z najdłuższych remontów jednostki polskiej Marynarki Wojennej, trwającego od grudnia 2017 roku. Okręt transportowo-minowy przygotowuje się do prób morskich, nie podano daty powrotu do regularnej służby. Okręt obecnie jest zacumowany przy Nabrzeżu Kaszubskim.
18.06.2023

W świnoujskiej flotylli odbyła się kolejna edycja "Trenuj z Wojskiem"

To już trzecia edycja szkoleń dla osób cywilnych pod hasłem „Trenuj z Wojskiem”. W trakcie tej edycji, już drugi raz do jego organizacji została przewidziana 8. Flotylla Obrony Wybrzeża. Po poprzednim szkoleniu w kwietniu, wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem. Zdaniem organizatorów zrealizowano wszystkie zaplanowane założenia.
18.06.2023

Tunel pod Świną testowany na wypadek pożaru

W tunelu w Świnoujściu trwają testy systemów bezpieczeństwa. Sprawdzane są różne warianty tak, aby wszystkie systemy ze sobą prawidłowo współdziałały.
15.06.2023

Wojsko zainteresowane wykorzystaniem terminalu głębokowodnego w Świnoujściu

Wojsko chciałoby wykorzystywać planowany terminal głębokowodny w Świnoujściu przy transportach wojskowych. Te są dziś realizowane na flankę wschodnią NATO w porcie Bremerhaven. Prezes portu zdradza, że trwają w tej sprawie rozmowy.
13.06.2023

Tak w 2025 roku ma wyglądać terminal instalacyjny Orlenu

Pierwszy w Polsce terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych – terminal Orlenu w Świnoujściu – ma osiągnąć zdolność operacyjną na przełomie 2024 i 2025 roku. Za budowę odpowiadają wspólnie Orlen Neptun II oraz Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Projekt został natomiast opracowany przez gdyńską spółkę Wuprohyd.
12.06.2023

Gazowiec Lech Kaczyński z trzecią dostawą LNG dla Polski

Do świnoujskiego terminalu regularnie przybywają statki transportujące skroplony gaz ziemny, który jest niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Kolejny raz przybył z nim statek zbudowany na potrzeby Grupy Orlen. To także 232 dostawa do świnoujskiego terminalu.
09.06.2023

Motorówka wpłynęła do zakazanej strefy. Interweniował MOSG

Załoga jednostki pływającej SG-070 z Pomorskiego Dywizjonu Straży Granicznej interweniowała wobec łodzi motorowej, która w Świnoujściu wpłynęła w strefę objętą zakazem przebywania.
05.06.2023

Przyznano Nagrody Gospodarcze Polskiego Radia 2023

Nagrody zostały przyznane w pięciu kategoriach – „Przełomowe Rozwiązanie”, „Filantrop Polski”, „Skarb Narodowy”, „Ambasador Biznesu RP” i „Dobry Zarząd”. Laureaci siódmej edycji Nagród Gospodarczych zostali ogłoszeni podczas specjalnego, piątkowego wydania audycji "Winien i Ma" na antenie Trójki Polskiego Radia.
02.06.2023

Kolejki na przeprawie promowej w Świnoujściu

Na przeprawie w Świnoujściu kolejki. Żegluga Świnoujska zadecydowała, że przeprawa "Warszów" w centrum przepuszczać będzie wszystkie auta, a nie jak zazwyczaj tylko z miejscowymi rejestracjami.
30.05.2023

Wiceszef MI: tunelem pod Świną kierowcy przejadą w czerwcu

Tunel pod Świną zostanie otwarty przed wakacjami, w czerwcu kierowcy będą mogli już z niego korzystać - zapewnił w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Przeprawa ma połączyć wyspę Wolin z wyspą Uznam oraz zakończyć problemy komunikacyjne mieszkańców Świnoujścia.
25.05.2023

Świnoujście. Prom Bielik uderzył w nabrzeże

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w poniedziałek rano w Świnoujściu. Prom Bielik I nagle stracił moc w swoim silniku. Bez możliwości hamowania, statek nie był w stanie zatrzymać się przed przystanią, co doprowadziło do jego uderzenia w nabrzeże. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał.
24.05.2023

Terminal LNG w Świnoujściu – kolejna dostawa gazu z USA i wizyta ambasadora

W poniedziałek go Terminalu LNG w Świnoujściu przypłynął gazowiec z kolejną dostawą surowca ze Stanów. Tego dnia terminal odwiedził także ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
24.05.2023

Horała: inwestycja w głębokowodne terminale przeładunkowe jest absolutnie kluczowa

Inwestycja w głębokowodne terminale przeładunkowe jest absolutnie kluczowa - ocenił w środę w TVP Info wiceminister funduszy Marcin Horała, odnosząc się do decyzji o budowie terminala kontenerowego w Świnoujściu.
24.05.2023

Katarczycy dołączają do wyścigu o terminal kontenerowy w Świnoujściu

W aktualnym postępowaniu na budowę głębokowodnego terminala kontenerowego w Świnoujściu biorą udział dwaj oferenci – Brytyjczycy oraz konsorcjum belgijsko-katarskie. Z wyścigu odpadła polska spółka.
23.05.2023

Wkrótce ruszy przetarg na wykonawcę części hydrotechnicznej terminala offshore w Świnoujściu

Na przełomie maja i czerwca ogłoszony ma być przetarg na wykonawcę części hydrotechnicznej terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu.
23.05.2023

Pozwolenie na użytkowanie świnoujskiego tunelu ma zostać wydane 20 czerwca

W tym tygodniu przejazd pod Świną z wyspy Uznam na Wolin i z powrotem testowali ratownicy medyczni z pogotowia ratunkowego w Świnoujściu i Międzyzdrojach. Ratownicy sprawdzali m.in. stworzenia w tunelu korytarza życia. Wcześniej podobne przejazdy mieli także kierowcy z Komunikacji Autobusowej w Świnoujściu. Według zapewnień Urzędu Miasta w Świnoujściu z inwestycji mieszkańcy i turyści mają skorzystać jeszcze przed wakacjami.
19.05.2023

Gróbarczyk: trwa przygotowanie nabrzeża pod terminal instalacyjny w Świnoujściu

Trwają roboty rozbiórkowe, przygotowanie nabrzeża pod pierwszy w Polsce terminal offshore – poinformował w czwartek podczas konferencji prasowej w Świnoujściu wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Zakończenie inwestycji planowane jest na przełomie 2024 i 2025 r.
18.05.2023

Na Fairplay-90 podniesiono polską banderę

Nowoczesny holownik Fairplay-90 będzie służył w świnoujskim porcie. W piątek, 12 maja odbyło się oficjalne powitanie jednostki. Fairplay Towage Polska zapowiada powiększenie floty o kolejne holowniki.
16.05.2023

W tunelu pod Świną trwają prace wykończeniowe

Budowa tunelu pod Świną, pomiędzy wyspami Uznam i Wolin dobiega końca. Będzie to najdłuższa podwodna przeprawa w Polsce. Łączna długość tunelu i dróg dojazdowych to prawie 3,2 km, a samego tunelu 1,5 km. Na obu wyspach trwają prace porządkowe i wykończeniowe.
11.05.2023

Upamiętnienie 78. rocznicy zakończenia II wojny światowej z udziałem marynarzy

Zarówno 8 jak i 9 maja to dni, gdy w wielu krajach upamiętnia się zakończenie w Europie największego i najstraszniejszego konfliktu, jaki miał miejsce w historii ludzkości. W odbywających się w całym kraju uroczystościach nie zabrakło udziału przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej.
09.05.2023

Fairplay-90 w Świnoujściu

W piątek, 12 maja w Świnoujściu zostanie podniesiona bandera na jednym z dwóch nowych holowników Fairplay Towage Polska. Portem macierzystym Fairplay-90 jest Szczecin, a jednostka będzie wykorzystywana głównie do obsługi portu w Świnoujściu.
08.05.2023

Gróbarczyk: nie jest wykluczone, że w Elblągu zawrzemy umowę z prywatnymi inwestorami

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk przekazał w TVP Info, że nie jest wykluczone, że w Elblągu zostanie zawarta umowa z prywatnymi inwestorami. Dodał, że sytuacja w porcie jest skomplikowana, ponieważ większość terenów nabrzeży nie należy do miasta.
04.05.2023

Zachodniopomorskie. Nad morzem nadal wielu turystów; rozpoczęły się powroty z majówki

Na zachodniopomorskich plażach, w Międzyzdrojach i w Świnoujściu w środę nadal widać sporo odpoczywających osób. Zaczęły się już jednak wyjazdy z kurortów – tworzy się kolejka do przeprawy promowej w Świnoujściu.
03.05.2023

W Międzyzdrojach próba bicia rekordu Polski na najdłuższą flagę narodową, a w Świnoujściu flaga na latarni morskiej

Próba ustanowienia nowego rekordu Polski w kategorii najdłuższej flagi narodowej zaplanowana jest na wtorek w Międzyzdrojach. Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej chce także uczcić Świnoujście, jak co roku wieszając ogromną flagę na latarni morskiej.
02.05.2023

Świnoujście. Bezpłatny transport do latarni morskiej, Fortu Gerharda i plaży przy Podziemnym Mieście – do 7 maja

Bezpłatne rejsy do latarni morskiej i Fortu Gerharda, a także przejazdy autobusowe do plaży przy Podziemnym Mieście będą realizowane do 7 maja. Atrakcje od ponad dwóch tygodni były niedostępne dla zwiedzających z powodu wprowadzonej 200-metrowej strefy ochronnej wokół gazoportu.
29.04.2023

58. rocznica utworzenia 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

Dziś swoją 58. rocznicę utworzenia obchodziła 8. Flotylla Obrony Wybrzeża. Z tej okazji w Porcie Wojennym Świnoujście odbyła się uroczystość połączona z apelem i zbiórką pododdziałów.
27.04.2023

Projekt noweli rozporządzenia ws. infrastruktury dostępowej do portów w Szczecinie i Świnoujściu w RCL

Projekt zmiany rozporządzenia ws. infrastruktury dostępowej do portów w Szczecinie i Świnoujściu został opublikowany we wtorek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Nowelizacja ma na celu uaktualnienie parametrów obiektów, urządzeń i instalacji wchodzących w skład tej infrastruktury.
25.04.2023

Świnoujście: wykonawca zapewnia, że w połowie czerwca nastąpi otwarcie tunelu pod Świną

Są zapewnienia wykonawcy, że w połowie czerwca tunel pod Świną zostanie udostępniony. Ma to nastąpić jeszcze przed sezonem – przekazała zastępczyni prezydenta Świnoujścia Barbara Michalska. Przeprawa pod cieśniną Świny ma zakończyć problemy komunikacyjne mieszkańców Świnoujścia i połączyć wyspę Wolin z wyspą Uznam.
24.04.2023

Gaz-System sfinansuje transport do atrakcji turystycznych Świnoujścia

Operator terminala LNG w Świnoujściu Gaz-System zadeklarował sfinansowanie bezpłatnego dojazdu turystów do atrakcji w prawobrzeżnej części miasta w czasie długiego majowego weekendu. 13 kwietnia wojewoda wprowadził zakaz przebywania w pobliżu terminala.
21.04.2023

Świnoujście nie otrzymało rekompensaty

Wbrew wcześniej pojawiającym się informacjom, jakoby w związku z zamknięciem ulicy Ku Morzu, Gmina Miasto Świnoujście otrzymała od spółki Gaz-System rekompensatę w wysokości 20 mln zł na budowę nowego dojścia do Latarni Morskiej, Fortu Gerharda i plaży w prawobrzeżnej części miasta, doniesienia te nie są prawdziwe. Obecnie trwają w tej sprawie rozmowy, jednak nic nie zostało potwierdzone.
20.04.2023

Sympozjum dot. budowy tunelu pod Świną

24 kwietnia 2023 roku. odbędzie się II sympozjum naukowo-techniczne pt. ” Usprawnienia połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu – budowa tunelu pod Świną”.
19.04.2023

Minister rolnictwa: mam nadzieję, że wykorzystamy potencjał portu w Świnoujściu do eksportu zboża

Mam nadzieję, że wykorzystamy potencjał portu w Świnoujściu do eksportu zboża; tu są duże magazyny, które nie są do końca obciążone - mówił w czwartek w Szczecinie minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Zadeklarował wyeksportowanie 4 mln ton zboża z Polski.
13.04.2023

Golińska: decyzja, aby dodatkowo chronić terminal gazowy jest absolutnie potrzebna i uzasadniona

Musimy być przygotowani na akcje sabotażowe i dywersyjne. Decyzja, aby dodatkowo chronić naszą infrastrukturę krytyczną, jaką jest terminal gazowy w Świnoujściu, jest absolutnie potrzebna i uzasadniona – przekazała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska w Programie 1 Polskiego Radia.
13.04.2023

Nowe nabrzeże terminala LNG w Świnoujściu jest gotowe na przyjęcie jednostek pływających

