• <
bulk_cargo_port_szczecin

Gaz-System wybuduje nową drogę do Latarni Morskiej i Fortu Gerharda

gm

05.09.2022 15:40 Źródło: Gaz-System
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Gaz-System wybuduje nową drogę do Latarni Morskiej i Fortu Gerharda

Partnerzy portalu

Gaz-System wybuduje nową drogę do Latarni Morskiej i Fortu Gerharda - GospodarkaMorska.pl

W Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie, w obecności Zbigniewa Boguckiego, wojewody zachodniopomorskiego, odbyło się uroczyste podpisanie porozumienia przez Artura Zawartko, wiceprezesa Gaz-Systemu oraz Janusza Żmurkiewicza, prezydenta Świnoujścia.


Zgodnie z podpisanym dokumentem Gaz-System wybuduje nową drogę do Latarni Morskiej i Fortu Gerharda oraz pokryje koszty dokumentacji projektowej nowego parkingu przy tych zabytkach. Nowa droga skróci mieszkańcom i turystom dojazd do obiektów turystycznych z przeprawy promowej i pobliskiej dzielnicy Warszów. Zaangażowanie finansowe spółki wyniesie ponad 30 mln złotych.

– Cieszę się, że zainicjowane przeze mnie rozmowy przedstawicieli miasta Świnoujście ze spółką GAZ-SYSTEM zakończyły się porozumieniem, które pozwala pogodzić bezpieczeństwo funkcjonowania gazoportu i jego otoczenia, stanowiącego infrastrukturę krytyczną naszego państwa z komfortem i bezpieczeństwem mieszkańców Świnoujścia i turystów korzystających z uroków Morza Bałtyckiego. Ważne, że zawarte porozumienie satysfakcjonuje zarówno samorządowców Miasta Świnoujście, jak i zarząd spółki Gaz-System – powiedział Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski.


– Dzięki rzeczowej współpracy z Urzędem Miasta Świnoujście osiągnęliśmy konsensus w postaci podpisanego porozumienia. Dla Gaz-System bezpieczeństwo Terminalu LNG w Świnoujściu jest priorytetem, ponieważ ten obiekt odpowiada obecnie za zapewnienie ponad 40% rocznego zapotrzebowania na gaz ziemny w kraju. Zagwarantowanie odpowiedniej ochrony instalacji terminalowych wymaga wyłączenia z użytkowania odcinka drogi Ku Morzu, która przebiegała wzdłuż wybrzeża. Jednocześnie rozumiemy, że dla mieszkańców i turystów niezbędny jest dostęp do obiektów turystycznych i plaży, dlatego wybudujemy nową drogę, która taki właśnie dostęp zapewni – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-System.

– Rozumiemy względy bezpieczeństwa Terminalu LNG i związane z tym stanowisko spółki Gaz-System– mówi prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. - Od początku jednak staliśmy na stanowisku, że porozumienie to musi również zabezpieczać interes Miasta. Ulica Ku Morzu prowadzi do naszych najważniejszych zabytków, odwiedzanych przez tysiące turystów z całego świata - Latarni Morskiej oraz Fortu Gerharda. Nie mogliśmy dopuścić do sytuacji, że ten dostęp zostanie trwale ograniczony. Dziś pragnę podziękować wszystkim stronom, które wspierały nas w tym procesie: mieszkańcom Świnoujścia oraz przedstawicielom lokalnych stowarzyszeń, opiekujących się naszym historycznym dziedzictwem – podkreślił.


Zakres inwestycji Gaz-System obejmuje:

  • zakup gruntów pod budowę drogi, które zostaną przekazane miastu
  • wybudowanie 1900 m drogi po zachodniej stronie Terminalu oraz 200 metrowego odcinka do bramy portu
  • pozyskanie gruntów pod nowy parking dla mieszkańców i turystów
  • sporządzenie projektu nowego parkingu wraz z niezbędnymi uzgodnieniami.


Pozostałe zadania oraz koszty z nimi związane są po stronie Urzędu Miasta Świnoujście. Odcinek ulicy Ku Morzu prowadzący od wiaduktu nad torami do plaży w prawobrzeżnej części miasta oraz parkingu wybudowanego kilka lat temu przez Gaz-System (dawniej Polskie LNG) pozostanie nadal dostępny dla mieszkańców i turystów. 

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.