• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Gazowiec Lech Kaczyński z kolejną dostawą w Świnoujściu

kw

01.08.2023 10:55
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Gazowiec Lech Kaczyński z kolejną dostawą w Świnoujściu

Partnerzy portalu

Fot. Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście

To już czwarta dostawa błękitnego paliwa, która dotarła do gazoportu w Świnoujściu. Dzięki regularnym dostawom gazowca Lecha Kaczyńskiego, na ten moment krajowe magazyny gazu są już zapełnione w 85%. Tym samym mamy zagwarantowane bezpieczeństwo w nadchodzącym sezonie grzewczym.

Pierwsza dostawa LNG zrealizowana gazowcem z floty Grupy Orlen miała miejsce w lutym, druga w marcu, a trzecia w czerwcu. 

Weekendowa dostawa była 36. w tym roku i 242. od początku działania polskiego gazoportu. Ładunek dotarł do Polski z USA. 

Gazowiec Lech Kaczyński jest pierwszym z zaplanowanych ośmiu, mających tworzyć przyszłą flotę gazowców zapewniających stałe dostawy surowca do kraju. Prawie 300-metrowy gazowiec został zamówiony przez PGNiG Supply & Trading z Grupy Orlen. Powstał w południowokoreańskiej stoczni Hyundai Heavy Industries i tam też oficjalnie go ochrzczono w grudniu ubr. Jest zarejestrowany pod francuską banderą, a jego macierzystym portem jest Marsylia.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.