Jak poinformował PORR Polska, właśnie zakończone zostały prace nad drugim nabrzeżem w porcie zewnętrznym w Świnoujściu. Z dodatkowej infrastruktury będą korzystać zarówno duże gazowce, jak i mniejsze jednostki potrzebne do redystrybucji LNG. Aktualnie trwają intensywne prace nad montażem technologii przesyłu gazu ziemnego z nadbrzeża do zbiorników magazynowych w gazoporcie.
12.04.2023

W życie wchodzi czasowy zakaz przebywania wokół terminalu LNG w Świnoujściu

Na wniosek Straży Granicznej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Wojewoda Zachodniopomorski wprowadzi od 13 kwietnia 2023 roku czasowy zakaz przebywania w odległości do 200 m wokół terminalu LNG w Świnoujściu.
12.04.2023

Spotkanie wojewody z mieszkańcami Świnoujścia. Przedmiotem dyskusji blokada gazoportu LNG

Mieszkańcy Świnoujścia są zaniepokojeni możliwym zamknięciem dostępu drogowego do części zabytków i atrakcji turystycznych Świnoujścia. Ma to związek z zabezpieczeniem infrastruktury krytycznej w Polsce, do której należy terminal LNG. Kilka dni temu Północna Izba Gospodarcza, Świnoujska Organizacja Turystyczna oraz liczni lokalni przedsiębiorcy wystosowali apel do wojewody zachodniopomorskiego, Zbigniewa Boguckiego. Teraz spotkał się on z mieszkańcami Świnoujścia.
12.04.2023

Rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu na zaawansowanym etapie

Port w Świnoujściu przechodzi obecnie wielkie zmiany poprzez rozbudowę. Do 2029 roku ma stać się poważną konkurencją dla portu w Hamburgu. Koszt programu szacowany jest na 10,3 mld złotych. Na terenie świnoujskiego gazoportu wybudowane zostanie nowe nabrzeże statkowe wraz estakadą prowadzącą do trzeciego zbiornika magazynowego LNG. Inwestycja ta umożliwi cumowanie, postój, załadunek i rozładunek mniejszych zbiornikowców LNG.
11.04.2023

Apel Północnej Izby Gospodarczej dotyczący blokady infrastruktury turystycznej w Świnoujściu

Kilka dni temu Świnoujściem wstrząsnęła informacja o możliwym zamknięciu dostępu drogowego do części zabytków i atrakcji turystycznych Świnoujścia. Ma to związek z zabezpieczeniem infrastruktury krytycznej w Polsce, a tak definiowany jest terminal LNG. Informacja ta zaniepokoiła Północną Izbę Gospodarczą, która wraz z lokalnymi przedsiębiorcami apeluje do wojewody Zbigniewa Boguckiego.
10.04.2023

Radna Świnoujścia: terminal kontenerowy to problem

Podczas rozmowy w Radio Szczecin Joanna Agatowska, radna Świnoujścia z ramienia Lewicy, stwierdziła, że budowa głębokowodnego terminala kontenerowego nie przyniesie miastu korzyści.
06.04.2023

Gróbarczyk: w ciągu 6-7 lat Świnoujście będzie poważną konkurencją dla Hamburga

Dzięki budowie m.in. portu kontenerowego i nowego podejścia port w Świnoujściu w ciągu 6-7 lat będzie poważną konkurencją dla Hamburga - ocenił w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. W ramach rozwoju tego portu do 2029 r. ma być wydane ponad 10 mld zł.
01.04.2023

W PE wystawa zabytków wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin–Świnoujście

W Parlamencie Europejskim w Brukseli do końca marca można będzie oglądać wystawę poświęconą zabytkom wydobytym z modernizowanego toru wodnego Szczecin–Świnoujście. W trakcie jego pogłębiania z wody wyciągnięto około 100 ton różnych przedmiotów.
29.03.2023

Pierwszy polski gazowiec dotarł do Świnoujścia [WIDEO]

W miniony piątek do terminalu LNG w Świnoujściu zawinął Lech Kaczyński – pierwszy metanowiec z planowanej na 8 jednostek floty Orlenu. Na jego pokładzie przypłynęło z USA 70 tys. ton skroplonego gazu ziemnego. To tyle, ile przez 7 dni zużywają wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce.
13.03.2023

Pierwsza dostawa LNG do Polski gazowcem z floty Grupy Orlen

Grupa Orlen gwarantuje stabilne dostawy surowców, w tym gazu ziemnego do Polski. Pierwszy gazowiec z floty budowanej na jej potrzeby dotarł do Terminalu w Świnoujściu z dostawą 70 tysięcy ton LNG z USA. Taki ładunek wystarczy na pokrycie średniego tygodniowego zużycia gazu ziemnego wszystkich gospodarstw domowych w Polsce. Do końca 2025 roku Grupa Orlen będzie dysponowała ośmioma statkami do przewozu LNG. To znacząco zwiększy efektywność jego transportu i wzmocni pozycję koncernu na globalnym rynku LNG.
11.03.2023

Pierwszy gazowiec z floty Orlenu dostarczył LNG do terminala w Świnoujściu

Lech Kaczyński dostarczył do terminala LNG w Świnoujściu 70 tys. ton LNG z terminala Sabine Pass w USA. Gazowiec ten to pierwszy z floty jednostek do przewozu LNG Grupy Orlen, który zawinął do gazportu z ładunkiem gazu.
11.03.2023

Metanowiec Lech Kaczyński zawinął do Świnoujścia

Metanowiec Lech Kaczyński zawinął w piątek do terminalu LNG w Świnoujściu. Wyczarterowana przez PGNiG z Grupy Orlen jednostka rozładuje transport skroplonego gazu przywiezionego z USA.
10.03.2023

Świnoujście planuje remont promów

Władze miasta planuję wyremontowanie dwóch jednostek przeznaczonych do transportu pasażerów i pojazdów osobowych i transportowych. Prace obejmą m.in. konserwacje kadłubów.
06.03.2023

Marynarka Wojenna upamiętniła Żołnierzy Wyklętych

W całym kraju odbyły się uroczystości z okazji Dnia Żołnierzy Wyklętych - członków antykomunistycznego podziemia, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i przeciwstawili się władzy narzuconej przez Związek Radziecki. Wielu z nich przypłaciło to ucieczką z kraju, długoletnim więzieniem, prześladowaniami, a nawet życiem. Pamięć o ofiarach represji upamiętnili przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej.
02.03.2023

Gaz-System zbada zainteresowanie przesyłem wodoru, biometanu oraz amoniaku

Gaz-System rozpoczyna badanie, by oszacować zainteresowanie rynku rozwojem nowych projektów związanych z transportem wodoru, biometanu oraz amoniaku, zarówno ze strony producentów, jak również odbiorców - poinformował w środę operator.
01.03.2023

Rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu zbliża się ku końcowi

Według wykonawcy, stan zaawansowania robót na placu rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu to 90%.
28.02.2023

USNS John Lenthall w świnoujskim porcie

Do Portu Świnoujście wszedł w piątek zbiornikowiec USNS John Lenthall (T-AO-189). Była to kurtuazyjna wizyta, która pozwoliła również załodze okrętu na odpoczynek i uzupełnienie zapasów.
27.02.2023

Wojewoda może zakazać przebywania w pobliżu terminala LNG. Weszły w życie nowe przepisy

Weszły w życie przepisy, w myśl których może zostać ograniczony dostęp do terminala LNG w Świnoujściu.
26.02.2023

Politechnika Gdańska zaopatruje ORP Mewa w nowoczesny sprzęt przeciwminowy

Wchodzące do służby w polskiej Marynarce Wojennej okręty przeciwminowe typu Kormoran II są wyposażone w nowoczesny sprzęt umożliwiający im realizację zadań na światowym poziomie. Wiele elementów wyposażenia i uzbrojenia zostało stworzonych rękoma polskich twórców i projektantów. Wśród nich jest system obrony przeciwminowej Głuptak, który powstał na Politechnice Gdańskiej.
20.02.2023

Marynarska bluza i listy znalezione we wraku niemieckiego okrętu trafiły do Fortu Gerharda

Do Fortu Gerharda-Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu trafiła bluza marynarza i listy z frontu znalezione trzydzieści lat temu we wraku jednego z niemieckich okrętów. Pasjonaci historii próbują odnaleźć rodzinę marynarza i ustalić, jak potoczyły się jego losy.
16.02.2023

Marynarze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża na ćwiczeniu Dynamic Move 2023-1

Zakończyło się pierwsze w tym roku sojusznicze ćwiczenie skoncentrowane na działaniach przeciwminowych pk. Dynamic Move 2023-1. W jego trakcie specjaliści z 19 krajów, wykorzystując specjalny system komputerowy koordynowali działanie sił nawodnych, pojazdów podwodnych i powietrznych, aby skutecznie prowadzić operacje przeciwminowe na morzu. W tym roku 8 Flotyllę Obrony Wybrzeża reprezentowali oficerowie z 12. Dywizjonu Trałowców 8. FOW.
03.02.2023

TT-Line czeka na nowy prom Peter Pan

Linie promowe TT-Line czekają już w gotowości na zawinięcie drugiego promu Green Ship Peter Pan do Terminala Promowego w Świnoujściu. Jednostka ma pojawić się tam 19 lutego o godzinie 23:15, zaś pierwsze wejście statku w porze dziennej zaplanowane jest na następny dzień w godzinach 14:00-16:00.
02.02.2023

Eksperci: kryzys energetyczny się nie skończył, Polska powinna stawiać na oszczędność i OZE

Kryzys energetyczny się nie skończył, mogą się pojawić problemy z dostępnością gazu, Polska powinna kłaść większy nacisk na oszczędność energii i jak najszybciej budować OZE - oceniali eksperci w czasie konferencji "Energetyka 2023 - przesilenie".
31.01.2023

Polska stała się portem zastępczym i hubem logistycznym dla Ukrainy

Zdaniem ekspertów rosnące przeładunki pozwalają mówić o ubiegłym roku jako bardzo udanym dla polskich portów i rekordowych wynikach przeładunków. To dobra wiadomość dla zachodniopomorskiej gospodarki, bo oznacza, że sektor morski, mimo obaw ekspertów, obronił się i wykorzystywał swój potencjał.
26.01.2023

Zdaniem prezydenta Świnoujścia promy staną się tylko jedną z alternatyw w komunikacji

Promy będące częścią naszego miejskiego krajobrazu, staną się tylko jedną z alternatyw w komunikacji, powiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Wraz z planowanym na maj otwarciem tunelu pod Świną wejdą zmiany w komunikacji miejskiej, a kursowanie promów zostanie ograniczone.
25.01.2023

[WIDEO] Wyniki przeładunkowe polskich portów w 2022 roku - konferencja

O godzinie 12:00 w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury rozpoczeła się konferencja, na której przedstawione zostały wyniki przeładunkowe polskich portów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa - Portu Gdańsk, Portu Szczecin-Świnoujście, Portu Gdynia.
24.01.2023

W tym roku do terminala LNG w Świnoujściu może zawinąć ponad 60 gazowców

Przewiduje się, że w 2023 r. do terminala LNG w Świnoujściu zawinie ponad 60 gazowców - poinformował PAP wiceprezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Daniel Stachiewicz. Dodał, że realizowana obecnie inwestycja pozwoli docelowo regazyfikować ponad 8 mld m sześc. gazu rocznie.
24.01.2023

Siemoniak: Zachodniopomorskie jest miejscem szczególnym, jeśli chodzi o infrastrukturę krytyczną

Zachodniopomorskie jest miejscem szczególnym, jeśli chodzi o infrastrukturę krytyczną; gazoport, dojście Baltic Pipe, Elektrownia Dolna Odra i Zakłady Chemiczne w Policach wymagają bardzo szczególnego podejścia – podkreślił w poniedziałek wiceszef Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak.
23.01.2023

Zielone światło dla portu instalacyjnego w Świnoujściu

– Podpisałem decyzję umożliwiającą PKN Orlen rozpoczęcie pierwszych prac związanych z budową terminalu instalacyjnego w Świnoujściu dla obsługi morskich farm wiatrowych – poinformował Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. Decyzja zapadła w zaledwie trzy miesiące od prezentacji projektu.
17.01.2023

Stabilny początek roku gazowego systemu przesyłowego

Utrzymane szybkie tempo obsługi statków i cystern w Terminalu LNG w Świnoujściu, przesył gazu przez interkonektory z Litwą i Słowacją, pracujący na pełnej przepustowości Baltic Pipe – to główne cele spełnione przez GAZ-SYSTEM w minionym roku. Mimo braku dostaw z Rosji oraz trwającej na wschodzie wojny polska sieć przesyłowa pracuje stabilnie, a gaz jest dostarczany do odbiorców zgodnie z zamówieniami.
16.01.2023

Tunel w Świnoujściu. Szykują się do wylewki asfaltu [ZDJĘCIA]

W tunelu pomiędzy wyspami Uznam i Wolin trwają prace porządkowe przed rozpoczęciem wylewania asfaltu na nawierzchnię drogową. Do testów przygotowywane są także instalacje przeciwpożarowa, teletechniczna i elektryczna, montowana w specjalnych nawach technicznych pod powierzchnią płyty jezdnej. Zobacz najnowsze zdjęcia.
13.01.2023

