• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

W życie wchodzi czasowy zakaz przebywania wokół terminalu LNG w Świnoujściu

12.04.2023 15:58 Źródło: Gov.pl
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo W życie wchodzi czasowy zakaz przebywania wokół terminalu LNG w Świnoujściu

Partnerzy portalu

Fot. GospodarkaMorska.pl

Na wniosek Straży Granicznej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Wojewoda Zachodniopomorski wprowadzi od 13 kwietnia 2023 roku czasowy zakaz przebywania w odległości do 200 m wokół terminalu LNG w Świnoujściu.

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński opublikował informację, że w następstwie rosyjskiej agresji na Ukrainę polskie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w stanie podwyższonej gotowości. W oparciu o rekomendacje służb są podejmowane działania wzmacniające ochronę infrastruktury krytycznej, w której terminal LNG w Świnoujściu zajmuje miejsce strategiczne. W gazoporcie jest odbierany gaz ziemny, w ilości odpowiadającej ok. 30% krajowego zużycia. W lutym pierwszy raz gazowiec Lech Kaczyński dostarczył tam ładunek LNG. Minister podkreślił również, że obiekt ma strategiczne znaczenie dla funkcjonowania polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego Polaków.

- Wydzielenie spowoduje utrudnienia dla mieszkańców i turystów, ale jest konieczne ze względów bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej, jaką jest terminal LNG w Świnoujściu - podkreślił wojewoda zachodniopomorski, Zbigniew Bogucki.

Zarządzenie wojewody o wprowadzeniu strefy zostało już opublikowane w dzienniku urzędowym - poinformowano podczas środowej konferencji prasowej.

Wojewoda zapewnił, że po wyłączeniu drogi, która prowadzi do gazoportu i przebiega m.in. pod rurociągiem dostęp do latarni morskiej i Fortu Gerharda będzie możliwy od strony morza. Prowadzone są rozmowy z przewoźnikami, by zwiększyć liczbę takich połączeń i oba zabytki będą funkcjonować.

Bogucki zapowiedział budowę alternatywnej drogi - ciągu komunikacyjnego na plażę, ponieważ obecnie również dostęp do jej części, gdy wyłączony będzie ten podstawowy szlak komunikacyjny będzie utrudniony.

Alternatywny szlak komunikacyjny miałby prowadzić od Przytoru na plażę bardziej na wschód od obecnego dojazdu. Trasa będzie uzgodniona również z właścicielem gazoportu - GazSystemem. Miałoby to być też docelowe rozwiązanie omijające strefy wyłączenia bez względu na to, jak długo będzie ono obowiązywać.

Powiedział, że wprowadził strefę ochronną bezterminowo - do odwołania. Jeśli tylko będzie informacja od służb - z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Straży Granicznej, że nie ma już takiej konieczności - odwoła zakazy. Zaznaczył jednak, że nie ma na dziś realnej podstawy, by tę granicę czasową określić.

Zapewnił jednocześnie, że wprowadzenie obostrzeń w 200-metrowym pasie nie jest sygnałem, że teraz dzieje się coś nadzwyczajnego i że należy się dziś czegoś obawiać. Chodzi o zapewnienie większego bezpieczeństwa obiektu, ale i mieszkańców - zaznaczył wojewoda i tak należy rozumieć te decyzje.

Im więcej służb oddzielających osoby postronne od gazoportu - tym lepsza jego ochrona, ale także większa ochrona i spokój mieszkańców - tłumaczył.

Na takiej a nie innej decyzji miały zaważyć, zdaniem ministra, doświadczenia ostatnich miesięcy, m.in. uszkodzenie gazociągu Nord Stream, a także ujawnienie przez polskie służby osób podejrzanych o współpracę z rosyjskimi służbami specjalnymi, które przygotowywały akty dywersji na zlecenie rosyjskiego wywiadu oraz prowadziły działania wywiadowcze i szpiegowskie. Te zagrożenia wymuszają podejmowanie ważnych decyzji zapewniających bezpieczeństwo państwu. Stąd minister polecił wojewodzie zachodniopomorskiemu podjęcie pilnych działań, które "zminimalizują powstałe niedogodności."

Wchodzący w życie zakaz nie tylko pokazuje strategiczne znaczenie morskiej infrastruktury, ale także wskazuje, jak ważna pozostaje jej ochrona, z użyciem odpowiednich procedur oraz posiadanych sił. W tym celu pozostaje istotne rozwijanie m.in. sił morskich, w tym marynarki wojennej i morskiej straży granicznej. Przykładem tego jest choćby służba najnowszych niszczycieli min proj. 258. Jeden z nich, ORP Albatros, brał udział w inspekcji gazociągu Baltic Pipe.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.