PKN Orlen otrzymał zgody na prace przy terminalu w Świnoujściu

Polski Koncern Naftowy Orlen otrzymał zgody na rozpoczęcie prac przy budowie terminalu instalacyjnego dla farm wiatrowych w Świnoujściu - poinformował w czwartek w mediach społecznościowych prezes koncernu Daniel Obajtek.
12.01.2023

W tym roku gazoport w Świnoujściu odebrał już dwie dostawy LNG

Od początku 2023 roku do Świnoujścia dotarły już dwie dostawy skroplonego gazu ziemnego.
12.01.2023

Grupa ORLEN: bezpieczeństwo gazowe dzięki rekordowej liczbie dostaw LNG

Aż 58 ładunków LNG odebrała w Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Grupa ORLEN w 2022 roku. To najwięcej od początku funkcjonowania gazoportu. Łączny wolumen dostaw do Świnoujścia wyniósł 4,4 mln ton LNG, co oznacza wzrost o 57 proc. rok do roku. Intensyfikacja importu LNG pozwoliła zagwarantować bezpieczeństwo energetyczne krajowych odbiorców gazu pomimo trudnej sytuacji na europejskim rynku tego surowca.
04.01.2023

NIK oceniła portowe spółki

Spółki zarządzające czterema portami morskimi o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej prawidłowo realizowały harmonogramy i plany finansowe w zakresie inwestycji i zarządzania – przekazała we wtorek Najwyższa Izba Kontroli. Plany inwestycyjne wykonane były jednak z opóźnieniami.
03.01.2023

Pożegnanie „Wyspiarki”, mrożenie gruntu i budowa dróg, czyli najważniejsze wydarzenia na budowie tunelu w 2022 roku

W styczniu 2023 roku mijają trzy lata od rozpoczęcia budowy komory startowej dla maszyny, która wydrążyła tunel pomiędzy wyspami Wolin i Uznam. W tym czasie na budowie trwała między innymi budowa dróg, ramp dojazdowych do tunelu, konstrukcji wewnętrznych, jak również wyjść ewakuacyjnych przy zastosowaniu metody mrożenia gruntu.
03.01.2023

Przy budowie tunelu pod Świną wykonano ponad 85 proc. prac

Zaawansowanie prac przy budowie tunelu pod Świną jest na poziomie ponad 85 proc. – przekazała PAP odpowiedzialna za komunikację ws. inwestycji Magdalena Skorupka-Kaczmarek. Powstaje obecnie m.in. jezdnia w tunelu.
25.12.2022

Wyciek oleju w basenie portowym w Świnoujściu. Akcja w toku

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa neutralizuje rozlew, do którego doszło wczoraj w Świnoujściu.
22.12.2022

Gaz-System z umową na przebudowę odcinka gazociągu Goleniów-Police

Gaz-System podpisał umowę na przebudowę odcinka gazociągu Goleniów-Police na terenie Rezerwatu Olszanka - podał w czwartkowym komunikacie operator polskiego systemu przesyłu gazu. Inwestycja jest strategiczna dla Pomorza Zachodniego. Ma zwiększyć przesył tonażu na trasie Świnoujście-Szczecin.
15.12.2022

Strażak-28 ochrzczony i z banderą [FOTO]

Nowa jednostka pożarnicza Portu Szczecin, Strażak-28, została oficjalnie ochrzczona. Po raz pierwszy podniesiono na niej także polską banderę.
06.12.2022

Porty w Szczecinie i Świnoujściu pracują na rekord przeładunków

Operatorzy portowi działający w zespole portów Szczecin-Świnoujście do końca listopada br. obsłużyli tyle samo ładunków, co w całym ubiegłym 2021 roku. Obecny wynik operacyjny wynosi 33,3 mln ton. Oznacza to, że w stosunku do 2021 roku porty są na plusie o 9,4 proc.
02.12.2022

Jubileuszowa dostawa LNG do gazoportu w Świnoujściu

Dziś chwilę przed godziną 8.00 gazoport w Świnoujściu przyjął 200, jubileuszową dostawę LNG.
01.12.2022

Rekordowe tegoroczne przeładunki w portach w Szczecinie i Świnoujściu

Pod względem przeładunków, ten rok dla portów w Szczecinie i Świnoujściu ma być jeszcze lepszy. Wedle szacunków oba znajdujące się u ujścia Odry porty przeładują ponad 34 miliony ton towarów. Wśród przyczyn wzrostu wskazuje się trwający konflikt na Ukrainie oaz pogłębienie szczecińskiego toru wodnego do 12,5 metra.
30.11.2022

Strażak-28 już w Szczecinie

Strażak-28, nowy statek pożarniczy zbudowany dla Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, dotarł już do miejsca swojej pracy.
20.11.2022

Terminal instalacyjny offshore w Świnoujściu – szczegóły inwestycji

Podczas konferencji prasowej zwołanej w Porcie Szczecin 9 listopada, wiceminister Marek Gróbarczyk oraz prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Krzysztof Urbaś przedstawili znane już szczegóły budowy terminala instalacyjnego morskich farm wiatrowych w Świnoujściu, jaki wybuduje Orlen.
09.11.2022

Świnoujście. Betonowanie kopuły trzeciego zbiornika LNG

Postępują prace nad budową trzeciego zbiornika LNG w terminalu w Świnoujściu. Główny wykonawca, spółka PORR, opublikowała nagranie z betonowania jego kopuły.
09.11.2022

Fabryka Vestasa w Szczecinie zapewni setki miejsc pracy

Od portów będzie zależał poziom wskaźnika local content w projektach offshore wind, gdyż właśnie w tych miejscach tworzą się huby związane z morską energetyka wiatrową. Duże nadzieje dają fabryki komponentów, na które liczy Polska. Jedna z nich powstanie w Szczecinie. Produkcja zapewni setki miejsc pracy.
30.10.2022

Powiew inwestycji. W Świnoujściu powstanie port instalacyjny, w Szczecinie – fabryka Vestasa [RELACJA]

Polski koncern PKN Orlen poinformował, że w Świnoujściu powstanie port instalacyjny dla morskich projektów wiatrowych. Dziś podpisano stosowne umowy w tym zakresie. Prezes Daniel Obajtek ogłosił też, że w Szczecinie powstanie fabryka komponentów duńskiego lidera wiatrowego Vestasa dla najnowocześniejszych turbin o mocy 15 MW.
16.10.2022

Gaz-System otrzymał certyfikaty, m.in. dla Terminala LNG w Świnoujściu

3 października 2022 roku Prezes Urzędu Dozoru Technicznego przekazał na ręce wiceprezesa Gaz-System Artura Zawartko przyznany spółce Certyfikat Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy na zgodność z Normą PN - ISO 45001.
04.10.2022

Świnoujście. Zakończyły się prace przy wyjściach ewakuacyjnych tunelu

W tunelu zakończone są prace przy wyjściach ewakuacyjnych. Wykonawca deklaruje, że do końca tego roku zakończy roboty budowlane" – poinformował świnoujski magistrat. Przy budowie tunelu pod Świną wykonano ponad 82 proc. prac.
20.09.2022

W porcie Szczecin Nabrzeże Rosyjskie zmienia nazwę na Ukraińskie

Nabrzeże Rosyjskie w szczecińskim porcie zmienia nazwę na Ukraińskie. Taką uchwałę podjął zarząd spółki Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, a następnie Rada Miasta Szczecin, do której kompetencji należą m.in. sprawy dotyczące nazw ulic, placów i nabrzeży.
06.09.2022

Gaz-System wybuduje nową drogę do Latarni Morskiej i Fortu Gerharda

5 września br. spółka GAZ-SYSTEM i Urząd Miasta Świnoujście podpisali porozumienie mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa funkcjonowania Terminalu LNG w Świnoujściu przy zachowaniu dostępu mieszkańców i turystów do obiektów turystycznych i plaży.
05.09.2022

"Die Zeit": w Świnoujściu ma powstać port kontenerowy, mieszkańcy niemieckiej części Uznamu chcą temu zapobiec

W Świnoujściu ma powstać port kontenerowy o gigantycznej skali. Mieszkańcy miejscowości po niemieckiej stronie wyspy Uznam chcą zapobiec jego budowie. Projekt wystawia na próbę stosunki polsko-niemieckie - pisze tygodnik "Die Zeit".
16.08.2022

Postęp prac w Portach Szczecin i Świnoujście

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście kontynuuje prace nad prowadzonymi inwestycjami, których łączna wartość przekracza dwa miliardy złotych.
01.08.2022

Zachodniopomorskie: nad morzem mniej gości, nie ma problemu ze znalezieniem noclegu

Mniej gości niż w poprzednich latach notuje zachodniopomorska branża turystyczna. W hotelach i pensjonatach są wolne miejsca.
31.07.2022

Zwiększają się możliwości linii kolejowych do portów w Szczecinie i Świnoujściu

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kończą projekt przebudowy torów prowadzących do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Wart około 1,5 mld zł projekt współfinansowany jest z unijnego Instrumentu CEF „Łącząc Europę". Organizacja prac zapewnia stały dojazdu pociągów do nabrzeży.
26.07.2022

Terminal LNG w Świnoujściu zwiększa usługę załadunku LNG na cysterny o ponad 40 procent

Gaz-System podjął decyzję o zwiększeniu od lipca 2022 r. rocznych możliwości załadunku na cysterny skroplonego gazu ziemnego w terminalu LNG w Świnoujściu o dodatkowe 55 tysięcy ton.
08.07.2022

Świnoujście. Przetarg na budowę Głębokowodnego Terminala Kontenerowego na finiszu

W ciągu najbliższych tygodni dowiemy się, kto zbuduje i będzie zarządzał Głębokowodnym Terminalem Kontenerowym w Świnoujściu.
07.07.2022

Świnoujście. Pierwsza dostawa LNG w tym miesiącu

Terminal LNG w Świnoujściu przyjął pierwszą dostawę w lipcu. Gaz dla PGNiG dostarczył tankowiec Al Huwaila.
04.07.2022

Kongres Morski w Szczecinie. "Funkcjonowanie portów jest dziś kluczowe dla bezpieczeństwa kraju" [WIDEO]

9. Międzynarodowy Kongres Morski trwał przez dwa dni (29-30 czerwca) w Szczecinie. Podczas tego ważnego wydarzenia dyskutowano m.in. na temat rozwoju projektów infrastrukturalnych związanych z dostępem do portów morskich, od strony morza i lądu. Nie zabrakło dyskusji o stoczniach, szeroko pojętym offshore, jak i śródlądowych drogach wodnych, połączeniach drogowych i kolejowych. O najbliższe wyzwania zapytaliśmy polityków i szefów firm z branży morskiej.
03.07.2022

Dni portu w szkole, czyli portowy program edukacyjny

19 placówek oświatowych, w tym szkoły podstawowe i przedszkola z województwa zachodniopomorskiego objętych zostało w zakończonym roku szkolnym 2021/2022 portowym programem edukacyjnym pod nazwą „Dni portu w szkole. To autorski projekt realizowany przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. Obejmuje on cykl prelekcji wśród dzieci i młodzieży poświęconych funkcjonowaniu portów w Szczecinie i Świnoujściu oraz ich znaczeniu dla regionu, kraju i świata.
24.06.2022

Orlen planuje budowę portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu

Spółka Orlen Neptun odpowiedzialna w Grupie Orlen za rozwój nowych projektów morskiej energetyki wiatrowej weszła w finalny etap postępowania na dzierżawę terenu w Porcie Świnoujście. W przypadku wygrania przez spółkę postępowania, z początkiem 2025 roku możliwe będzie uruchomienie w tej lokalizacji pierwszego na polskim wybrzeżu portu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych.
23.06.2022

Świnoujście. Powstanie teren rekreacyjny z urobku wydobytego przy budowie tunelu

Miejsce do rekreacji i aktywności fizycznej powstanie z urobku wydobytego przy budowie tunelu pod Świną – poinformował świnoujski magistrat. Zagospodarowany zostanie teren po dawnym wysypisku odpadów.
03.06.2022

Zachodniopomorskie. Kąpieliska i marina w Świnoujściu z Błękitną Flagą

Kąpieliska i marina w Świnoujściu (zachodniopomorskie) otrzymały Błękitną Flagę – wyróżnienie przyznawane za spełnianie najwyższych standardów m.in. w kategorii czystości wody i bezpieczeństwa.
01.06.2022

PGNiG: rekord dostaw LNG do terminalu w Świnoujściu

Aż sześć ładunków skroplonego gazu ziemnego odebrało w maju PGNiG w gazoporcie im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Rekordowa miesięczna liczba dostaw to efekt intensyfikacji importu LNG w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.
31.05.2022

Gaz-System: na początku czerwca ruszy próbny przesył gazu przez interkonektor Polska–Słowacja

Prace budowlane mające na celu połączenie systemów przesyłowych Polski i Słowacji są zakończone. Gazociąg jest obecnie nagazowany i prowadzone są testy jego funkcjonalności - poinformował w czwartek Gaz-System. Pierwszy próbny przesył gazu w kierunku do Polski i na Słowację ruszy na początku czerwca.
26.05.2022

Będą zmiany w ustawie o inwestycjach w terminalu LNG w Świnoujściu

Połączone komisje senackie opowiedziały się we wtorek za przyjęciem tzw. ustawy terminalowej z dwiema poprawkami. Nowelizacja wprowadza uproszczony tryb przenoszenia koncesji m.in geologicznych i górniczych w związku z przygotowywaną fuzją Orlenu i PGNiG.
17.05.2022

Poznań. Zabytki toru wodnego Szczecin-Świnoujście na wystawie w Muzeum Broni Pancernej

Cenne zabytki techniki militarnej i morskiej można zobaczyć na prezentowanej w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu wystawie "Zabytki toru wodnego Szczecin-Świnoujście". Wśród eksponatów są m.in. pozostałości zestrzelonego w 1944 r. Boeinga B-17 Flying Fortress.
14.05.2022

Wyczarterowany przez PGNiG tankowiec w Świnoujściu

Do terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu przypłynął tankowiec Maran Gas Apollonia z ładunkiem ponad 65 tys. ton skroplonego gazu ziemnego. To pierwsza dostawa zrealizowana statkiem wyczarterowanym przez GK PGNiG, a zarazem pierwszy ładunek, jaki Grupa odebrała od amerykańskiego Venture Global LNG, z którym ma podpisane wieloletnie umowy na zakup skroplonego gazu ziemnego.
14.05.2022

Dar Młodzieży w Świnoujściu. Żaglowiec był dostępny dla zwiedzających [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jedna z najbardziej znanych polskich fregat przypłynęła we wtorek 10 maja do Świnoujścia. Dar Młodzieży, jednostka szkoleniowa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zacumowała przy nabrzeżu na wysokości Kapitanatu Portu. Pozostanie tam tylko do czwartku.
11.05.2022

Świnoujście. Dotarł setny transport LNG dla PGNiG z Kataru

PGNiG odebrało setną dostawę LNG od Qatargas - podało w sobotę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Gazowiec Al Shamal dostarczył do gazoportu w Świnoujściu ok. 120 mln m sześc. gazu ziemnego po regazyfikacji w ramach długoterminowego kontraktu - dodano.
07.05.2022

PGNiG przyspiesza dostawy do Polski

Do Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu dotarła 163. dostawa skroplonego gazu ziemnego, zakupionego przez PGNiG. Między 25 kwietnia a 2 maja spółka odebrała aż trzy ładunki LNG. To rezultat decyzji PGNiG o intensyfikacji dostaw skroplonego gazu ziemnego, by zmaksymalizować wykorzystanie mocy regazyfikacyjnych gazoportu.
03.05.2022

PGNiG spodziewa się sześciu transportów LNG do terminala w Świnoujściu

PGNiG spodziewa się w maju sześciu dostaw LNG do terminala w Świnoujściu - poinformowała w poniedziałek spółka. W ciągu ostatnich ośmiu dni spółka odebrała w Świnoujściu ładunki trzech metanowców.
02.05.2022

Flaga na latarni morskiej w Świnoujściu

Z okazji Dnia Flagi RP w poniedziałek na latarni morskiej w Świnoujściu zawisła biało-czerwona flaga o powierzchni ok. 500 m kw. Po przerwie spowodowanej pandemią przy latarni ponownie odbyła się uroczystość dla mieszkańców i turystów.
02.05.2022

Świnoujście. Do terminala LNG zawinął statek ze 162. dostawą paliwa

W czwartek do gazoportu w Świnoujściu zawinął statek ze 162. dostawą LNG - poinformował Gaz-System na Twitterze.
28.04.2022

PGE: Polska pod względem infrastruktury gazowej jest bezpieczna

Pod względem infrastruktury gazowej jesteśmy bezpieczni, przygotowani do tego, by przez najbliższe lata dostarczać klientom gaz w ilości, jaka będzie potrzebna - wskazał we wtorek w Katowicach prezes PGE Wojciech Dąbrowski.
26.04.2022

Tunel pod Świną. Rozpoczęło się przebijanie obudowy tunelu w miejscu wyjścia ewakuacyjnego

Wykonawca rozpoczął przebijanie obudowy tunelu w miejscu wyjścia ewakuacyjnego od strony wyspy Uznam – poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Urzędu Miasta Świnoujście. Jak podano, to jedna z najbardziej skomplikowanych operacji przy budowie przeprawy pod Świną.
25.04.2022

Polskie porty a nowa sytuacja geopolityczna. Druga debata w ramach II Forum Morskiego Radia Gdańsk

Ubiegły rok, mimo trudnej sytuacji pandemicznej, przerwanych łańcuchów dostaw, drogiego frachtu, w polskich portach zakończył się rekordowymi wynikami. W samym porcie gdańskim przeładowano 53 miliony 200 tysięcy ton. A to oznacza, że znalazł się na drugim miejscu od względem przeładunków w ogóle i pozostaje na pierwszym pod względem kontenerów. Również port Szczecin-Świnoujście wyrównał swój rekord z 2018 roku i tam przeładowano 33 miliony 200 tysięcy ton towarów – port jest na siódmym miejscu na Bałtyku, a Gdynia na dziewiątym.
25.04.2022

PGNiG i Gaz-System zapewniają, że dostawy gazu do odbiorców realizowane są zgodnie z zamówieniami

Na bieżąco monitorujemy sytuację. Bierzemy pod uwagę różne scenariusze i jesteśmy na nie przygotowani - podkreśliły PGNiG i Gaz-System w piątkowym komunikacie.
22.04.2022

Dwunasty wyładunek LNG w Terminalu w Świnoujściu

W święta do terminalu LNG w Świnoujściu dopłynął transport płynnego gazu. Metanowiec z Kataru dostarczył ok. 120 milionów metrów sześciennych surowca.
19.04.2022

Sejmowa komisja zgłosiła poprawki doprecyzowujące do ustawy terminalowej

Sejmowa Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych zaproponowała podczas czwartkowego posiedzenia kilka poprawek doprecyzowujących i o charakterze legislacyjno-redakcyjnym do projektu nowelizacji, który zakłada, że następcy prawni PGNiG będą mogli realizować inwestycje w terminalu LNG.
07.04.2022

Kaczyński: gazoport w Świnoujściu to zasługa rządów PiS

W piątkowym wywiadzie dla „Sygnałów dnia” w Programie Pierwszym Polskiego Radia Jarosław Kaczyński podkreślał, że za gazoportem w Świnoujściu stoi całkowicie rząd Prawa i Sprawiedliwości.
01.04.2022

PGNiG czarteruje metanowce i będzie wykorzystywać gazoport w Kłajpedzie

PGNiG wyczarterowało na 2022 r. trzy metanowce do transportu LNG, zamierza maksymalnie wykorzystać przepustowość terminala w Świnoujściu, ale także używać gazoportu w litewskiej Kłajpedzie - poinformował w czwartek prezes spółki Paweł Majewski.
24.03.2022

Świnoujście. Szukają kierownika utrzymania tunelu pod Świną

Kto zostanie kierownikiem działu utrzymania tunelu drogowego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin? Właśnie ogłoszono nabór na to stanowisko.
21.03.2022

Budowa Polimerów Police gotowa w 85 procentach

Na terenie inwestycji Polimery Police jest zamontowanych ponad sto urządzeń, rzeczowe zaawansowanie projektu to 85 proc. – powiedział PAP prezes spółki Polyolefins Andrzej Niewiński. Uruchomienie kompleksu powinno nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku.
12.03.2022

Świnoujście: rośnie gazoport, rosną przeładunki gazu

Terminal LNG w Świnoujściu szykuje się na rekordową liczbę statków z gazem. Jednocześnie trwają wciąż prace nad nowym nabrzeżem.
10.03.2022

W marcu rekordowa ilość dostaw LNG do terminalu w Świnoujściu

Aż pięć ładunków skroplonego gazu ziemnego planuje odebrać w marcu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego został przyjęty już pierwszy z nich, który dostarczył 120 mln m sześc. paliwa po regazyfikacji.
04.03.2022

Świnoujście. Zobacz, jak powstaje konstrukcja pod jezdnię w tunelu [ZDJĘCIA]

Jak informuje urząd miejski w Świnoujściu, na budowie najdłuższego w Polsce podwodnego połączenia pomiędzy wyspami Uznam i Wolin gotowe są już niemal wszystkie elementy konstrukcji pod przyszłą jezdnię dla samochodów.
17.02.2022

Koncepcja nowego falochronu w Świnoujściu jest gotowa

Koncepcja falochronu dla terminala kontenerowego w Świnoujściu została już przygotowana - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że realizacja inwestycji potrwa od czterech do pięciu lat, w tym dwa lata zajmie sama budowa.
04.02.2022

Konferencja „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” - relacja [WIDEO]

W poniedziałek 24 stycznia w Szczecinie na konferencji „Perspektywy polskiego przemysłu stoczniowego” zebrali się reprezentanci gospodarki morskiej, szczególnie Pomorza Zachodniego. Ważnym tematem podczas dyskusji były kwestie dotyczące nowych promów dla polskich armatorów.
25.01.2022

Wystawa „Zabytki toru wodnego Świnoujście - Szczecin" zawitała do Elbląga

Od 18 stycznia do końca lutego 2022 r. w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu można oglądać wystawę poświęconą historycznym obiektom wydobytym z toru wodnego Świnoujście-Szczecin, modernizowanego i pogłębianego przez Urząd Morski w Szczecinie. Wystawa powstała pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury.
23.01.2022

Porty w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu podają wyniki za rok 2021 [WIDEO]

W Ministerstwie Infrastruktury w Warszawie władze portów morskich podsumowują wyniki za 2021 rok. W konferencji udział biorą ministrowie Marek Gróbarczyk oraz Grzegorz Witkowski wraz z prezesami portów morskich: Gdańsk, Gdynia i Szczecin-Świnoujście.
17.01.2022

Rekordowy rok w Portach Szczecin i Świnoujście

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście poinformował, że 2021 rok zostanie zamknięty z 33 mln ton przeładowanych towarów. Na dokładne statystyki trzeba jeszcze jednak poczekać.
30.12.2021

Pogłębianie toru wodnego Szczecin-Świnoujście: inwestycja w rozwój z historią w tle

Blisko 100 ton zabytkowych obiektów, w tym ponad 44 tysiące przedmiotów ferromagnetycznych zostało wydobytych podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście. Najciekawsze z nich można było obejrzeć na wystawach w różnych miastach w kraju.
29.12.2021

Rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej w portach w Szczecinie i w Świnoujściu – umowa podpisana

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA podpisał z Korporacją Budowlaną DORACO umowę na wykonanie prac w ramach projektu „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej w portach w Szczecinie i w Świnoujściu”.
17.12.2021

PGNiG: ze Świnoujścia wyjechało już 15 tysięcy autocystern z LNG

Od początku tego roku w terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego załadowano już 5454 autocysterny przewożące skroplony gaz ziemny. W porównaniu z całym 2020 r. to wzrost o ponad 60 procent.
16.12.2021

Szczecin-Świnoujście: w skali roku wzrosty

Choć na pełne roczne statystyki jeszcze za wcześnie, Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście poinformował, że należy się spodziewać dodatnich wyników przeładunkowych w skali roku.
12.12.2021

Nurkowie minerzy ze Świnoujścia wyciągną niemiecką bombę z jeziora w Poznaniu

W poniedziałek nastąpi wydobycie niemieckiej bomby lotniczej SD 70 z jeziora Kierskiego w okolicach Poznania. W niedzielę rekonesans przed wydobyciem prowadziła grupa nurków minerów z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.
12.12.2021

Masa towarów obsługiwanych przez porty UE spadła o 7 proc. w 2020 roku

Koronawirus uderzył w przeładunki w europejskich portach. Jak poinformowała Komisja Europejska, w ubiegłym roku wielkość przeładunków spadła do poziomów z 2015 roku. Przedstawiamy wyniku Eurostatu.
11.12.2021

Tunel pod Świną. Budują elementy pod jezdnię i sufit [ZDJĘCIA]

Galeria ewakuacyjna, sufit z kanałem wentylacyjnym i wreszcie płyta z jezdnią, po której będą jeździć samochody - wszystko to powstanie w tunelu pod Świną dzięki zamontowanym tam prefabrykatom. W zakładzie prefabrykacji wykonano już ponad połowę z nich. A to nie jedyne wieści z budowy.
07.12.2021

Delegacja IMO z wizytą w portach Szczecin-Świnoujście

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA gościł w dniach 22-23 listopada przedstawicieli placówek dyplomatycznych i przedstawicieli IMO w Polsce. Wizyta studyjna odbyła się z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury. Jej celem była promocja polskiej kandydatury w Radzie IMO w kategorii C na lata 2022-2023.
24.11.2021

Gróbarczyk potwierdza 360 mln zł na budowę falochronu w Świnoujściu

Dzięki uchwalonej przez Sejm ustawie 360 mln zł na inwestycję polegającą na budowie falochronu dla terminala kontenerowego w Świnoujściu stało się faktem - podkreślił w środę wiceszef resortu infrastruktury Marek Gróbarczyk.
18.11.2021

Świnoujście. Trwa budowa tunelu - głowica już wyciągnięta [ZDJĘCIA]

Po obu stronach Świny prowadzony jest demontaż Wyspiarki i systemów, które były potrzebne w trakcie drążenia tunelu. W ubiegłym tygodniu w komorze odbiorczej (na wsypie Wolin) rozebrano m.in. głowicę urabiającą maszyny TBM.
13.11.2021

Świnoujście. Akcja ratownicza zakończona. Wydobyto operatora suwnicy

W tej chwili trwają oględziny prokuratorskie – przekazał PAP w piątek zastępca komendanta miejskiego PSP w Świnoujściu bryg. Tomasz Wojciechowski. Dodał, że strażacy wydobyli operatora suwnicy z kabiny; z uwagi na stan poszkodowanego odstąpiono od działań ratowniczych.
05.11.2021

Świnoujście. Na terenie portu spadła kabina suwnicy wraz z operatorem

- Kabina znajduje się na rampie na wysokości około dziesięciu metrów. Brak kontaktu z poszkodowanym – poinformował w czwartek rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie kpt. Tomasz Kubiak.
05.11.2021

Pogłębianie toru Świnoujście-Szczecin: wydobyte zabytki pokazane w Warszawie

Do 5 listopada w budynku przy ulicy Nowy Świat 6/12 w Warszawie, gdzie mieściło się Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, można będzie oglądać zabytki wydobyte podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin.
28.10.2021

Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu – w przyszłym roku poznamy wykonawcę

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście podał, że do końca 2022 roku podpisana zostanie umowa z wykonawcą głębokowodnego terminalu kontenerowego. Zgłoszenia od zainteresowanych firm można było składać do końca września.
20.10.2021

Świnoujście – trwają prace modernizacyjne na terminalu promowym

Przystosowanie terminalu promowego do obsługi transportu intermodalnego, czyli korzystającego z różnych środków transportu – takie jest zadanie prac modernizacyjnych na terminalu promowym w Świnoujściu.
20.10.2021

Port Szczecin: postęp prac związanych z budową oraz przebudową nabrzeży w Basenie Kaszubskim

W Porcie Szczecin na nabrzeżach Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA trwają prace budowlane w Basenie Kaszubskim i Basenie Noteckim, w ramach inwestycji „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego”. Generalnym wykonawcą zadania jest Korporacja Budowlana Doraco.
14.10.2021

Świnoujście – drogi do portu do przebudowy

Miasto Świnoujście przygotowuje się do przebudowania infrastruktury drogowej. Ruszyło postępowanie przetargowe mające na celu wyłonienie wykonawców robót.
14.10.2021

Gróbarczyk: w przyszłym roku zakończenie pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście

– Prace idą zgodnie z harmonogramem, przyszły rok to już ich definitywne zakończenie – powiedział w środę podczas obrad sejmowej komisji gospodarki morskiej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk o pogłębianiu toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 m.
13.10.2021

Nowy zbiornik terminala LNG w Świnoujściu ma już ściany [WIDEO]

Dzięki pracy bez przerw nowy zbiornik rozbudowywanego terminala LNG w Świnoujściu ma już ponad 40-metrowe ściany.
08.10.2021

Świnoujście. Ulica Ku Morzu a rozbudowa terminalu. Którędy do latarni i fortu?

W związku z rozbudową Terminalu LNG i zapewnieniem jego bezpieczeństwa spółka Gaz-System będzie musiała wybudować nowy parking i drogę dojazdową do jednych z największych świnoujskich atrakcji – Latarni Morskiej i Fortu Gerharda. Takie jest stanowisko miasta.
28.09.2021

Zachodniopomorskie walczy o offshore

Zachodniopomorski Klaster Morski i Agencja Rozwoju Metropolii Szczecińskiej zainicjowały program Zachodniopomorskie_Offshore 2027, który ma wzmocnić udział lokalnych firm w budowie łańcucha dostaw do farm wiatrowych.
21.09.2021

PGNiG: jesteśmy gotowi na koniec umowy z Gazpromem

PGNiG jest dobrze przygotowane na rok 2023, kiedy przestanie obowiązywać umowa z rosyjskim Gazpromem na dostawy gazu ziemnego. Dywersyfikacja źródeł dostaw, nowe odwierty na szelfie norweskim i flota czarterowanych gazowców zapewnią nam bezpieczeństwo energetyczne – mówił na XXX Forum Ekonomicznym w Karpaczu Paweł Majewski, prezes zarządu PGNiG.
09.09.2021

Porty w Szczecinie i Świnoujściu: modernizacja to miejsca pracy

Trwa modernizacja i pogłębianie toru wodnego Świnoujście – Szczecin. Po zakończeniu inwestycji porty będą mogły przyjąć nawet dwukrotnie więcej ładunków. Wzrośnie także zatrudnienie w regionie.
23.08.2021

Strażak-28 dla Portów Szczecin i Świnoujście – położono stępkę

W stoczni Remontowa Shipbuilding położono stępkę pod budowę statku pożarniczego Strażak-28 zamówionego przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
21.08.2021

Terminal LNG w Świnoujściu przyjął 137. dostawę gazu na pokładzie Al Karaana

We czwartek 19 sierpnia do Portu w Świnoujściu zawinął gazowiec Al Karaana. Przywiózł 24. w tym roku, a łącznie 137. dostawę gazu.
20.08.2021

Świnoujście. Szczepienia na ORP Kraków

W ramach trwającego w Świnoujściu Jarmarku Bałtyckiego można będzie zaszczepić się przeciwko Covid-19 na pokładzie ORP Kraków.
20.08.2021

Terminal LNG w Świnoujściu. Trwa budowa trzeciego zbiornika

W ramach rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu powstała już płyta fundamentowa pod trzeci zbiornik.
11.08.2021

Przeładunki w portach Szczecin i Świnoujście cały czas w górę

Zespół portów Szczecin-Świnoujściem utrzymał w lipcu br. wzrostowy trend w przeładunkach. W porównaniu do lipca ub. roku tegoroczne wyniki są o 15 proc. lepsze. Dotychczas w tym roku obydwa porty obsłużyły prawie 19 mln ton ładunków.
31.07.2021

Znaczenie głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu dla systemu HNS

Sztab Generalny Wojska Polskiego jest zainteresowany możliwością wykorzystania przyszłego terminalu kontenerowego w Świnoujściu na potrzeby militarne.
16.07.2021

W Świnoujściu. Wydrążyli już połowę tunelu pod dnem Świny

Dzisiaj 13 lipca 2021 roku maszyna drążąca TBM Wyspiarka minęła 742 metr tunelu, który na stałe połączy wyspy Uznam i Wolin, a samo Świnoujście z resztą kraju. W tej chwili TBM znajduje się w najgłębszym miejscu, czyli niemal 40 metrów pod lustrem wody.
13.07.2021

Porty Szczecin i Świnoujście z dodatnim wynikiem operacyjnym za pierwsze półrocze

Zespół portów Szczecin-Świnoujście podsumował pierwsze półrocze br. pod względem przeładunków. Te są o 11,5 proc. lepsze aniżeli w analogicznym czasie ub. roku. Obydwa porty obsłużyły w okresie styczeń-czerwiec br. ponad 17 mln ton ładunków.
12.07.2021

Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu. Nowa odsłona konkursu

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ogłosił kolejne postępowanie, które ostatecznie ma wskazać realizatora projektu głębokowodnego terminalu kontenerowego w świnoujskim porcie zewnętrznym.
09.07.2021

Tunel w Świnoujściu. Zakończono produkcję obudowy tunelu

6280 segmentów obudowy tunelu wyprodukowano w zakładzie prefabrykacji, który specjalnie w tym celu powstał na wyspie Uznam. To dokładnie tyle, ile potrzeba do obudowania całego tunelu.
08.07.2021

Postęp prac przy modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin

W poniedziałek, 5 lipca, na terenie Grodziska w Lubinie odbyła się plenerowa konferencja informacyjna, poświęcona modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 metra.
06.07.2021

Głębokowodny terminal kontenerowy ogromną szansą dla Świnoujścia [ROZMOWA]

Rozmowa z Andrzejem Wróblewskim, dyrektorem Polskiej Żeglugi Morskiej na temat głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu.
25.06.2021

PLK zwiększają możliwości kolei w obsłudze towarowej portów Pomorza Zachodniego

Efektywniejszy i bezpieczniejszy przewóz koleją większej ilości ładunków do portów w Świnoujściu i Szczecinie zapewni inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
24.06.2021

Porty Szczecin-Świnoujście utrzymały w maju dwucyfrowe tempo wzrostu przeładunków

Dwucyfrowa dynamika wzrostu obsłużonych ładunków w portach w Szczecinie i Świnoujściu utrzymana w maju, w którym przeładunki w górę o prawie 18 proc. W sumie po pięciu miesiącach br. wyniki są o 13 proc. lepsze aniżeli w tym samym czasie ub. roku.
23.06.2021

Głębokowodny terminal kontenerowy z gwarancjami premiera

Zbudowanie głębokowodnego portu kontenerowego to wielka szansa dla Szczecina i Świnoujścia – mówił w szczecińskim porcie Mateusz Morawiecki, szef polskiego rządu. Premier podkreślił też potrzebę pogłębienia do 17 m i poszerzenia do 500 m toru wodnego prowadzącego do portu w Świnoujściu.
18.06.2021

Konferencja prasowa w porcie Szczecin. "Czas na inwestycje"

Porty w Szczecinie i Świnoujściu zmieniają się na naszych oczach. Boom inwestycyjny trwa. ZMPSiŚ SA zorganizował konferencję prasową dla zadania: „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Kanału Dębickiego”. Ta odbyła się na terenie portu Szczecin 16 czerwca br. W konferencji wzięli udział zaproszeni goście w tym wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki oraz dyrekcja Urzędu Morskiego w Szczecinie.
16.06.2021

Pięć lat dostaw LNG do terminalu w Świnoujściu

W czerwcu 2021 roku mija pięć lat od momentu, gdy należący do Gaz-System Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu odebrał pierwszy komercyjny ładunek skroplonego gazu ziemnego zamówiony przez PGNiG.
15.06.2021

Premier: Szczecin ze Świnoujściem staje się coraz bardziej hubem technologiczno-energetycznym Polski

Szczecin ze Świnoujściem jest i staje się coraz bardziej hubem technologiczno-energetycznym Polski - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Porcie Szczecin. Wielkie inwestycje przemysłowe potrzebują bardzo sprawnej infrastruktury - dodał.
11.06.2021

ZMPSiŚ SA uczestnikiem tegorocznej edycji Transport Week

Zarząd Morskich Portów Szczecin-Świnoujście SA wraz ze światowymi ekspertami uczestniczył w spotkaniu online w ramach seminariów zorganizowanych w ramach Transport Week 2021.
09.06.2021

PSL: Szwedzi zakończyli swoją inwestycję w ramach projektu promowego i czekają na nasze promy, a my nie mamy nic

Szwedzi zakończyli swoją inwestycję i zmodernizowali nabrzeża w ramach polsko-szwedzkiego projektu promowego i czekają na promy, które miała wybudować Polska; a my dziś nie mamy projektu, nie mamy finansowania, nie mamy nic - powiedział we wtorek poseł PSL Jarosław Rzepa.
08.06.2021

Zachodniopomorskie. Maszyna TBM drąży tunel pod cieśniną Świny

Wyspiarka drąży już pod Świną - poinformowano w piątek na oficjalnym profilu facebookowym "Tunel w Świnoujściu" poświęconym inwestycji. Drążenie od wyspy Uznam do wyspy Wolin maszyna TBM powinna zakończyć we wrześniu.
04.06.2021

Postęp prac przy największym zbiorniku LNG w Świnoujściu

Zakończono prace ziemne pod nowy zbiornik w terminalu gazowym w Świnoujściu. Kolejnym etapem będzie budowa płyty fundamentowej.
02.06.2021

Świnoujście: Usterka w terminalu LNG bez wpływu na harmonogram dostaw gazu

W terminalu LNG w Świnoujściu doszło do usterki jednego z trzech ramion służących do rozładunku LNG z metanowców. Według operatora terminala Gaz-Systemu sytuacja nie ma jednak wpływu na harmonogram dostaw gazu i terminowość rozładunku.
02.06.2021

Analiza: Polska potrzebowałaby floty 11-20 gazowców, by samodzielnie importować gaz LNG

Polska potrzebowałaby floty od 11 do 20 gazowców, gdyby planowała samodzielnie realizować kontrakty importowe gazu LNG drogą morską do istniejącego terminala w Świnoujściu i planowanego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - wynika z analizy Instytutu Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza.
30.05.2021

Terminal kontenerowy w Świnoujściu? Koncepcja śmiała i realna! [wywiad]

Rozmowa z Janem Stasiakiem, blisko 50 lat związanym z działalnością portową, 16 lat pełniącym funkcję Przewodniczącego Rad Interesantów Portu Szczecin.
28.05.2021

MSR Gryfia przecholowała dok MSR-2 [wideo]

Morska Stocznia Remontowa "Gryfia" przeholowała dok MSR - 2 ze Świnoujścia do Szczecina.
28.05.2021

Postęp prac przy modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin

Urząd Morski w Szczecinie opublikował informację na temat postępów prac związanych z modernizacją toru wodnego Świnoujście - Szczecin. Informacja została podana na dzień 21 maja 2021 roku.
25.05.2021

Terminal kontenerowy w Świnoujściu powstanie, kwestia – w jakiej perspektywie!

Rozmowa z prof. Uniwersytetu Szczecińskiego, kierownikiem Katedry Zarządzania Transportem Instytutu Zarządzania, dr. hab. Michałem Plucińskim.
23.05.2021

Międzynarodowe ćwiczenie pk. SPRING STORM 2021

Okręty transportowo - minowe ORP Poznań i ORP Kraków opuściły Port Wojenny w Świnoujściu i obrały kurs na wschód. Marynarze wspólnie z pozostałymi pododdziałami wydzielonymi przez Siły Zbrojne RP wezmą udział w międzynarodowym ćwiczeniu na terytorium Republiki Estonii pod kryptonimem SPRING STORM 2021.
19.05.2021

Wiceminister infrastruktury: w Polskim Ładzie zaplanowano duże inwestycje portowe

Rozbudowa wodnego toru podejściowego do Świnoujścia, budowa Głębokowodnego Terminala Kontenerowego w tym porcie, czy możliwość przedłużenia szerokiego toru do portów Trójmiasta, to jedne z największych inwestycji portowych, które są zaplanowane w Polskim Ładzie - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.
18.05.2021

Porty w Szczecinie i Świnoujściu odrabiają straty po pandemii, w kwietniu przeładunki w górę o prawie 18 procent

W zespole portów Szczecin-Świnoujście kwiecień był kolejnym miesiącem tego roku, w którym znacząco wzrosły przeładunki w porównaniu do roku ubiegłego. Kwiecień 2021 zakończył się wynikiem o 17,6 proc. lepszym aniżeli kwiecień 2020. W sumie po czterech pierwszych miesiącach br. obydwa porty są na plusie o prawie 12 proc. wobec tego samego okresu ub. roku.
14.05.2021

Prezes Gaz-System: Mamy w planie 30 dużych projektów

W perspektywie 2023 r. priorytetem jest dokończenie strategicznych projektów dywersyfikacyjnych, zakładających budowę nowych lub rozbudowę istniejących punktów wejścia gazu do Polski – mówi w piątkowej "Rzeczpospolitej" prezes Gaz–System Tomasz Stępień.
14.05.2021

W Świnoujściu na terminalu promowym pojawiły się kolejne elementy modernizowanego nabrzeża

Konstrukcja hydrotechniczna łoża pod rampę oraz konstrukcja stalowa rampy przeładunkowej to kolejne elementy składowe, które pojawiły się w ostatnim czasie na przebudowywanym nabrzeżu na terminalu promowym w Świnoujściu. Docelowo terminal zostanie przystosowany do obsługi transportu intermodalnego, czyli przewozu ładunków z wykorzystaniem różnych środków transportu.
12.05.2021

Półmetek prac budowy nowego parkingu dla ciężarówek przy terminalu promowym w Świnoujściu

Przy terminalu promowym w Świnoujściu Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA buduje nowy parking na blisko trzysta miejsc postojowych dla ciężarówek. Prace budowlane właśnie przekroczyły półmetek. Ich wykonawcą jest firma PRO-TRA BUILDING Sp. z o.o. z Wrocławia.
10.05.2021

Nowelizacja ustawy dot. kluczowych inwestycji energetycznych, między innymi odnośnie terminalu LNG w Świnoujściu

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw regulujących przygotowanie i realizację kluczowych inwestycji w zakresie strategicznej infrastruktury energetycznej - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP.
07.05.2021

W Świnoujściu jest już 419 metrów tunelu

Potężna TBM Wyspiarka wydrążyła już 419 metrów tunelu i na całej tej długości ułożyła blisko 250 betonowych pierścieni obudowy tunelu. W trakcie miała jeszcze przestoje na przeglądy. Największe wyzwania wciąż przed maszyną i załogą budowlaną. Gotowy świnoujski tunel połączy wyspy Uznam i Wolin i będzie najdłuższym tunel podwodnym w Polsce.
06.05.2021

Umowa podpisana. Nowoczesna i ekologiczna kotłownia na Terminalu Promowym Świnoujście jeszcze w tym roku

Na Terminalu Promowym w Świnoujściu powstanie nowoczesna i ekologiczna kotłownia. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA oraz Przedsiębiorstwo GRAMET Sławomir Gray z Lubonia podpisały właśnie umowę w tej sprawie.
06.05.2021

W portach Szczecin-Świnoujście cztery firmy chcą modernizować infrastrukturę techniczną

Cztery firmy zgłosiły się w przetargu ZMPSiŚ SA na realizację zadania inwestycyjnego pod nazwą: „Rozbudowa i modernizacja infrastruktury technicznej w portach w Szczecinie i w Świnoujściu”. Najdroższa z ofert przekracza 170 mln zł, podczas gdy najtańsza to niecałe 127 mln zł. Przetarg jest w trakcie rozstrzygania.
05.05.2021

W Świnoujściu na latarni morskiej załopotała potężna biało-czerwona flaga

Na latarni morskiej w Świnoujściu załopotała w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej licząca 640 metrów kwadratowych biało-czerwona flaga. Widoczna jest z odległości nawet kilkunastu kilometrów.
02.05.2021

Nowy sprzęt przeładunkowy w OT Port Świnoujście

W ślad za ożywieniem przeładunków zrealizowanych w ostatnich miesiącach w OT Port Świnoujście, a także realizując założone cele strategiczne, Spółka rozpoczęła proces doposażania terminala w nowoczesny sprzęt. Nowe inwestycje nie tylko wpłyną na zwiększenie możliwości obsługi różnorodnych ładunków masowych na terminalu, ale również poprawią jakość wykonywanych usług oraz bezpieczeństwo i warunki pracy swoich pracowników.
29.04.2021

Adamczyk: tunel pod Świną ma już 305 m długości; przejedziemy nim jesienią 2022 r.

Drążony tunel pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin, ma już 305 metrów długości - poinformował w czwartek na antenie radiowej Jedynki minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Przejazd tunelem będzie możliwy jesienią przyszłego roku - dodał.
29.04.2021

Jesteśmy zdeterminowani, terminal kontenerowy w Świnoujściu powstanie - wywiad z prezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.

W rozmowie odnośnie głębokowodnego terminalu kontenerowego, Krzysztof Urbaś, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. zapewnia, że terminal w Świnoujściu, w południowo-zachodniej części Bałtyku jest potrzebny i ekonomicznie uzasadniony.
23.04.2021

Eksperci: Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu to dobry projekt!

Koncepcja budowy terminalu kontenerowego w porcie zewnętrznym w Świnoujściu wywołała bardzo ożywioną dyskusję. Od miesięcy na różnych branżowych forach, w mediach wypowiadają się przedsiębiorcy, naukowcy, samorządowcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, analitycy z Polski i zagranicy. Podkreślają atuty lokalizacji, znaczenie połączeń drogowych, kolejowych i Odrzańskiej Drogi Wodnej z zapleczem: południową Polską, wschodnimi Niemcami, Europą Środkową.
16.04.2021

Port Szczecin – trwa budowa oraz przebudowa nabrzeży w Basenie Kaszubskim [foto]

W Porcie Szczecin na nabrzeżach Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA trwają prace budowlane w Basenie Kaszubskim i Basenie Noteckim, w ramach inwestycji „Poprawa dostępu do portu w Szczecinie w rejonie Basenu Kaszubskiego”. Generalnym wykonawcą zadania jest Korporacja Budowlana DORACO.
16.04.2021

W marcu przeładunki w górę o 13 procent w portach w Szczecinie i Świnoujściu

W zespole portów Szczecin-Świnoujście marzec był kolejnym miesiącem tego roku, w którym wzrosły przeładunki w porównaniu do roku ubiegłego. Marzec 2021 zakończył się wynikiem o 13 proc. lepszym aniżeli marzec 2020. W sumie po pierwszym kwartale br. obydwa porty są na plusie o 10 proc. wobec pierwszych trzech miesięcy ub. roku.
15.04.2021

Ożywienie przeładunków w OT Port Świnoujście

Ostatnie miesiące zaowocowały ożywieniem przeładunków zrealizowanych w morskim terminalu OT Port Świnoujście. Spółka zakończyła I kwartał 2021 roku z wynikiem nieco ponad 1 mln ton.
15.04.2021

Intensywny I kwartał w portach morskich - podsumowanie działań TSL Silesia

Trwająca pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia ciągle mają negatywny wpływ na gospodarkę Polski, jednakże kluczowy dla przewozów droga morską handel zagraniczny na szczęście w dalszym ciągu nie zamiera i opiera się skutkom covidu. Kontynuowane inwestycje w budownictwo i infrastrukturę oraz związane z nimi zapotrzebowanie na surowce, jak również i wyroby stalowe pozwoliły utrzymać obrót towarów obsługiwanych w portach morskich na dość wysokim poziomie.
14.04.2021

Terminal Kontenerowy. Odrą z Górnego Śląska do Świnoujścia!

Głębokowodny terminal kontenerowy w Świnoujściu, włączony w sieć zintegrowanych europejskich korytarzy transportowych, jako jeden z nielicznych w Basenie Morza Bałtyckiego będzie mógł wykorzystywać żeglugę śródlądową, jako gałąź transportu zaplecza. To niewątpliwy atut podnoszący konkurencyjność terminalu i całego zespołu portowego ujścia Odry. Śródlądowe drogi wodne zapewniają najbardziej efektywny i proekologiczny rodzaj transportu. A wraz z połączeniami kolejowymi są istotnym elementem założeń Białej Księgi Transportu Unii Eur
09.04.2021

Rosomaki 12.BZ w świnoujskim Porcie Wojennym

7 kwietnia, na okręty transportowo-minowe 8. Flotylli Obrony Wybrzeża załadowany został sprzęt oraz żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej. W ramach wspólnych ćwiczeń Marynarki Wojennej i Wojsk Lądowych zostaną oni przetransportowani do portu w Szczecinie.
08.04.2021

W Świnoujściu wydrążono już ponad 100 metrów tunelu

Na wyspie Uznam TBM Wyspiarka przebiła się już przez ścianę czołową w szybie startowym i układa kolejne pierścienie tunelu. Do czwartku 8 kwietnia zamontowano ich 71, czyli gotowych jest 116 metrów tunelu. Zgodnie z harmonogramem za około pół roku maszyna powinna przebić się pod dnem Świny i dotrzeć na wyspę Wolin, gdzie przygotowywana jest komora do jej odbioru.
08.04.2021

PRCiP Sp. z o.o. rozbudowuje część terminalu w Świnoujściu

Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych Sp. z o.o. występuje obecnie jako podwykonawca robót czerpalnych dla konsorcjum firm PORR S.A. (lider) oraz TGE GAS Engineering GmbH (partner) w ramach inwestycji „Rozbudowa części morskiej Terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu”.
07.04.2021

Świnoujście. Nowoczesne linie kolejowe połączą terminal kontenerowy z całą Europą

Multimodalne skomunikowanie terminalu głębokowodnego w Świnoujściu to podstawowy warunek ekonomicznego sukcesu tego projektu. Jedną z głównych metod transportu zaplecza będzie efektywna sieć połączeń kolejowych. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe już teraz realizuje potężne inwestycje w zespole portowym oraz na liniach łączących Świnoujście z krajem i Europą Środkową. Równie ważnymi ogniwami komunikacji będą finalizowana właśnie droga ekspresowa S3, połączenie kanałem Odra-Hawela z Berlinem a w perspektywie Odrzańska Droga Wodna.
02.04.2021

Na terminalu promowym w Świnoujściu można zrobić test na koronawirusa

Podróżni wjeżdżający do Polski oraz wyjeżdżający do Szwecji mogą zrobić test na koronawirusa na terenie terminalu promowego w Świnoujściu. Od środy 31 marca br. działa tam mobilny punkt testowania Covid-19.
02.04.2021

W terminalu LNG w Świnoujściu powstanie drugie stanowisko do cumowania gazowców

Konsorcjum firm POPR wybuduje drugie stanowisko do cumowania gazowców w terminalu LNG w Świnoujściu.
01.04.2021

Połączenie Gaz-Systemu i Polskiego LNG

Operator przesyłowy gazu Gaz-System i jego spółka-córka Polskie LNG - operator gazoportu w Świnoujściu - formalnie połączyły się w środę. Działalność Polskiego LNG będzie kontynuowana przez Gaz-System, jako następcę prawnego.
31.03.2021

Świnoujście: W 2024 roku z terminalu kontenerowego drogą ekspresową do granicy z Czechami

Lokalizacja głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu, w korytarzu transportowym między Skandynawią a Adriatykiem, to niezaprzeczalny atut całego projektu. Pod warunkiem, że będzie dobrze skomunikowany z zapleczem wschodnich Niemiec, południem Polski, Europą Środkową a transport rozłoży się na drogi ekspresowe, połączenia kolejowe i drogi wodne. Ta sieć połączeń jest budowana. Już w 2024 roku ze świnoujskiego portu drogą ekspresową S3 dojedziemy do Lubawki na granicy z Czechami.
19.03.2021

Terminal promowy w Świnoujściu – marcowy raport z budowy

Na terminalu promowym w Świnoujściu, gdzie inwestorem jest Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA postępują roboty budowlane wykonywane przez firmę Budimex. Docelowo terminal zostanie przystosowany do obsługi transportu intermodalnego, czyli przewozu ładunków wykorzystującego różne środki transportu.
17.03.2021

Wybuch butli z gazem w świnoujskiej stoczni Alumare

Do niebezpieczniejszego zdarzenia, wybuchu pięciu butli z gazem doszło wczoraj około 18, w jednej ze świnoujskich stoczni. Podczas wybuchu nikt nie ucierpiał, pracownicy zakładu zostali ewakuowani przed przyjazdem służb ratunkowych.
17.03.2021

Luty dał znacząco więcej ładunków w portach Szczecin i Świnoujście

W lutym br. było o 9 proc. więcej ładunków w zespole portów Szczecin-Świnoujście aniżeli w lutym ub. roku. Tym samym w 2021 roku, luty to po styczniu (+8 proc.) drugi miesiąc z rzędu z dodatnim wynikiem pod względem ilości obsłużonych przeładunków.
15.03.2021

Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia: To miasto jest predestynowane do budowy terminalu kontenerowego!

Port w Świnoujściu będąc portem zewnętrznym, ma możliwość obsługi największych statków jakie pływają po Bałtyku. Wybudowanie Gazoportu i terminalu LNG okazało się bardzo dobrą inwestycją i w znaczący sposób zasiliło budżet miasta. Teraz przyszedł czas na dalszy rozwój - budowę terminalu kontenerowego. Rozmowa z Januszem Żmurkiewiczem, Prezydentem Świnoujścia.
12.03.2021

Niemieckie kurorty turystyczne zaniepokojone budową tunelu pod Świną

Rozpoczęto megaprojekt - budowę tunelu pod Świną, który ma połączyć wyspy Uznam i Wolin; niepokoi to niemieckie kurorty turystyczne - przekazuje w poniedziałek niemiecki portal moin.de
08.03.2021

Najważniejsze wypowiedzi polityków z dzisiejszej inauguracji prac przy tunelu w Świnoujściu

Gazoport, planowany gazociąg Baltic Pipe wraz z tunelem pod Świną pokazują, czym jest racja stanu - powiedział premier Mateusz Morawiecki w piątek w Świnoujściu, podczas uroczystości rozpoczęcia drążenia tunelu między wyspami Wolin i Uznam.
05.03.2021

Jerzy Wójtowicz, prezes C. Hartwig: Bez terminalu kontenerowego świnoujski port będzie się cofał w rozwoju

Obrót kontenerowy rośnie systematycznie, z roku na rok. Pomiędzy Hamburgiem, a Gdańskiem nie ma takiego głębokowodnego terminalu kontenerowego. Ponadto atutem Świnoujścia jest lokalizacja - przy ujściu Odry, na przecięciu różnych szlaków śródlądowych, z perspektywą połączenia Odra-Dunaj, dostępem do środkowej Europy drogami śródlądowymi. Jerzy Wójtowicz, prezes C. Hartwig w wywiadzie potwierdza zasadność powstania głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu.
05.03.2021

Gróbarczyk: "tunel w Świnoujściu to inwestycja oczekiwana, pożądana i konieczna"

Tunel w Świnoujściu zapewni stałe połączenie z resztą kraju – powiedział PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Jak dodał, to ostatnie miejsce w Polsce bez takiego połączenia.
05.03.2021

Zachodnipomorskie: Na przełomie kwietnia i maja oddanie kolejnego odcinka drogi ekspresowej S3

Na przełomie kwietnia i maja zaplanowano oddanie ponad 20-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S3 pomiędzy Miękowem, a Brzozowem.
04.03.2021

Rusza drążenie tunelu w Świnoujściu

5 marca rozpoczyna się drążenie tunelu pod rzeką Świną pomiędzy wyspami Wolin i Uznam. Będzie to najdłuższa przeprawa podwodna w Polsce.
04.03.2021

Marek Tarczyński, przewodniczący Rady PISiL: Atutem Świnoujścia jest jego lokalizacja na Bałtyku

Przyciągnięcie do Świnoujścia stałych pełnomorskich serwisów kontenerowych jest istotną szansą na nowoczesny rozwój tego portu, którego obecna struktura przeładunków jest typowo surowcowa – uważa Marek Tarczyński, przewodniczący Rady Polskiej Izby Spedycji i Logistyki.
26.02.2021

Trwają przygotowania do drążenia tunelu w Świnoujściu

We wtorek w Świnoujściu dźwigi opuściły głowicę urabiającą do komory startowej, gdzie maszyna rozpocznie drążenie tunelu pod Świną. Wiercenie tunelu pod dnem rzeki ma się rozpocząć w marcu br.
12.01.2021

Pierwsza dostawa LNG dla PGNiG do terminalu w Świnoujściu w 2021 roku

Pierwsza w 2021 r. dostawa skroplonego gazu ziemnego dla PGNiG dotarła do terminalu LNG w Świnoujściu - podało dzisiaj Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Spółka spodziewa się "pracowitego roku" i wielu dostaw gazu do Polski.
11.01.2021

Stena Bulk, czyli dlaczego gaz LNG powinien zawsze podróżować pierwszą klasą

Dzisiaj kolejny z cyklu artykułów na temat armatorów i ich flot, których statki zawijają do polskich portów. Tym razem zajmiemy się przedsiębiorstwem armatorskim Stena Bulk, będącym jedną ze spółek bardzo renomowanej Grupy Stena. Jednymi z bardziej charakterystycznych jednostek wykorzystywanych we flocie Steny Bulk są tzw. metanowce, a więc jednostki do przewozu LNG. Właśnie jeden z takich statków pod koniec grudnia 2020 roku zawinął do świnoujskiego terminala LNG, przywożąc do kraju kolejną partię gazu z USA.
08.01.2021

„GW”: świnoujska stocznia „Gryfia” idzie pod młotek

Świnoujska stocznia "Gryfia” przed świętami zwolniła ponad 200 pracowników, a działający pół wieku zakład idzie pod młotek - podaje dzisiejsza "Gazeta Wyborcza".
07.01.2021

12,5 dla Szczecina - jak aktualnie wygląda pogłębiany tor wodny?

”Modernizacja toru wodnego Świnoujście - Szczecin do głębokości 12,5 m” - Przedstawiamy aktualne wydarzenia w ramach realizacji projektu.
21.12.2020

Zamontowano pierwsze elementy maszyny drążącej tunel w Świnoujściu

Trwa montaż pierwszych elementów maszyny, która wydrąży tunel łączący wyspy Uznam i Wolin w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). Ważąca ponad 3 tys. ton maszyna pracę ma rozpocząć w marcu przyszłego roku.
14.12.2020

Losy świnoujskiej stoczni - konferencja MSR Gryfia i Ministerstwa Infrastruktury

We wrześniu br. zarząd stoczni MSR Gryfia poinformował o planowanym zbyciu części majątku w Świnoujściu. Dzisiaj odbyła się widekonferencja prasowa Ministertwa Infrastruktury i spółki MSR Gryfia, dotycząca obecnej sytuacji stoczni oraz perspektyw przedsiębiorstwa.
11.12.2020

112. dostawa LNG w Świnoujściu

112. dostawa skroplonego gazu ziemnego dotarła do Świnoujścia – poinformowała dziś spółka Polskie LNG. Statek dotarł do terminalu w 5. rocznicę pierwszej dostawy.
11.12.2020

Terminal głębokowodny w Świnoujściu. Czas na składanie ofert! [wideo]

Do 28 stycznia mają czas zainteresowani realizacją projektu Głębokowodnego Terminala Kontenerowego w Świnoujściu, a następnie pełnieniem funkcji operatora. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście przeszedł do ofensywy. Przyszłego operatora chciałby wyłonić w pierwszym kwartale przyszłego roku. Pierwsi chętni już pobrali dokumentację.
27.11.2020

Sejmowa komisja gospodarki morskiej o sytuacji w stoczni Gryfia

Dzisiaj sejmowa komisja gospodarki morskiej przyjęła dezyderat w sprawie Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia - zakładu znajdującego się w Świnoujściu. Zdaniem posłów zakończenie działalności stoczni Gryfia w Świnoujściu będzie ciosem dla przemysłu stoczniowego.
18.11.2020

Gaz-System odebrał pierwsze dostawy dla rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu

GAZ-SYSTEM odebrał pierwszą dostawę kluczowych urządzeń do nowych regazyfikatorów SCV dla Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Na terminal dotarły wężownice, w których przepływający skroplony gaz ziemny zmienia stan skupienia w lotny.
13.11.2020

ZMPSiŚ kupi stocznię w Świnoujściu?

To interesujący teren, ale wymagający analizy - tak pomysł zakupu świnoujskiego oddziału stoczni Gryfia skomentował Prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście Krzysztof Urbaś na antenie Twojego Radia. Cena wywoławcza stoczni wynosi 58,1 milionów złotych.
27.10.2020

Bunkrowanie LNG w portach Szczecin i Świnoujście

Poniżej publikujemy listę nabrzeży, zlokalizowanych w porcie Szczecin i Świnoujście, które to ze względu na swoje parametry oraz uwarunkowania techniczne dają potencjalną możliwość przeprowadzenia operacji bunkrowania LNG przez autocysternę od strony lądu.
21.10.2020

Postęp prac przy modernizacji toru wodnego Świnoujście - Szczecin

Aktualne wydarzenia w ramach realizacji projektu "Modernizacja toru wodnego Świnoujście - Szczecin do głębokości 12,5 m.
20.10.2020

Detonacja Tallboya w Świnoujściu - olbrzymia bomba zneutralizowana

Detonacją zakończyła się dzisiejsza akcja usuwania niebezpiecznego ładunku - 5,4-tonowej bomby lotniczej Tallboy, która zalegała na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych.
13.10.2020

Pierwsza deflagracja Tallboya możliwa jeszcze dzisiaj

Postęp prac nurków minerów jest na tyle zaawansowany, że już dziś jest możliwe wykonanie pierwszej deflagracji Tallboya - poinformował rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Nurkowie chcą rozpocząć neutralizację 5,4-tonowej bomby zalegającej na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu zanim zmienią się warunki atmosferyczne.
13.10.2020

Drugi dzień przygotowań do neutralizacji Tallboya w Świnoujściu

Nurkowie-minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców rozpoczęli prace przygotowawcze do neutralizacji bomby Tallboy - poinformował dziś rano rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. 5,4-tonowy niewybuch z II wojny światowej zalega na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu.
13.10.2020

Podziwiaj widok z latarni morskiej na żywo!

Grupa Morska "Cała Naprzód" uruchomiła właśnie nową stronę internetową Stowarzyszenia. Od teraz można na niej korzystać z darmowej transmisji w czasie rzeczywistym.
12.10.2020

Nurkowie-minerzy przygotowują do największej akcji neutralizacji niewybuchu w historii

Nurkowie-minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców rozpoczęli dziś rano przygotowania do neutralizacji 5,4-tonowej bomby Tallboy, zalegającej w Kanale Piastowskim w Świnoujściu (Zachodniopomorskie). Bomba musi zostać najpierw odkopana i zabezpieczona.
12.10.2020

Rozpoczęła się ewakuacja przed akcją usuwania bomby Tallboy w Świnoujściu

Do godz. 8:30 w poniedziałek musieli opuścić tzw. strefę bezwzględną mieszkańcy części Karsiboru i Ognicy w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) w związku z akcją neutralizacji bomby Tallboy, zalegającej na dnie Kanału Piastowskiego. Mieszkańców i przyjezdnych czekają utrudnienia.
12.10.2020

W poniedziałek usuwanie bomby Tallboy w Świnoujściu - będą utrudnienia

Duże utrudnienia komunikacyjne czekają od poniedziałku do piątku kierowców wjeżdżających do Świnoujścia i wyjeżdżających z miasta podczas akcji neutralizacji w Kanale Piastowskim niewybuchu z II wojny światowej – tzw. Tallboya. Władze miasta apelują do mieszkańców o korzystanie w tych dniach z komunikacji miejskiej.
10.10.2020

Studium wykonalności dla modernizacji linii kolejowej do Świnoujścia

PKP Polskie Linie Kolejowe mają w planach modernizację linii kolejowej na odcinku od Rzepina do Szczecina Podjuch i dalej do Świnoujścia. Spółka podpisała dwie umowy na opracowanie studium wykonalności.
25.09.2020

Kolejna pogłębiarka już na torze wodnym Świnoujście – Szczecin

W ubiegły weekend, na torze wodnym Świnoujście – Szczecin, w okolicy IV Bramy Torowej (ok. 36 km toru, na wysokości Trzebieży), pracę przy pogłębianiu toru do głębokości 12,5 metra rozpoczęła kolejna pogłębiarka.
22.09.2020

Maszyna do drążenia tunelu w Świnoujściu przypłynie październiku

Maszyna do drążenia tunelu w Świnoujściu przypłynie na statku z Chin w październiku. Maszyna rozpocznie wiercenie tunelu pod Świną na Wyspie Uznam.
12.09.2020

Niedługo neutralizacja jednej z największych bomb lotniczych II wojny światowej

W połowie października nurkowie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przystąpią do neutralizacji bomby Tallboy, leżącej na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu. To jedna z największych bomb lotniczych, które były zrzucane podczas II wojny światowej.
11.09.2020

Konferencja informacyjna na temat modernizacji toru wodnego Szczecin - Świnoujście

W środę, 9 września, na terenie Mariny Trzebież odbyła się plenerowa konferencja informacyjna, poświęcona modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 metra. Wziął w niej udział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marek Gróbarczyk, a także wojewoda zachodniopomorski, Tomasz Hinc, oraz przedstawiciele samorządów i firm gospodarki morskiej.
09.09.2020

Gróbarczyk: po pogłębieniu toru wodnego wzrosną możliwości szczecińskiego portu

Po pogłębieniu toru wodnego ze Szczecina do Świnoujścia możliwości przeładunkowe portu w Szczecinie wzrosną dwukrotnie – powiedział dziś minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
09.09.2020

Tunel pod Świną. „Kret” gigant płynie do Świnoujścia [foto, wideo]

Potężna maszyna TBM (Tunel Borring Machine), która wydrąży tunel pod dnem Świny i na stałe połączy wyspy Uznam i Wolin, jest już na pokładzie statku Da Chang i płynie do Świnoujścia. Na miejscu (w zależności od warunków pogodowych) spodziewana jest na przełomie września i października.
24.08.2020

Usunięto niewybuch z Kanału Piastowskiego

Nurkowie minerzy zneutralizowali dziś niewybuch z II wojny światowej z Kanału Piastowskiego w Świnoujściu - poinformował st. chor. Marcin Purman z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.
21.08.2020

Jutro usuwanie niewybuchu z Kanału Piastowskiego

Nurkowie minerzy zneutralizują jutro bombę z czasów II wojny światowej, zalegającą na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu. Nie będzie konieczna ewakuacja, a promy będą kursować bez zmian.
20.08.2020

Jutro usuwanie kolejnych niewybuchów z toru wodnego w Szczecinie

Kolejne pozostałości z II wojny światowej usuną jutro nurkowie minerzy z Przekopu Mieleńskiego i Odry Zachodniej w Szczecinie. Nie będzie konieczna ewakuacja mieszkańców, ograniczenia będą obowiązywać m.in. pracowników stoczni remontowej, a także jednostki pływające.
19.08.2020

Tunel pod Świną: rozpoczyna się załadunek maszyny! Świnoujście czeka na giganta [foto, wideo]

W porcie Nansha w Chinach rozpoczął się załadunek gigantycznej maszyny, która wydrąży tunel w Świnoujściu. W ciągu kilku dni wszystkie elementy maszyny, a jest ich 129 - zostaną umieszczone na statku Da Chang. Na przełomie września i października przypłyną do Świnoujścia.
18.08.2020

Wyjątkowy pojazd świnoujskiej policji

Niedawno do zasobów policji w Świnoujściu dołączyło nietypowe auto - terenowy pojazd użytkowy marki Polaris. Pojazd idealnie sprawdza się podczas akcji na plaży.
17.08.2020

Kolejne niewybuchy usuwane w Świnoujściu

Dzisiaj o godzinie 7 rano z harmonogramem nurkowie minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców rozpoczęli akcję podejmowania niewybuchów w Kanale Piastowskim w Świnoujściu.
06.08.2020

Chińczycy przygotowują do transportu maszynę do wiercenia tunelu pod Świną

W Chinach, gdzie zbudowano maszynę do wiercenia tunelu pod Świną, trwa jej demontaż i przygotowanie do transportu. We wrześniu maszyna ma przypłynąć do Świnoujścia.
15.07.2020

Prezydent: gazoport wzmacnia potencjał i współpracę państw UE

Gazoport wzmacnia potencjał i współpracę państw UE - wskazał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym w piątek podczas wyładunku 100. dostawy LNG w gazoporcie w Świnoujściu. Wyraził nadzieję, że ta dostawa to zapowiedź kolejnych udanych przedsięwzięć.
03.07.2020

W piątek setna dostawa do gazoportu w Świnoujsciu

Setny tankowiec wpłynie w piątek do gazoportu w Świnoujściu - powiedział we wtorek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podkreślił, że mamy realną dywersyfikację dostaw gazu, przez co nasze bezpieczeństwo energetyczne jest dużo lepsze.
30.06.2020

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.

port,porty,port szczecin,port Świnoujście,szczecin,usługi portowe

RYANS Ship Supply LTD

zaopatrzenie,statków,części zamienne,zaopatrzenie,spożywcze,artykuły,eksploatacyjne,usługi,portowe,części,maszynowe,elektryczne,pokładowe,kuchnia,wyposażenie,kabiny,gdynia,gdańsk,szczecin,swinoujscie,filtry,pompy,węże,przemysłowe,zawory,kalibracja,inspekcje,zbiorniki,czyszczenie,załoga,transport

PARTNER-SHIP

wyposażenie statków,obróbka metali,konstrukcje stalowe,toczenie,frezowanie,szlifowanie,spawanie,dłutowanie,przekładnie zębate,windy kotwiczne,windy cumownicze,windy kotwiczno-cumownicze,chwytaki,produkcja i remonty urządzeń okrętowych,wytaczanie,cięcie,koła łańcuchowe,koła linowe,przewłoki,kabestany,wciągarki,przekładnie ślimakowe,osprzęt przeładunkowy,trawersy,uchwyty,zawiesia,naczepy,rolltrailery,chwytaki,żurawie,suwnice,remonty,suwnice bramowe,statki,port szczecin,port świnoujście,holownik,barka,obróbka wiórowa metali,remonty układarek,obróbka mechaniczna,obróbka ręczna,toczenie,tokarki,wiercenie,wiertarki,przeciąganie,przeciągarki,szlifowanie,szlifierki,frezowanie,frezarki,obwiedniówka,obwiedniowe,gwintowanie,gwintowniki,obróbka gwintów,obróbka kół zębatych,rozwiercanie,prace wiertarskie,prace frezarskie,pracefrezerskie,prace tokarskie,prace szlifierskie,przeciągarki,gładzenie,honowanie,dogładzanie,docieranie,toczenie gwintów,frezowanie gwintów,szlifowanie gwintów,walcowanie gwintó

Trzydniowe święto wiatru. Zakończyła się Konferencja PSEW w Świnoujściu

Inwestycje w przyszłość energetyki wiatrowej, nowoczesne technologie, edukacja kadry oraz rozbudowa infrastruktury sieciowej – to główne nurty dyskusji podczas 19. edycji Konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW), która właśnie zakończyła się w Świnoujściu.
06.06.2024

Prezes portów Szczecin i Świnoujście Jarosław Siergiej zaprasza na II Kongres Polskie Porty 2030

Jarosław Siergiej, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, zaprasza na II Kongres Polskie Porty 2030, który odbędzie się 10-11 czerwca w hotelu Radisson Blu w Sopocie. Link do rejestracji online: https://kongrespolskieporty2030.gospodarkamorska.pl/rejestracja
15.04.2024

TransLogistica 2023. Branża morska chce się pokazać

Od wtorku do czwartku trwały w Warszawie targi TransLogistica Poland – największe w regionie wydarzenie biznesowe dla branży TSL. W halach EXPO XXI opowiedzieć o sobie chciały też firmy związane z transportem morskim.
09.11.2023

Orlen Neptun. Bałtyk katalizatorem zrównoważonej transformacji

Dywersyfikacja źródeł zasilania staje się nieodzownością dla przyszłości krajobrazu energetycznego Polski. Strategia Grupy Orlen do 2030 r. zakłada dysponowanie OZE o łącznej mocy 9 GW, z uwzględnieniem znaczącego udziału inwestycji w sektor offshore wind. O ambitnych planach koncernu w tym zakresie mieliśmy okazję porozmawiać z Jarosławem Trybuchowiczem, prezesem Orlen Neptun, podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku.
25.07.2023

Wyniki przeładunkowe polskich portów w 2022 roku - konferencja

W poniedziałek 23 stycznia godzinie 12:00 w siedzibie Ministerstwa Infrastruktury rozpoczęła się konferencja, na której przedstawione zostały wyniki przeładunkowe polskich portów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki państwa - Portu Gdańsk, Portu Szczecin-Świnoujście i Portu Gdynia.
24.01.2023

Powiew inwestycji. W Świnoujściu powstanie port instalacyjny, w Szczecinie – fabryka Vestasa

Polski koncern PKN Orlen poinformował, że w Świnoujściu powstanie port instalacyjny dla morskich projektów wiatrowych. W czwartek (13 października) podpisano stosowne umowy w tym zakresie. Prezes Daniel Obajtek ogłosił też, że w Szczecinie powstanie fabryka komponentów duńskiego lidera wiatrowego Vestasa dla najnowocześniejszych turbin o mocy 15 MW. Pierwsza farma powstanie już w 2026 roku.
18.10.2022

Budowa bloków gazowo-parowych dla PGE Gryfino 2050. Elementy do Szczecina dotrą koleją i drogą morską

Trwa śródlądowy i morski transport generatorów i turbin gazowych dla PGE Gryfino 2050. Elementy te będą częścią inwestycji powstającej na terenie spółki PGE Gryfino 2050 sąsiadującą z Elektrownią Dolna Odra. Wartość inwestycji to 4,7 mld zł.
01.06.2022

Porty w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu podają wyniki za rok 2021 [WIDEO]

W Ministerstwie Infrastruktury w Warszawie władze portów morskich podsumowują wyniki za 2021 rok. W konferencji udział biorą ministrowie Marek Gróbarczyk oraz Grzegorz Witkowski wraz z prezesami portów morskich: Gdańsk, Gdynia i Szczecin-Świnoujście.
17.01.2022

Forum Wizja Rozwoju 2021. Rozwój portów - cz. 1

Podczas pierwszego dnia Forum Wizja Rozwoju w Gdyni, jednego z najważniejszych gospodarczych wydarzeń w roku, politycy, samorządowcy i prezesi firm zastanawiali się, jaka będzie przyszłość polskich portów morskich, jak rozwinie się budowa floty offshore i morskich farm wiatrowych na morzu. W naszej relacji prezentujemy komentarze prelegentów wydarzenia.
29.08.2021

Terminal przeładunkowy surowców rolnych w Świnoujściu firmy BUNGE

Terminal magazynowo - przeładunkowy dla surowców rolnych w Świnoujściu, należący do spółki Bunge Polska, został oddany do eksploatacji w 2011 roku. To nowoczesna jednostka, specjalizująca się głównie w przeładunkach zbóż oraz śrut nasion oleistych. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom technicznych oraz wdrożonym systemom bezpieczeństwa, terminal zapewnia najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa przeładowywanych surowców.
14.08.2020

Polskie porty coraz bardziej atrakcyjne dla sektora TSL z Czech i Słowacji

Polskie porty coraz bardziej atrakcyjne dla sektora TSL z Czech i Słowacji. Od czwartku na Pomorzu przebywają uczestnicy wizyty studyjnej z tych krajów, którzy poznają korzyści, warunki i wyzwania wynikające ze współpracy z partnerami w Polsce. Pierwszy dzień poświęcony był Portowi Gdynia oraz portom: Szczecin i Świnoujście.
08.06.2018

Porty Szczecin i Świnoujście utrzymują pozycję uniwersalnego portu

Utrzymujemy pozycję portu uniwersalnego – powiedział w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Dariusz Słaboszewski, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. W najbliższych latach oba porty czeka wiele inwestycji. To m.in. budowa nowych nabrzeży, terminal kontenerowy, lepsze połączenia z drogami śródlądowymi czy obecnie realizowane pogłębienie toru wodnego.
31.07.2017

Poltramp Yard stawia na nowoczesne rozwiązania

Poltramp Yard to prywatna prężnie działająca polska stocznia zlokalizowana w Świnoujściu przy głównym torze wodnym łączącym to miasto ze Szczecinem. Zajmuje się remontami statków, budową nowych jednostek pływających oraz remontami sekcji kadłuba i nadbudówek.
25.01.2017

Próby wodne zbiorników LNG zakończone sukcesem

W terminalu LNG w Świnoujściu zakończono próby wodne obu zbiorników LNG, w których magazynowany będzie skroplony gaz ziemny. Pomiary geodezyjne, zrealizowane pod obciążeniem 100 tysięcy ton, potwierdziły odpowiednią jakość wykonanych prac konstrukcyjnych.
20.11.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.